KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. ENGELAND. DUYTSCHLAND. genomen, welken hier in bestaet, van aen den koning eene petitie in te dienen, by welke gevraegd word dat het vee vrv van regten moge binnen gebragt worden. Volgens liet recensement van den ld Octoberlaetst, beloopt de bevolking der stad Brussel, tot 124,781 zie len. llier onder zyn de mannen van het garnizoen, maer geenzins de gevangene begrepen. By koninglyk besluyt van 50 november word den vryën invoer van alle sóórten van meel herkomstig uyt landen buyten Europa, alsmede den vryën invoer van alle soorten van gort, tot 1 Jiinv 1847 in België toegelae- ten, mits een schaelrecht van 10 centimeu per dnvzend kilogrammen. Een brusselsrh dagblad doet aenmerken dat de woordenwisseling die in de kamer tusschen 5IM. Donnv en Deehamps heeft plaets gehad over de vischvangst en over het traktaet met Holland, een gemaekt spel was. Deéze komedie moest gespeeld worden, zoo het sehvnt, om de kiezing van M. Doniiy des te beter te doen luk ken. Wie zou ooyt gedag't hebben dat den aberdaen, den haring en tot den levaerd toe, eene rol in de kiezing moesten speélen Waarachtig liet is maer in Belgian dat men dergelyke zaeken ziet gebeuren. Eene zeer bezondere soort van spookgeschiedenis niaekt het onderwerp te Munster aller gesprekken uyt. Zy valt geregeld voor, over anderen nagt, in de bovenste zaefen van de artillery-kazern, welke vroeger liet Frau- eiseaenen-klooster was. Het spook vertoont zich nu eens in de gedaente van eenen monik, dan weder gééft liet zyne tegenwoórdigheyd dóór een vreeslyk gedoinmel te kennen. Daer zelfs de kloekmoedigste soldaeten, dóór de verschyning verschrikt, het haezenpad den voorkeur geé- ven boven het bewaeren van hunnen pos!, en zy deswege, den eenen vóór, den anderen na, naer de polïeie-kauier moeten gaen, heeft de militaire overheyd liet nauwkeu rigste onderzoek diesaengaende ingesteld, het welk egter tot dusverre niet liet minste licht over de gcheele zaek heeft versprevd. Eenen daglooner, vader van een zeer falrvk huvsge- zin, woonachtig in de Kaltenstraet te Brussel, 'vond zaterdag een pakje behelzende zes bankbriefjes van 100 trs., een tienguldenstuk en zeven stukken van eenen frank. Hy haestte zich zyne verklaering te gaen doen, en weldra vernam men, dat dit pakje vermist was bv eenen facteur van het handelshuysWeverbergh, aen weikeu hetonmid- delvk is terug gegeéveh. Zulken trek van eerlykhevd is overigens niet zeldzaem onder de werkende klasse. Sedert eenige dagen, zyn er gendarmen en agenten van policie aen de stadspoorten van Brussel geplaetst, ten eynde aen de arme lieden en aen de bedelaers die nvt Vlaenderen aenkomen, den ingang der stad te ver bieden. De genaemde Ilendrika Magot, huysvrou'w van Lodewyk Scarlette, te Anderloo, heeft aen drv kinderen van liet manneiyk geslacht het leéven geschonken. Den drylingis met plegtighevd gedoopt, en den burgemeester is peter geweest. Eenen eygenaer van eene herberg te Kortryk, kon geenen centiem liuyshuer van den bewooner ontvangen, enyermoeyd van niets van zynen eygeiidom te trekken, hééft hy voorgenomen de herberg in een koólcnmagazyn te veranderen. Eenen wagenkoólen moetheden naer die her berggevoerd, en in de estaminet-zael gelost worden. Eenen werkman, huysschilder van stiel, woouendc te St.