I ZONDAG 13 NOVEMBER 1846. EERSTEN JAERGANG. M 9. AELST, den 14 November. STAETKUNDIG OVERZIGT VAN 6 TOT 13 NOV, Dit blad vfcrseliynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der insehrvving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. 75 e., dien der annonces op 15 een timen den drukregel. De persoenen die voor een geheel jaer iusehryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van lO drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tvdigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolori- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle broebueren, schriften, boeken, prin ten, ete. waervan een afdruksel aen deszell's opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eeltige stukken zouden begeéren mede te doelen, zullen gebeym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. chique suun. DEN DENDER-BODE. Het handelsverdrag tusschen Vrankryk en Rusland komt thans te S'. Petersburg bekragtigd te worden. Het houwelyk van den hertog van Bordeaux graef van Chambord, is op 7 deézer plegtiglyk te Modena, gevierd geworden. Den hertog heeft aen de arme van Parys 20,000 fr. doen uytdeelen, en heeft daerby zyn spyt te kennen gegeéven niet mildaediger te konnen zyn. De nieuwe Spaenschc cortès zyn tegen den 25 Dee. aen- staende, by eengeroepen. Het leger der Seplmbristen aengevoerd dóór den graef Das-Antas, is in aentogt op Lisbona, terwyl dal geéne der koningin aen welks hoofd zich den koning en den marschalk Saldanha bevinden, er tegen optrekt. Het handels- en scheépvaert-verdrag tusschen Holland en Rusland is op 50 Oct. bekragtigd geworden. Het gouvernement van Lucerne (Zwitserland) blvft aenhoudend weygeren de radicaele van Geneven te er kennen, het géén de zaeken dermaete verward, dat de beyde partyën zich onmiddelyk tot aenvallen of weder stand hoeven te bereyden. Niets heeft tot heden de tydingen bevestigd die de gazet van Keulen betrekkelyk de ontbinding der staeten van Schleeswyh hééft afgekondigd; slegts weéten wy dat deéze een adres aen den koning hebben gestemd in 't welk zy zich hevig tegen den deénschen magtbrief ver zetten, dien den koninglyken kommissuris aen den voor zitter hééft weérgezonden. Santa-Anna hééft zich te San-Louis de Polosi aen 't hoofd der troepen gesteld. Üyt die plaets schrvft hy aen den minister van oorlog, te Mexico, dat hy voórtaen het oppergezag zal weygeren, en zich uyt al zyne kragten verzetten tegen die geéne die het koningdom zouden poogen te herstellen. Wy zouden eenig geloof aen deé/.e wóórden heglen, indien wy de geschiedenis van dien zonderlingen man niet kenden. By het openen der wetgeévende kamers, heeft den koning in zyne troonrede een algemeen overzigt over den toestand van Belgiën geworpen, en werkelyk den druk die alom de behoeftige klassen verscheurd erkennende, den wensch geuyt op dat de afgeveêrdigde alles zouden aen- wenden ter verbetering van dien medelydensweêrdigen toestand. De troonrede gewaegt voórnaemelyk van de ontworpene werken van openbaer nut, als koiinende der zeiver uytvoering vóór deézen hachelyken oogenblik, kragtdaediglyk medewerken om de verschrikkende el lende te keer te gaen. De kwynende lynwaed-nyverheyd is ook aen de aendagt des konings niet ontsnapt;'hy heeft de kamers te binnen gebragt dat ter verbetering van die voorheen zoo bloeyënde bron van voorspoed, onmidde- lyke inaetregels dienen genomen te worden. Hiertoe hééft den vorst voórgeschreéven den arbeyd aen te moe digen en te verbeteren ten eynde de dagioonen te ver meerderen; de nyverheydin te rigten te in handhaevën om de voortbrengsels beter met de behoeften des lands over een te brengen; de uytvoeringen uyllebreyden om aldus aen onze ïandproductcn eenen beteren