12. Noordelijk van de Zandvlietsluis (de grootste van Europa). En tussen beide punten in, ligt de ketting van raffinaderijen, che mische en petrochemische bedrijven. Met samen onvoorstelbare voorraden giftige, brandbare en ontplofbare gassen en vloistoffen Lie adembenemde industrieëxplosie is een landschap, oat tot voor 20 jaar uitsluitend uit vredige polders en aoor water vogels bewoonae rietveloen bestond, heeft uiteraard een hoop problemen opgebracht. Afgezien van de indrukwekkende gebieosuitbreiding en de veel grotere axstanden die de brandweerwagens moeten afleggen om oe plaats des onneils 1 te bereimen, zit het essentiële ver— schil immers in de brandbestrijding zeilwant sinds de eerste nolbewoners enige sporen van Intelligentie begonnen te vertonen hebben ze met redelijk succes vuur geblust met water. naar met die hele scheikundige troep blijkt nu opeens dat dat zelfde water ook olie op het vuur kan zijn. Niet alleen in sommige gevallen, maar in heel véél geval len v En dit omdat een oningewijde nooit weet hoe een bepaald scheikundig produkt zal reageren als het in contakt kom.t met water Le bedrijven die destijds de aigelopen 20 jaren op,-,erzcüt werden, produceren in allereerste plaats geld en welvaart. Lat is een keiharde realiteit waar je gewoon niet naast kijken kan. Lie welvaart verzaakt veel... Ze verzaakt het misgenoegen over water- en luchtverontreiniging en ook een beetje de angst voor al dat gevaarlijke, brandbare, ontplofbare en giftige spul. Wat helemaal niet wil zeg.er; dat er waanzinnige risico's genomen worden. tent naast een'gezond verantwoordelijkheidsgevoel beschikken oe mensen aan de top van de betrokmen bedrijven over een heilzame dosis bezorgdheid voor het kapitaal dat zowel in de installaties als in de voorraden geïnvesteerd zit en dat in deze brancne meteen in de miljarden loopt. Het dient gezegd te worden dat deze kwetsbare miljarden op een uitermate efficiënte wijze beveiligd zijn. Niemand is zo onverstandig geweest om aan struisvogel-politiek te doen. Gevaar staat in elk bedrijf zonder meer centraal, of liever het woord veiligheid Bij elk projekt werden van meet af alle mogelijke veilig heids- en alarmsystemen ingebouwd, waarbij niet op een miljoen- tje meer of minder gekeken werd. Omdat dit per slot van reke ning de goedkoopste manier is om de overige geïnvesteerde mil jarden te vrijwaren. Laarnaast zijn er de maniakaal strenge veiligheiüs-voorscnrif- ten, die in dit uitzonderlijk óeval niet alleen maar dienen om met een glimlach overtrecen te worden. Omdat iedereen weet dat een raffinaderij en een chemisch of petrochemisch bedriji een reusachtige vulkaan is die elk ogenblik met een verwoestende kracht kan uitbarsten, groeide langzaan maar zeker een welover wogen en waterdicht geheel van verplichtingen en verbodsbepa lingen en controlemaatregelen om de overlevingskansen op die vul kaan niet alleen te verhogen maar tot een quasi hondera procent zekerheid op te voeren.

De Aalsterse Spuiter | 1972 | | pagina 12