-Joos-ten-Noode, is op de street, ten gevolge van llauwte, gevallen. Men is den ongelukkigen ter hulp ge komen, en door welbeleyde zorgen, heeft men den man nog konnen behouden. Toen hy tot zich zeiven gekomen was, hééft hy verklaerd dat hv, sedert twee dagen, niet genóten had. Dergelyke treurige tooneelen hebben plaets niet verre van de paleyzen waer onze ministers zich in weelde baden —Er is onlangs gemeld, dat men in Duylschland proeven bad gedaen met het bakken van brood uyt gewoon meël en geraspte beetwortels. Wy verneémen dat men deézer dagen ook dergelyke proeven gedaen hééft te Gccraerds- bergen, welke eenen goeden uytslag hebben gehad. Bv -4 1/2 pond tarwenmeèl voegde'mcn'ö 1 ;-2 pond geraspte beetwortels, en men dééd er wat meer zout bv dan naer gewoonte. Van de mengeling hééft men it pond ui tmun tend goed brood"bekomen. Oostenryk stookt in 'tgehevm eenige dwarsdryvers tegen Pius IX, op. Over eenigen tvd wierd er hem eene print voórgedraegcu. verbeeldende zyne wapens; de twee leeuwen waren door schildpadden" vervangen. Den H. Vader hééft er hertelyk om gelachen, en de allusie aen de kardinaolen tonnende, zegde hv hunZy heb ben gelyk ikgae niet ras,... maer ik zal er toch komen.» Den semiet van Franckfort heeft vóór 80 duvzend guldens koorn aengekogt, en hetzelve aen leegen prvs aen de bakkers der stad verkoopende, is hierdoor den broodprys aenzienelyk gedaeld. Van 2 deezer is het te Darys beginnen te sneeuwen. Eenen brief uyt Odessa berigt dat in weerwil der overgroote uytvoermgen in augustv, september en Octo ber 11. gedaen, er op 10 november nog meer dan vier millioenen hectoliters koorn overbleéven. Men schryft uyt de Spaenscbe stad Valencia, 21 November: Don Domingo Matin, kapitevn by het regi mentvan Estramadura, oud 24 jaeren, die in het begin deézesjaers aen eenen militairen opstand had deel ge nomen, en dóór eenen krvgsraed was ter dood veroor deeld, is gisteren geregt geworden. Den gryz.cn gouver neur, don Pascual Menaeho, was by deéze treurige gclegenhcyd peter, en gaf den patient den arm, toendeézeu, bygestaen dóór 2 priesters, naer de geregtsplaets geleyd wierd. Den kapiteyn had dags te Vooren zyn testament gemaekt, waerbv iiy 500 frs. aen de gods-liuyzcn schonk, 230 frs. aen de arme, 1000 frs. aen zynen peter, 40 frs. aen degeéno die hem naer liet kerkhof zouden verge zellen, en zyne soldy der loopende maend met alle zyne monteérings stukken aen de kaporaels en soldaeten zyner i kompagnie. Op het executieplevn gekomen zynde, heeft hv tol de soldaeten eene korte aenspraek gedaen, en den vuerigen wensch geuyt, dat zyn schrikkelykvoorbeeld op ben eenen hcylzaemen indruk inogt maeken. Daerna om helsde hy zynen peter en priesters, gaf aen den luytenant een quadruplo (vier dukaeten), om onder de soldaeten, die hem moesten doodschieten, te worden uvtgedeeld, hun aenbeVcélende hem naer liet hert te mikken. Eenige oogenblikken daerna gaf eene ontploffing te kennen, dat den leévensdraed des kupiteyns was afgesneden. Zitting van 28. .\oi). By liet openen der zitting worden er eenige verzoekschriften voorgedroegen, en onder deéze bemerkt men dalgecne des gemeenteraeds van Synghem, vraegende dat er een buytengewoon krediet gestemd worde tot. onderbond der arme ten plat ten lande. Verzonden naer de centraele sectie.Het voortzetten der beraedslaeging over de artikels van den budjet der buytenlaiidsche zaeken, word als dagorder aengenomen. Verscheyde leden hebben al liet nadeel dat nvt de wet op de dilferentieéle regten voorlspruyt aen den dag ge legd; de ministers