Den minister van openbaere werken verwittigt de belanghebbende dat voórtaen alle petitiën die op unge- gezeld papier in zyne bureelen zullen toekomen, als nie tig en van geéner weerde zullen aenzien worden. Den minister van 't inwendig verwittigt de jonge lingen van zestien tot twintig jacren die tegen de ver nieuwing van liet schoóljaer in de aenstaende lente zou den begeêren aenveêrd te worden als leerlingen-onder- wyzers in eene der normaele sehoólen van den staet, naemelyk te Lier ofte iNivelles, dtit, zy hunne aenvraegen vergezeld van hunnen geboórte-akt vo'ór den 1 november naestkomende, naer het departement van 't inwendig moeten zonden. Dynsdag 22 september, te middag, zal men in het provinciael gouvernements-hotel te Brussel, overgaen tot de aenbesteéding der houille-koólen vóór de gevangen- huyzen des ryks. Eergisteren is eene vrecde moord de gemeente Oordegem in wanorder komen stellen. Eenen herbergier die sedert cenigen tyd met zyne vrouw in oneenigheyd leefde, heeft deéze op de barbaerschtc wyze vermoord. -Na aen het ongelukkig slagtoll'er ermen en beenen ver- bryzeld te hebben, heeft hv het onder de pomp gedrae- gen en er zestien a zeventien eemers water overgegoó- ten. De vrouw is eyndelyk in de vreesselykste pynen overleéden. Den moordenaer is aengehouden en ter be schikking van het geregt gesteld. Voorleden donderdag heél't den veldwachter van Ayghem op heeter daed van diefte eenen kerel aenge houden en hem gevangelyk den zeiven avond alhier op- gebragt. Den dief had "op twee dagen in dry ver- schillige wooningen gedrongen. Den eerw. heer Van Baeveghem, principael van het collegie te Dendêrmonde, komt tot algemeenen over sten van het orderder Congregatie gekoózen te worden. Den eerw. pater Benedietus, prior der abtdy van Affli- ghem, komt tot oversten benoemd te worden in vervan ging van wylen M. D'haens. M. J. B. Impens,onderpastor van O.-L.-V.-kerk te St.-Nicolacs, is in zelve hoedaenighevd, te Dendermonde geplactst. M. J. Devos, onderpastor te Steendorp, is tot on derpastor te Kerkxken benoemd. Den prys der aerdappelen, zegt den Moniteur, blyft by voortduering te Brussel verminderen. De merk ten zyn volgens dit blad langs om meer vóórzien. Men kan tegenwoordig de beste geêle aerdappelen tegen zes francs de honderd kilogrammen koopen. Den aerdappeien-oogst in Braband is voldoende. Men heeft op eene hektarc, 150 hektoliters aerdappelen ingeöogst. Het voórleéden jaer was het zeldzaem 42 hek toliters par hectare in te oogsten, In Engeland raed men sterk aen de aerdappelen die het toekomende jaer tot. plantsoen moeten dienen, niet aen te raeken vóór het eynde deézer maend; van alsdan deéze te neémen van eene middelmaetige grootte, en ze onmiddelyk nae de inóogsting le planten, met voorzorg van de plantvrugt zoo wevnig mogelvk aen de lucht bloot te stellen. Men moet den aerdappel op eene diepte van zes daymen planten, om dat het beweézen is dat de sterkste koude hem alsdan niet kan hinderen De aerdappelen tot de verbruyking bestemd, moeten in zeer koele plaetsenbewaerd en met fvne houille-assche gedekt worden of wel men laet ze' in den grond na er het kruyd afgesneéden te hebben. Te Antwerpen zyn er sedert dry dagen een dertig tal scheépen met tarwe en rogge aangekomen. Den Nouveltiste van Brugge kondigt de volgende regelen af De Vlaenderen zyn in de vreeslyksfe el lende verzonkenmeer dan 400",000 werklieden zyn zoo verre gebragt dat zy zich moeten voeden met kóst die dóór de onreyne dieren (dóór de verkens) geweygerd worden, de gevangenissen zyn opgepropt met kwaeddoe- ners, en de bedelaershuyzen zyn opgevold.» Dat dit bovenstaende de waerheyd bevat is Iigtelyk om geloovendoch wy oórdeelen dat het zou beter zyn middelen aen te toonen om die bloedende wonde der armoede te