ZONDAG 15 DECEMBER 1846. EERSTEN JAERGANG. Nr 15. AELST, deu 12 December. STAETRUNDIG 0VERZIGT VAN 4 TOT ld DEC. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prvs der inschryving, by trimester, is bepaeld op t l'r. 75 e., dien der annonêen op 15 ccntinien den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryvcn, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 1(1 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveérdige klagten of gegronde rekla- men in '1 algemeen belang Ie doen*heeft' hyanag op onze onpar- lydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad z.al verder gewaegen van alle broehueren, schriften, boeken, prin ten. etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eeltige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge bonden worden, ten zv wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met ai wat den druk aengaet. cutout: suittf. DEN DENDER-BODE. Het ongerymd en leugenagtig uossoa blad uytN0185, alius, liel Verbondvan Aelst, w erkelyk gevoelende dat den Denderbode deszelfs trouweloosheyd en schandelyke baet zügt hééft onderschept, poogt zich by het publiek te ver- schconen, dóór logentael en bedrog, tw ee zaeken die dat blad altvd schynen te zullen kenmerken; niaer, wyzullen er op waeken en op tyd derzelver uytwerksels tragten te verydelen. In ons blad van 29 Nov. den spytigen artikel van het 1 erbond van 22 daer voóren onderzoekende hadden wy beweézen dat des zelfs oogwit de rechtveérdigheyd noch den intrest van Aelst waren maer slegts de baetzügt, den iidrest van de maetschappy der Dendervalleybewys dat het Verbond niet heeft konnen noch durven ontkennen, weshalve het deéze kwestie, stilzwygend is voórbygegaen; maer in zynen tweeden artikel tegen den l)ender-'bode, be gint het met deézen aentetygen van niets begreépente heb ben van al wat het gezegd had. Spréékende, zegt iiet blad van het gevaer zvner (van den Dender-bode) denkwyze, indien men er geloof aengaf welligt tot gevolg zou hebben nog vóór langen tvd, de hóóp te doen verdwynen van een vóór ons ar- rondissement hoogst gewigt'ig werk te zien tot stand brengen, bedoelden wy den yzeren wegvan Brussel, naer Gend langs Aelst, maer geenzins den spoorweg van het denderdal, welken hier geheel buyten kwestie ge- steld is. Wy willen de innige gedagten van liet Verbond nietnae- speuren; maer hebben wy zyne gezegdens niet begreépen, dan staet het vast dat het Verbond niet verstaet wat het geschreéveu hééft. Laet ons zyne gezegdens onderzoeken Gebruyk maekende, zegt het, van een deel, (het deel tusschen Assche en Brussel) des ontwerps, dóór 51. De- laveleye opgemaekt en ten koste van üenderinonde druk gegeéven, volgens het welk de nieuw- ontwor- pene linie langs Assche zou moeten gelegd worden om te Dendermonde nyt te komen, drukt den Dender- i> bode het gevoelen uyt dat de stad Aelst dit deel van het Ontwerp van M. Delaveleye zon moeten aenneémen, en dat wy ons zouden moeten bevredigen met eene linie die van Brussel op Assche, en van deéze gemeente regt- streéks op Aelst zou gerigt zyn.» Hier op gaet het voort Indien de stad Aelst het on- geluk had in dit even zoo onvoórzigtig als ongegrond gevoelen te deelen en volgens het zelve te werk tegaen, dan zouden wy stellig mogen verzekeren dat de hóóp van een werk te zien tot stand brengen 't welk op eene zoo gebiedende wyze dóór de duerbaerste belangen, van onze stad vereyscht word, nog voórlangentyd zou verdwynen. Waer op kan dit duerbaer werk voor Aelst zinspeéling tnaeken? volgens het Verbond is het den yzeren weg van Brussel op Aelst die het bedoeld hééft. Ingevolge van deézen uytleg hééft het Verbond van Aelst a'dus geredeneerdmogt de stad Aelst zich bevredi gen met eenen yzeren weg van Brussel op Assche en van deéze gemeenu regtstreèks op Aelst, uls dan zou de