19 December. ZONDAG 20 DECEMBER 18*0. EERSTEN JAERGANG. X' U. AELST, Dit blad vcrschynt dos Zaterdags in don namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prvs der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 IV. 75 c., dien der annoncen op 15 ccntimen den drukregel. De persponen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plael- scn. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- nien in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag.op onze on par- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen >vy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy \vy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengact. CL'lyiK SLLJl. DEN DENDER-BODE. BERIGT. De persoonen die vóór den aenstaenden trimester aen ons blad inschryving neémenzullen de nummers van lieden te beginnen, tot Nieuwjaer aenstaende kosti- loos ontvangen. Vervolg zie nr 15. Den minister spréékt ook van het beploegen der hey- den, maer bet scbynt dat liv deéze aen de gemeenten, die er het bezit van hebben zon willen ontvremden ten voórdeele van hyzonderc of van maetscliappyën met last van de zelve te beploegen en vrugtbaer te maeken; onzen confrater de volksverdediger, stelt vóór die menigte heyden tiisschen de arme te verdoelen die de zelve vóór hunne evgene intresten zouden beploegen, en nae ver loop van eenige jaeren daer vóór eenen zekeren eyns opbrengen, die eyndelyk den staet over alzyne uylscliot- ten vergoeden zou; dit alles zou men in voórdeelige tyden, als er geene noodwendigheden zyn, konnen be proeven, in weerwil datdc aenhnudendeondervinding ons geleerd hééft, dat ëëuwigduerende gestigten altyd met den zeiven geest bezield, alleen heyden tol beploeging en vriigtbaerheyd gebragt hebben. In de hedendagsehe omstandigheden zyn deéze voor stellen vrugteloos; het voórneéinen van onze heyden te beploegen is zokerlyk allcrloffelykst, maer wilt men met tioóp van goeden uytval de beploeging in bet groot be proeven, men moet er coloniën opregten men moet de arme byeenverzaemelen zv mogen aen lnin eygen niet worden overgeladen; want de aenboudende en over- groote noodwendigheden die zy sinds verscheyde jaeren lvden, hebben hunne zielsvermogens zoodanig beklemd en hunnen nyverheyds-icver zoodanig verzwakt dat zy aen hun zeiven overgelaeten, men aen veéle vrugteloos den weg zou baenen om dóór neêrstigheyd en gespaer- zaemheyd hun bestaen te vinden. Wilt men rechtzinniglyk in het onderhoud der arme vóórzien men moet gestigten opregten waer in men al de noodlydende van liet land herbergen kan en werk ver- leenen;-niet ingevolge de bcstaende bedelaershuyzen van llrugge en van Terkameren, ahvaer de gcnieenlens liet onderhoud van hunne bodelaers dobbel betaelen móeten, want deéze mag men te recht roovers-nesten en geessels van den lande noemen, maer gestigten die den staet onder zyn bestier zal houden en alwaer hv alle hand werken en nyverheden zal doen uytvoeren, zonder tns- schenkomst van steden of gemeenten; want, wel bestierd zynde, zullen al de gezonde arme tredëlyk hun bestaen winnen, geld over hebben en den staet dacrenboven ge- noegzaem behouden om de intresten van zyne uytschot- ten te dekken en zyne daer toe benoodigde schulden al' te leggen. Mettray strekt ons hier tot voorbeeld van. Zal men zeggen dat het gouvernement eenen te sleg- ten onderneémer is om ooyt voórdeeliglyk eene nvver- hcyd op te dryven in weerwil de ondervinding konnen wy ons niet inbeélden dat liet gouvernement onbekwaem zóu zyn, om dit, nuttiglyk te verriglen. Dat eenen minister voor den intrest van het land werke, geivk eenen borger vóór zyne baet, en gelyk hy zelf vóór zynen bv- zonderen intrest doen zou, en alles zal zorgvulaiglyk be stierd worden. Dat den minister, naer het voorbeeld