ENGELAND. Onze lyiïwaed-merkt van lieden was taemelyk wel Voorzien en nog al leévendig; er ontbraken geene koop lieden en de verkoopers konden eene redelyke weerde van hunne waeren bekomen. l)e viggen-merkt was ook wel vóórzien vóór 29 tot 50 franken kon men een paer zwaere viggens krvgen. De pryzen der overige merkten hebben zich staende gehouden. Zie de merkten. By koninglyk besluyt van 18 september 1845, wier- den er in Oost-Vlaenderen veertien eautonnaele sehoól- opzieners vóór dry jaeren benoemdthans dat deézen ■termyn geëyndigd Is, zyn de zelve heereil wederom vóór dry jaeren dóór een koninglyk besluyt van 15 sept. 11. in hunne bediening bevestigd, en zullen kortelings den vereyschten eed vóór den heer gouverneur deézer pro vincie af leggen. - M. Van Yreckem heeft zyn ontslag van pastor te Liefferinge geégeven, en is dóór M. Cuyl vervangen. M. Libert, onderpastor te St.-Gillis, is, in vervanging van M. Baert, te Everghem benoemd, en dóór M. de Vylder, nu te Somcrghem' onderpastor, vervangen. M. Van der Ke len, onderpastor te Schoonaerde, is in de zelfde hoedae- nigheyd te Somerghem benoemd, en dóór M. üevos, ge- weézen onderspaster te Wynkel, vervangen. Eene derde kommissie komt dóór het gouverne ment benoemd te worden, belast met den toestand der meesterstukken van Rubens in de hoofdkerk te Antwer pen te onderzoeken, en maetregelen vóór te stellen om die onwaerdeérlyke schilderyën te herstellen en te be houden. Er zyn, tydens het jaer 1845, in geheel het ryk, 65,495 wettige jongens, en 61,795 wettige meyskens geboóren. Het getal der onwettige is gewéést van 4,910 onwettige jongens en van 4814 onwettige meyskens. Het getal der doodgeboórenc jongens is geweest van 5059; en der doodgeboórenc meyskens van 2,540. De onwettige doodgeboórene kinderen van beyde geslachten, leveren een totael, van 607 op. Er zyn tydens 1845, 2,556 twee lingen geboóren. De Gazette Médicale Beige behelst een berigt om trent den rooden loop, die zich in sommige gemeenten van het arrondissement Mechelen heeft verklaerd: de kwael schynt daer uyterstfel te woeden. «Menzal er zich een denkbeéld van maeken, zegt dit blad, wanneer men zal weéten, dat te Lippeloo, gemeente van ruym 500 zielen, meer dan een vyfdeder bevolking (109 inwooners) is weggerukt. Te St.-Amands is den burgemeester en vier by hem inwoonende persoonen in weynige dagen overleéden. Ook te Londerzeel rigt den rooden loop ver woesting aen. Zaterdag, om 7 neren des avonds, heeft men in de Augustynen-kerk te Gend een cigaeren-kasken gevonden, en do paters veronderstellende dat het cigaeren inhield, hebben het in de sakristy gesteld zander het te onder zoeken. Des anderdags, wanneer zy het kasken openden, vonden zy er het lyk van een pasgeboren kind van het vrouwclyk geslacht in. De justieie doet opzoekingen. Eene statige en treffende plegtigheyd heeft deéze week in St-Salvators-kerk, gezeyd II. Kerst, te Gend, plaets gehad. Eenen mekaniekmaker, woonende op de Muyde, sedert verscheyde jaeren vóór de wet getrouwd, hééft zyiie dwaelingen afgezwoóren, is gedoopt, en hééft zyne eersJL communie gedaen. Na- het eyndigen deézer godsdienstige plegtigheden, is het houwelvk van den be-' t keerden en gedoopten dóór, de kerk gezégend, dus dat den nieuwen christenen dry HII. sakramenten op eenen dag hééft ontvangen. Vrydag was. eenen deurwaerder buy ten de Namen- sehe poort te Brussel gelast eenen ongewilligen huertfer aen de deur te zetten. Reeds waren al de meubeleq uytv- gedraegen; maer de vrouw niet willende uytgaen, moest men geweld gebruyken. Alsdan heeft deéze van woede vervoerde vrouw den deurwaerder by zynen halsdoek ge- greépen en zou hem verwurgd hebben, 'had men hem niet te