STAETKUNDIG OVERZIGT VAN 11 TOT 18 DEC. Aelst, te kennen. Het zegt zyn vaendel aen al de wereld te tooiien maer liet vaendel waer op het zich roemt, het vaendel van het liberatismus, is het zvne niet, dat hel zvn egt vaendel aen den dag brenge, en wy zullen iets nieuws ontmoeten. In zommige staetkundige vergaderingen wierd er over eenige dagen beweêrd dat Abd-el-Kader zich aen Vrank- ryk onderworpen had. Den bietsten koerier uyt Africa te Parys aengekomen, meld volstrekt niets van deéze on derwerping; weshalve is deéze tyding zoo niet teenemael valsch, ten minsten voórbaerig. De Engelsche dagbladen willen verzekeren dat het gouvernement voórneémens is aen het parlement vóór te stellen de schattingen op de vensters af te schaffen en eene verhooging van 5 ten honderd op de eygendommen te stellen. De tydingen uyt Portugael melden dat de beyde par- tyén zich voortduerend in den zelfden toestand bevinden dan dien wy dóór tie lactate berigten hebben afgekon digd. De koningin had tegen den Lisbonschen edel- dom verscheydene willekeurige akten gepleegd die slegts gediend hebben 0111 de gisting onder de gemoederen ie vermeerderen Den bekenden gunsteling en kamerheer van den voó- rigen Paus, Gaëtano Moroni, vóór de regeéring van Pins IX zoo magtigen en invloedhebbenden man, is thans dóór den Heyligen Vader uyt den dienst van het pauze- Ivk paleys ontslaegen. Deéze daedzaek levert een klaer bcwys op van het groot verschil tusschen den geest en de strekking der regeéringsvvyze van den thans heer- schenden vorst, in vergelyking met die van zynen voor ganger. Onder de Krakausehe bevolking is een algemeen ge- rugt verspreyd dat de propaganda van Parys poogingen aenwend 0111 eenen nieuwen opstand in die ingelyfde re publiek aen te stoóken. Diergelyk waegspel kan slegls als eene uytzinnigheyd aenzien worden, aengezieu de verblyveude Oostenrykscbe troepen in staet zyn allen op roer daedelyk te beteugelen. De zaeken van SchleejwykenHolsieyn\erre van tot eene vriendelyke vereffening te nacderenverwarren zich meer en meer eene nieuwe daedzaek komt deéze onze gezegdens staeven. Den koninglyken kommissaris hééft onder een ongegrond voorwendsel de dóór de staeten gestemde verzoekschriften en adressen geweygerd te ontvangen. By het verneémen deézer weygering hebben al de afgeveêrdigde, vyf uytgezonderd, de zael veriaeten, als wilden zy dóór deéze handelwyze tegen de willekeu- righeyd van deézen akt protesteéren. Op 24 en 25 October is de stad Tabasco dóór een in de Mexicaensche golf liggend noórdamericaensch esca- der gekanonneerd. Deéze werking die ten doel had eenige schepen die in de rivier op anker lagen te over meesteren, is volkomen gelukt. Den generael Taylor wilt een leger van 15,000 mannen ter zyner beschikking hebben eer hy tegen Potosi, alwaer Santa-Anna zyne legermagten byeen verzamelt, durft aenrukken. Met ge spannen aendagt zien wy den uytslag eens beslissenden veldslags tusschen die beyde dappere veldoverste, te gemoed. Eenen onzer geagle inschryvers man van bevoegd- heyd in de zaek, de artikels die wy over de ivnwaednv- verheyd gegeévenhebben, overweégende, verhaest zich in onze gevoelens te deelen. In zyne uytdrukkingengééft hy eene welgegronde vrees te kennen dat veéle onzer staets- mannen die tevens speculanten zyn, meer poogingen doen en eerlang zullen doen 0111 de mekaniek-spinneryën ten nadeele der oude vlasnyverheyd te bevoórdeeligeü.