STiETKUNDIG OVERZIGT VAN 18 TOT 25 SEPT. met ren wóórd, al wat leézensweêrdig of nuttig is, zal men'in ons blad aentreilën. Bezield zoo wv verhoópen, met eenc waere nationali teit, oórdeclen wy dat een volk, het welk zyne tacl verzaekt, zich vóór vremde slaverny ryp maektdat eenc natie, dia zich zelve gevoelt luiere taai beschouwt als het beste erfgoed haerer vaderen, als het waor afdruksel van hun beeld, en dien koslbaeren pand ongeschonden aen haere kinderen overlevert, zullen wy 011s by het egt vlaemsch houden, en dus aen onze laudgenoóten die de tael als den spiegel van huil karakter en beseliaefdheyd aenzien, een blad schenken waerin de verwyfde holhmd- sche commissie-spelling nimmer pronken zalop tyd en stond zullen wy het ougeoórlofd en schadelyk gebrnyk deézer spelling aenranden en bewvzon hoe zeer zy den volksaard. niet alleen kan verbasteren macr zelfs teene- mael bederven, hierin, wy weélen het voorop, zullen wy harde tegenkantingen ontmoeten, macr evenwel, geen- zins bcdugt vóór de onvaderlandsehe en onredelvke poogingen onzer tcgenstreévers, zullen wy met acnhon- dendheyd en moed arbeyden om den grond onzer votks- zelfstandigheyd die in de tael ligt, tegen de inbreuken van eeyige overdreévene miunaers van 't hotlandsch te verdedigen. Daer wy op het waor liberalisiniis komen aeuspraek maeken, moeten wv thans ronduyt bekennen de gevoe lens der Alliance niet te konnen deelen dierhalve zuilen wy het .protjrumma van het congres, waeraen alle des- zelfs leden hebben loegejuyeht, zonder eenige voór- ingenomenheyd artikel vóór artikel, onderzoeken. Indien wy nogtiiaus aen deéze eenc niet al te jnyste nvt legging kwamen geéven, zal het ons alleraengeiuiemst zyn de tegenliedeiikingeu van wie het zy in ons blad te mogen afkondigen, ons echter voorbehoudende van er op te antwoorden, aen te neémen 't géén biilyk regtveêrdig en eonstitutionneél is, en van te verwerpen 'tgcén aen deéze hoedaenigheden tegenstrydig is. De Spaensche cortèshebben zieli den 14 vereenigd.Den voorzitter der ministers hoéft het honwelvk der koningin en der infante Dona Lttisa, aengekomiigd.De twee kamers keuren de beydc houwolykeu goed, en verklae- ren zich openlyk vóór het tegenwoórdigende bestier en de thans heerschende familie. De adressen aen de konin gin gestemd, drukken de volstrekstc onderwerping uyt aen de wetten eener nieuwe tydrekening van vrede en voorspoed en den wcnsch van geheel het spaensch volk verbroederd te zien. De Miguelistische party niettcgenstaende luiere neder- iacgen is in Portugae! niet teenemaei uytgedoofd. Be koninglyke troepen gelukken er egter in de legerkorp sen dier party te verstroyën. Do willekeurige maet- regelen die iiet gouvernement onophoudelyk néémt, ver- uorzaeken eene algemeene ontevredenheyd te Lisbona en in de provinciën. Het is omnogelyk" het eyude van den deiuuisweêrdigen geldelykon toestand te .vóórzien, liet gerugt dat het houwelyk van den liertog van Mon- pensicr de vricndschappelyke betrekkingen tusschen rankrvk eu Engeland zou konnen stooren, word dóór de dagbladeren geleugenstrafi. Den oudsten zóón van Don Carlos (den graef de Mon- temolin) is uyt Bourses ontsnapt terwyl den generael Cabrera lieymelyk uyt Lyongevlugt is. Dén eersten hééft voor zyn vertrek ccne proclamatie uytgegecveu 0111 zyne aenhangers in Spanicn lot opstand aen te hitsen. 