55 ZONDAG 18 OCTOBER 1846. EERSTEN JAERGANG. Nr 5. AELST, den 17 Odoher. CABRERA, Dit blad yerschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prvs der inschrvving, l>y trimester, is bepaeld op 1 -fr. 75 dien der annoncen op 45 eentimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos ecne annonce van 1.0 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige.klagtcn of gegronde rekla- inen in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleencn en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden, De naemen der persoonen die ons eenigc stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen 'worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld .etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. eUIQUE SLUM. DEN DENDER-BODE. OVPARTYDKi ONDERZOEK Mit het programma dóór het congres liberael van Brussel den 14 Juny 1846, aengenorrten, en, door al de societeyten der Alliance goedgekeurd. Den 3™ artikel begeert <c De inrigting van een openbaer onderwys vóór al de j> leertrappen, onder het uytsluytclyk bestier der bor- gerlyke magt, aen deéze geévcnde de constitutionneéle middelen om do mededinging, tegen de byzondere inrigtingen, staende te honden, en verwerpende de tusschenkomst van de bedienaers der godsdiensten, ten titel van Gezag, in liet onderwys dóór de borger- lvke magt ingerigt. Dat den godsdienst (de religie) een grondig belang heeft in het onderwys der jeugd, zal, lioópen wy, nie mand regtzinniglyk betwisten; ook is het den godsdienst, en niets dan den godsdienst, die de Ryksbcsticren, in allo landen en in alle eeuwen bewoógen hééft om zich liet bewind over liet onderwys te behquden. Het is den godsdienst die aityd tot uytdnikkelyk er kende beweegreden gestrekt hééft om het openen of by- woonen eener leerschoól te verbieden of toe li laeten. Het is liet beliond van den Roomscli-Catholyken gods dienst dat de decreéten van Philippus II, van 4" Macrt 1369, 26 Maert 1382 etc., hééft ingegeéven. Het is liet verbannen van deézen, liet uytroeyën der Roomschc dwaelingen en supperstitiën (volgens de nvt- drnkking) die het berugt decreet der generaele staeten van Holland, van4 April 1396, wegens liet onderwys heeft doen afkondigen.I)at don godsdienst van liet onderwys afhangt moot niet beweézen worden, liet is, van deéze waerlievd ovÜrtuygd, dat den vormaorden de Voltaire nvt den mond van Zaira vloeyën doet Les soins qu'on prend de noire enfance e Itèglent nos sentiment, nos mreurs, notre croyance; J'eusseétcprès du Gange l'esclave des faux Dieux, Chrétiejine dans Paris, Musülmane eh ces lieux, I'instruction fait tout EX-BEVELHEBBER DER CARLISTEN. (1) EES WOORD TOT DEN LF.ÉZER. Om uyt de studie dor staetkunde oen iverkelvk nul to trek ken, vergenoegt liet niet al de gebeurtenissen in 'l geheugen te hebben, men moet bovendien de persoonen kennen die cr in medewerken en hezonderlyk de oorzaeken waerdoór deéze in 't strydperk treéden. 'T is om die studie te vergemakkelyken dat wy op ons genomen hebben van tyd tot tyd eene korte ge schiedenis te geéven van eenigc dier 'mannen' welkers daeden meermaels de beschikking der volkeren regelen; wy willen nogtans deéze taek alleenelyk voortzetten, vóór zoo'veél zy onze leézers behacge en hunne goedkeuring verdiene. Wy beginnen dus met eene korte leévenschets van Cabrera, berugt in de geschiedenis der burgeroorlogen van Spanién en wiens naem sedert eenigc jaeren in vergeelenheyd, thans we derom in onze staelkundige overzigten versehynt. De afschaffing der Salische wel was de voórnaeme oorzaek die Spanién geduerendc vyf jaeren aen de bloedigste verdeeld heden overleverde. Daer koning Ferdinandus VII zonder af stammelingen blééf, was zynen broeder Don Carlos wettiglyk als troon-opvolger geroepen; maer Ferdinandus den 10 Dee. 1829, met de napelsche vorstin Maria Christina hertrouwd zynde, zagDon Carlos eensdeels door de afschaffing der Saiwe/ic wel, die door de Bourbons in Spanién ingevoerd, aen de vrou wen het recht tot den troon ontzegde, en anderdeels