deézer gelegenheyd zullen wy aen onze regeéring op merken dat diergelyken maelregel niet alleen op de graenmerkt maer op alle merkten zou dienen ingevoerd te wordende landslieden zullen er niet by verliezen, maer dan ten minsten, zal elkeen weéten hoeveel hy per hectoliter koopt of verkoopt en zich volgens de andere merkten des ryks konnen regelen. Wy verhoópen, dat den eersten stap van onze regeéring dóór den tweeden even noodzaekelyk, zal gevolgd worden. Indien wy ons in 't algemeen tegen alle strafbaere feyten verzetten, zyn er egter onder deéze die bezonder- lyk verdienen dat wy er de aendagt der polilie op inroe pen, en aendringen op dat zy dóór eene waekzaemere oog de voórnaeine misdryven waervan wy willen gewae- gen, beteugele.Sedert langen tyd hebben wy benevens meer andere belanghebbende bemerkt, dat nauwelyks de plakschriften of a/fichen op de openbacre plaetsen verschynen, of zy worden, wy weéten niet dóór wie, 'tzy geheel, 't zv gedeeltelyk afgescheurd. Dat de belangheb bende die het zegelregt zoo trelfelyk aen den staet moe ten betaelen, hierdoor mcrkelyke schade konnen lyden; hoeft niet beweézen te worden, derhalve zou het zeer be- taemelyk zyn dat de bezoldigde politie hunne belangen beter bewaakte. Wy willeu niet beweêren dat de politie agenten zich aen elk plakschrift als schildwagten moeten houden, dit ware belachelykmaer wy zouden bcgeêren zy toch de zelfde vlytigheyd toonden oin de belangen der borgers in dit stuk te bewaeken, dan die twee lange en smalle beambte die gcduerig de stad op en néér loopen om hier of daer eenen borger, die met zyne neéring zyn brood moet verdienen, wegens ongevkte maeten of ge- wigten in contraventie te neémen. Niet dat wy ons tegen de pligten diër beambte verzetten, maer als men in eene stad nauwkeurig is om den borger die de wetten over treed, te straffen, dient men niet even nauwkeurig te zyn om hem in deszelfs belangen dóór geene de minste ver- waerloozing te benadeeligen Elkenrondborstigeninensch zal antwoorden dat ja, nu, wy ook, verstaen het aldus, en uyt dien hoofde doen wy eenen oproep tot de politie op dat zy eerlang de billykheyd van deés gezegde nae- leéve. Op de vraeg die wy doen of de octroy-beambte het recht hebben van de 'vremdelingen op eene onbeleefde wvze te behandelen, antwoorden wy NEEN; zulks egter heeft zich voorleden zondag eenen diër beambte veroor loofd. Eenen vremdeling onzer kennis had vóór onze drukkery eenig houtwerk medegebragt en deszelfs weêr- de 13 francs opgegeéven. Nu, den bedienden die zich aen de diligentie bevond, stelde de straet in rep en roer en beweerde dat de opgaef van 15 francs niet vergenoegde en rammelde op eene zoo weynig heussche wyze dat de talryke persoonen die juvst uyt de mis kwamen het hem schande spraken. Den vremdeling riep den beambten in eene herberg om aldaer, ten minsten tusschen vier mue- ren, de spytigheden van dien onbeleéfden kerel te aen- hooren. Wy bepaelen ons by deéze enkele aeuhaeling, verzekerd dat zy tot les aen den beambten zal strekken, want, kwame zulke handelwyze zich nog te vernieuwen, wy zouden er andere inaetrcgclcn weéten tegen te ge- bruyken. De volgende regelen zyn ons eergisteren toegezonden Mynheer den Opsteller van dek Dekdeu-boüe. Betrekkelyk hetartikeltje datgy in uw laetste nummer over de teekenacademie gegeéveiï hebt, heb ik de volgen de vraegen te doen met verzoek van afkondiging. Is het waer dat den heer gouverneur deézer provincie aen onzen borgemeester eenen brief hééft gezonden om hem te vraegen of hv als na gewoonte, medaliën vóór de teekenacademie verzogt? Is het waer dat den borgemeester zonder de bestue- rende commissie Ie raedpleégen, geantwoord hééft dat hv van het geévon van medaliën afzag Is het waer