heelen. Tot hier toe hééft den tyd ons ont broken om over deéze stofte handelen in T'kort zullen wy deéze taek vervullen. Het regterlyk onderzoek betrekkelyk de moord van M. Londoz, te Brussel, word voortgezet. De waters der Senne die achter het huys van den vermoorden vfoeyën, zyn Ieég getrokken, en men hééft de pistool ge- zogt met welke M. Londoz is gedood; doch, men hééft geene pistool gevonden. Verscheyde getuvgen zyn nog onderhoord, maer men hééft niets konnen'ontdekken. De policie van Brussel heeft nog veéle persoonen aengehouden die alle verdacht zyn van deel te maeken van eene bende. Deéze bende is ten getalle van 21, en derzelver leden hielden zich bezig met de statiën en de byeenkomsten of gedrang van volk te exploiteéren. Zy bezaten eene wonderbaere behendighevd om de zakken te ledigen, de horlogiën en portefcuillen le knappen, en in hun bezit heelt men veéle voorwerpen van prys,-en gi'oote sommen geldsgevonden. Geheele koffers zyn aen- geslaegen, el»-naer de grellie der regtbank gevoerd. Alle deéze dieven en borzensnyders waren als barons gekleed en wierden in hunne indiistrieéle operation dóór dames, als coquettes opgetoovd, bygestaen. Men is op het speur van alle de leden der bendè en van veéle prankdieven. Te Brussel, zyn thans stukken van tien nedcrland- sche guldens die 'hun vcreyscht gewigt niet hebben en moevelyk 0111 kennen, in omloop. Een van die stukken is in de handen der regterlyke •overheyd, en reeds doet men neêrstige opzoekingen omdengeidsnoeyër te kennen. Over ecnige dagen had eenen advoeaet der hoofd stad eene hevige woórdenwisseling met zynen knegt dien hy daedelyk weg zond. Op de straet gekomen, begon den knegt tegen zynen geweézen meester de grootste bedreygmgen uyt 'te bracken, by zoo verre, dat de po litie er is tusschen gekomen en den woedenden knegt naer het gevang hééft moeten leydeu. Voórleéden dynsdag is in de gemeente Boom, by Antwerpen, eene moordpooging gevolgd dóór diefte, gepleegd op den persoon eener herbergierster. Terwvl een talry ^gezelschap zich achter het huys mei den handboog vermaekte, trad eenen onbekenden de herberg binnen en vraegde om een stuk geld te wisselen; de herbergierster gaet in eene aenpaelende kamer en opent eene kist om er kleyne speciën uyt te neémen nauwe- Ivks hééft zy liet koffer geopend wanneer den kerel bin nen springt en de herbergierster by de keèl grypt om luier te verwurgen. Zoo liaest het slagtoffer buyte'n staet was van te schreeuwen,is hy verdweénen met zich neé- mende eene som van 500 lr. Dien kwaaddoener die in de gemeente Boom onbekend is, is tot thans toe nog niet aengehouden. Woensdag laetst, is den beigisehen drymaster Emmanuel, met eene volle, laeding belgische voortbreng selen onder bevel van den seheéps-luytenaiit Swarls, naer de Groote-Indiën afgevaeren. De sloóp den Hodeur, van Brugge, die sedert twee maenden naer de groote harings-vangst vertrokken was, is deéze wéék met eene volle laeding de haevevan Ostende binnen geloopen. Het vaertuyg had 550 tonnen haring aen boord. Uyt Antwerpen schryft men van den 45 deézer, dat de verkooping van de 60 tonnen aberdaen, ingevoerd dóór de sloóp Voltigeur, plaets hééft gehad tegen 53 a 58 fr. de ton. Den oogst der hoppe, zoo meld men uyt Pope- ringhe, is dit jaer allerbest; sedert 1811 hééft men nog zulken gunstigen oogst niet gehad. Men rekent dat de inóogsting van de hoppe dit jaer meer dan 100,000 fr, zal kosten. De boeren beginnen reeds te verkoopen, 0111 dat zy geld noodig hebben tot het betaelen hunner hooge lasten. Den'volgenden art. ontleenen wy aen den Volksver dediger van Geeraerdsbergen EENEN NOTARIS, 50 JAEREN IN BEDIENING. Als iets ongemeens, ja misschien tot heden zonder voor beeld moeten wy met genoegen aen onze leézers mc.de- deelen dat onzen