EERDE AFDEELIHG. Art14. Art15. Art.' 16. Art17 Art18 Art19. Art20 Verpligtingen by het ontstaen van brand, en bepalingen omtrent het blusschen van den zeiven. Art13 ben iegelyk, het eerste eenen ontsta- nen brand ontwarende, is, indien men den brand inwendig niet kan meester worden, gehouden om overluyd "brand" te roepen, en de naetste buren daervan dadelyk te verwittigen. Indien den brand by nacht en donker weder ontstaet, zullen alle ingezetenen van den wyk een brandlicht voor hunne ramen stellen, of een lantaern met eene brandende kaers uythangen om de straet te verlichten, voor zooveel den gaz de straet niet verlicht. Ten allen tyde zullen de twintig naes- te geburen van wederzyden van het huys waer den brand plaets heeft, wanneer in de nabyheid van den zeiven geen gracht, have, lyen aenwezig is ver plicht zyn, gedurende den brand de grootste kuyp in hun bezit op derzelver stoep of bygang te plaetsen, en zorg te dragen dat die gestadig vol water blyve; de overtreders aen dit en het voorgaende artikel, zullen worden gestraft met eene boete van tien francs. De nachtwakers zyn, by het ontstaen van brand, verpligt de geheele stad door "brand" te roepen, met byvoeging van de plaets waer den zelve ontstaen is, als mede om de leden van den Gemeente raed, den Plaets-Commandant, den bevelhebber der Burgerwacht, de Gendarmerie en de beambten van de Brandspruyten dadelyk te waarschuwen, alsmede de brouwers, den naestwoonenden geneesheer en apotheker. Den torenwachter zal den alarm blazen en de rigting aenwyzen van de plaets alwaer den brand ontstaen is, door het uythan gen van eenen lantaern aen die zyde van den toren langs dewelke het hem blyken zal dat den brand woedt; zoodra den brand zal gebluscht zyn, zal hy die lantaern weder innemen, en aen dit alles nalatig blyvende, zal hy van zyn ambt afgezet of met eène boete van 15 francs gestraft worden. Alle persoonen voor de brandspruyten aengesteld zullen dadelyk, op vernemen van ontstanen brand, zonder naer de plaets, waer den zelve woedt, verder te hooren, zich naer de bewaerplaets begeven van de spruyt, waertoe zy behooren, ten eynde de spruyten, onder ;pzicht van hun ne Brandmeesters, ten spoedigsten naer de plaets van den brand overtebrengen. Ter plaets van denbrand gekomen zynde, zullen de Brandmeesters de spruyten in de by de oefeningen te onderrigten positien doen plaetsen, doch de slangen niet eer der dan op bekomen bevel van den Brand meester generael doen uytleggen en water geven. Geene der opgemelde beambten en verdere aengesteldcn voor de brandspruyten, zul len zich van hunne posten mogen verwyde- ren, maer ieder op zyne plaets moeten blyven en onverwyld aen de hem door den Brandmeester generaal gegeven bevelen ge hoorzamen. Het ontstaen van brand zal mede aen In het gene betrekking heeft tot het ieder der ingezetenen bekend worden ge- blusschen van den brand zal den generale maekt door het kleppen der klok, op dat Brandmeester in alles orders geven en elk dadelyk ter hulp zoude toesnellen. zullen de respective Brandmeesters en on-

De Aalsterse Spuiter | 1972 | | pagina 25