'De beyde vlugtelingen zyn 1111 tc Londen. Eene protestatie uyt Gend gedagteekend en aen de Cortès toegestuurd dóór Don Enrique, broeder van D011 l-Tancisco van Assisiën, verzet zich tegen allo regt dat het vertoeving, antwoordden zy dat zy verdwaeld hadden geweest, «1 aenslonds nam er een lekker onlbyt aenvang. Tegen den avond vertrok de karavaen weer naer Napels, 0111 des ander- dags langs een ander oord soór.tgetyke wandeling te liernèé- men. De jongvrouwen hadden benevens kapiteyn O vastelyk bestoólen aen niemand, zelfs niet, aen de getrouwste vrienden een wóórd over deéze avontuer te reppen. Na eenigen tyd, ka piteyn O, die het voorval inden bosch sebier vergeéten had, in de Tuledo-slraet wandelemle, bemerkte dal liy nauwkeurig- tyk dóór eene oude vrouw bespied wierd, die liem eene wvïe opgevolgd liebbcnde, eyndclyk zegdeik koóm van wégc nu-e vrienden van buylen, zy z.ullen zich morgen avond up die plaets (diezy aenweés) bevinden; zult gyerzyn Ja antwoordde den kapiteyn. Eu oogenblikkelyk ver dween de oude. Eergierig 0111 zicii op den aengeduydden rondes-vous te heten vinden, verliet den kapiteyn al vroeg de stad. By zyne aenkoinst op de aengeweézene plaets, vond iiy niemand, en, na vcrscheyde uereu vrugteloos gewagt tc hebben, keerde hy naer de stad weder, zeer misnoegd van, zoo hy onderstelde, aldus by den neus geleyd te zyn. Ecu tiental "dagen verliep zonder dat by van iets hoorde. Op zekeren morgen noglans, za« In de zelfde oude vrouw die niet omzigtigheyd naederendehein in dcoor fluysterde gy hebt nauwkeurig uw wóórd gehou den, macr aire vrienden van. buylen hebben u niet konnen spreéken, omdat de politie in waekzaemheyd was. Gv zuil welhaest van hun liooren. Na deéze woorden vcrwyderde zich de oude zonder aen den kapiteyn den tyd le lacteu van haer deminsté vraeg ie doen. Imys van Orleans op den spaenschcn troon doót' liet hou welyk des hertogvanMontpensier zou willen doen gelden. De baromiiaele zittingen in Ierland hebben haere on- dcrstandsnytdeelingcn begonnen; niettcgenstaende wor den er talryke verzamemelingen gehouden en verzóek- schriftcn aen de koningin gestemd 0111 eene kragtdacdi- gore tussehénkomst van wege het gouvernement te be komen.De Staeten van Schleswig zyn tegen den 8 Oc tober acnst. byeen geroepen. Den hertog van Augusten- bourg zal de zittingen bywooncn 0111 de voorstellen tot hét bekomen eener algemeene vertegenwoordiging te ondersteunen. De vergaedering der duytsche staeten hééft op deklagt geantwoord die de staeten van Holsteinhaer hadden toe- gestuei'd betrckkelyk de erfenis van dit hertogdom. Deéze vergadering hééft aen den koning van Denemer- ken de billykhoyd iloen beteekenen van het regt van petitionnement te eerbiedigen.De lloomsche bevolking komt weder haere verkleéfdheyd aen den II. Vader op de schitterendste wyze te betuygen. Ter gelegenheyd des geboórtedags der iieylige Maegd is hy met buyteiige- woone vreugde-geroepen iloór de volksmenigte onthaeld geworden. Mgr. llossi'afgezant te Ancona, is ten gevolge der aldaer opgereézene onlusten, dóór den Paus naer Hoornen geroepen, en dóór Mgr. Grusselini onder-voór- zitter der Congregatie Dalcensu, vervangen. De Pruy.sèisclie militaire óverheyd verzet zich tegen de gevoelens van Cuinmunismus die meer en meer in 't leger byval ontmoeten. De lactste nieuwstydingen die wy wegens de gisting in Galticiën gegeéven hebben, zyn ten deeie gelêugenstraft uogtans er hecrsc'ut eene grootc oneeiiigheyd tusschen de edele en de landslieden en geheet het iaiid blyft by voortdnering aen de willckeurighcyd der militaire'over lieden onderworpen. Deéze wéék zyn er ons gegronde klagten van wege persopnen instapt van de zaek tc beöórdeelcngedaen. Indien wy, getrouw aen onzen prospectus, dezelve on dersteunen, wy verzoeken onze geëerde leezers ons van alle kwaedwilligheyd waermede zommige 011s onregt- veêrdiglyk hebben willen beschuldigen, te versclloonon want, audermael verklaeren wy dat waerheyd, regtzin- nigheyd, onpartydigheyd en" onbekrompenheid altvd onze pen zuilen geleyden. Wy komen dus ter zaek, ver zekerd dat deéze tweede openbaere beïydenis den mond aen eenige partygeesten zal stoppen. De eygenaers op den stroom de ileulebefk, onder Aelst gelegen, hebben sedert tien jacrcn vrngteloozo reklamcn aen de reifcring-raedeu van Aelst, Moorsel en Meidert gezonden om door derzelver tussehénkomst de uytvoe- ring te bekomen vau het besluyt vau 4 Maert 18l"7, se