STAETKUNDIG OVERZIGT VAN 16 TOT 25 OCT. nooyt opleveren zal.—De wet de onderscheidene weéten- schappen aenduydende wacr op de leerlingen in het concours zullen ondervraegd en onderzogt worden, zul len de onderwyzers ten minsten deéze, in eenen uyter- sten graed, tragten te bezitten, en de leergangen van het leeger onderwys zullen niets te verlangen laeten. Om voortgezet te worden. den turksclien Sultan, dóór de benoeming van Rescliid- Pacha tot het groot viziraet. Maer het geen nog meer opmerkensweêrdig isis zvne goede verstandhouding met den kevzer Nicolaes, gezwoóren vyand der omwen teling vanjuly. Aldus mag men zeggen dat, indien den oorlog op den Europeschen bodem moet uytbersten, de opstoóking van Engeland er de oórzaek van zyn zal. om het venyn te kennen dat deéze boeken bevatten (2) het vraegstuk van het vry onderwys is waerlyk, vóór de calholyke hollanders, een vraegpunt van leéven ol' van doodvermits het hedendagsoh onderwys geene andere gevolgen hebben kan dan de jeugd te ontcutholyken, en de onverschilligheyd in 't stuk van Godsdienst te ver- sprayden.n l)us dit vraegstuk hééft vóór ons veel meer aen ge- legenheyd dan een concordaet dat alleenlyk de profes- tanten ontrust om dat zv vreezen dat daer dóór de Calholyke cenigen invloed bekomenwelligt sehreeu- wen zy zoo zeer tegen dit concordaet ten eynde de aendagt van het groot vraegstuk des vry onderwys al' te keeren. J.-G. Le Sage Ten Broek. (1) Zoo giet liet lieden juyst in Belgcnland Sedert dat te onzent, soórlgelyke sehoólopziendcrs (die hezwaerlyke en drukkende sommen aen ons Vaderland koslpn), benoemd ge weest zyn, worden de arme Belgische sehortlmeeslers, zoo zy ajle luydop belyden, uylgezouderd de hollandsche schoolmees ters van welke ons vaderland krielt en welke zich grootelyks verheugen over de wedcropdringing der bnllundsehc tael, aen- gezien deéze alleen, le onzcni, bevoordeeld worden, worden de arme belgisdie schoolmeesters, zeggen wy, door die opzienders bedreygd, vernederd en als paria.-, behandeld, zoo. zy durven voordvaeren met onze vlaemscbe ualionuele moedertael, aen de belgische jeugd, onverbasterd te onderwyzen (2) Hier worden ook hollandsche boeken aen de meesters en schoólieren om niets uytgereykl, die de eerste uyt vrees en' al knorrende aenneéinen, en die de tweede met tegenzin loe ren, en dus, beydc geklnyslerd den meester en den leerling, word vóór de tweede macl d'opgedrongene bollandsclie tael in Belgcnland verspreid, en onze schoonc moedertael deêrlyk niet voelen getreédeu Wy liebbon uyt Antwerpen eenen naemloozen brief ontvangen betrekkelyk de spelling; wv konnen van dit stuk geen gebrnyk maeken ten zy den schryver zich aen ons laete kennen. Alle brieven moeten voórtaen vragtvry toegezonden worden, men merke op dat wy hier voor niet geduerig noodelooze briefporten konnen betaelen. Op de aenbeveéling van den heer Bón, le -raer te Brussel, hebben wy lieden aen verscheydene heeren ons blad toegezonden; indien zy begeêren in te schryveu, wy zullen zulks verstaen indien zy het volgende nummer niet terug stieren; zv zullen alsdan de voórige nummers ter uytzondering van het eerste dat uytgeput is, ont vangen. Het algemeen Jubileum- dat ter gelegenheyd dei- gelukkige troonbeklimming van den li. Vader Pius IX als opvolger van wvlen Z. H. Gregorius XVI, aen de christcnc wereld geschonken word, zal beginnen in De cember aenstaende vóór geheel Italiën, en in January naestkomende vóór liet overig der ehristenheyd. Tor deézer gelegenheyd zal, men