hóóp van eenen yzeren weg op Brussel te bekomen, nog vóór lon gen tyd verdweénen zyn. zoo dat eenen yzeren weg van Brussel op Assche en van Assche regtstreeks op Aelst in d'oogen van het Verbond geenen yzeren wegvan Aelst op Brussel is, en deézen zou Aelst, volgens het Verbond zelf bekomen mits het Aelst aenraed van zich daer mede niet te bevredigen. Eene diergelyke redeneéring kan men niet onderstel len in eenen mensch die niet volkomenlyk ttyfzinnig is; den uytleg dat het Verbond inet zyn duerbaer werk den yzeren weg van Brussel op Gend bedoelde, is niet ucn- veêrdelyk; dit is eene tastelyke enschaemteloozeleugen; het moet dus een ander doelwit aen wyzen om te beweê- ren dat den Dender-bode zich vergist hééft in er eene zinspeéling op dén yzeren weg van de Dendervalley in te vinden.Maer zou den spoorweg langs Denderleeuw en Ternath voldoender vóór Aelst zyn Den weg van Aelst langs Assche zou 5000 meters kor ter ;.vn, dan langs Denderleeuwen Ternath, en aldus zou den overvoer van al dereyzigers die den yzeren weg van Brussel op Gend, Wetteren of Aelst zouden gebrttyken, ook 10 a 20 centimen min kostendit zou by alle die dóór geenen byzonderen intrest geleyd worden, reeds den voorkeur aen de rigting langs Assche moeten doen geëven, vóór zoo véél men de vlakte van dit dorp berev- ken kan, eene tweede reden van voorkeur is deéze, dat liet volkryk dorp van Assche onmiddelyk den yzeren weg bekomen zou, daer deézen in alle geval van Ninove r moeten eene myl en half verwyderd blyven uyt deézen dobbelen hoofde vermeyntden Dender-bode slegts de bil- lykheyd en de belangen van onze stad gefaedpleégd te hebben, in liet voórstaen van den yzeren weg van Brus sel op Assche en van deéze gemeente regtstreeks op Aelst. Het Verbond gaet voort met te zeggen Met over de spoórbaen (der Dendervalley) te hande- len,' spréékt den Dender-bode op nieuw over eene zaek waer van hy geene kennis hééft, hy zou ten minsten moeten weéten, dat de concessie van den yzeren weg van het denderdal zich niet by bet bereyk van Dender- leeuw bepaelt zoo als den Dender-bode het wil doen gelooven.» ("Den Dender-bode hoéft uytdrukkelyk bet legenstrydig gezegd) maer dat den zeiven zich uytstrekt tot Aelst en Dendermonde, als mede tot Gend, gelyk het erbond reeds zegt dat den yzeren weg der Dendervalley zich tot Gend uytstrekt zon men niet moeten onderstellen dat de maetschappy ook de hóóp koestert van hem ook van Denderleeuw tot Brussel mogen uyt te strekken 'l zie vóór de gevolgen onzen voórgaenden artikel. Overigens, zegt het Verlamd, zullen wy het open- baer laeten beslissen over de verdeeldheyd welke tus- schen ons en den Dender-bode jegens dit vraegstuk ii bestaet, maer hetschynt ons toe dat de enkele gezonde ii reden genoegzaemaenwyst dat het gevaerlykenonkun- dig te werk gaenis eenplan te willen volgen dat ten na- ii deele der belangen, niet alleenelyk van onze stad maer ii van geheel het arrondissement is opgemaekt.» Het plan van M. Delaveleye wilt den yzeren weg van Brussel langs Assche opDendermonderigten, den Dender- bode integendeel wilt den yzeren weg van Brussel langs Assche op Aelst rigten, kan er wel iemand, meteen lut tel regtzinnighevd bezield, hier zeggen dat den Demier bode het plan van M. Delaveleye zou w illen volgen of verdedigen? M. Desart hééft beweerd, dat het toppunt van Assche ongenaekbaer was; M. Delaveleye integen deel dat het gemakkelyk genaekbaer is; deéze kwestie raekt de genie; maer mogt den laetsten gelyk hebben, zou men moeten bet deel van zyn plan van Brussel op Assche verwerpen, in weérwil dat het voórdeelig vóór Aelst zou zyn, om dat het ander deel van Assche tot Den dermonde onaenneémelyk is ofwel om dat M. Dela veleye dóór Dendermonde betaeld word, en met zyne gedfgte tegen de belangen van Aelst gewerkt hééft? Wy ook zullen