dert, 27 April 1820, dóór de gedeputeerde staeten van Oost-Vlaenderen tocpasselyk verklaerd aen de beéken des Denders, betrekkelyk de uytbaggering en den onder houd der waterstroom en. Buylen de schade die opge- melde eygenaers jaerlyks aen hunne molens lyden, heb ben de aen de beék paelende pagters zich iusgelyks over groote verliezen en onaengenaemheden te beklaegen. Indien de uytvoering des besluyts blyft verwaerloosd worden, zal de beék die eene bepaelde diepte en breedte moet hebben, eyndelyk op ceueii enkelen gracht uytko- men; de aenpaelende eygenaers moeten er immers ge- ducrig grond dóór winnen, die dóór de beplanting met boomen uoodzaekelyk den waterloop meer en meer moet belemmeren, dett zeiven verkeeren, en zelfs teenemaei stremmen. Men verzekert 011s bovendien dat andere het water meermaeis volgens hun goeddunken ophouden. Wy verhoópen dat het aenhaelen deézer misbruyken door de verzuyming der bevoegde overheden veroorzaekt, zal vergenoegen 0111 onzen regering-raed aen te porren Toen twee dagen nadien onzen held langs de haven wandelde, zegde hem eeneu nionik in tvoórbygaen Vilt gy u morgen op de zelve uer ter aengeduydde plaets licgcéven Dit maei zullen er zich uwe vrienden van buylen zonder faul laet'en vin den. ik zal gaen, antwoordde den kapiteyn wei, hernam den monik en vertrok. Ofschoon onzen kapiteyn regt had zich aen geene tweede te leurstelling bloot te stellen, liet hy zich egter nvt eerbied voor zyn gegeéven wóórd en door de 'nicmvsgierigliëyd tnede- sleépen. Op de plaets van den rendezvous gekomen, zag hy welhaest hel opperhoofd der bende niet nog eenige andere kerels tol hem naederen. Wy bedanken u over uwe nauwkeurighcyd, zegde Natoli, en het doet ons spyt dat wy u niet eerder hebben konnen spreuken. Wy zyn nog allyd voórneémens hel land zoo liaest mogelyk ,e yerlaeten. Zoudgy ons vertrek willen begunstigen? Ik \*il wel, indien ik kan.Gy kont indien gv wilt antwoordde den roover. Er Ligt op deézen oogenblik een engelsch vaertuyg op de kust, en eene door u aen den jjgiecps-kapiteyii gedaene aeuvraeg, zou 011s eenen doorgang verzekeren. Ik keu den ollider van welken gy spréékt, en ik zal alles aemvenden om hem uwe wenschen te doen inwilligen, ant woordde kapiteyn 0... macr wie verzekert er my dat gv rc-t- zmniglyk bei voórneémen hebt van bel land te verladen". at dit raekt, hernam Natoli al grimlachende! hebt gy niels -'vezen. Zal de verzekering van eenen edelman tt vergenoe- o'-'*1 Zekerlyk. in dit geval zult gy voldoen worden. Den zeilden avond op een bat door eeuen der voórnaemste .loeten van, napels gegeéven, bevond zich eenen ryken mar zonder uytstel eenen byzonderen kommissaris ter plaets te zenden die in de belangen van 't algemeen de misbruy ken zal doen ophouden. Reeds verscheydene reyzen hebben wy in dé gazetten gunstige artikels aengetroflen aengaende de hoedaenig- heyd der hop van Poperinghe van dit tegenwoordig ge was. Onder dit betrek zal het land van Aelst niet min begunstigd zyn. Den eersten keur zal er van eenc biiv- tengewoone goede hocdaenigheyd zyn, indervoege dat men z.c dit jaer mag aenzien als hebbende nooyt beter geweest, zelfs niet op de gunstigste jaeren. Wy bemer ken met groot genoegen dat de kopplanters" waerlyk hunne eygene belangen beginnen te begrypen, doordien zy thans de hop veel zuyverder geplukt ter merkt bren gen. W y konnen de hopkweekers niet genoeg aenraeden deéze pltikwyze nog te verbeteren, want een pond twee a dry op de honderd, min stcélen en onreynigheyd zal hun werkelyk 4 a S guldens profyt in den prys byzetten,, bovendien zal de goede faem die onze merkt by den vremden geniet, er geducrig dóór winnen. YZEREN SPOORWEG VAN BRUSSEL OP GEND LANGS AELST. Het onderzoek in de provinciaele gouvernements-bu- reelen van Brussel, Gend en Brugge, betrekkelyk de beste rigting des spoórwegs geopend, is zoo even ge- sloóten geworden; wy zyn in