k ZONDAG 6 DECEMBER 1840. EERSTEN JAERGANG. N« 12. AELST, den 5 December. STAET KUNDIG 0VERZIGT VAN 27 NOV. TOT 4 DECEMBER. rj.c-A'-.. r c\ S Dit blad verschvnt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving" by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 15 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen. en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle broclmeren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die oris eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geenë stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich niet al wat den druk aengact. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE. ONPARTYDIG ONDERZOEK van het programma dóór het congres liherael van Brussel den 14 Juny 1846, aengenomen, en door al de societeyten der Alliance goedgekeurd. Wy hebben de dry eerste artikelen van het program ma van het liberael congres, die wy verwerpen, onder- zogt, en genoegzaem zoo wy betrouwen beweézen dat er niet eencn derzelve regtzinniglyk kan worden aengeno men ol verdedigd.Wy gaen dus tot hel onderzoek dei- verdere over, waervan wydegrondstellingengoedkeuren. Den 4™ artikel stelt vóór Be wederroeping der reactionnaire wetten. Wy stem men volgeêrne in deézen voorstel.Doch wy zouden gewild hebben dat het liberael congres al deé/.e wetten naemelyk had aengeduyd, want het congres zelf' doet zien dat er deswegens onderscheydene gezindheden kon- nen bestaen.Wy houden vóór reactionnaire wetten alle wetten van onderdrukking, waer onder wy niet haperen te rangschikken de wet op het openteer ieeger onder- wys, welke het congres zou willen ondersteunen mits deéze nog eenigzins te verslegten. Aldus zouden wy, by provisie, de wederroeping verlangen 1° van de wet op het openbaer leeger onderwys. 2° van de eomnninaele wet in liacre schikking die de benoeming der borge- meesters en schepenen aen den koning toekent, en in deéze die liet fractionnement der gemeenten die, 12,000 zielen bevatten, daerstelt etc. etc. Wy zullen hier over verder handelen. Den S"" artikel begeert üe vermeerdering van het getal der volksvertegenwoor digers en der senateurs in evenredigheyd van venen volks vertegenwoordiger op 40,000 zielen, en van eenen senateur op 80,000 zielen. -) Wy keuren deézen voorstel goed, doch hier staet eene vraeg te doen ls het nacr de bevolking van geheel het ryk, gelyk sommige meynen, dat men het getal der volks vertegenwoordigers en der senateurs bepaeleu mag Ingevolge de art. 48 en 49 moet, volgens ons, het getal der volksvertegenwoordigers bepaeld worden in even redigheyd der bevolking van elk kiesdistrikt indervoe- gen dat dit getal eenen op 40,000 zielen niet overtreffen 'mag; waer uyt volgt, dat een kiesdistrikt 40 of 79,000 zielen bevattende, gelykelyk maer eenen volksvertegen woordiger zou mogen benoemen. Het getal der senateurs moet bepaeld worden nacr evenredigheyd der bevolking van elke provincie. Den 6™ artikel vereyscht liet invoeren van l)e verbeteringen die den staet der werkende en behoef tige volks klassenop het dringendste vereyscht.Aen deéze gevoelens moeten wy grondhertiglyk toejuyehen; iiogtans zou het voldoender geweest hebben, had het liberael congres eenige middelen van daedelyke toepas sing aengeweézen, die het staetsbestier eenigzins zouden hebben konnen verlichten. Dat den staet der werkende en behoeftige volksklassen op hetdringendste verbeteringen vereyscht, dit weet ieder een, en het is den wensch van alle, het is daer by het voóruytzigt van eiken, zoodacnig dat, als men niets an ders zeggen kon, dat het volstrekt noodeloos was, deés besprek in het programma te brengen, want het bevat niets nieuws vóór iemand. Maer hoe deéze verbeteringen te wege gebragt daer ligt den knoop, daer is de kwestie. Dat den staet der bevolkingen die de vlas-nyverheyd uytoelfenen, den beweenelykslen is, kan niet ontkend worden. Ook zegt de troonrede dat deézen onmidde- Jyke maelregelen vereyscht. 