KAMi.ll DEll VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. ENGELAND. YRANKRYK. Den 50™ verjaerdag van Z. SI. Leopold, I Koning der Delgen, is op ld deézer alhier niet de gewoone pleg- tighcyd gevierd; eenen Te Ltcum is in de Kerk van den U. Martiuus gezongen die dóór de regteiiyke civiele en militaire overheden is bvgewoond geweest. De genaeinde Tlieresia De Wolf van Meire, is dóór de politie deé/.er stad aengehoudenverdagtvan ter merkt alhier op een kraein, eeu stak katoen gestolen te heb ben.Onze plaetselyke politie heeft iusgelyks aeiige- boitden zakeren Seraph. Meersmanen JudocusDePetter, van Aelst, overtuygd van in den nagt van 1215 deé/.er, oenen zak spruyten te hebben ontvremd ten nadeele van Corn. Uytersprot, te Schaerbeke. Over eenige dagen verbryzelde den genaemden Van den Abeele van Nieuwerkerkeu eene rnyt van eeu buys in de Pontstraet alhier, en eene van het stadhuys, waer- voór hy aengehouden wierd. Gevraegd zynde waerom hy dit feyt bedreven had, antwoordde den man dat hy zulks gepleegd had om aengehouden te worden, zeggende, dat hy geene andere middelen van bestaen had dan te bede len of in hel gevang den kost te zoeken. De rechtbank van enkele politie deézer stad heeft op 17 deézer, B. Van den Broek, woonagtig te Zele, tol re te geldboet van 5 fr. 17 cent. venveézen, om dat. hy de struelen deézer stad met privaet-stof vervuyld had. Dcé/.e wéék zvit de uytdeelingen van brood en brandstollen aen de noodlydende deé/.er stad, begonnen. Den winter vertoont zich alhier even als den stren gen winter van 18441815. In onze omstreéken is eene overgroote massa sneeuw gevallen. Onze lynwaod-merkt. van heden was ondanks het slegt weder., wel bevoórraed; de andere merkten waren maer weynig vóórzien. Men zal zich herinnerendat het gouvernement besloten, had het gebruyk van llesschen en kruyken, die den wettelyk verevschten inhoud niet zouden hebben, met 1 January 1847 te verbieden; maer het gouverne ment heeft bevonden dat dien uytslel te naby was, en om eene te scltielyke rommeling te voorkomen, hééft het den •gcmelden nytstel tot 1 October 1847 verlengd. -Het hof van appel van Brussel hééft over eenige dagen een vonnis uytgesproken, hetgeen bewyst dat hy, die trouwen wilt noyt verre genoeg zyn onderzoek over het voórgaende leéven zyner toekomende kun dryven Den 20 July 1842 trouwde eenen officier, in garnizoen te 'Namen, mei eene persoone die een zeker furtuyn bezat; maer na eeuigen tyd kwam hy te weiden, dat zyne ceht- genoóte in 1848 tot 5 jaeren gevangenis was veroordeeld geweest. Den man riep de wet over de echtsrheyding te. hulp en begon een proces tegen zyne vrouw, ten evnde he.t. hoitwelvk Ie vernietigen; maer het hof van appel hééft uvtgesprokcn, dat eene onteerende straf vour het ihouicelyk geene reden van cchtscheyding kan zyn. Voorhiel sten vrydag, had eenen kanonnier in de statie van Mechelen een pakje kleederen, tocbehoorende aen eenen revziger, gestolen, en vertrok daedelyk met den Irevn van 4 uere naer Antwerpen, denkende aldus aen alle opzoekingen te ontsnappen. Maer hy bad op den electrieken te leg ra f niet gerekend; want toen hy in de statie van S. Willebrords aenkwam, scheen hv niet weynig verbaesd, dat men reeds zyn signalement iiad overgemaekt. Dsn diet was dus alura met de gcstolene voorwerpen onderschept. Onder deéze betrekking zyn de electrische telegrafen regt nuttig. Luydens verseheydene ingekomene berigten, hééft men hier en dacr aenzienlyke benden van watervogels van bet noorden naer het zuyden zien trekken, en de ondervinding hééft geleerd, dat zulke verliuyzing den voorbode is van eenen harden winter in de landen van N'oórd- en Midden-Europa. liet genootschap der Alliance hééft beslist, dat