BAST:OM JALOERS OP TE WORDEN Feitelijk is or in h6t hele Antwerpse havengebied slechts één be drijfsbrandweer die echt helemaal professioneel is. van de eerste tot de laatste man, vierentwintig uur per dag en met materiaal dat ongeveer driekwart van de officiële gemeentelijke brandweerkorpsen ademloos maakt. Dat is dit van BASF, in de uiterste noordhoek van het Antwerpse havengebied en dus het verst verwijderd van het stadscentrum en de ste delijke brandweerkazernes. In totaal zijn ze met z'n 44, compleet met beroepsofficieren, twee ploegen manschappen die elkaar om de vierentwintig uur aflossen en met een training die echt niet berekend is op de gewone huis- tuin- en keu kenbrandjes waarmee de vrijwillige brandweer in een door-de-weeks dorp af te rekenen krijgt. Omdat BASF het grootste en waarschijnlijk ook het gevaarlijkste bedrijf van het hele Antwerpse havengebied is, laten ze er niets aan het toeval over. Zowat alles is er brandbaar, ontplofbaar, giftig, bijtend of een combi natie van deze onprettige hoedanigheden. Waar dan nog bij komt dat de diverse grondstoffen tijdens de fabricage in steeds weer andere vormen en verbindingen opduiken, met telkens andere eigenschappen- Het grotere probleem is dat do scheikundige nijverheid op zèèr korte tijd een enorme omvang gekregen hoeft en men dus niet kan terug vallen op een generatie lange ervaring, iviaar daar staat dan weer als winstpunt tegenover dat het hele 570 hectare grote bedrijf pas sinds mei 1967 produceert en de enorme installaties dus gloednieuw zijn, met inbegrip van de permanente brandbeveiligingsinstallaties. Toen het complex opgericht werd, is het zo volgostuwd met alarm systemen, detectoren, sprinklers, watersproeiers, poederblussers, C02- verstuivers, automatische deuren en veiligheids, dat het in feite sén grote volautomatische brandweerkazerne geworden is. Omdat die lui wisten dat oen chemisch bedrijf met een dergelijke omvang zonder meer een reus achtig vat buskruit is, hebben ze het zekere voor het onzekere genomen, van bij het ontwerpen van het allereerste plan af. kot het gevolg dat niemand nu tot op enkele miljoenen nau"keurig kan- schatten hoeveel van de 12 miljard geïnvesteerde Belgische frank recht streeks aan vciligheidsinstallaties gespendeerd werden. Hun grote trots is het netwerk van buizen op de bodem van het havendok dat aan het bedrijf grenst. Zodra er bij het laden van een schip iets fout loopt en er oen kans bestaat dat hoogst brandbaar spul in het water terrecht zou komen, volstaat een enkele druk op een knop om rond het he le schip een gordel van perslucht te leggen, zodat het gevaarlijke gooe.- je zich niet over het wateroppervlak kan verspreiden, In theorie is alles enorm veilig, dat er gewoon niets mis kan lopen, Sn voor het geval er dan toch iets totaal onvoorzienbaar zou gebeuren, is er die brandweer, DE idARSibANNET 13 S KUNNEN AL L S S Een eigen brandweerkorps van 44 man, dat jaarlijks 15 miljoen kost

De Aalsterse Spuiter | 1973 | | pagina 4