verdieustelyKen stadsgenoot den 11/ Jan Byl, sints 10 dezer maend, alhier geduerende eene reéks van 50 jaeren het ambt van Nolans hééft uytgeoeffënd. De Notarissen-kamer des arrondissements Audenaerde, in liaerc algemeene vergaederiag van 5 Mey laetst, ziende het tydstip en de gelegenheyd naederen van een vyflig- jaerig lid den verscliuldigden eerbied en hulde te bewy- zen, besloo t dus ecnpaeriglyk en met geestdrift het Jubel feest van dien agtbaeren confrater te vieren, en derhalve wierd hem een banket aengeboóden 't géén ter afspan ning het Kleyn Brussel aldaer hééft plaets gehad, en waeraen al de Notarissen van het Arrondissement hebben deel genomen. Dusdaenig een besluyt der kamer is vóór- zeker lofweêrdig, en moet tot eere strekken zoo van hen die het schoon gedrag en de verdiensten weétcn te weër- deéren, dan van het lid die er het voorwerp van is en zich steéds aller agting weêrdig hééft getoond. >V y denken dat ter dier gelegenheyd elkeen met ge noegen zal zien de verscheydene bedieningen welke dien eerbiedweêrdigen man, ïiict niet min iever dan nauw- kcurigheyd, hééft waergenomen, wy bekomen dezelve van eenen persoon die, dóór zyne betrekkingen met den Jubilaris, in 't bezit was van een tabelletje dies aengaen- de 't geéu hy vermeent ons te mogen mededeelen. Zie hier Den 5 April 1788 benoeming van procureur der ge meente Moerbeke. foór de veieeniging van Belgcnlauff aen de Fransche repu bliek waren de procureurs die ainbteuaeren welke de belangen van partyën in regte voorstonden, en hunne verdedigings-mid- deten sehriflelyk indienden aen de wei-mannen van elke ge meente, die ze aen tegen parly deéden beleekenen en na eene raedneémir.g van 5 advokaeten, vonnis verleenden. 29 July 1788, kommissie van procureur van Ophasselt. 18 September 1788, kommissie van landmeéter voor de twee steden en lande van Aelst. 14 Maert 1789, procu reur van Sl-Marlens-Lierde en van de heerlvklievtJ'fm Iliede. 15 February 1790, procureur van Boelacre, Goefer- thnge, S'-Jans Jiemelveerdegem, DeftingcNederboelaere, Onkerzele, Schendelbeke, I loersègem, Idegem enSmeerhebbe. 4 Mey 1790 benoeming van Costumier en pryzer dor gemeente Ophasselt, Voóngaendelyk aen de inrjglingen der stedeiyke bcstueren en van het Notariaet bestond het ambt van Costumier in het op- maeken van pryzyën staeten, inventarissen en verdeelingen waeiin miuderjaerige, geregtigd waren, als ook van verkoop akten en gehypothekeerde rent-verkentenissen, tusschen meer- derjaerige enz. welke akten zy ter passeériug aenboóden aen Burgemeester en schepenen der gemeente waèr de naeiaeten- sehap openviel cl' de goederen gelegen waren. 14 Mey 1790, Costumier en pnjzer van Moerbeke. VS July 1790, Costumier en pnjzer vóór dc stad Geeraerds bergen. 1 December 1790, idemvoor Overhoehire en Gocferdingen. 30 Maert 1791, idem. doórBailli en Leen mannen van het land en Baronnie van Boelaere. 5 April l~Q2,procureur\i\nNederbrakel, Parickeen Sarlardingen. In 1792, 1794 en 1795 verscheydene benoemingen van commissaris dóór het höofd-kollegie des lauds van felst vóór zaeken het land raekende. le beginnen van 1796 eersten assessor van den vrede- regter des kantons Geeraerdsbergen. Toen leiTyde wierden de vredereglers bygestaen van twee assessoren die beraedende slem hadden. Den 10 September 1796, benoeming van Notaris dóór het centrael bestuer van het departement der schelde. Den 23 November 1808, by keyzerlyk besluyt, als lid van den stedelyken raed benoemd."In" 1836, ten gevolge der gemeente-wet, wierd hy, bynae met algemeene stem men, gekoózen en uyt het' extrakt des proces-verbad dóór het stads-bestier aen de hoogere overheyd toege zonden, blykt dat hy, den tyd van ophouding afgerekend, alsdan ten minsten 25 jacren in dienst was, dusdaeni"- lyk dat hy nu