staet van te verzekeren dat ter uytzondering van Üendermonde, den tegenweer aen liet plan Desart langs Denderleeuw en Aelst teenemaei onbeduydend is. Over eenigen tyd is er aengekondigd dat den gemeente-raedvanGeeraerdsborge zieii eenstem- miglyk vóór dit plan verklaerd had, thans mogen wy er byvoegen dat den heer borgemeester van Ninove in liet onderzoekschrilt de vuerige begeerte zynerondcrhoorige ter verweézenlyking van dit plan heeft uytgedrukt, ais zynde dit het eenigste dat hunne stad met* de hoofdstad des ryks en diegeéue der beyde Vlaenderen kan ver-, .binden aldus hééft de goede verstandhouding der in- wooners van Geeraerdsberge el Ninove regt gedaen over liet bedrog, waerdoór men hun opvolgelyk hoéft ge poogd te misleyden,- hun eene byzondëre lyn vóór elke- iocalitcyt belouveude. Van geïykezyn Aeist en Geeraerds berge het volstrekt eens op dit punt, en deéze opregt hertelyke overeenstemming zal buylen twyflel niet'wey- nig bydraegen 0111 de vertegenwoordigers van ons arron dissement meer dan ooyt aen te porren eene mannelyke laci te voeren tot het bekomen van een regt dat maer al te lang is uytgestcld geworden. Y\ v verhoópen de zelfde verstandhouding tegen de aensiaendc kiezingen te zullen ontmoeten, en dat deéze den geest der plaetselyke par- tydigheyd zal overheerschen. Tot hoe verre de werkingen van den ingenieur, die dóór Dendermonde aangesteld vóór de lyn langs Merchtem pleyt, gevoorderd zyn, zouden wy niet juyst konnen zeg gen, maer wy konnen niet bevatten waertoe de studie van eenen grond strekt, indien liet onwederieggelyk beweé- zen _is dat eene lyn, gemakkelyk of moeyeïyk, kostelyk of niet, vóór gansch het land, buyteneeiie onbeditydende ruymte waerdoór zy loopt, moet nutteloos zyn, terwyl 1 al de andere provinciën eenen wel beredeneerden en ge- staefdenvoorkeur aer. eene tegenovergestelde lyn geéven. I Ten anderen, tie goedkeuringen van bevoegde mannen ontbreéken aen het schoon werk van M. Desart niet, wy vinden deéze in eene onlangs verseheénen brochuer en- der titel van Bruxclles centre des chcmins de (er de la Belgique, dóór M. D.Marcbal, ingenieur, met de uytvöi- ring des Luxemburgschen spoorwegs belast, en'M. L. Duvivier burgerlyken ingenieur. De daerstelling der lyn van Denderleeuw en Aelst zal ook sterk ondersteund kies met welken kapiteyn 0 toevalliglyk kennis gemaekt had deézen naederde lot hem en zyne snuyfdoos toereykende zegde hy hem zachtjes gy moógt op het wóórd uwer vrienden van buylen rekenen. Deéze borgstelling deed den kapiteyn hesluyten de vraeg der roovers in te willigen. Hy verzogt den seheéps-bevelhebber op zekeren nagt eenen boot op eene aen te duyden plaets der kust te zenden alwaer zicii eenige zyner vrienden zouden bevinden die geêrne naer een eyland van den griekschen archipel zou den overvaeren. Deéze vraeg hem loegestaea zynde, verwittigde hy er de roovers van by middel van den monik die, sedert liet laetste gesprek, zich eiken avond op.den weg van den kapiteyn bevonden had. Op bepaelden dag en uer, kwamen kapiteyn O en den boot op de bestemde plaets aen, doch de vrienden van buylen bevonden zich op de» oever niet. Noglans, na eene uer wagtens, zag den kapiteyn eene der roovers naederen die hem kwam verwittigen dal zyne gezellen zich niet hadden durven verloonen, om dat dun koning van Napels vergezeld van een talryk gevolg zich in de nabyheyd. der aengeweézene plaets met de viöchvangst verlustigd had.Ter zeiver tyd, verzogt den bode den kapiteyn aen de zeelieden te beveel en naer eenen anderen oever te vaeren alwaer de vrienden van buylen zich bevonden, en zonder vrees van ontdekt le worden, konden in- scheépen. Den hooi bereykle welhaest de aengeduydde plaets eu de roovers, welkers opperhoofd den kapiteyn van deszelfs. gegeéven woord ontsloeg, seheépien in en kwamen ongehin derd op een der gricksche.cvlanden aen.

De Denderbode | 1846 | | pagina 2