het openbaer laeten oórdeelen wie van ons bevde liet Verbond of den Dender-bode de waerhevd, de billvkheyd en de belangen van de slad Aelst reebtzin- mglykst en gepasfelykst hééft voórgestaen. Nit, daer M. Desart zich bv de onntogelykl e,d houd van Assche te genaeken, bepaelen wy ons geêtna by zyn plan langs Ternath op Denderleeuw. Vóór het overig zalmen zich gemakkelyk konnen over- tuygen datde baetzügt alleen de leugens en 'tbedrog aen liet Verbond hebben ingegcéven, baetzügt waerovcr het uossoa blad niet gepoogd heeft zich te verrechtveêrdigen, uyt vrees dat wy andere snaeren zouden hebben aenge- raekt. Maer tocli, er is nog tyd over, en wy zeggen het voorop aen de nassoA dat wv by gelegenheyd deéze taek zullen vervullen. Ondertusschen, liet Verbond zegt Wy zullen ons onthouden op de predicatie waermede den artikel van den Dender-bode aenvangt, te anhvoórden wy zyn indie straettael weynig beoelfend. Och armen zou dit de weézeulyke rede dier onthouding zvn Zou het niet eer zyn om dat de waerhevd het gemoed der opstellers zoodaenig neérdrukt dat alle antwoord hun onmogelyk is Zy moeten veel de predicatiën hebben bygewoond dat zy eene predicatie bv eene straettael vergelyken. Wv, wy schryven met eene rechtzinnige vlaentsche rondborstigheyd alleen de waerheyd tot leyd- draed neémende; zy, zy sprcéken met opgepronkte zin sneden om hunne trouwelooze heersch- en baetzügt éenigzins te konnen bedekken en aldus het publiek te verleyden; uyt den boom kent men devrugten. Ten slotte belyd liet Verbond dat het bv deszelfs be- oórdeeling overde twee andere weekbladen, enkelyk gezeyd hééft het geéu een ieder wéét en denkt. Domme rikken men vergeéve ons de uytdrukking) otn hier te komen vertellen het géén een ieder wéét en denkt hoeft gy zulk gerugtniette maeken en zulke meer dan dwaeze verwaendheyd aen den dag niet te leggen, Wel hoe, men zal hier over alles willen komen de wet geéven en regelen gelyk het hunnen mageren prospectus, knoeystuk van N" I, uytgeéft, en men zal maer weéten te schryven wat iedereen wéét en denktal wederom gevoelt men dat die waenwyze te sterk door de waerheyd van den Dender- bode geneepen, eene lafhertige leugen tot verschooning hebben moeten bybrengen. En toch, by deéze gelegen heyd durft gy den Dender-bode onbeschaemdelyk uyt- daegen om zyn vaendel uyt den zak te haelen. Dit hoeven wy thans niet meer te dóen; onze akten zyn daer die ge noeg aentoonen dat wy het waer liberalismus verkleéfd zyn, en niet denken gelyk er veéle van den deessem van 'tuassoA blad denken, dat zy liberaelen zyn om dat zy des vrydags durven vleesch eéten Waerheyd, rechtveérdigheyd en 's lands welvaeren hebben wy van in 't begin beoogd hier toe zullen wy trile kragten gebruyken, als zynde onze zending. Dat het arm en reeds sukkelend Verbond zich gerust stelle; indien wy ronduyt spreéken, wy zyn daerom niet ver gramd, geheel den aenhang van 't uasso.v blad is ons nog geene enkele gramschap weêrdig, daerom indien het in 't vervolg den bol gewasschen word, het denke dat zulks een supplement aen onze taek zy. M.Guizothééft met den graef Appony, Oostenrykschcn afgezant te Parys, eene lange onderhandeling gehad, ten gevolge van welke eenen buytengewoonen koerier naer Weenen is gezonden, draeger eener protestalie tegen de inly ving van Krakau. Van al de mogendheden sehynt Engeland de meest gestoorde dóór de vereeniging der republiek van Krakau aen de Ooslenryksche Stacten. Indien Vrankryk zich legen deéze inlyving niet verzet, het is byna zeker dat het zich met Rusland zal vereenigen. Dan, 't is het géén Engeland het meest te vreezen heeft; want de samen spanning der zeemagten diër twee mogendheden ge voegd aen deéze der Vereenigde Staeten, zyn buyten twyl'el bekwaem om aen Engeland de beheersching der

De Denderbode | 1846 | | pagina 1