zonder belangstelling niet leézen de wyze op 'welke de opening van liet Jubi leum te Hoornen geschied. Op Kersavond, den Paus vergezeld van al de kardi- naelcn eneene ontelbaere menigte begeeft zich processie- wyze van de kapel van het apostelyk paleys naer de S. Peeters-kerk waervan al de deuren-gesloóten zyn. Eene deézer is toegemetst en word noyt ten zy ter gelegen- hevd van een'jubileum geopend; tot bier gekomen, klopt, deii Paus naer een kort gebed drymael met eenen zilve ren banier op den toegemetsteii ingang onder het uyt- spreéken van met de omstandigheyd overeenstemmende woorden. Vervolgens kloppen den grootcn penitencier benevens twee andere penilencicrs gelykelyk op den ge sloóten ingang, en oauwclyks is den derden slag gegeé- veu of den muer stort, in.' Terwyl men deszcil's puyncn wegruymt en dat de penitencicrs de deur met wy-watcr afwassclien, keert den Paus naer zyncn zetel en zet de gebeden voort. Na deéze plegtighcyd néémt den Paus een kruysbcéld in de band heft den' Te Deum aen en treed vervolgens, langs de geheyligde deur in de kerk, stort er cenige ge beden en begeeft zich naer eenen hem loebereydden troon. Onntiddelyk beginnen de Vespers met al die"pleg tighcyd en luyster die men nergens buytcn de roomsche kerk 'aentreft. Ter zeiver tyd zend den Paus dry cardi- naelen om de deuren der kerken van Jan van Latru nen, S1 Paulns en Maria-major te openen. Men sc'liryftuyt het kanton Oosterzeéle de volgende daedzaek, welke wy met moeyte zouden gelooven ware die niet dóór gelooi'weêrdigepersoonen bevestigd: Niet lang geleéden viel alhier een sterfgeval vóór; den timmer man C. V. D. wierd geroepen, nam de maet om de dood kist te maeken, welke hy korts nadien ten slerflmyze bragt om er de stoffelyke overblyfsels van den overleédencn in te sluyten maer de kist was te kleyn, en om geene an dere lie moeten maeken wat dééd den vreedaerd als eenen onbescliroomden Turk néémt hy een mes, snyd het hoofd van het lvk, legt het nevens den romp, sluyt. de kist, en vertrekt, als of er niets gebeurd was. Eenen oogenblik daerna, komt de zuster van den overleédencn in buys, vraegt om haeren broeder nog eens te zien, en men opent tie kist... Men verbeelde zich den indruk van, dit zigt op do ongelukkige zuster Eene tegenomwenteling is zoo even in Portugael uyt- geborsten; do koningin hoéft den 6 het ministerie Pal- mella afgedankt en den marschalk Saldanha tot voórzit- cr van een nieuw ministerie benoemd. Op deéze tyding hebben de Scptcmbristen in de provinciën het vaendel des opstands opgestcéken. Don Cesar de Vasconcellos is aen het hoofd; veéle jongelingen hebben Lisbonna ver iaeten en zich by hem gevoegd. Den Paus hééft de Congregatie der staets-kardinaelen afgeschaft, ter oórzaek haerer vyandlykheyd aen de ontwerpen dóór den kardinael Gizzi voorgesteld. Zy is dóór eenen raed van onder-secretarissen van stilet die te Hoornen bestierende bedieningen bcklecden, vervangen. By deéze prelaeten zullen cenige wereldlyke persoonen van rang gevoegd worden. Den Boy van Tunis hééft stellig zyne reys naer Vrank- ryk laeten weéten. liet gouvernement heeft een ver slag van M. den scheépskapiteyn Bernard, die de kusten van Nieuw Zeeland bewaekt, ontvangen. Er volgt uyt dit verslag dat sedert 4 July 1844 tot 31 January 1846 de Engelselie drymael zyn vorslaegen geweest dóór de Maoris aen welkers hoofd zich den vernuften en dapperen Honé-Meké bevind. De tegenkantingen der Engelselie tegen den koophandel der Amerieaenen met de Fransche, hééft