Lidgeld Verhoogd risiko Nieuwe normen VAALST 161 n 'iPNIh1 f&AN&'l Tot nu tos betaalde een aange sloten gemeente een bepaalde som per inwoner. Deze som is zeer wis selvallig. Daarin zou nu verande ring worden gebracht, in die zin dat niet alleen rekening zal wor den gehouden met net bevolfci'rjgs- cijfer, maar ook met het kada straal itnkomen van d»e gemeente, Onder meer omdat in bepaalde ge meenten uitgebreide domeinen toe behoren aan mensen die er hele maal niet wonen. Voor dergelijke mensen zou dus niet betaald wor den, terwijl hun gebied een grote brok uitmaakt waarover de brand weer verantwoordelijk is, j In hoofdzaak komt het er bij het mAntetttrte op aan de brandweer korpsen efficiënter te organiseren, zodat zij gelijk welke ramp op ge lijk welke plaats in het land zou den aankunnen. Het is tegen deze reorganisatie dat de vrijwillige brandweer opkomt omdat zij zich bedrfcegd voelt. Vooral in Weet- Vlaanaeren w as de beroering groot. Het is ook vooral in West- Vlaanderen dat er veel vrijwillige korpsen zijn. Algemeen genomen komt het hier op neer dat de brandweer strenger zou worden gereglementeerd. Dat er hógere ei sen zullen gesteld worden aan de korpsen, wat logisch zou meebren gen dat verschillende kleine korp-i sen niet bij machte zouden zijn, vooral financieel dan, om aan de gestelde eieen te beantwoorden. De korpsen die dat wel kunnen, zouden uitgebouwd worden tot be roepskorpsen. Hiervoor zouden in hoofdzaak de gewestelijke centra in aanmerking komen. De bedoe ling is dat er ongeveer om de 25 km. een zeer degelijk uitgerust korps zou komen, gevormd door beroepsmensen, .die een degelijke opleiding kregen. Alleszins zulen de inspekties strenger doorgevoerd worden, zodat hét niet linger meer zal mogelijk zijn om aan de voor schriften te ontsnappen. De plaatselijke brandweer had geen tankwagen, zodat zij de één de andere waterput moest leegpompen. De naburige stad die wel over degelijk materiaal be schikt mocht, niet tussenkomen omdat er geen aanvraag was van de burgemeester. Sinds de wetten in verband met de brandbestrijding werden opge steld, is het brandrisico enorm verhoogd. De handel en de nijver heid kenden een geweldige uitbrei ding. De industrie gebruikt nieuwe energiebronnen. De industriecom plexen worden steeds maar groter. De voorraden worden voortdurend opgevoerd. Daarbij zijn gevaarlijke -ntetische stoffen. De bebouwde oppervlakte wordt steeds dichter, j Door dit alles is het warmte- voortbrengend potentiëel per vier kante meter zoals geleerden het noemen, erg toegenomen. Het is dan ook normaal dat de wetgeving nan dit verhoogde risico wordt aangepast. Dit jaar waren er reeds voldoende rampen om de noodzaak hiervan te bewijzen. In 1966 moest de brandweer in ons land 12.329 keer uitrukken, üiti de verslagen van die branden is gebleken dat het grootste gedeelte hiervan had kunnen voorkomen worden, wanneer er een degelijke installatie ter voorkoming van brand aanwezig zou geweest zijn. Daarom heeft de brandweer de laatste jaren, naast het blussen, Ij ook de brandpreventie ten zeerste •i ter harte genomen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft een lijst aangelegd van onontbeerlijke en dringende maat regelen die genomen moeten wor den om het brandgevaar te doen afnemen. Dergelijke reglemente ring is reeds klaar voor hospitalen, hotels, pensions, danszalen, biblio- teken, restaurants, openbare instel lingen. Nu werkt roer. aan de voorschriften voor tijdelijke instel lingen, zoals foorinstallaties en handelsbeurzen. In de strijd tegen de brand, meer nog om brand te voorkomen, heeft het ministerie ook ai een beroep gedaan OP ver schillende media om de bevolking voor te lichten inzake brandgevaar. Het koninklijk besluit, dat de brandweer volledig moet reorganl- -eren, ligt klaar. Met volgende unten elke brandweer moet uit gerust worden met het materiaal en het personeel dat het nodig heeft in funktie van de belangrijk- head van de gemeente een beter ingericht korps moet onmiddellijk opgeroepen worden, wanneer blijkt dat de plaatselijke brandweer de i brand niet baas kan wanneer in één van de gebouwen, die onder speciaal toezicht staan, een brand uitbreekt moeten In middellijk alle beschikbare middelen worden aan gewend om de ramp t« bestrijden. Er zullen ook nieuwe normen ge steld worden, waaraan de erkende korpsen zullen moeten voldoen, wanneer zij nog aanspraak widen maken op subsidies. ik, gebruik een mengsel van schietkruld en nitroglycerine.

De Aalsterse Spuiter | 1973 | | pagina 22