hulp gekomen. Den geregtsdienaer bleef wel een half uer buyten kennis liggen, en terwyl hem de noodige zorgen wierden toegediend, nam de vrouw met haere kinderen de vlugt. De algemeene vergadering der Alliance is op den 28 october vastgesteld. De schildery die de stad Gend, over twee jaeren, dóór M. Verboeckhoven heeft doen maeken, is aldaer aengekomen. Den prys deézer schildery is vier duyzendfr. In den nagt van den 11 tot den 12 deézer, is er te Mariakerke, ten huyze en ten nadeele van den ontvanger der direkte belastingen op die gemeente, M. Carpentier, eene diefte met braek begaen. De dieven hebben den oogenblik waergenomeu op welken de rnevd alleen t'huys zynde, sliep, en zyn langs het dak ingebroken, en, by middel van een gat welk zy in den plafond gemaekt heb ben, in het bureel gedrongen, en hebben daer 900 ii 1000 fr. uyt den koffer genomen. De dieven zyn onbe kend. De gendarmerie doet opzoekingen. De deurwaerders van Luyk hebben eene pensioen kas vóór weduwen en weezen opgeregt. Don Henrique, broeder van den echtgenoot der koningin van Spaniën, is te Spa aengekomen. -- Men verzekert dat den paus eenen encyclieken brief aen al de bisschoppen van het christendom gaet zenden. Het krielt te Brussel van nieuwe dagbladen van alle grootte en kleuren; er gaet weder een verschynen, onder den titel van Journal Cabalistiquc. Hetzelve zal zich by- zonder met waerzeggeryün, hekseryên en zwarte kunsten ophouden. Het heeft reeds vyf honderd inschryvers liet is niet den 9 november, zoo als is afgekondigd, maer den 10 van die maend, dat de sessie der wetgeévende kamers geopend word. 31. den geneesheer de 3Ieyer, voorzitter der medi- cale kommissie van Brugge, is dóór den paus tot ridder van St-Gregorius-den-Grooten benoemd. De breve van benoeming is van den 11 scptcmter laetst geteekend. Den Moniteur verklaert, dat het valsch is, dat er werklieden dóór het bestuer des spoórwegs zyn wegge zonden, omdat zy vyftig jaeren oud waren. Slégts eenige onbekwaeme, luye, ongewillige en aen drank verslaefde kerels zouden weggejaegd zyn, en de dagloonen van an dere zouden verminderd zyn geworden. Den hoogen raed van landbouw moet, binnen wey- nige dagen, zich te Brussel vereenigen, ten eynde liét vraegstuk der bebouwing van de heyden in overweéging teneémen. Alhoewel de graenpryzen voórleédene wéék wederom zyn gereézen, hééft de regeéring van Brussel de zetting van het brood niet veranderd. Zoo. ducr is de rogge in die stad, dat zommige sóórten duerder zyn betaeld ge wéést dan de tarwe. Men bemerkt ook, dat de duyvcboo- nen dit laetste graen in prys evenaeren: zy kosten thans 22 frs. per hectoliter. Men schryft dit daeraen toe, dat zekere eerlylie moleuaers en bakkers te Brussel duyven- boonen in hun meel mengen. De bevolking van het tugthuys van S. Bernards beliep den 10 october tot 1421 manspersoonen, van welke slegts 28 in de ziekezael waren. Voórlaetsten donderdag hééft men in O. L. Vrouwe- kerk te Namen, het lOOrjaerig jubileum gevierd van oen vrouwtje uyt het godshuvs van Harscamp, genaemd Theresia Anciaux, weduwe Thoron, welke haere naeko- melingen tot in het vierde 'gelid rondom zich vereenigd mogt zien. Jlen léést in 't Antw. Nieuwsblad. De policie hééft hier zaterdag dry Duytsche landver- huyzers aengehouden, betigt van valsche vyflrankstukken te hebben in omloop gebragt. Die lieden hebben beweé- zen, dat zy dit geld te Mentz tegen andere weerden hadden uytgewisseld, en dat zy niet wisten, dat hetzelve valsch was. Na eene onderhooring zyn zy in vryheyd gesteld en daedelyk scheép gegaen op het Amerikaensch schip Bichmond, dat zondag met 127 landverlmyzers naer Baltimore is vertrokken. Al de vyflrankstukken, ten getalle van dry