dat de commissie vóór de opening der aca demie zich verzameld had en eene prysdeeling besloóten? Is het waer dat zy dit besluyt bv brief aen den borge meester beteekenende, van weggdeézen een kompliment met den kamerbode ontvangen hééft, waerby hy zegde dat er geene prysdeeling zoude plaets hebben? Is het waer dat al de leden der commissie deswege be- loólen hebben hun ontslag te geéven? Is het waer dat een ieder nieuwsgierig is om den uyt- slag deézer zaeken te weéten? Of nu deéze vraegen met twee letters moeten opgelost worden, weéten wy niet, in geval dat ja, znllen de leer lingen niet uytroepen: van zulken Borgemeester, heere verlost ons toch. Op eene wéék gebeuren er somtyds aerdige dingen nauwelyks hadden wy de hier boven staende vraegen ont vangen," of er wier Jen onsandere toegestierddie wy onder de verantwoórdelykheyd van den schryver mededeelen N Is het waer dat verledene week onze twee Schaerbeék- sche veld-wagters in den namiddag eenen lekkeren liter dronken met een wyf welks huys zy by nagte zouden dienen te bewaeken neger Is het waer dat die twee zelfde mannen des avonds eene goede piile binnen hadden? Is het waer dat de Schaerbeéksche velden bv nagte ta- melyk wel bezogt worden dooi- mannen die daer het een en het ander gaen Ieenen? Indien dat alles waer is zoude het dan ook niet waer zyn dat den borgemeester, die zich met zoo veéle zaeken beinoeyt, als hoofd van de plaetselyke politie, op dit alles eene waekzaemere oog zoude moeten hebben Voorleden woensdag avond kondigde het speélen van den lieyaerd en het luyden der triomfklok aen de pleg- tige prysdeeling der Zondagschool, deézer stad. Des an- derdags van vroegen morgend waren al de kinderen op de been en wierden onder 'tgelevde van onzen eerw. heer deken, der lieeren bestueisders, meesters en mees- terssen naer de kerk geleyd, om aldaer de belooning van hunnen iever en leerzaemheyd te ontvangen. De plegtig- heyd nam aenvang met eene solemneéle misse; 11a 't Evan gelie hoéft den eerw. heer pastor van Wetteren eene treilende redevoering uytgesprokeu waerin hy de voór- doclen der Zondag-schoól op hunnen waereu bodem ge- bragt, welspreékend hééft doen uytsehynen. Vervolgens is men tot de prysdeeling overgegaen die alle, verwagting heél't overt rollen. Z. II. den Bisschop, M. den Gouver neur deézer provincie, twee onzer volksvertegehwoórdi- gers, de magistraeteu onzer stad, den kerkenraed en talryke geestelykheydhadden zich geweêrdigd dóór hunne tegenwoórdighevd deéze feest te verluysteren en hebben ineermaels hunne verwondering over de groote hoeveélheyd alsmede over de goede hoedaenighevd der prvzen te 'kennen gegeéven. Inderdaed, omtrent de twee duyzend kleedings-stukken benevens zoo véél brooden zvn aen de naekte en hongerige arme kinderen uytgedeeld Twee groote zilveren medaliën zvn bovendien dóór Z. II. den Bisschop, aen de twee primussen in de christelyke leering, geschonken. Gy dan, weldoeners der Zondagschool, mogt u met de kinderen verheugendaer konde gy u overtuy- gen wat er met uwe giften gedaen is: daer konde gy zien dat gy door uwe mildaedigheyd niet alleen volgens het liehaem de hongerigegespysd en de naekte gekleed hebt, maer tevens médégewekt tot de geestelyke spyzing en kleeding die de nooyt volpreézene meestérs en meesters-' sen onophoudelyk door hevlzaeme vermaeningen bewer ken. Gelukkig zyt gy, zulk een edel gebruvk weéten te ma -ken van de goederen die den fleer u verleend hééft; in den dag der belooning zult gy liet grootste aendeel verwerven. En gy weerde meesters en meesterssen, die dóór de liefderykste zelfsopoffering uwen armen, uwen van de wereld verstooten naesten het pad der deugd leert bewandelen, gy die als ervaereue hoveniers met het snoeymes der