voet van jjestaen te verschaften, Al zulke wyze raedgeévingen ge- daen dóór het hoofd van den staet zullen, hoópen wy, het gemoed der nationnaele vertegenwoordigers aenprik- kelen om ze ten stipteiyksten te bewerkstelligen. De rampen die onze ongelukkige volksklassen onder haer gewigt doen hukken, vereysschen immers dat de hand spoedig aen 't werk geslaegen worde, en dat men ze er niet eerder van aftrekke dan wanneer deéze voórge- schreévene middelen heylzaeme vrugten draegen. De lin- nen-nyverheyd, wy houden het bestaen, is nog niet ver- loóren; indien onze staetsmannen werkelyk den wil des konings naeleéven, er zyn nog middelen om onze wevers en spinsters brood te verschaften en de bedelary die meest uyt de kwynende linnen-nyverheyd voortspruyt, zoo niet teenemael te doen ophouden, ten minsten mer- kelyk te verminderen. In ons eerste nummer hebben wy ons de taek opgeleyd diergelyke middelen aen te dny- den; in onze opvolgende nummers nummers zullen wy dit stuk aenvatten en alles aenwenden om de vrugten onzer vlytige naspoóringen in 't midden te brengen. Mogten wy zoo gelukkig zyn van dóór onzen arbeyd eertig- zins het staetsbewind te verlichten, ter verzagting van het ongelukkig lot onzer natuergenoóten, wy zouden op zekere wyze onze zending als volbragt durven beschou wen, en de zoete hóóp voeden van eerlang betere tyden vóór Belgiën te zien opdaegen. Indien wy aen de Gazet van Dendermonde kwamen vraegen of zy leézen kan, zal zy ons haestig antwoorden Ja; maer als wy haer zouden vraegen of zy verslaet wat zy leest, zullen wy nog haestiger antwoorden NEEN., want in een ongerymd artikeltje waerdoór zy denkt den nagel op den kop geslaegen te hebben, beweert zy dat wy in ons nummer van 1 Nov. jongstl. bekennen dat M. Desart gefaeld hééft in het opmaeken van zyn ontwerp. En toch al had hy gefaeld, is de Gazet van Dendermonde misschien oufaelbaer Maer kom kom 't is daer niet dat den knoop gelegen is, wy zullen ons met de ongerymd- heden van een onbeduydend bladje niet inlaeten, en lie ver de zaek van wat hooger herneémen, om onze gezeg- dens wat klaerder te doen voorkomen. Indien wyeene regtstreéksche lyn van Brussel op Gend langs Assche voorstellen, 'tis geenzins om hierdoor te bewyzen dat den heer Desart ongelyk gehad hééft met aen deéze de rigtiug langs Ternath te geéven; deézen ingenieur drukt in zyn werk het grootste spyt uyt van Assche niet te konnen genaeken, en 't is slegts wegens die onmogelykheyd dat hy eene andere wending voór- schryft; nu, indien wy zeggen dat men van Brussel of Aelsi gemakkelyk Assche kan bereyken, dit. is slegts op de reden van d'hcer Delavelleye dat wy zulks hybreiigeu, reden, die wy niet zullen wederleggen, om dat zulks onze taek niet is; maer kon M. Delaveleye zyn gezegde op onwederleggelyke gronden staeven, wy zyn verzekerd dat den heer Desart zulks daedelyk zou aenneénien en by middel eeuer kleyne verandering zyne ontworpene lvn na regelen. Indien de nieuwsbladschryvers eene zaek voorbrengen is dit hierom te zeggen dat zy moet gevolgd worden. Den heer Desart beoogt alleen het welzyn van 't algemeen, en Dendermonde zorgt slegts vóór eygen baet. Onderlussclien, het ware nu zoo gelvk M. Delavel- leve beweêrt en gelvk wy het met M. Desart zouden wen- schen, dat Assche kan bereykt worden, is het hierom te zeggen dat de lyn dan van Assche op Dendermonde zou moeten gerigt worden, zyn dit de waere belangen van den staet, van de provincie etc. Zekerlyk neen, want liet is de regste lyn die de algemeene belangen meest be- voórdeeligt. Onze inzigten zyn de reyzigers van Ninove, Geeraei'dsbergen en omliggende, zoo digi by den yzeren weg van den staet te brengen als het mogelyk is; onze belangen zyn immers de hunne, want