DE OPROEP VAN BRANDWEERMANNEN PER RADIO üen der grootste problemen bij brandweerkorpsen is steeds het alarmeren geweest van hun leden. Inderdaad, het volstaat niet dat een brandweerdienst goed is uitgerust met blus- en ander materiaal de belang- rijkse schakels nl, ontvangen van een oproep en verwittigen van de brand weermannen mogen niet over het hoofd gezien worden. Wat betreft de telefonische oproep, hier kunnen wij kort zijn, daar Bel gië één der meest geperfectioneerde installaties bezit voor telefoonoproe- pen, nl. de "900". Ter herinnering kunnen wij misschien vermelden dat over gans België het enig nummr 900 voor hulpverleen is opgericht, en dat al deze hulpoproepen aankomen -'-n is centra's, welke een samenvoeging zijn van één of meerdere telefoonzones. Nemen wij Aalst als voorbeeld het hulpcentrum 900 Aalst bestaat uit de telefoonzones Dendermonde, Aalst en Ninove. Dus iedereen die in dit grond gebied 900 draait komt hier in onze seinkamer terecht, waar aanstonds de overeenkomstige hulpdiensten verwittigd worden. Op die wijze is er een grote rationalisatie in de hulpverlening gebracht en kunnen de ambulantie of brandweerdiensten in de korst mogelijke tijd ter plaatse zijn. V/at nu betreft de alarmering van deze hulpdiensten, op dit gebied is er nog een grote verscheidenheid en middelen waar te nemen. Laten wij achtereenvolgens de verschillende systemen onder de loupe te ne men en hun voor- en nadelen bespreken. In d© eerste plaats is er do sirene Het voordeel van dit systeem is dat men zeker is dat er een alarm is uitgezonden, maar bet systeen heeft heel v/at .nadelen er is geen selectieve oproep mogelijk t.t.z. ai het personeel wordt verwittigd, daar waar men misschien maar een tiental leden nodig heeft. 2/ beperkte draagwijdte van do sirono, men is dus verplicht bij een uitge strekt gebied meerdere sirenes te voorzien. 3/[ 's nachts wordt gans de bevolking gewekt, wat onnodig is. 4/ 0r_d.erhevig aan heel wat storingen To.a. vastvriezen in de winter). Sen tweede oproepsysteem is een belinstallatie Hier onderscheiden wij 2 systemen. Bellen in serie geplaatst van huis tot huis bij de brandweermannen. 2/' Bellen die tot werking gebracht worden door een generator die een be paalde frequentie op het lichtnot stuurt. Wat het eerste systeem betreft, dit is ons wolbekend, daar hot tot voor kort het onige oproepsysteem was van de brandweer Aalst. Voordelen 1/ Oproep wordt alleen bij de brandweerman thuis gegeven. 2/ Mogelijkheid van zekére "gecodeerde" berichten door te geven fvb. 3x bellen schouwbrand, 2x is ambulance, enz...(bij ons niet gebruikt). 3/ Selectieve oproepen mogelijk van groepen door onderverdeling in sektoren.. Nadelen 1/ Brandweerman moet in het bereik van het alarmsysteem blijven. 2/ Moeilijkheden met kabels leggen van huis tot huis en bij eventuele ver huizing van oen lid,

De Aalsterse Spuiter | 1973 | | pagina 5