13 hLUSSÏÏÏ _fE&B_KWESTIL^^i_VAN_LOCU1LEt:JAlIii Heel in Het begin lag er in Het Havengebied enkel hout en katoen opgestapeld en werd er dus gewoon iet water geblust, kaar enkele Jaren later werden de eerste proeven genomen met scheikun dige schuimen, om de bescheiden petroleumtanks ten zuiden van de stad te beschermen. De echte omwenteling kwam pas na de tweede wereldoorlog. Niet zozeer omdat het aantal bedrijven opeens ge weldig toenam, maar vooral omdat bet blussen onvoorstelbaar ge compliceerd geworden was. In steeds meer gevallen bij een brand is het zonder meer gevaarlijk te blussen met water. Er kwam geen universeel blusmiddel in de plaats. De brandweeroi'l'icier neeft nu de keuze tussen fysiologisch schuim, diverse soorten poeder en gassen zoals stikstof en koolzuur, néér dan ooit is elke brand nu een "apart" geval geworden. En dat is een onoverzichtelijk probleem, vïant er zijn niet enkel enige duizenden produkten, maar op de koop toe kan van die produkten onder totaal uiteenlopende merknamen in de handel zijn. En bovendien ontstaan er tijdens het produktieproces ook nog eeis scheikundige tussenprodukten die nooit in die specifieke vorm in de handel komen en waarover slechts heel weinig bekend isbaar kunt u echt niet zonder meer met een waterstraal tegen ten strijae trekken, want dan kan het een katastrofe worden. Industriële brandbestrijding is steeds meer het monopolie geworden van scheikundigen. En zelfs die scheikundigen Kunnen mo menteel niet langer zonder een gedetailleerde en regelmatig aan gevulde documentatie. Die wordt met de dag omvangrijker, maar als brandweerofficier die uitruKt, moet hij ze bij zich hebben in zijn dienstwagen. lerplaatse moet hij dan zo vlug mogelijk achterhalen met welke produkten hij te maken heeft. Le jongste tijd is dat iets gemakkelijker geworden,omdat die bedrijven in het havengebied nu wettelijk verplicht zijn om in de portiersloge een recente voorraadlijst te deponeren van alle produkten waar ze precies liggen, De bedoeling is tijd te winnen. Een pas ontstane brand kan om zo te zeggen met één glas water geblust worden, i ;ar een brand die een vol uur "voorsprong" krijgt, is nagenoeg onblusbaar geworden. Zeker in de chemische nijverheid. Het gaat er niet om minuten maar om seconaen. Daarom is een degelijk gescnoolde be drijfsbrandweer gewoon onvervangbaar gewerden. Die mensen kunnen immers heel in het begin de eerste klap opvangen en het vuur in dijken tot de stedelijke brandweer KomtZonder hen zou elk onge valletje in de chemische nijverheid een ramp worden. word vervolgd volgende aflevering GRAAST BRANDWEER EIGEN GRAF tekst MUIS Dokumentatie gemeentelijke brandweer Antwerpen majoor Rombaut Basf-concern h.V. MUIS

De Aalsterse Spuiter | 1972 | | pagina 13