liet Liberael Congres tegen de maend Maert wederom zoude worden byeengeroepen, en dat de Liberaele Associatie van Brussel zou verzogt worden, afgeveerdigde naer dit Congres te zenden. Bv koninglyk beslnyt is er pen brevet van uytvin- iling verleend aen M A. Van Kracvennest, kleerinaékcr, wbonende in de Keyzer Kurelstraet te Gend vóór eene nieuwe wyzo van broeken le snyder. De pantalons die op zulke wvze gesneden zyn, hebben maer eenen naed. By koninglyk beslnyt van den 15 deézer, is he.t kies- kollegie van Doorityk tegen den 21) december byeen ge roepen, ten eynde eenen volksvertegenwoordiger in ver vanging van wylen M. Savart-Martel, te kiezen. De provinciaele overlieyd van Brubund hééft de be velen van den borgemeesler van Brussel, betvekkelvk liet vérbod van nog arme lieden of zoogezeyde bedclaers in de stad te hielen komen, doen intrekken. Dynsdag is eene vrouw op de Styfselruy te Ant werpen dóór eenen wagen omverre gereden en een been dóór de wielen verpletterd; maer in het oogenblik dat de getnygen van dit ongeluk de vrouw ineenden op te neémèn, bevond men datzv een houten been had. De genaemde Cath. Ho a de Holez, huysvrouw Van den Broucke, oud 05 jaeren, geboren en woonende te Ledcghem, is te Brugge, dóór het hof van assisen ter dood veroordeeld, als pliglig van vrywilliglyk liet luiys der egtgeno itcn Van Dun me, te Ledegheiii, inbrand gestecken te hebben. Deézer dagen, vertoonde zich, te Hoornen in het Quirioaelsch paleys,eenen boer, en vroeg dringendeden paus tespreéken. Alen antwoordde hein dal liet onmogelyk was, hem in deézen oogenblik by den paus toe te Ineteu. Daerop verklaerdehy voor deduer te zuilen blyven liggen, om den tyd af te wagten, waerop bv Z. 11. zoude kunnen spreéken. Toen den paus van de komst van deézen boer onderrigt was, beval hy hem binnen le laeten. Maer boe groot was zyne verbaeziug toen bv in hem zynen zoogbroeder herkende. Hy ontving hem zeer miiizaemen vroeg hem naer den welstand zyner moeder, en of zyook gebrek aen bet een of ander leéd. Maer den bezoeker antwoordde, datliy slegts gekomen was, om liet genoegen te hebben Z. H. te zien. Den kardinael Ostini, prefekt der congregatie ge- zeyd Dei Yrescovie regolari te Hoornen, hééft eenen om zendbrief afgekondigd betrekkelyk de verminderingen welke den paus voórneémens is toe te brengen in de god- vrugtige fundatiën. Dien omzendbrief, uyt Hoornen, den 28 november gedagteekend, vraegt een verslag over de inkomsten en uytgaeven van al de hospilaelen, kloosters, congregatiën, enz. der Kerkelvke Stueten. liet is niet slegts in Belgién, zegt bet Nieuwsblad, van Antwerpen, maerook in Holland, dal men bet ridder- order schandelik verkwist, lie 1'lissingsche Courant maekt daer de volgende grollen overEen aental pre dikanten zyn onder de leeuwen-ridders opgenomen, lei zaeke hunner werkzaemheden... in de aerdappelen. Eene groote massa andere persoouen zyn op 'skonings verjaerdag gekruyst geworden.Den vrygevigen lintworm is zelfs naer Hlienen gekropen, en heeft by zekeren Alen- so een stuk aclitergelaeten. Au, verminderen de veld- muyzen de ridders vermeerderen.» De glasblaezeryén en andere gestigten der omstreé ken van Cbarleroy zyn buytengewoon werkzaem. Onder- scheydene gestigten hebben orders vóór verseheydene jaeren. Er zyn werklieden, die met zes neren per dag te werken, dry duyzend franks per jaer zullen winnen. Men verneemt van alle kanten des ryks niets dan tydingen van dieften en andere schelinslukken. Een tweejacrig meysken welk dóór zyne moeder al leen in buys by bet vuer was geheten, is te Ste-AIaria- Audenliove opgebrand. Te Leuven gaet eene maetscbappy worden ingerigt, tot. aanmoediging der Fraeye-Kunsten. In de zelve stad werkt men /fok vlytig