— Al dus hebben wy met spyt en hertzeer gezien dat den heer Delfosse 111 de vólks-kamer den minister interpelleérde wat en waerom hy eene stervende ni/verheydgelyk de Iinnennyverheyd, nog wilde doen herleéven Zie hier de opmerkingen van onzen correspondent I11 uw blad van voórlaetsten zondag doet Ul.aenmerken dat de vooi gestelde middelen tot het verbeteren der nieuwe weefgetouwen, en iiirigting eener vlasmaetschappy vóór den iiytvoer, niet werkelyk den armen kan ter hulp ko men, ik verhaeste my myne gevoelens, over het zelve by de uwe te voegen; daarenboven geloovende,dat het maer dienen zal, tot liet volmaektoogwit, van eenige onder den scliyn menschlievende mannen, alzoo de ondervinding nog hedendaegs leert 0111 garens dóór den damp in groote hoeveélheyd te verveérdigen in placls van de oude vlasnv- verheyd voórtestaen en aldus dóór een REequiescant Amen de arme spinsters te vertroosten. Dus indien bet doel der nieuwe comités anders zou strekken danomde oude vlasnyverheyd, te ondersteunen, is er zelfs groot gevaar dat de nogbestaende lynwaed merkten binnent'kortingeslokt zullen worden dóór eenige reeds aengeweézene zich saemenvoegendc fynaerds, die hunne inekanieke voortbrengsels op staets koste poogen tedoen bloeyën, metde lynwaedenaende catoene geweéf- sels in den koophandel, ja int1 verveérdigen gelyk te stel len; metweynig volk zullen zy immers véél verveérdigen. Hel Dendermondsch barbiersorgaentje sehynt in de gevoelens van onzen Aelstersehen tegenkanler ie deelen; 0111 den Üender-bode te wederleggen, roept het sukkelag- tig bladje de autoriteyt in van 't Verbandje..... Waeragtig zulke autoritevten zyn gewigtig en komen allerbest van pas om ongerymdheaen te staeven!Aldus zien wy waer- gemaekt dat. den eenen blinden den anderen willende geleyden, zy beyde in den gragt dompelen. Eene andere autoriteyt niet min Siaur/ppaa dan het blad uyt X" 185, naemelyk den Gendsehen Messager, word insgelyks dóór't barbier,sbladje tot staeving zyner gezegdens ingeroepen, het hoeft zegt liet, geene verdere beweegredens meer by te brengen om te bewyzen dat den Dender-bode over eene zaek spréékt waarvan hy volstrekt geene kennis hééft. Arme dompelaars Wanneer zultgy u toch beteren en aen uwe zonneklaere breynloosheden eenen reebtzinnigen vaerwel zeggen?Dit is nog niet te laeldoet uw best, met tyd en gevoegzaemheyd zult gy aenleeren, en aen uwe oude misslagen zal dan niet meer gedagt worden. Het genootschap van de 1111. Co.-mas en Damianus dat jaerlvks een zoo treffend voorbeeld van menschlie- vendheyd aen den dag legt, komt dóór eenen akt van medelyden jegens zyne ongelukkige natuergenoóten de zoo pryzensweêrdige als welverdiende faem te staeven. By liet laetste vriendeumael van gezegd genootschap, is er besloten aen eenige armeennoodlydendehuysgezinnen strooyzakken en sargiën te verschaffen; en, om dat de giften des tegepaster zouden nvtgereykt worden, hebben de agtbaere leden onder hun eene commissie benoemd om de meest aen gebrek lydende huysgezinnen- te gaen opzoeken, en de zelve in persoon te vertroosten. Mogten diergelvke voorbeelden veéle naevolgérs vinden, talrvke bedrukte zouden hunne traenen