moesten zy by voorlduering naer Dendermonde gaen om den yzeren weg van den staet te vervoegen, üan zonden zy allyd eenen noodeloozen omweg van elf kilometers te dóen hebben genoeg hiervan, herneémen wy de zaek. in den beginne dat den staet den yzeren weg besloóten had, ontwaerde niemand den onbegrypelyken toeloop der reyzigers die thans het verkiezen van Mechelen als middenpunt van 's lands yzeren wegen als eenen misslag doet aenzien. Heden dat den staet dien misslag erken nende, werkelyk den zeiven wilt herstellen, onlstaet er eenen schreeuw uyt de borst van 't Dendermondsch ego- ïsniits die door geheel het land weergalmt. Bestier, ga zetten, inwooners, geld, leugens, alles spant te saemen om den staet te blinddoeken en hem eenen tweeden nog grooteren misslag te doen bedryven; abyssus ahyssum Invocat, denkt Dendermonde, en hiertoe zou het den staet om zoo te zeggen willen dwingen; zonder te over- weégen dat die eygene baetzugt zou konnen strekken om ons bestier by andere volkeren die het als voórbeéld van wysheyd en vernuft aenzien, te schandvlekken. Wat zou dén minister, onder wiens bestier zulken akt van onvér- geéflyke dwaesheyd en misverstand zou gepleégd wor den, 'antwoorden, indien deéze werking eens in de weég- scliael der enkele rede geplactst wierd? Wat zou hy zeg gen wanneer men hem kwame te vraegen waer toé dien wiiikelhaek dient dóór welken hy de twee voórnaemsle steden des ryks wilt aen eikanderen hegten, wanneer hy dit dóór eené regtstreéksche lyn bewerken kan Zou hy doorgezonde reden konnen staeven dat Dendermonde mét deszeifs omliggende dóór zyne bevolking, koophandel, nyverheyd etc., op Aelstden voorrang verdient V Zou hy misschien het belachelyk en ongerymd ontwerp van M. Delavelleye konnen of durven bybrengen Zou hy ten dorden al het gezwets der dóór het geld van Dender monde omgekeerde nieuwsbladen aenhaelen V Wy geloo- ven dat onzen minister van openbaere werken liet als een stuk van eer zal houden dat tot het nageslagt zal over- gaen, van al die drogredens dóór de welke Dendermonde hemel en aerde poogt te beweégen, van de hand te wy- zen, en alles aen te wenden om zoo spoedig mogelyk dóór eene regtstreéksche lyn van Brussel op Gend den misslag zyner voorgangers als 't ware met eene gordyn te bedekken, en zyn bestier in Belgiën en by andere vol keren dóór wysheyd te kenmerken. Wy beloovenhet aen onze Denderbueren en bezonderlyk aen M. Delavelleye Jat het zoo gemakkelyk niet zyn zal dit netjen, over 't hoofd onzer staetsmannen te steéken; deéze zullen hunne oogen openen en het zelfbelang van Dendermonde vóór de eer van ganscli heiland doen wyken. Indien ons stedclyk bestier dóór de geregtigheyd en billyklieyd zvner zaek gesterkt, tot thans werkeloos geseheéntu heeft, het zal eerlang het hoofd verheffen en beweegre dens op waerlieyd en weézenlyke voórdeelen vóór den staet gegrond, bybrengen, tegen welke de plaetselyke belangen van Dendermonde nimmer zullen gelden.Wy moeten eyndeling de zaek ronduyt zeggen. Indien men aen Dendermonde aide yzeren wegen van den staet wilde geéven, dit stedeken zou zich dóór zyn egoismus zoo verre laeten vervoeren dat liet ten nadeele van geheel Belgiën niet zou aerseien dezelve gretig te aenveêrden. Met véél genoegen hebben wy zaterdag 11, in den na middag eenen maetregcl van wege het collegie van Bur gemeester en Schepen deézer stad, liooren afkondigen, waerby er op straf verboóden wierd van 't zy in winkels 't zy langs de stracten, metongeyktemaeten,aerdappelen te verkoopen. Deézen lótfelyken maetregcl zal in de ah gemeene duerte der leévensmidd(dt^lw^ilisten deés/fT^.' voordeel opleveren dat de arme mt^Vrf de matten niet meer zuilen be^!^|^wo'rd^n«r'j

De Denderbode | 1846 | | pagina 1