tot bet inzamelen deruoodige fond sen, om met de zelve een standbeeld ter verei uwiging der gedachtenis van den schilder Quiiiteii-Metsys, op te region. Eenige jaegers hebben inliet woud van d'Orval, eene boschklopping gedaen, en eenen wolf en zeven ree bokken gedood. Deé/.er dagen wierden dry veroordeelde, wier straf ten eynde was, in liet gevang te Andenaerde van hunne boeven ontsloegen en in vrylieyd gesteld. Ter n :u- wernood waren zy eene lier losgelaeten, of de dry schurken inaeklen alwéér een groot misbriiyk van hunne vrylieyd, want boven de kapel van Kerselaer gekomen zynde, ontnioctlen zy zekeren Van de Putle, van om streeks Geeraerdsbergen, dien zy iiylstroopten. Toen zv met. hunne strafliaere misdaed bezig waren, kwam den heer Alexis Herrebaut, vleeschliouwer aldaer, juyst Ier plaels, welken de dry booswiclden lot binnen de ge meente Maereke hééft' agtervolgd, dezelve duglig heeft afgeranseld, en, niet zonder moeyle, er twee van by den kraeg hééft gevat; den derden ontsnapte den heer Herre baut, doch is den volgenden nacht op zyn' bed aenge houden geworden. Rosalia Schoonhcerc, weduwe Versick, oud 52 jae ren, dienstmeyd teHousselaere, is, wegens kindermoord, dóór het hof van assisen van AVest-Vlaenderen ter dood verweézen Eene korrektionneéle rechtbank bad hoslisl, dat eenen landman zonder jagtpermissie niet mogt. schieten op de raeven, die zyn veld kwamen verwoesten Dit dwaes vonnis is dóór het bof van beroep van Luyk ver nietigd geworden, eu het zal eenieder vrv sfaen de rae ven, die zyne akkers zouden komen verwoesten, trelfelyk dood te schieten. Uyt Luyk verneemt men dat de werklieden zonder beziglieyd, tocbehoorende tot de comintine Herstal, zich iu processie by den gouverneur hebben begcéven, ten eynde werk en bezigheyd le vraegen, om aldus niet te moeten bedelen of stelen. Eene landhoeve van prins Frederik, naby de Klun- dert, bewoond dóór de weduwe Huysmans, is inden nagt van den 10 deézer afgebrand, waerbv 10 peérden en 25 koeyën, benevens veéle graenen, enz. de prooy der vlam men zyn geworden. Deézen brand word aen verregaende kwaedwilligbeyd toegeschreven. De duytsche dagbladeren spreéken op nieuw van een europeaenseh congres, in welk de zaeken der afge schafte republiek van Krakau zouden beslist en vereffend worden. Ofschoon de duytsche gazetten deéze tvding als stellig afkondigen, gééft men weynig of geen gelóóf aen dit gezegde. De afschaffing der republiek van Krakau is eene voltrokkene zaek, en op dergelykc zaeken komt de stactkundc niet meer terug. Zitting van 12.Geheel deéze zitting i, besteéd aen de beraedslaegingen over de gevraegde kredieten om in liet uytdeelen van leévensmiddelen te' vóórzien. Al de redenaers die liet wóórd voerden, hebben op den hoogst medelydensweêrdigen toestand der beyde Vlaenderen eenen blik geworpen en den zelvcn onder de donkerste kleuren afgeinacld. Deéze zilling hééft klaerblykend ge toond dat de kamer met den weézenlyken en angstbao- renden slaet der uytgemergelde Vlaenderen bekend is, en dat niemand hiervan de oorzaek zoeken wilt ten zy in de vervalling der lyriwaednyverheyd, voor welke het gouvernement eylaes nog niets voordeelig gedaen heeft. Thans egter dat de armoede gebrek en ellende als eenen verslindenden kanker de bevolking dier rampzalige streéken dermaete ondermynd en verdelgd hebben, dat schier alle inenschelyke middelen ter bchouding onmo gelyk schynen, gevoelt men werkelvk welke overgroote rampen de verwaerloozing eem r enkele nyverheyd kan te weeg brengen. Al de middelen die men in de kamer hééft voorgesteld om de schrikkelyke armoede te k< er te gaen, bestaen slcgls in de uytdeeling van aelmoessen, die wel is waer allerlolfelykst zyn vóór deézen legen- woórdigen