hebben zicli verzet tegen een gedaen verzoek tot benoeming eener commissie- om die wet te herzien. Zes artikels van den budjet zyn aengenomen. Ziltincj van 50. Voortzetting der beraedslaegingen over den budjet van buytenlandsche zaeken. Verschey- dene voorstellen worden gedaen om depremiën, ter aeu- moediging der iiatioiiaele vischvangst, te konnen betae- leii. Al deéze voorstellen verworpen, worden de overige artikels goedgekeurd en de beraedslaegingen gesloten. Den budjet is in zyn geheel met 50 stemmen tegen 4 aengenomen Zittingen van 1 en 2 Dec. Va dat M. David verslag gedaen heeft over eene petitie der bediende in de buree- len derdistrikt-koriunissarissen, vraegende dat deéze be diende gelyk andere liet recht op pensioen zouden mogen doen gelden, hééft de kamer zich in geheym komité ge vormd om over luieren budjet te beraedsliiegen. Vervol gens is de beraedslaeging over den budjet "van bet mi nisterie der zeemagt openbaer geworden. Een lid der kamer doet de nutteloosheyd van dit ministerie zien, beweêrende dat het zelve alieenelyk eene afdeeling van liet ministerie van 't buyteidandseh zou belmoren uyt te maeken.Een ander lid stelt vóór van al de planters nvt Guatemala op de kosten van den staet naer hun huid terug te brengen. Dien voorstel word bestreden, en zon der er beslissing over te. ueéinen, hééft de kamer zich uyt een gescheyden. Zitting run 5. Om een en half nero word de zitting geopend. Va dat. vcrscheydene toegezondene verzoek schriften onderzogt waren," zyn de beraedslaegingen over den budjet der zeemagt voortgezet. Verscheidene rede- naers hebben vóór en tegen de volkplanting van Guate mala gesproken. Eenige beweérden dat men slegts aldaer een bandels-comptoir behoorde daer te stellen, en vóór het overig, van de colonisatie van Guatemala teenemael afzien. Vervolgens zyn verscheyde kapittels van dien budjet aengenomen en de zitting 'tot morgen verschoven. Zitting van 4.—In deéze zitting hééft den minister van financiën aen de kamer mededeeling gedaen van een wetsontwerp dat eenige veranderingen aen de wet van 21 July 1 "44, betrekkelyk de dilferentieéle rechten, voorstelt. Londen, 50 Nov.-Een buytengewoon geval, hetwelk de verschrikkelykste gevolgen had kunnen hebben, is gisteren avond aen de statie van den Zuyd-Oostelyken spoorweg voorgevallen. Eene locomotief met baeren ten der, die gebrnykt was om ballast te vervoeren, is met eene groote snêlhevd op de statie van Londen tegen de vzereii kussens aengeloopen. Den schok is zoo lievig ge weest, dat den muer der bagagie-kamer erzoodanig dóór bewogen wierd, dat al de glazen gebroken zyn. De loco motief en tender zyn verbryzeld en maekten"slechts eene vormelooze massa uyt. Gelukkigerwyze bevond zich nie mand op den tender nocli op de locomotief. Dóór een hoogst gelukkig toeval, was de luien geheel vry tot aende statie van Londen. Indien eenen trèyn zich op de linie bevonden luid, daer de locomotief dóór geen teeken aen- gekondigd was, dan had eene verschikkelyke ramp kun nen plaets hebben. Den conducteur en stoker der loco motief, wiër onaclitzaemheyd dit ongeval heeft te weeg gebragt., zyn in hechtenis genomen. 'llie Globe berigt ais het eenvondigste ding der wereld, dat lord Palmerston, onzen minister van buyten landsche zaken, aen den Spaenschen pretendent graèfvan Montemolin, een bezoek heeft gegeéven. 