van den byzonderen kundige en treffelvke mannen aen het bestier van de gestigten stelle, en vind hy zich be- droógen, ontmoet hy eenen onkundigen of trouweloozen, dat hy deézen zonder eenige medoogendheyd afdanke of vóór 'de réchtbank daege, heeft hy het minste bedrog begaenen den staet zal er niet dan groote voordeden uyt genieten. Dat den minister aldus liandele hangt van de volks kamers af. Dat men eene wet op de ministerieéle verant- woórdelyklieyd bekome, die, onder andere, den minis ter voor zyne agenten aenspreékelyk maeke, volgens liet artikel 15X4 van liet burger wetboek, en daer zal geenen trouweloozen agent onder zyn bestier millionnaire meer worden, zonder dat den minister de bedriegeryën zal onderschept hebben en den pligtigen doen stralfen; maer de kamers hangen van de kiezers af; dus kiezers past op, laet u niet meer'verleyden, kiest onafhangelyke mannen, die de intresten van het land meer beöogen, als de geéne van de ministers, uw eygen welvaeren en het welvacren van geheel het land hangt er van af. Men verschoone deéze afwvking, wy zyn er in getreé- den 0111 te doen zien dat wy niet wanhoópen moeten van, in het vervolg, waekzaeme ministers te bekomen, die de belangen van den staet even als lmnne eygene zullen ter lierte neémen, alsdan zal den staet alle onderneémingen mogen aenvaugen, en hy zal ze niet de zelfde zorgvul- diglieyd en de zelfde gespaerzaemheyd, als eenen byzon deren, ten uytvoer brengen. Schuylplaetsen, werkhuyzen en koloniën zyn noodig en onvermydelyk, wilt men den armen weézenlyk uyt de ellende trekken en 's lands welvaeren behertigen, en bier op dient men van heden af te denken, want daertoe zyn overgroote geldsommen noodig, en den staet zal er moeten groote ontleeningen vóór doen; deéze opregting en instelling zal twee honderd millioenen kosten maer daer vóór mogen de volksvertegenwoordigers en het bestier niet agter uyt wyken, want wat het zy, de aelmoessen die de menschiievendheyd en dikwils zelfs den dwang aen de noodwendigheyd besteed, ingezien, zal de gencraliteyt er nog groote voordeden uyt genieten. De zitting der kamers zal nog lang genoeg duereu 0111 deéze voorstellen te overweégen en de benoodigde ont leening te decreteéren, op dat men niet de toekomen .e lente de hand aen 't werk mag slaen; want alles is drin gende en lyd geenen uytstel meer. Zal voortgezet worden. Het Verbond van Aelst, in zyn blad van 6 December vraegt aen den Dender-bode waer om hy in de wereld ge komen is, welk zyn doel, zyne zending en van welke kleur zyn vaendel is Dat hy dit vaendel uyt zynen zak bale, gaet. liet voort, gelyk wy het onze aen al de wereld tornen. Den Dender-bode hééft in zynen prospectus zynen waer- om hy is gekomen, zyn doel, zyne zending en ook zyn vaendel voórgebragt en ny vreest niet, oyt van ongetrou- wighevd, beschuldigd te moeten worden; zyn vaendel is, Catholyk-liberael te zyn, en hy hééft uytgelegd waer in zyn librralismus bestaet.Het Verbond sehynt bet libe- ralismus gelyk den Dender-bode niet te begrypen, daer 0111 willen wy o]i die uvtlegging terug keeren en hier nog eenige ontwikkelingen byvoegen. Eenen liberael is deézen die, zonder onderscheyd van Godsdienstige belydenis, den armen even als den ryken lief hééft, voor zoo véél hy deugdzaem zy. Eenen liberael is dus eenen minnaer van de deugd, maer vóór eenen minnaer van de deugd vergenoegt bet niet, deéze in een ander lief te hebben en te eerbiedigen, !iv moet de zelve, vóór wat hem aengaet, ook tragten te beoeCfenen. Eenen liberael is eenen minnaer van zyn land, en aen- gezien, volgens eenen algemeen gekenden grondregel, het publiek welvaeren voor het byzonder gesteld moet worden, mag hy, in zyne beoórdeeling over het gemeene best, zyne eygene belangen nytsluytelyk