Alit 5CHELDEVÉRREER 3TlllEGGEN,Jg^ Als vertegenwoordiger van de "kleine" bedrijven hebben we de firma Polysar bezocht op de linker Sclieldeoever. Al dient u er wel re kening mee te houden dat "klein" in dit geval nog altijd een anderhalf miljard aan geïnvesteerd kapitaal waard, is daarbij 340 man personeel be trokken. Het bedrijf produceerd butyl, een künstrubber als grondstof voor de industrie. Hoewel het afgewerkte produkt niet bepaald erg brandbaar is komt er weer een heel scheikundig troepje bij de fabricage kijken. Sn dat is weer dan gevaarlijk genoeg om een brandverzekering met een jaarlijkse premie van 6 miljoen te verrechtvaardigen. Wat niet wegneemt dat de directie voor meer dan 10 miljoen brandweemate rieel aankocht en daarnaast nog eens een jaarlijks brandweerbudget van 2.750.000 fr uittrok. Die brandweer bestaat uit tien vrijwilligers, die regelma tig realistische oefeningen krijgen en eon up-to-date theoretische scholing. Bovendien wordt elk nieuw lid op zijn eerste werkdag ingowijd in de speci fieke brandbestrijdingsproblemon van de afdeling waar hij terecht zal ko men. lederoen moet zonder meer vertrouwd zijn met de 200 poedorsnelbius- sers die over het 13 hectare grote terrein verspreid staan op de gevaar lijke plekken. Naast oen veertigtal watermonden, vaste waterkanonnen, sprinklerinstallaties, automatische gasdodoctors en volautomatisch alarm installatie beschikt de brandweer over een eigen brandweerwagen die wellicht niet de allergrootste is, maar wel de officiönste, daar hij "naar maat" gefabriceerd word voor de specifieke noden van het bedrijf» Bij Polysar is het minder dan waar ook dc bedoeling er oen "prestige brand weer" op na 'te houden, maar wol om zo efficient mogelijk de eerste schok op te vangen. In die eerste fase, als een glas water nog volstaat (bij wijze van spreken dan}» Vijand nummer één is het vloeibaar gas isobutyleen, dat ongeveer 95 van de grondstoffen uitmaakt. Hot is brandbaar en explosief. 3n dan is het branden nog het mins erge. Veel govaarlijleer is immers, als een grote gaswolk zou ontsnappen en met de wind afdrijven naar andere bedrijven, waar oen kleine vonk zou volstaan om een ramp te veroorzaken. Het hele veiligheidsapparaat is or dus op gericht om een mogelijke gasont- snapping onder controle to krijgen en zo nodig - in overleg met do stede lijke brandweer - alle verkeer met inbegrip van dc schoepvaart op de Schei- de. onmiddellijk lam te leggen tot hot gevaar geweken is. Doveiligheidschefen tevens leider van de brandweer, de Heer Van Bogaort, heeft er tien jaar Kongo opzitten. Als commandant van Leopolstad cn Eli- sabothstad. Naast zijn huidige functie is hij tevens secretaris van de Technische sommisie voor Industriële Brandbestrijding, waarbij in principe alle bedrijfsbrandweerkorpsen uit het Antwerpse vertegenwoordigd zijn. ONOPLOSBARE PROBLEMEN. De bestaansreden van die Technische Commisie voor Industri ële Brandbestrijding is de uitwisseling van ervaring én hot zooken naar een mogelijkheid om elkaar assistentie to verlenen. -+- +HT—1-4—fh++-f--r ++-f--f

De Aalsterse Spuiter | 1973 | | pagina 15