'Ie Londen heeft men eene mekanieke drukpers uytgevouden, welke 12,000 vellen of bladen per ucr kan drukken. Frankfort, 50 Nov.Brieven uyt Krakau van den 1!) bevestigen het, dat de inwooners deézer tol dusver vrye stad de inlyving lydelyk en gedwee hebben toegezien. De verlichting in den avond van den 16 was niet zeer schitte rend. Met uytzondering van de Joóden-wyk, de liuyzen der beambte, de wooning van den Ooslenrykschen resi dent en de Florianerstraet (waer de policie 'dezelve bevo len bad, en zydesnietteminzeerllauwwas) wasdegeheele stad duyster, woest en ledig. Tol den 19 wasalleen eenen instrumentmaeker, by welken den sekretaris der revolu tionaire regeéring gewoond had,in hechtenis genomen. eldra echter zal er voél vertedering komen zoo zal by voorbeeld derekruteéring ingevoerd worden. Sinds eeneii geheelen menschenleeftyd weéten de Ivrakausche boeren niet, wat gedwongen krygsdienst is. Het vrouwvolk der Zwitsersche stad Basel komt zicli met de politiek te bemoeyën, en tegen alle herziening der Constitutie te protesteéren. De vrouwen, zegt de pro- testatie, zullen met liaere kinderen de wapens opvatten, liever dan te dulden, dat men liaer recht aenrand. Wy willen noch centralisatie, noch onbeperkte vryheyd van nyverheyd, noch nieuweburgers, nochvremde professors; want wv hebben huysvaders genoeg, die zonder werk en zonder brood zitten.» Ninove, 3 December 1846. MANHEER!Gelieft de volgende antwoord op den brief die uyt Ninove in uw blad van zondag 11. verscheé- nen is plaets te verleenen. Gy zegt my eenen onbeschaemden leugenaer, eenen verdediger van slegte zaeken, zoo genomen van schelm stukken, ja zelf van policie kommïssarissen en schutters. Eli wel, aengezien ik, even ulsgv, advokaet geworden ben, ik beweer dat, indien gvganschdien nagt, den wel ken ik in mynen eersten briefgemeldheb, ontrust geweest waert, bet. niet was dóór liet schieten maerdoór den nyd; ja den nyd véél meer dan inv 2 1 2 scheuten, heeft u be klag verwekt. (Wilt nu beter verstaen liet géén gy in mynen voórgaenden brief tot inv voordeel uytlegde) dien nyd betreft den briivdegom niet, noch de bruyd; (die, alhoewel in niets ingewikkeld, gy eeneonbeschaefdi spottery hebt tocgestucrd) want gy scliryver, gy klopt op andere deuren, en gy aeustokèr, alhoewel zoo eei. bruyd vóór u niet te verleggen zou geweest zyn, gy hebt alreeds eene. Dankeu hertelyk over uw complimenten. MIDDEN-PRÏS VAN DE TARWE EN KOGGE, VAN DEN 25 TOT DEN 28 NOV. TARWE. ROGGE. ftFOFT F\hF llGuGLlj.t ItlJ MERKTEN. VERKOCHTE MIDDEN- VERKOCHTE M1DPEN- MUDDEN. PR1 s. MUDDEN. ritYS. fr. e. fr. c. Antwerpen. 95 26 91 45 20 57 Arlon 265 29 Brugge 460 25 70 160 21 65 Brussel 2460 27 78 56 20 38 Gend 958 25 16 126 21 48 Hasselt 150 26 95 640 22 00 Luyk 4100 25 70 1500 21 56 Leuven 2250 27 79 524 21 50 Bergen 2500 26 55 200 19 04 Namen 118 26 56 155 20 12 Tolaelen... 15556 5586 Midden-prys 26 60 20 98 MERKT VAN HEDEN. Den Aclstcrs. zak inhoudende 1 heet. 52 lit. 50 cenlilit. TarweGuld. 11. C. 18000 a 19000 Mastcluyn17000 17100 Rogge15100 16000 Geëist10—00—0 10—10—0 Haver. 7—10—0 8—10—0 Hoppe (1846) (le 50 kil. 25000 28000 Raepzaed den zak17000 17100 Lynzaed15—10—0 00—00—0 Raepzaed-oliede aem 00000 00000 Lynzaed-olie00000 0000—0 Raepzaed koeken, de 1215 kilo. 100000 00000 Lynzaed koeken170000 17500—0 Kempkoeken000000 00000 Aerdappel. (roode) den 1/2 hectol1160 1180 Idem. (witte) 1100 1160 Boter, de 5 kilogram2100 2180 Eyers, de 25 00180 000—0 Viggens, het koppel van 22 tot 28 frs.

De Denderbode | 1846 | | pagina 3