aenleyding tot den opstand gegeéven. Sedert dat het voórloopig bewind is aengesteld, is do rust te Geneven niet meer gestoord geworden; doch in liet overig van Zwitserland heerscht eene gisting; de vrye korpsen zyn in beweéging; de saemenspanning der zeven calholyke kantons bereyd zich lot wederstand. Het paupcrisnnis en akeligen toestand der werkende volksklas baeren in Pruyssen véél ernst aen iict staets- liestier. Een bevel van den graef Stadion, keyzerlyken kom- missaris, stelt geheel Galliciën, ter uytzondering van Bttkowiua, onder de krygswetten. Een groot deel landslieden van r>ussisch Polen die de werkzaemhedén ten profyte hunner heeren geweygerd hadden, zyn met geweld tot gelioorzaemheyd gebragt. Alles vóórspelt dat de aenstaende expeditie van den Caucasus voorde Bussen verschrikkelyk zyn zal. Want, van den eenen kant, hééft den opperbevelhebber der Russische legers, den prins Woronzof, aen den keyzer zyne netelagtige gesteltenis bekend gemaekt, met hem onderstand te vraegen; van den anderen kant, heerscht de grootste werkzaemheyd in de gebergten. Den berug- ten Caiicasisehen bevelhebber is aen het hoofd eens magtig legers in 't welk zich poólsche en fransche offi cieren bevinden Rcsehid-Pacha geweézen afgezant der Ottomanische Parte, te Parys, die de nieuwe Charte gezegd Gulhané, heeft in voege gebragt, is tot groot vizir benoemd. Reschid is aenzien als den man dieeerlang in het turksch keyzerryk de denkwyzen van vryheyd, voortgang en ver- drac.gzaembeyd zal handhaeve». Al de departementen der Mcxicaensche republiek heb ben hunne opstandsverklaeringen ten voórdeele van San- ta-Anna, gedaen. Eene troep van 800 mannen is den 26 Sept. uyt New-York lot onderstand van den generael Taylor, vertrokken. Deézen hoéft zich van Seralvo (Mexico) meester gemaekt, en bereydde zich om tegen tic stad Monterey op te trekken. Uytgezonderd de liairklieveryën van Engeland, dat alleen onder al de mogendheden met eene nydige oog de voltrekking van het dobbel houwelyk in Spaniën, be gluurd heeft, heeft Vrankryk sedert zyne omwenteling 'nooyt meer invloed als oplteden by de boven van Europa genoóten. De vereeniging van Vrankryk met Spaniën, rust vóór het toekomende op de bestegronden. Pins IXsedert zyne troonbeklimming, hoéft niet opgehouden aen het zelve zyne vriendschap te betnygen. De afdanking van het mi nisterie Palmella is aen Vrankryk insgelyk gunstig; bo vendien vernauwd het zyne vriendelyke betrekkingen met Over vier weéken hebben wv in ons blad de klagten opgenomen die de cygenaers aen de Meulebeék paelende wegens derzelver slegtcn onderhoud ons hadden toege- slierd. Of aen deéze billyke en gegronde reklamen dóór ons stedelyk bestier recht is gedaen, gelooven wy niet, ten minsten is zulks ons nog niet ter kennis gekomen; wy verhoópen cgter dat deéze tweede herrinnering liaer uytwerksei zal hebben, zoo niet zullen wy aen de belang hebbende middelen voórschryvcu die onzen regeérings- raed zullen dwingen uyt zyne slaepziekte te ontwaeken. Nu is er van andere zoeken kwestie, doch <Jlc ditmael het bestier onzer stad niet raeken. Uyt verscheydene streéken van ons arrondissement hebben wy klaglen oit|vangen dat niet alksenelyk de Meulebeék onder Aelst gpjegen, in eenen sleglen toestand is, maer dat in 'tolgemepn de waterloopen pn bepken van het distrikt. in eenen zeer verwan-loosden staet ver- keeren; dat er noch aen kuysschen noch aen onderhou den gedagt word, en dat er daerdoór veel schade aen de cygendunimen. word toegebragt. Inderdaed