honderd, zyn verbeurd verklaerd. Nog nimmer hadden* de kermis en begankenis van Lier zoovéél volk uvtgelokt als dit jaer. Maendag was De Groote Merkt letlerlyk vol rytuygen en Antwerpen had het grootste gedeelte bezoekers opgeleverd. De processie wasmerkwêerdigwegens haeren luysteren ingetogeniieyd: kinderen van beyde geslachten verbééldden by dezelve de Litanie van O. L. Vrouwe. De stad Lier hééft bv deéze gelegenheyd waerlvk uytgemunt, en de vrienden van den godsdienst enjan de maetschappelvke orde kon- nen zich slegts verheugen over de plegtigheyd, met welke den Roomsch Katholyken eerdienst hier verrigt word. Een Luyksch dagblad verhaelt de ongehoorde daed- zaok^iflat men nvt eenen biekorf 155 1/2 kilogrammen was én honing hoéft gehaeld. Als de bieënkweekery over al omtrent zoowel is uvtgevallen, dan zou men van Bel gian wel mogen zeggen, dat het even als het Land van Beloften overvloeyt van melk en honing. Desniettemin blyven al de eetwaren zeer duer en in Vlaenderen lyd de bevolking gebrek. De dagbladen uyt de andere provinciën des Rvks vermelden de volgende rampen, welke voórleédene wéék hebben plaets gehad, Te Pommerceul, naest het kanael van Antoing, is den sioóker van een stoommachien dóór een rati gegreépen en gemaelen geworden. Te Jem- mapesis eenen werkman in eenen steenoven gestikt en levendig verbrand. Te Olsene is eenen boer, den spoorweg van Gend naer Kortryk willende overloopen, dóór eenen treyn berevkt en verpletterd geworden. Rondom Kortryk blyven geheele benden de landen verwoesten, en komen ongestraft, en by klaeren dage, de aerdappelen, raepen, en andere vrugten, op de lauden steélen. Te Ruette, commune in het kanton Yirton, zyn wanorders uytgeborsten, ter gelegenheyd der benoeming van eenen schoolmeester. De commune is in twee partyën verdeeld, de eene wilt den schoolmeester behouden, de andere wilt hem doen weggaen. De gendarmerie hééft maetregelen genomen om de rust en het order te liand- haeven. Eergisteren nagt zyn tien oftwaelf zwart vermomde en wel gewapende mannen ingebroken in een afgezon derd buys onder de gemeente Borgerhout, bewoond dóór eenen 74-jaerigen ouderling, den heer Schoesetters, rentenier en zyne echtgcnoóte. De bandieten waren met pistoólen en kapmessen gewapend, en dreygden de twee oude lieden te vermoorden, indien zy schreeuwden of wederstand boóden. De echtelingen Schoesetters zyn dus gedwongen geweest de sleutels der kassen af te geéven, en na dat de bandieten er al het geld en juweelen uyt- geligt hadden, zyn zy vertrokken.Degestoólene voorwer pen bestaen in eene som van 250 fr., een zakuerwerk, een gouden hert en ring en een paer gouden oorbellen. De justieie is ter opzoeking deézer roovers. Men hééft te Antwerpen eenen Duytsclien bybel- leurder aengehouden, die in O. L. Vrouwekerk, gedue- rende het lof, luydkeêls was beginnen te zingen. Den kerel schéén zot of zat te weézen. Op veéle gemeentens van West-Vlaenderen zyn de vraegen die op de tabel van het recensement gedaen zyn, niet verstaen, en zommige boeren hebben aerdig ge antwoord. Van over lang wéét men dat men onderde Engelsch- mans aerdige knaepen vind. Dergelyken djek bevond zich, voórleéden zaterdag, op liet konvoy van Gend naer Oostende. Den Engelschman die plaets in eenen bank- wagen genomen had, wilde de venster langs zynen kant open hebben, en had die reeds meermaels open gesteld. Slaer, aengëzien den wind van daer blies, toonden de reyzigers den djek dat zulks tegen de reglementen strééd; maer, den aerdigen Engelschman stoorde zich noch aen reglement, noch aen de aemnerkingen der rey zigers. Nu wierd den konvoy-wagter geroepen, en deézen inackte den engelsehen reyziger wys dat liv die venster niet