1°. liet werk aenmoedigen en perjectioneèren ten eynde eenen grooteren dagloon te bezorgen. 2". De nyverheyd te brganizeéren, ten eynde hacre voort brengsels beter met de noodwendigheden van den koophun- del te doen eenstemmen. 5°. Den nytvoer uyt te breyden.Daer zyndedryvoór- naenie voorwerpen, zegt detroonrede, van de zorgen van het gouvernementbovendien maekt zy nog gewaeg van kanalisatiën, beslraotingen en yzere wegen, die, wel is waer, aen eenige, doch niet aen 't grootste getal voór- deelen zullen verschaffen, en die vervolgens noch vóór algemeen noch vóór duerzaem konnen aenzien worden. Den minister van het uytwendig lieéft in de zitting van 17 November zicli verder en voldoender uytgedrukt Hy kondigt vóór Vlaenderen aen, de waterleydingen van Zelzaete en Schipdonk, alsmede eenen yzeren weg in Westvlaenderen waerby zal gevoegd worden zoo wy verhoópen, den regtstreékschen yzeren weg van Brussel op Gend. Onder de middelen van directe toepassing, vind den minister, hoven de werken hier voóren aengehaeld, de uytdecling van 2 millioenen etc. Het gouvernement hééft reeds voorgesteld en zal nog voorstellen hulpmiddelen van eenen üuerzaemeren aerd, deéze zyn vóór eerst de beploeging van heyden; de twee andere'middelen zyn betrekkelvk tot de vlasnyverheyd, den eersten is, eene som toegestaen tot het pecfectionne- ment der nieuwe weefgetouwen, den anderen het opreg- ten van eene vlas-maetschappy vóór den uytvoer. Onder al deéze middelen, vinden wy niet eenen die werkelvk den armen kan ter hulp komen, het waer te lang hier een toereykend systeem te ontwikkelen; wy zullen er dus op lerug kei ren. liet liberael congres uyt eyndelyk wenschen, vóór de vrymaeking, door alle wetteiyke middelen van de leege geestelykheyd die zich onder den slag van eene aenlioudende bedreyging van afstelling bevind en welkers borgerlyke constitutie straffeloos geschonden is. Volgeêrne doen wy de zelve wenschen; wy zullen onze gevoelens deswegens verder ontwikkelen en staeven. De Staeten van Schleeswyk hebben met 56 tegen 2 stemmen den voorstel aengenomen van aen het hertog dom eene nieuwe en voórbereydde constitutie te geéven, alsook dien der inlyving van Schleeswyk aen '1 duytsch Verbond. Is het aldus niet dat algemeenlyk de op standen beginnen Wat den koninglyken kommissaris betreft, deézen heeft de zittingen veriaeten, als wilde hy daerdoór tegen de beraedslaegde zaeken protesteéren. De tot thans in de sterkte van Graudens opgesloótene poófsclie gevangene zyn naer Berlyn overgevoerd, den- kelyk omdat de debatten van dit groot proces staen aenvang te neémen. De Jesuicten van Fribourg Zwitserlandzyn, volgens eenen brief uyt die stad gedagteekend, voórneémens hun collcgie naer Savoyën over te brengen. Oostenrijk niet te vreden van de Krakausche republiek overweldigd te hebben bedreygt het canton der Grisons van met geweld tusschen zvne zaeken te zullen komen, indien hel canlon de ingeévingen der Kansellery van Weenen niet volgt. Zou Zwitserland bestemd zyn om de proev van den sterksten te worden, even als het ongelukkig Polen Indien de heerschzugt de vyf mogendheden byblylt, wat zal er geworden van de onaflianglykheyd, der hier en daerkleyne bestaende staelen van Europa De