niet raedpleégen. Eenen liberael beoordeelt zynen evenmensch volgens zyne akten, maer niet volgenszyne loutere veronderstelde ney- gingen, voórnaemelyk als,"er kwestie is van lieni haeteiyke of min voórdeelige gevoelens aentctygen. Eenen liberael is eenen wand van alle dwingelandy- en gelyk by vóór niemand, dan vóór God, de knie wi'lt buvgen, wilt hy ook geen ander overheerschen. Eenen liberael is atkeerig van alle leugentael, van alle geveynsdheyd, van alle valscliheyd, van alle bêdro". Daer zyn de kenteekens van eenen waeren liberael Laet ons zien of de gazet, het Verbond van Aelst, libe rael is gelyk zy het uytkraeyt. Van in liaer eersle nummervan 22November, II.begint zy, gelyk eene roodebeest, den eenvoudigen Dender-bode aen te randen en zyne inzigten te bekladden zoodaenig dal eenen van haere aenhangers, van blvdschap de han den vryvende, uytriep: Dat het Verbond op den Dender- bode zat, gelyk den duyrel op Geeraerd. Verwaendetyk roept, het uyt: Dat ons nummer van zondag 18 de maet gegeévenhad van de inzigten wafr MEDE DE OPSTELLERS VAN DEN DeNDER-BODE BEZIELD ZYn! Aelst volgens den Dender-bode zou zich moeten be- vredigen meteen yzeren weg die van Brussel op 1 sschc- en van deézegemeenteregtstreéks op Aelst zougeriat zun En het gaet voort In dien de stad Aelst het ongeluk had in dit even zoo ONvooiiziGTiG als ongegrond gevoelen te deelen en vol- gens het zelve te werk te gaen, dan zouden wy stellig mogen verzekeren, dat de horip van een werk te zien tot stand brengen, "t welk op eene zco gebiedende wyze doir de duerbaerste belangen van onze stad vereyscht word nog vóór langen tyd zoo verdwynen. Aldus met de inzigten van den Dender-bode vóór te draegen, als eene oorzaek dat Aelst van een werk zoude berooid blyven, 't welk op eene zoo gebiedende wyze dóór de duerbaerste belangen van onze stad vereyscht word heeft het 1 erbond aen den Dender-bode haeteiyke inzig ten, zonder eenigen grond, willen aentygen. Het Verbond zegt niet waer in het werk bestaet dat het aen Aelst verzekert als bel den yzeren weg langs Assche verwerpt, en 't welk het vóór zoo belangryk afschildert dat geheel de stad er met open armen nae wagt Is dit geene geveynsdheyd? maer wagt, het is een bedrog. Den Dender-bode óórdeelde dat het Verbond hier zin- speéling maekte op den yzeren weg der Dendervallev maer zie, het 1 erbond, in eenen 2 artikel van 6 december oordeelt dat zynen eersten artikel den Dender-bode's óór deel kragt zoo sterk bedwelmd lieéft, dat het hem onmoqelyk hééft geweest iets te begrypen; het zegt dat het den yzeren weg van Brussel langs Aelst op Gend is dien het bedoeld heeft, nu, als Aelst eenen yzeren weg van Brussel langs Assche kan bekomen, wilt het zich daermede bevredigen als dan is het eene leugen dat het Verbond, dóór zyn zoa belangryk werk den yzeren weg van Brussel langs Aelst bedoeld hééft; en, isliet deés eene leugen, dan is den voor stel van dit belangryk werk, een bedrog, De opgeblaezenheyd van den schryftrant van het eerste nummer des Verbonris doet zien dat' het alles zou willen overheerschen en onder de voeten trappelen, tot den vreédzaemen Dender-bode toe. Maer hoe? met leugens ge veynsdheyd en bedrog; v Is de gazette, hi t Verbond van Aelst, dan liberael ge lyk zy zich voorgeeft? zekerlyk neen. Zv zou integendeel het liberalismns schandvlekken mogt het haer vóór zynen tolk of werktnyg houden en openbaerlyk aenzien. Zy is ook niet catholyk, want het catholicismus zoo wel als het liberalismns moet haere handelwyze verwerpen Zy hééft den Dender-bode uytgedaegd zyn vaendel nvt den zak te haelen en hy hééft dit van het waer liberalis ms nog, eens opgesteéken.—Wy zouden op onze beurt nieuwsgierig zyn om het vaendel van bet Verbond van

De Denderbode | 1846 | | pagina 1