IETS OVER APPAR ATE1T 311 D3 BRA1TDVJS3R I1T DB TOBKOUST Daar het koolzuuranjiydride (C02) eerstdaags geroepen is een grote uitbrei ding te nemen in het blussen van zekere branden, is'het wel de moeite waard even onze aandacht er aan te schenken en er een ander van te vernemen. Het is waar dat de koolzuuranhydride ook koolzuurgas 'genoemd een zeer ge schikt middel is om zekere branden te bestrijden, maar het is ook waar dat by vele branden C02 gevormd wordt wat o'en groot gevaar betekent voor vergifti ging en verstikking van de brand wee mannen. Hen treft dit gas in kleine hoeveelheden aan in de lucht(0,03 Het wordt ook gevormd bij de uitademing van mensen en dieren (B alsook bij het uit wasemen van planten en moerassen. Daartegen over wordt het opgeslorpt door zeewater, regenwater en ook door de planten. Het koolzuurgas ontstaat in grote hoeveelheden bij branden met een grote luchttoevoer, het is een oninademba.hr gas voortkomende van de volledige ver branding van koolstof. Het koolzuurgehalte in de lucht kan 2 lit/Kb.m. be reiken en zelfs overschrijden. 30 a 40 in de lucht kan dodelijk zijn en het is zoveel te gevaarlijker daar het reuk- kleur- en smakeloos is en tevens zwaarder dan de lucht, zodat men het in de lage gedeelten van de mxinten te gen komt waarin het zich bevindt. Dit gas heeft ook zijne goede eigenschappen, het is niet ontplofbaar, niet gelijdend voor elektriciteit en laat zich gemakkelijk samendrukken» het is dan ook deze laatste eigenschap welke men voornamelijk gebruikt voor het blussen van eloctrie ito it-branden Zoals U reeds weet geeft water meer schade bij het blussen van eloctrische apparaten dan het vuur zelve, on dan blijft water nog altijd oen goede ge leider, daarom zijn heden ten dage reeds vele van de grote' eloctrische ireta- lafcies voorzien van een vaste blusinstallatie met koolzuur. Hoe werkt en uit wat bostaat~'zo oen koolzüur-blusapparaat Het bestaat uit een tank of reservoir waarin hot koolzuur op hoge drukking in vloeibare toestand is gebracht - van deze tank gaat een buis of rubber slang naar een of meerdere sproeiers, zodat alleen maar do kraan dient geo pend bij brrnd. Laten wij het koolzuur ontsnappen, hot gas welke van vloei bare toestand naar gastoostand overgaat slorpt al de warmte uit don ontr&op ün ontwikkeld er een temperatuur van 79 graden onder nul terwijl door deze geweldige afkoeling sneeuwvlokken ontstaan. Deze koolzuursneeuw welke op een vuurhaard terecht komt bezit volgende eigenschappen 1° - hot koelt hot vuur af en versmacht het tevens 2° - het geeft weinig of geen schade 3° - het geleid den eloctrische stroom niet (dus de apparaten mogen onder stroom en in werking blijven) 4° - het apparaat is gemakkelijk en rap te bedienen. Uit do vier voorgaande punten blijkt dat het koolzuur-blusapparaat hot ide ale blus apparaat is voor elcctrieiteits-brandon. De laatste tijd wordt hot ook voel gebruikt voor het blussen van vliegtui gen welke brand hadden gevat. Do brandweer der vliogplcinen is dan ook uit gerust mot autovoortuigen voorzien van koolzuuftanken. Rukken deze ploegen uit dan trekken zc rond het vliegtuig (welke in brand staat) een nevel van koolzuur terwijl tergelijke tijd het toestel bedekt wordt met koolzuursneeuw dit om oen plotselinge uitdoving te bekomen. Ook in kleine sneblussors wordt hot koolzuur reeds gebruikt Gn daar ten andere zeer geschikt voor door zijne gemakkelijke bediening bij brand en daar het apparaat geen gevaar oplevcrd voor een niet ingewijde; ook wol omdat het apparaat geen onderhoud vraagt, iets wat niet onderschat worden en een zeer groot voordeel is tegenover de 3nelUunapparaten net scheikundige werking wd- ke regelmatig moeten nagezien en vernieuwd worden. vr .D .S .V

De Aalsterse Spuiter | 1949 | | pagina 2