staet van zaeken, maer evenwel niet duer- zaem kunnen zyn.Mogten de middelen die wvtot verbete ren onzer vervallene linnen-uyverheyd hebben voorge droegen, werkstellig gemaekl worden, wy zouden dur ven verhoópen dat zy niet zonder vrugteu zouden blyven. Zitting run 14. Aa dut verseheydene redenaers hunne aenmerkingen hadden bygebragt", hééft de kamer de voorgestelde verhoogingen van giften ten voordeelt' der arme verworpen en zich bcpaeïd by de dóór liet ministerie voorgestelde som aen te neémen. Vervolgens vraegt 51. De Bavay 2 millioenen vóór de vaerden van Zelzacle en Schipdonck, welke vraeg naer de sektiën i» verzonden. Zitting van 15.Om 1 1/2 uere word de zi.t ng geo pend, liet verslagdervoórgaende geleézeneiiaeiigenomeii. M. Zoude in iiaemder commissie vail nyverheyd doet ver slag over een verzoekschrift van den provinciaelen raed van Luxemburg by 't welk er gevraegd word datlu tslel- sel van eomnuinaele taxen betrekkelyk den invoer van 't vee veranderd worde.-M. Ilebert word dóór de kamer tot raedsheer by de reken-kamer benoemd. Ar. Verrycken word als bibliothecaris der kamer uytgeroepen. Het wetsontwerp dat het gouvernement magtigt tot 51 Dec, 1847 de wvze van invoer transport en transit van koop- waeren van derzelver voortbrengingplaets voortkomende, temogen veranderen, word aengenomen. Zitting van 1(1De algemeene beraedslaegingen over den budjet van 'tinwendig zyn begonnen. Eenige rede naers hebben over de linnennyverheyd en octroys ge sproken. Zilling van 17. In deéze zitting hééft de kamer liet wels-onlwerp dat liet contingent van liet leger vóór 1847 regelt, aengenomen. Vervolgens zyn de algemeene beraedslaegingen over den budjet van 't inwendig voort- gezel, die in de volgende zitling na eene nytsluytelvk slaet kundige bepleyling geslolen zyn.Den minister van 't. inwendig aen Al. Verhangen uvtleggingen gevraegd hebbende over de hervorming in de kiesoperatiën waer- mede de Liberaele Associatiewaervan Al. Verhangen voorzitter is, zich zou bezig houden, hééft deézen lael- sten die uvtleggingen geweygerd. M. Rogier hééft ver- klaerd, dat, volgens hem, den oogenblik der hervorming niet gekomen is. etc. Londen 16 Dcc. Hier is allergowigtigst nieuws uyt J.isbona onIvangen. Luydens hetzelve mackte den Alegue- Iistisehen opsland dagelyks vorderingen, enden preten dent don Miguel was op verseheydene punten der pro vinciën Inter-Doiiro-e-Minho en Tras-os-Montcs lol Koning van Portugael uytgeroepen geworden. Vóór liet overig zyn die tydingen zoo weynig afdoende, dat niemand den uytslag der woelingen kan vóórzien, aen welke dit rampzalig land ten prooy is. In afwngting is den handels toestand allertreurigst, en den regeéringsloozen slaet, iu welken Lusitanic gedompeld ligt, laet geuoegzaem vcr- klaeren waerom eene menigte Portugesehc kooplieden in de onmogelykheyd zyn, hunne verpligtingen te vervullen. Onze dagbladen maeken gewag van eenezeeroovcrv, dóór eenen Grieksellen vrybuyter op den Engelschcn schooner Jane Innes, van Leith, gepleegd, en wel den 11 October lactsl leden, in de wateren van Tenedos. Den Leith- Herald meld desaengaende, dal een schip van Leith, naer Galalz op weg, in den Archipel by Tenedos is aengerand dóór zeeroovers, welke, na den matroos die de wagt had te hebben omgebragt, en den kapiteyn benevens den on derbevelhebber te hebben gebonden en den mond gestopt, al liet zilvergoed, meubelen, en al wat zich aen boord bevond, weggeroofd hebben. P.vrys, 16 December. liet gerugt loopt hier, dat den emir Abdel-Kader aen den Koning der Fransclie eenen brief hééft geschreéven, om Z. AL voorstellen van vrede te doen. Wy moeten hier egter byvoegen, dat de tydingen uyt Algiers tot o

De Denderbode | 1846 | | pagina 3