door de jjeboórtevan twee vorstinnen, zyne hóóp tot de kroon van (1) Dit stuksken was vóór 3 October geschreéven. Den godsdienst staet dus met liet onderwys in een onsclieydbacr verband. Maer wie kan over godsdienstige zaeken beslissen of beschikken Zyn liet niet de over lieden der godsdiensten V In de ryken alwaer den her vormden godsdienst als diën van den staet heerseht, heeft den monark liet geestelyk te saemen met liet bor- gerlyk gezag in zich besloóten en, in die dobbeie hoe- daeniglieyd van borgerïyk en tevens geestelyk opper hoofd, hééft diergelyken monark het recht van liet onder wys, in zyne staeten, alleen en uytsluytclyk te bewaeken en te bestieren Maer, in een ryk alwaer den Roomsch- Catholyken godsdienst, dóór den staet beieéden word en heerseht, bepaelt zich de magt van den koning, aen liet borgerïyk gezag vóór wat den godsdienst raekt, is hy geer.zins opperhoofd, maer slcgts onderdaan, even als den minsten zyner onderzaeten, en vervolgens lieéft deé zen ook geen recht om over godsdiensi-zafeken te beslis sen of te beschikken. De overlieden des godsdiensts zyn hier de Bisschoppen die, onder liet opzigt van hun opperhoofd, den Paus van Roornen, over deszclfs zaeken nytslnytelyk te beslissen en te beschikken hébben. Deéze zyn gelast en gehouden den godsdienst te bewaeken en in zyne zuyverhcyd te bewacrcn. 1,'n, hi een ryk al waer den Roomsch-Catholyken godsdienst dien van den staet uytmaekt, of alwaer zyne volkomenevryheydgrond- wettiglyk gewaarborgd is, dcszelfs bedienaars beletten liunne pligten van bewaeking en bewaering in de vol- komenste vrylieyd uyt te oell'enen, zou van wege den koning eene dwingelandy zyn die elk rondborstig en op- rogt liberael gemoed zou moeten afkeuren en tegeu- spreéken. Volgens den grooten Arouet de Voltaire (gelyk wy reeds gezegd hebbenden die men zekerlyk niet voor ver- dagt zal honden, liangt den godsdienst van liet onderwys af, liet welk op zyne beurt is afhangende van de boeken, schriften en ondcrwyzers die men aen de jeugd voórsteld, zoo dal men zeggen 'moet dat den godsdienst (de religie) van een land van de leerboeken etc. en van de onder- wyzers afhangt.— Hoe belangryk de leermeesters vóór het onderwys zyn, leert ons, riiogt, liet iemand dóór zyn eygen óórdeel niet begrvpen, den Messager de Gand. Spanién verdwynen. Dy het overlyclen van Ferdinand den 29 Sept. 1835, maeligde de koningin zich uyt kragt van het koninglyk testament datop- gemelde afschaffing inhield, de regeéring aen onder den naem liaerer dogter Isabella II. Don Carlos verzelle zicli hier tegen en zogt zyne geschondene rechten dóór liet geweld der wape nen te doen gelden. De Biskaeysche provinciën verklaerden zich vóór hem bynae terzelver tyd dat er leTortosa, Sn'Catalo- niën eenen opstand uytberste waervan Ramon Cabrera den voórnaemsten opstoókerwas. Dien man die laeter don aenleyder dercarlislen van Arragoniên, Vaienciën en Murciën zyn móest, was alsdan in 't seminarie van Tortosa, Aldaerin 1815 van land- houwers geboóren, vond hy zich doórde dood zyns.vaders, van zyne teerdere jaeren af aen zich zeiven overgeladen. De vry lieyd die hy genoot, was oorzaek dat hy schier .alles in ondeit- gendheyd verkwistte. Zyne inborst van natuer, grammoedig, kon geene de minste tegenkantingen verdraegen; hv had eenén grooten drift tot het spel het welk hy bynae noyt verliet zonder met die geéne welke hel ongeluk hadden vap "zyn geld te win nen, te krukeelen. Alsdan op de kleynsle scherts gevoelde zyn gemoed zich tot hairklievery gedrecven, en, onbekwaem om zyne woede te overmeesteren, ging hy meermaels tot mishan delingen tegens zyne lieste vrienden over. Dat slegt gedrag bedroefde bitterlyk zyne moev die, ofschoon zy kloosternon was, niet ophield over hém te waeken; geduerig legde zy hem de gevaeren van een zoo wereldscb leéven onder de oogen. Op haer dringend verzoek en ten aenzien der agting die zy genoól, kon den jongen Cabrera zich op de studie der latynsche taoi toeleggen, bezigheyd' die hy onderhield in hóóp van een