liefdé het onnuttig en slegt hout wéét uyt te snyden, zyt voorzeker boven allen lof, ook wy die uwen arbeyd en iever kennen en ineermaels van naby beschouwen, agten ons te zwak om na belmoren uwe verdionstelykheyd te verheffen en 11 toe te zwaeyën het géén u werkelyk toekomt. Nögtans 1' uwer aenmoediging troost en volherding, passen wy 11 0111 te sluyten de schriftuer-spro.uk toe, dat degeéne die er veéle in de regtveêrdigheyd zullen onderweézen hebben, zullen blin ken als schitterende sterren in de eeuwigheyd. Den Demerhoêin eene uyteenloopende antwoord aen den oproep dien wy hem in ons voórlaetste nummer deé- den, zegt dat er thans dry spellingstelsels in voege zyn dit der dobbele vocaalspelling met klankteekens, dit der enkele zonder klankteekens en datgeéne der commissie; nu dit weéten wy al lang, even gelyk het géén den De- merbode beweert dat de tael de spelling niet is maer toch wy brengen hier tegen in dat veéle en onder deéze den Demerbodede tael met de spelling verwarren. De spelling is wy weéten het wel, de spreéktael niet, maer wy weéten nog beter dat de spelling de schryftael is of -ten minsten den grond der schryftael, want zonder spel ling kan er geene schryftael bestaen. Ten slotte van zy- nen artikel zou onzen geagten konfrater geêrne weéten wat verschil er eygenlvk bestaet tusschen dat zoo ge- naemd Hollandse-li en Vlaemsch. Nu, wy zullen M. Ha- vermans, hoofdonderwyzer der gemeénte-sehoólen te Geel, hierop laeten antwoorden, en den Demerbode zal wel vatten wie dien heer Havermans is, hy kent hem zeer wel. Bapport van M. II. aen MM. den Borgemeester en Schepen van Geel MM. In antwoord op uwen gecerden brief van 17 Junius, waerdoór gy geweêrdigd hebt myn gevoelen, noópens het hedendagsch vlaemsch volgens Bón, te vraegen, heb ik de eer 11 bekend te rrfaeken dat dit taelstelsel, sedert lang al onze samenneyging gewon- nen heeft. Wy aenschouwen hetzelve als meer óver- eenkomstig met het gebruvk der vlaemingen, over- treffender in duvdefykheyd, regelmaetiger en meer nationacl dan liet taelstelsel dér zoo gezegde koning- lijkt: commissie, De wonderlykheyd der uytspraek, waeraen de ver werping der geluydteekens, zoo onontbeèrlyk tot de klaerheyd onzer tael, plaets gééft, het gebruvk van het lidwoord de in nominativus mannelyk enkelvoud, en de vervanging der tweeklanken ui, ei, aen cv, eï, etc. uyt lande het laetste stelsel verbannen, dat geheelyk naer het hol- geval landseh afgeschreéven is, schyuen ons den smaek eri de iwee oor der vlaemingen te moeten deêrlyk kwetsen. Inder- csscli daed, Mynheeren, hoe zou men zich-Konnen gewennen, moei de kinderen te hooien uytgalmen de meid keert het huis den ■uit; de boom is hoog, etc. etc. het 2 Wy gelooven, Mynheeren, niet noodig te hebben, de b hier van het gebruvk der enkele klinkletters lespreéken. inysi elke mael, dat de zelve eene lettergreep eyndigen. Deézen zogt regel maekt eene waere brabbeltael van veéle spreékwy- hom zen, zoo als M. Bón liet in zyne synoptische tufereelen, be- j wel( wystdaerenboven bacrt denzelvën noodelooze zwaerig- broi lieden tot het maeken van liet meervoud in de zelfstandige lyk( naemwoórden en hy zondigt tegen de voórschryving der ond Ieerwyze 0111 zonder spéllen te leeren leézen, welke de ven aenhaugers van het commissie-stelsel aenbeveélen en bro verspreyden, en volgens dewelke de kinderen de wóórden ger daden, apen, etc. zouden moeten leézen volgens de com missie dudden, appen in plaets van dueden, uepen, aenge- var zien de zeer korte uytspraek der klinkletters daer in me voórgeschreéven Word, (zie Ltserwyzen om zonder spellen Vo het leézen leeren, door P1ËTEUSZ), zvi Ui' deéze antwoord den Demerbode zal vergenoegen te weéten wy niet, in alle geval, hebben wy andere zaeken 011 voor den dag te brengen. wt By liet terpers leggen berigl men onsdatdeaengestelde 'jc meéters rond de aerdappcl merkt loopen en alle zakken teekeimcn, alsof zv aen een aecynsrecht onderworpen waren. Wy gelooven dat deéze mannen slegts hel recht hebben van meéten, alswanneerzy ertoe verzogt worden, 01 en dat niemand gehouden is zich aen dit quasi-accyns- s' rechtte onderwerpen. Wy zullen de zaek onderzoeken, Onze S '.