dóór de ver- vttvling diër waterloopen outstaen er jaerlyks overstroo mingen die bet ltooygras verslegten en bederven en de aen boeken paelende eygenaers, moeten natuerlyk hier door van bunnen grond verliezen, immers, indien er waterloopen beslaen, liet is geenzins om de zelve te laeten vorvuylen en vervallen, en dit ten nadeele van die gcéne welke jaerlyks aen den staet hunne schattingen moeten betaelen. Wy durven verhoópen dat onzen dis trikt commissaris die vóór zyne omreysjes zoo trelfelyk betaeld word, deéze opmerkingen zal te baetneémen om zich van eene pligt te kwyten die hy mogelyk tot. thans toe vergeéten hééft, en dóór welke kwyting hy zich de algemeene erkentenis en agting zal verwerven. Wy be- paelen ons hier by, geloovende dat verdere opmerkingen, ingezien de werkzaemheyd van den heer commissaris, zouden nutteloos gedaen worden. Wy hebben nogmaels vernomen dat eenige ruraele brievendraegers de gazetten die hun toevertrouwd zyn in zommige gemeente-huyzen laeten liggen, in afwagting dat de iuschryvers deéze daer komen haelen, tegen dit misbrnyk verzetten wy ons, en willen dat de bediende hunne opgelegde taek volbrengen gelyk het behoort; zy worden er vóór betaeld. Berigt aen de p'ost-meesters. Eenen geleerden en vaderlandslievenden korrespon- dent van den üender-bode onzen artikel over bet onder wys dat de Alliance dóór den staet wilt doen im-igten, geleézen hebbende, herinnerde zich eenige gedagten van eenen man die dóór zyne weétenschappen en onberispe- lyk leéven do agting van al wat kundig en in schryyen ervaeren is, verworven heeft. Dóór de afkondiging diër gedagten den wensch van onzen geagten korrespondent inwilligende, beweêren wy aen onze landgenoóten eenen gröoten dienst te bewyzen, want nu meer dan oyt hoeven de ouders te waeken over het onderwys dat hunne kinde ren ontvangen; er hangt immers te véél af van eene op- regte vaderlandsche opvoeding ook porren wy de over lieden van steden cn dorpen uyt al onze kragten aen, op dat zy toch eene waekende oog over deéze houden, want wy aerzelen geenzins le zeggen, dat liet vraegstuk van onderwys eerlang over het lot onzer belgische na- tionalitevt en geluk zal beschikken. Wy laeten dan de opmerkingen van onzen korrespondent volgen, verzekerd dat onze landgenoóten de zelve rypclyk overweégende, er een waer liberalismus in zullen bemerken. In Holland, vóór liet openbacr onderwys, bestaet er eene volkomene ordenscliikkingaen bel hoofd bevind zich M. den minister van binnenlandsche zaeken (eenen der ministers van den ouden koning wiens verwyde- ring al de vrienden der grondwettige vryheyd yerlan- gen), dan landscliappelyke en plaetselyke eommissiën, opzËÉders, commissarissen die, vóór geheel liet land (met uytzondering van slegts vier, in onze provincie byna gansch catholyk), protestanten zyn en in veéle plaetsen dommes. Deéze opzienders oefenen eenen grooten invoed op de schoolmeesters uyt, want der zclver benoeming en he it voordering hangen sclüer uytsluytelylc van deéze heeren af. 1Zy verkiezen schoólboeken, welke meestendeels, zeer gevaerlyk vóór de calholyke kinderen zyn, etc., en zoo toevalliglyk eenen eatholyken onderwyzer ge- lukkig genoeg is om eene plaets te erlangenword hy gekluysterd dóór slegte boeken waer van hy u den zin niet kan veranderen Eyndelyk, in de pro- ii vincie Groningen, heeft men zelfs aen de kinderen a verboóden hunne boeken naer hun vaderlyk lntys mede te neémen, op dat de ouders geenen middel hebben

De Denderbode | 1846 | | pagina 2