18. Zij namen proeven met methodes om de vlammen IN TE SLUITEN waardoor ont ploffing ken worden voorkomen. nen soort schuim, zogenaamd genet of geretikuleerd schuim, wordt verkre gen door de vliesjes te verwijderen zodat alleen de ribben van de cellen overblijven. Dit genet werkt heter dan de metaalroosters van do oude veilighëids1ampenEr werd in hot laboratorium en in de praktijk uitgo— maant dat als men een tank met vloeibare of gasvormige brandstof vult met genet schuim met de geschikte porositeit, ontnloffing ontmogelijk wordt. Dit door de_P2B uitgewerkte SAFOL schuim kreeg twee jaar geleden van de autoj ouraalisten de -loiert kJeganek-nrij.G. Dc eerste praktische toepassin gen gebeurden bij legerauto's, vliegtuigen en helikopters. Als een tank door een zeer harde slag wordt doorboord, kunnen de vloei stoffen en gassen natuurlijk nog ontsnappen ei' vuur vatten. ■je vlammen die naa.r de tank opstijgen, kunnen echter geen ontploffing me verder"!**'?"' m do passagiers krijgen de tijd om zich in veiligheid te bren gen, ovendien is de brand beperkter en dus makkelijker te blussen. y/AIlIESSIt D3 TOEPASSING. - Waarom wordt SAFOi- schuim nog niet gebruikt in de auto industrie toegepast Natuurlijk komt er een prijsverhoging van, dio alle weggebruikers er niet voor over hebben. Het uiteemiomen van de tank van mensen aishet toch willen, om er een op maat gesneden sehuinblok in aan te brengen, zou natuurlijk nog heel wat duurder zijn. Nu is er echter een systeem uitgedacht om dat schuim goedkoop aan te bren gen zonder demonteren. Laten we terugkomen, tot hét gevaarlijk wegvervoer. Tanks die aardolie- produkten vervoeren of gas, zouden niet meer kunnnn ontploffen als zo met netschuim gevuld waren. Bovendien zou de lading bij het remmen of uitwijken veel minder zwalpen, want daar ligt immers toch de oorzaak van her kantelen, gevolgd door brand on ontploffing, zoals in Sa int-Amand-le s-Eaux en idartolange dier valt den nadeel uit de weg te ruimen. Wanneer de tank met zware olie is geladen, houdt het schuim een heel klein beetje daarvan vast (ongeveer dwaardoor de achteraf te laden benzine verontreinigd zou worden,. Wel licht kan hier een oplossing voor gevonden worden. Voor de rijdende bommen die altijd dezelfde stoffen vervoeren, vervalt dat bezwaar echter. Laten we hopen dat de Europese'kommissie die do gemeen schapereglementen inzake veiligheid voorbereidt., zich een objectief oordeel vormt over de doeltreffendheid van netschuim als beveiligingsmid del voor gevaarlijke ladingen. VShKSEBSVEILIGHEID VEH0NDE11STELT GEKOOBDINEEBDE POLITIEK, Ten aanzien van do veelzijdige, komplekte oorzaken van ongevallen, moet op alle veiligheidsfaktoren tegelijk worden ingewerkt. Eo heeft de Europese kommissie de volgende punten in studie genomen 0 vcjfbod bebouwde kommen te doorkruisen met voertuigen die een bepaalde hoeveelheid gevaarlijke stoffen vervoeren met goedkeuring van een model van verbodsteken, 0 snelheidsbeperking voor voertuigen die gevaarlijke goederen vervoeren 0 tijdelijk rijverbod voor bepaalde kategoriëh van voertuigen om op be paalde tijdstippen van het jaar of de week, gevaarlijk vervoor uit hot piekverkeer te houden.

De Aalsterse Spuiter | 1973 | | pagina 18