mogen afdroogen en'de naemen hunner weldoeners gebenedyden. Wy van onzen kant in naem der getroostte, stieren aen die menschen- vrienden onze rechtzinnige dankbetuygingen toe, en herrinneren hun het zoet gedagt dat zy vóór zulke over- heerlvke daeden van den Algeéver honderd vóór een in vergelding zullen ontvangen. Het letterkundig genootschap dat zich in braband van tyd tot tyd vereenigt, hééft deéze wéék wederom eene vergadering gehouden tydens welke het ongegrond spel lingstelsel der zoo gezegde commissie is op tapyt geko men. Een der leden die zich dóór zyne geleerdheyd en versehillige wclgeschreévene werkendoet onderscheyden, beloofde zich over den werkelyken voortgang dien onze egt vlaenische moedertael in die streéken doet. Hy moe digt ons aen met aenhoudendheyd den weg te volgen dien wy zyn ingeslaegen en beloont ons dóór zyne ve 1 beteekenende getuygenis van tevredenheyd over de poo gingen die wy aenwenden om 011s vaderlyk erfdeel te verdedigen. Wy bedanken onzen agtbaeren vriend over de menigvuldige inschryvingen die hy ons thans gezon den hééft en verzekeren hem dat den Denderbode nooyt zyn vlaemsch earacter zal verloochenen. Dat de onmae- tige sommen gelds verslindende schoolopzieners maer werken 0111 de hollandsche naaepery te verspreyden, het volk begint de oogen te openen en de onvaderlandsche poogingen diër vóór den staet zoo drukkende mannen volgens weerde te schatten. In eene menigte der voór- tretfelykste gestigten word de hollandsche en verbas terde commissie-spelling verbannen en wint onze duyde- lyke vlaemsche moedertael veld. A propos van commissie-spelling, wie vertaclt nu het memorial administratif van Brussel?Dienphemix, hy moge zyn wie hy wilt, kentnoch vlaemsch nochhollandsch, want als men er den fransehen text niet by heeft, vcr- staet men uyt zyn broedsel niets. Het sehynt dat hy met den woordenboek in de hand vertaelt; dusdaenige kod dige uytdrukkingen vind men daer in, dat men geneygd is er mede te spotten Neémen wy thans geduld tot dat den staet die reeds bekent dat de wet op 't leeger onderwys teenemael haer doel mist, deéze intrekke, en dan zullen wy werkelyk ondervinden dat al die nuttelooze schoolopzieners die hu met zoovéél geweld overal de brabbeltael aenstoóken, deéze zullen laeten vaeren, wanneer zy zullen zien dat hunnen iever nimmer dóór ronde en dikke sommen be loond word. Onder opschrift van aengroeyënden voorspoed der mekaniekwevery is ons de volgende nota toegestierd. Men zal er gemakkelyk uyt bevatten dat de groote speculan ten zich ten nadeele der arme weevers en spinsters ver- ryken, en dat aldus den steeds aengroeyënden voorspoed van Belgiën met eene verbaezende snelheyd naer het punt streeft, om onze beyde Vlaenderen aen 'l rampzalig Ierland gelyk te stellen.' Zekeren Dominions De Schutter, linnen-weever, in de gemeente Burst, distrikt Aelst, zyne rekening doende op- maekeu van een mekaniek-lynwaed dat hy hééft doen weeven en op de merkt te Aelst verkoopen, bevond het volgende Ily heéftgekogt 29 ponden scheêrdraed aen I Ir. 29-bO Scheèrt daer eenen 1900 in den kam, goed en wel geschoóren. Daer toe heeft hy benoodigd 24 ponden inslag ook aen eenen fr. 24-00 Ily bekomt 107 ellen lynwaed uyt scheêrle en inslag, en betaelt aen zynen huerweéver 11-50 weefloon. 