ambt of beneficie te verkrygen in de Bermila de neuslra senora del Camino, naby zynë gehoórteplaets gelegen. Koning illemvóór geene dwingelandy willende agter uyt wyken luid in de jaeren 20.... de alleenheer- sching over het onderwys heraemd. Reéds by besluyt van den 14 Juny 1823," had hy al de oiiafiianglyhp schooien, die zich aen zekere opgelegde voorwaarden niet wilden onderwerpen, doen sluyten, en daernac doen lieropregten doormannen van zyne nytsiuytelyke benoe ming.lly had ook een ontwerp van wet aen de staeten generael voórgebragt om deéze dwingelandy te doen goedkeuren en wettigen. Den Messager de Gand de gevoelens van koning' Wil lem, zoekende l'ondersteunen, haperde niet van aen liet, gouvernement twee gerechtigheden toe te kennen, te weéten i° van al die geéne welke zich op liet oiidcr- wys willen toeleggen den eed af te eyschen van gelrou- wtgheyd aen den koning en onderwerping aen de grondwet, vergezeld van de verklaering dat zy aen geene corporatie toebehoorden, die hun aen eene vrem- de magt onderwierp,» 2" Van te eyschen dat al de boeken en schriften der ondenvyzers aen de aenge- stelde ryks-opzieners der leergestigten, naer goeddun- ken moesten vertoond wordendaer by voegende Bon Miguel die alsdan in Portuguel heerschte) sou eene» zot zyn, indienhy toeliet aen Guizot of aen M. Daunou be geschiedkunde en iiet opekbaer recht te Lisbona te onderwyzen. Wat zou men van ons moeten denken indien wy toelieten leerzetels op te regtcn dóór de opvolgers van die welke Jacques Clement en Balthazar Gerard onderweézen Den Messager aldus hoorende spreéken, nieyncn wv op ouzo beurt te moeten vraegen wat zou men van de Roomsch-Catliolyke kerkvoogden en van de Cathoiyke in 't. algemeen moeten denken, indien zy toelieten leer zetels te bcklceden dóór de opvolgers van deéze welke Théodoric Sonoi en Guillaume de la Marck onderweézen? Sonoi en De la Marck De twee afgrysselykste monsters van vreedheyd tegen de Calholyke 'die byt de aerde hééft voortgebragt, in weerwil dat zy beyde de vriend schap van Willem den stilzwygertden liebben blyven be houden. Waerom zou Don Miguel ccnen zot geweest hebben, had liy aen M. Guizot of aen M. Daunou (twee Maer ter zeiver tyd dat hy werkte om de noodige kennissen tut het priesterschap te hekomen, ging hy niet min voor! een on deugend leéven te leyden. Zynestudiën geëvndigd, begaf hy zich lot het seminarie, en ontving de kleyuordens, doch wegens zvne onversciiilligheyd in materie van godsdienst, ontzegde hem den bisschop de geestelyke wvding. Over deéze weygering vertoornd, besloot Cabrera de kap op d'liaeg te werpen bv d eerste gelegenheyd die zich zou opdoen om een ander tooneel bekwaemer ter verzaediging zyner trolsehheyd op te treéden, moest hy zelfs de loophaen der wa penen inslaeu. Deéze gelegenheyd b'oód zich aen. Cabrera ver- klaerde zich openlyk vóór de zaek van Don Carlos. Hierom met twee zyner mcdcpligtigc uyt de stad verbannen, ging hy don Carlistischen veldheer Carniccr, vervoegen. Zyne bekwaemheden deéden hem welhaest uytmunten; hy wierd den geheymschryver en voórnaemen vrienddes veldheers: docli zonder hierdoór zyne heersdizugl te verzaedigen. Alge- meenelyk van kwaede inziglen tegens zynen oversten en wel doener beschuldigd, kwam een voorval deéze bevestigen. Car- nicer viel in de handen der Christinas en nieman dlwyifelde dal Cabrera hierin gewerkt had; wat ervan zy, in 1835 wierd hy opperbevelhebber des legers van Carniccr benoemd. Yan toeii af bugon hy zicli eenen grooten naem te maeken dóór de stout- moedigheyd zyner onderneémingen, en nog meer dóór de roe- veryën en ongehoorde vreedheden die hy tegen zyne overwon nene vyanden pleegde. Nogtans moet mén bekennen dat hy tol deéze barbaerschheyd min of meer dóór de geweldenaryën en grouweldaeden van den veldheer der Christinas, Min», is opge hitst geweestwant deézen Tortosa ingenomen hebbende, deed de tachentig-jaerige moeder van Cabrera als medepliglige dooi den kop schieten. yVord"wjsrtjj£~!g,t

De Denderbode | 1846 | | pagina 1