mogt openen. «Jesjes» zey den djek, en met zynen stok brak liy de ruyt, en vroeg hoeveél het maeken van die ruytmoest kosten; men zeyde hem eenen frank. «Eh! wel, antwoordde hy, daer zyn er Iwee» en den djek had zyn proces gewonnen. Er was op het konvoy of omlei den weg immers geenen glazenmaeker te vinden, en den Engelschman, ofschoon hy de venster toeliet, behield lucht en wind gelykt hy gewensclit had. Een zonderling treurig voorval is deéze wéék te Parvs gebeurd by eenen tafelhouder van den Boulevard du Temple. Men vierde daer eene bruyloft en de maeltyd liep ten eynde. Al gasten waren vrolyk, zoo als by der- gëlyke omstandigheyd behoort, en den bruydegom klapte met eenen zyner bloedverwanten. Eensklaps wierd hy dóór een geweldig lachen bevangen, viel op zynen stoel achterover en rigttc zich niet meer opmen komt toe gesneld hy was aen eene hevige geraektheyd bezweéken. De arme bruyd wierd met het lyk haers mans naer huvs gebragt. De engelsche dagbladeren melden dat den hoppe- oogst in Engeland wel gehikt is. Den nieuwen paus hééft voorgenomen met ver scheyde mogendheden koophandcltraktaeten fe sluyten. Eenen nieuwen brand is te Andrinopolen uytge borsten, en hééft meer dan vyf honderd magazynen met alles wat zy inhielden, verslonden. Men klaegt somwylen over de traegheyd in het af doen der zaeken, ten gevolge van de kanlooi-förmalitey- ten, Zie hier eenige voórbeélden, die deéze klagten wettigen, en ontleend zyn aen een verslag van den heel de Slalleville over den b'udjet van binnenlandsche zaeken van 3 rankryk Om oorlof fe bekomen een bootje te leg gen op de rivier, welke zynen hof doorloopt, moet den eygenacr een tweejacrig onderzoek dulden en acht-en- twintig beslissingen afwagten, welke met 5228 handtee- kensmoeten zyn bekleed. Om 800 soldaetenafte danken zyn 41,600 handteekens noodig; om 62 soldaeten af te keuren, zyn 4500 handteekens noodzaekelyk Het gouvernement van Wurtemberg' hééft agenten naer llongariön en naer Amerika gezonden, met last van vóór twee millioenen guldens graenen te koopen. Wan neer die graenen in Wurtemberg zullen aengebragt zyn, moeten zy aen geringen prys aen de armen en gemeene borgers verkogt worden. Den koning van Pruyssen begaf zich, over eenige dagen, van Breslauw naer Zobten, en daer het rytuvg eenen berg moest opryden, verliet den koning zyne koets, en ging te voet. In de koets had den koning eene kost- baere gouden cylindre-repetitie-horlogie met gouden keting laeteu liggen, en als hy weder in zyn rytuyg stapte, was de horlogie geëscamoteérd. Eene" vergelding van 20 gouden louiscn is beloofd aen deézen die den dief kan ontdekken. Londen, 12 Oct. 3Ien hééft wederom droevige tv- dingen uyt Ierland ontvangen. Een conflict, waerover de dagbladen slegts verwarde omstandigheden verhaelen, is te Castle-Connell, in het graefschap Limerick, tusschen het volk en de soldaeten uytgeborsten. Dit mael zou eenen soldaet en eenen man van' het volk gedood en eenen an deren ernstig gewond zyn. Een ander tooneel, dat niet minder ernstig is, ofschoon er geen bloed gestort wierd, lieéft op zaterdag te Maroom, graefschap Cork, plaets gehad. Eene menigte volks van buyten mannen en vrou wen, alle dóór den honger aengedreéven, kwamen in de stad aen, en zonder eenige wanordelykhevd te pleégen, rigtten zy zich naer het werkhuys en vraegden om eéten'. Twee priesters gingen de goede' tyding aen deéze arme lieden draegen, dat er eene insclïrvving ten hunnen be hoeve was geopend, waer op zy, voldaen dóór de verze kering, dat men hen niet van honger zou Iaeten sterven, in goed order lieén gingen gelyk zy gekomen waren, na brood en andere eétwaeren ontvangen te hebben.

De Denderbode | 1846 | | pagina 3