opstandelingen in I'ortugael zyn dóór den generael Casal geslaegen geworden; de overwinnaers zyn in aen- togt tegen Oporto. In Cataloniën (Spaniën) vertoonen zich opstandelings- benden; de koninglvke troepen doórkruyssen gansch het land. Van zynen kant, is den graef de Montemolin te Londen zeer werkzaemreeds hééft hy met Lord Pal- merston verscheyde onderhandelingen gehad.Cabrera is in Spaniën. In Bosniën (Turkyën) is eenen opstand uytgeborsten. Den Visir rukt tegen de opstandelingen op. De christene die de beyde oorlogvoerende partyên moeten huysvesten, hebben veel van wege de geestdryveryën en plunderzugt deézer laetste te lyden. In onze voórgaende nummers hebben wy betoond dat het gouvernement onze linnennyverheyd haere eygene dood schvnt te willen laeten sterven, uyt oorzaeke dat men óórdeelt dat derzelver ondergang onvermydelyk is. En inderdaed, wy mogen verzekeren dat dien ondergang onvermydelyk is indien de weynigebescherming, ofliever de volstrekte verwaerloozing onzer staetsmannenopzigte- lyk dien voórspoedstak steeds blyven voortdueren. Het slaetsbewind heeft een leger in welks lynwaodsbehoeften het zoo voórdeelig voor onze oude vlas-nyverheyd zou konnen vóórzien met aen hetzelve uytsluytelyk lynwaed vanmet de hand gesponnen garens te doen verbruyken. Twee voór- naeme redens leggen zulks als eene pligt aen 't gouver nement op; vóór eerst, om dat dit lynwaed vooi de sleet oneyndig 'deugdelyker is dan meka'nieklynwaed, zonder dat het in evenredigheyd duerder zy: indervoegen dat den staet hierdoor eene merkelyke spaerzaemheyd zou verkrygen ten tweeden omdat het handgespin eene weézenlyke nyverheyd van het land is, die het volk zou doen loeven indien 'zy znlke harde tegenkantingen niet ontmoette. Den staet hééft gevangenissen en bedelaershuyzen al- waer men lynwaeden weeft en vlasse garens vernaeyd; maer evlae's, wat verweeft en vernaeyd men er Uyt sluytelyk mekaniekgarens ten nadeele niet alleen der nyverheyd, maer zelfs van de schatkist, dóór de slegte voortbrengsels die deéze gestigten aldus opleveren. Wat zou nogtans de pligt onzer staetsmannen zyn De vraeg lost al wederom haer eygen zeiven op. Ondertnsschen, mogten deéze twee zoo redelyke als nöodzaekelyke beschermingen acn onze ylaendersche Ivnwaednyverheyd ten decle vallen, zou deeze, ofschoon tót luieren ouden bloev niet geraekende, ten minsten, niet eenigzins herleéven, en talryke neêrstige spinners- sen, die óp den bedelzak gejaegd zyn, haere spinnewie len doen hervatten, en tragten met werken den kost te winnen Zou men van den eenen kant de schatkist niet bevoórdécligen en van den anderen de bedelary niét verminderen Zekerlvk jaen dit zou in de omstandig heden waerin wy ons'bevinden, vóór groot mogen geagt worden. Kondc het gouvernement oovt de weerde van het hand gespin schatten, en wilde het 'wel overweégen hoe wey- nige menschen met de mekaniekspinneryën hun brood konnen verdienen in evenredigheyd van het groot getal handspinsters die deéze laetste op den bedel jaegen, het zou die beyde vernuften van hand en mekamekgespin op de zelfde ry vóór den voortbreng stellen. In eene meka- niekspinnery kan een enkel vernuft meysken alleen 28 tuvten oppassen; eene handspinster kan maer met eene spinnen; waeruyt volgt dat den arbevd van een meysken met het mekaniek, dien van 28 handspinsters vervangt. Als men in aenmerking neemt de andere noodige werk lieden tot hot bestieren van 't mekaniek, en den intrest van 't geld dat het opregten der fabrie^ekgst hééft, dan kost eenen kilogram garen aeiyfen nog Afc 4-1 v/v» ff

De Denderbode | 1846 | | pagina 1