11-50 Vóór bobynen en scheêren fr. o.qq Onkost van zegel op de merktmeéten etc. 1-00 67-50 Hy verkoopt op de merkt van Aelst zyn stuk lynwaed den 5 December, 107 ellen aen 7 st'. parelle'en ont vangt na 8 st. aftrok van den koopman netto guld. 37-1-0 fr. 67-21 Dus verlies van 00-29 Den huerweéver na aftrok van kam en sterk, behoud 10 fr. 50 centimen znyyere winsthy hééft hier op 18 werkdagen geweéven,' en aldus de zondagen medegcre- kend, hééft hy 21 dagen met deéze geringe somme moe ten leéven De Schutter die eenen menschlieveiiden man is, laet weéven 0111 die weevers van honger niet te zien vergaen. hy zegt zoo lang ik niet meer verlies kan dit gaen; maer meer verliezende moet ik 0111 zelf te blyven wat ik ben, dit werk staeken. Eenen onzer inschryvers hééft ons de volgende rym- kens toegezondeu. Het jaer is weêr voórbv, een nieuw komt aengedreéven; Qa Belgen maekt u g'reed, 't begin is weêr al geéven; E11 vraegt niet waer bet vaert, gy wéét het over lang, Het geld dat men u vergt, strekt tot uw ondergang. Het dient vóór vremd gebroed vóór duyzend ambtenaeren. Die met uw zorg en zweet, wellust en schat vergaeren; Het dient vóór die den belg gcstadiglyk verbelgd, En die zyn nyverheyd en zyn besteen verdelgd. Vergeefs smeekt gy 0111 hulp in uw ellendig leéven, Gy zyt 7.00 véél niet weêrd vail u gehoor te geéven; Gy zyt als niet geagl als grauw en als erapoel, Beroofd van weérdiglieyd van inenschelyk gevoel. Dit lot valt u ten deel niet zonder recht of reden, Mits gy volharden blyft in uw' verzwakte zeden, E11 van den ouden belg niet anders meer bewaerd. Als lanter zynen naem maer geenzins zynen aerd. Wie ziet men inderdaed dóór uwe gunst verheven, Als mannen die men steeds uw heyl ziet tegenstreéven; Aenziet liet staelsbestier aenzict uw dienaers al, Zy band'len als liet waer tot uwen druk en val. Is er een man van eer van deugd en kundigheden. De vuyge lastertael is dapper op zyn schreéden I11 plaets van onderstand gy werpt hem ook den steen, Hy word aenstonds benyd vervolgd dóór ieder een. Den eéd'len Van der Meirscli, den beid der patrioten, Tot loon van zyne deugd bezweék in uwe koten; Jottrand en Derobaulx Potter en Gendebien, Miskend gy dankeloos als '1 waeren gens de rien. Zy die in liet gevaer en niet in veylige tyden, Zich hebben aengeboón orn op de bres te stryden; Men ziet in hunne plaets des gens du lendemain, Volksvrienden vóór liet geld, volksvrienden in den sehvn. Wel aei; met nieuw jaer, vernieuwt het belgisch leéven, Schenkaen dedeugd haer glans en wilt maer ambten geéven, Aen die dóór zyn talent, karacter vroom gedrag, Zich weêrdig toont te zyn by belgen, van gezag, Die eygen baet. verzuymd vóór d'algemeene zaeken, En geenzins intrigueért om zyn fortuen te maeken, Want liy alleen is weêrd tot ambt of eer gebragt, Die daer toe eygen is en thans niet en betragt, Die beyd tot dat liet volk zyn dienst komt te waerdecren Maer nooyt met slaefsche ziel zyn gunst komt reclameéren. Zoo haest dit is gevolgd dóór g'beel het Belgenland, Gewis keert het terug tot zynen lield'ren stand; Dan ziet men als voórlieén den bouw en handel bloeyën, En bronnen van geluk dóór al zyn oorden vloeyën, Want zoo vernuftig land behoeft maer wvs beleyd, Om een Eden te zyn tot in der eeuwigheyd.

De Denderbode | 1846 | | pagina 2