-Marlens jaermerkt heeft als na gewoonte veel volk uylgelokl; erwarentanielykveélPeêrden ter merkt gebragt die nog al goeden aftrek gehad hebben. 1 l>e genaenide Malttaieu en li. Roelandt buylen de Zon - 1 straet-poort, te Aelst, zyn door de polilie deézer stad aengehou- den, betigt van diefie. j Den overvloed van stof hééft ons gedwongen ons onpartydig onderzoek alsmede onzen feuilleton te ondcr- breéken. Eenen onzer geachtstc insehryvers uyt Brussel, lieéi't ons eenen artikel over de uytroeying der aerdappel- ziekte toegezonden; later zullen wv van dit stuk gebruvk maeken, den tyd hééft ons ontbroken liet zelve te onder zoeken M. V. D. M. uwe wensclien opzigtelyk uw boekwerk zyn ingewi lligd. Men schrvft ons uyt. Herzele, dat aldaer maendaglaelst de plegtige inhuldiging van den nieuw benoemden Bor gemeester, den lieer J. van Waeyenberglie, zeer lnystei - lyk geweest hééft, en dat's anderendags zyne Hoogweêr- digheyd den Bisschop van Gend, aldaer ook, het Gods- en weezen-huys, gestigt door den heer baron Van De Woestyne, plegtiglyk ingehuldigd hééft. Eene gouden horlogie van groote weêrde is in be zit gevonden by twee verdagte kerels die aen den brand van liet hotel der Rekenkamer hebben helpen bhissehen; naer men vermoed, te Brussel, is dit voorwerp gestolen in een der gebouwen of van eenender blussehende porsoonen. Eeneregterlyke vervolging is begonnen tegen de uyl- geévers der'schimpschriften en spotprinten by de druk kers Parys, Sacré, Verhasselt en Serez in beslag geno men. De teekeningen, druksteenen, gedrukte bladen en handschriften zyn verzegeld en de beligtcn zyn by den instruclie-regteronderhoord. üengenaemden Descharnps, opsteller van den Mephistoph'éles en den Waelschen dich ter Wuillot, heiiben zich erkend den eersten als schry ver van eenen artikel en den anderen als opsteller van een vuyl liedje. V De ryzing der graenpryzen is eyndelyk gestut. Den gemiddelden prys onzer regelende merkten vertoont vooy de voórgaende wéék eene daeling van 9 c. op de tarwe, en van 5 c. op de rogge. Te Waereghem, in West-Vlaenderen, hééft men dry degens met gouden gevesten gevonden, en het ge- raemte van een dier, dat eenen hert schéén te weézen. M. Pelseneer, wiens magazyn en werkhuys op St. Gooriekxplaets te Brussel is afgebrand, hééft niet eenen zyner 70 knegten afgedankt. Alle blyven, en genieten 'dagelyks hunnen loon. Zy zyn nu bezig met een grootaf dak of logie te maeken, omonderde zelve te gaen werken. Eergisteren morgend is op de Meir te Antwerpen, eenen eerlyken bakker zyne kei- metbrood ontnomen, om dat het brood het vereyscht géwigt niet had. Zaterdag hééft de policie van Antwerpen bedelende betrapt een wyf van Byckevorsel, welke verscheydene vyffrankstnkkén in luieren zak luid. Dit bewyst, dat de regte behoeftigen niet altoos de geéne zyn, die openlyk op de straeten bedelen. De genaemde Henriette Gandoux, beschuldigd van kindermoord, was dóór het hof vanassisenvan Henegauw ter dood verweézen; maer het hof van cassatie bad dit vonnis vernietigd, op grond, dat de vraeg aen den jnrv voórgelegd, ingewikkeld was. Nu verscheen Henriette Ganaoux maendag vóór het hof van assisen van Braband; dry advocaeten verdedigden haer, en hadden de voldoe ning die ongelukkige te doen vryspreéken.

De Denderbode | 1846 | | pagina 2