reeds geduerende 35 jaeren lid van den regeringsraed dier stad is. In October 1850 wierd hy als eersten-voorzitter van het comité van veyligheyd gekoózen. In 1851, 1852 en 1855 was hy lid van den kantonnae- len raed der burger-wacht. ^Uyt het voórgaende blykt dan dat M.r Byl sedert April 1788, dus aireede meer dan 58 jaeren, in bediening is in een en hetzelfde vak mits, by verandering van benaeming, zyn ambt van Notaris op die van Procureur en Costu mier gevolgd is. Hoe veéle ondervinding en ervaeren- lieyd moeten dus 58 jacren geduerige werkzaemheyd hem niet hebben bygezet Ook mogen wy, zonder v'ieyërv, zeggen dat hy by veéle als den Nestor der Notarissen aenzien word. Als iets wonderbaers is er te bemer ken dat hy nog tot een hoog punt alle zvne verstands vermogens bezit. Ln heélt hy alle zyne bedieningen met Nvt. stiptelyk- heyd, regten regtveérdiglieyd vervuld, wae'r dóór hy'dc algemeene agting hééft verworven, niet min gaf hy ook altyd voorbeelden van milddaedigheyd en menschlievend- heyd. De beperktheyd van ons blad'laet ons thans niet toe deswegens meer te zeggen; enkelyk zullen wy er nog byvoegen dat het vóór een groot aénfal arme en voór- naemelyk schaemeiq gebreklydende, vuerig te Wenschen is, dat hy nog verre van liet eyndpuntzynerleévensbnenzy. Men schryft uyt Berlyn, 10 deézer Voórleéden zondag, omtrent zes neren des avonds, kwam eenen kieynen jongen uyt een huy%der Willemstraet géloopen, geduerig om hulp roepende zeggende, dat men (ie klêvné Louise opgehangen had V (M'scheyde persoonen die zich in de straet bevonden traden met ecnige gebueren binnen. Den kieynen jongen geleydde Ium naer eene venster aen welke zy inderdaad een dochterken van 6 a 7 jaeren opgehangen vonden het kind hadde handjes op de borst gebonden, het hoofd achter over hangende, en uyt den mond liep een bloedig sehuym. In eene andere kamer, vonden zy nog dry an dere kinderen in eenen droevigen toestand een dóch- terken van vyf jaeren lag op den grond mot het hoofd byna tegel» de voeten gebonden, een jongsken van dry a vier jaeren lag met de handen op den rug vastgemaekl, en een kleyn schepseltje van ongeveer twee jaeren, lag tusschen twee matrassen bynae versmagf. In de kamer waerin dit toonéel te zien way, zat eenen man ian omtrent de veertig jaeren op zyn gemak bezig met eene pyp te rooken. De toegesnelde persoonen ver- haestten zich die ongelukkige kinderen le verlossen, en vraegden toen aen den rodker, dóór wie en waerom deéze kinderen aldus mishandeld waren. Deézen ant woordde met de grootste koelbloedigiicyd dat de ouders waren uytgegaen en hem de kinderen hadden toever- trouwdmet toelaetingvanzëte straffen, indienzyriietbraef waren; dat de kinderenlawyt gemaekt hadden en dat hy him by gevolg deéze kastyding had toegediend Dien kerel wierd aengehouden en naer het gevang ge- leyii. Onder weg hadden de soldaeten groote moeyte om den moordenaer tegen do aenvallen des volks, hetwelk hem wilde doodslaen, te beveyligen. Me schryft uyt Lucqucs (Italiën) den prins don Ferdinand de Bourbon, eiTIëlyken hertog van Lueqties, die kortidings, met de zuster van den hertog van Bor deaux in huwelyk is getreéden, komt een edel voórbeéld van moed en niensehlievendheyd te geéven. Den prins in de omstreékén van Yialeggio, op den oever der zee wandelende, zag eenen zwemmer die, zich te ver in de zee gewaegd hebbende, dóór den stroom medesleépt wierd en ging omkomen. Aenstonds springt den prins m het water en na veéle poogingen, gelukte het hem den drinkeiing vast te krygen dien hy op den oever weder- bragt, alwaer hy hem eerst de noodige zorgen toediende, en vervolgens heymelyk wegsloop om de bewvzen van erkentenis en bewóndering die de toegesnelde menigte liem wilde toezwaeyën, te vermyden.

De Denderbode | 1846 | | pagina 3