ZONDAG 27 DECEMBER 1846. EERSTEN JAERGANG. Nr 13. AELST, den 26 December. HET ARDENNEN-WOUD. STAETKUNDKÏ OVERZIET VAN 18 TOT 28 DEC. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeid op i Ir. 75 c., dien der annonccn op 15 cenlimen den drukregel. De persoenen die voor een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveérdige klapten of gegronde rekla- men in 'I algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaels in onze koion- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen des/.ell's opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen gebevm ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzegt alle artikels, annonccn, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CtUQüli SUUM. DEN HENDEK-BODE. BERIGT. De persoonen die vóór den aenstaenden trimester aen ons blad inschryving neémen, z-ulien van lieden tot iNieuwjaer aenslaende kosteloos ons blad ontvangen. Het Verbond moet eyndelyk bekennen dat het den Denderbode boosaerdiglyk heeft aengerand. Wy weéten zeer wel, zegt het, dat de rechtste linie van Brussel naer Gend langs Asselie ligt, maer het rnoeyelyke der oplossing van de kwestie die ons thans bezig houd, hoéft nooyt gelegen in het vraegpunt zoo als den Den- der-bode het beweert, ol men den voorkeur geévèn moet aen de rigting 't zy van Assche naer Aelst, 't zy van Assche naer Dendertnonde. liet plan van M. Delaveleye ingezien, was het noodzaekelyk te bewyzen dat van Assche den yzeren weg op Aelst moest gerigt worden, en dit heeft den Denderbode gedaen, indervoe- gen dat de Emancipation en de Constitution bevde von den dat hy dóór zyne aenmerkingen al de eyschen van Dendertnonde op eene beslissende wyze verweézen had. De tweede kwestie was of hy Iqngs Assche of wel langs Denderleeuw naer Aelst moest gerigt worden, en den Oender-bode, in de veronderstelling dat den yzeren weg van Brussel op Assche kon gebragt worden, de billyk- heyd en den intrest der stad Aelst ingezien, heeft aen deéze rigting den voorkeur gegeéven op de geéne van Ternath en Denderleeuw. Maer zegt het Verbondde kwestie is gelegen, in de onmogelykheyd van eenen yzeren weg daer te stellen (in behoorlykeconditiën) van Brussel naer Assche, en het is door het bewys van deéze onmogelykheyd, gepaard met de andere voordeden welke uyt de rigting langs Denderleeuw moeten spruyten dat menden voorrang aen deéze rigting gegeéven heeft. Had er geene onmogelykheyd geiveést van eenen yzeren weg van Brussel naer Assche daer te stellen, het Verbond zou, volgens zyn zeggen deéze rigting ook ondersteund hebben, in wcénvil dat de intresten van de maetschappy der Dendervaleye etc. de rigting langs Denderleeuw verlangen. Zoodaenig spréékt de billykheyd en de ge zonde reden ten voórdeele van de rigting langs Assche. Over een veertigtal jaeren had het Ardennen-woud cencvrecs- selvke berugtheydde schelmstukken volgden er zich onafge broken op; de reyzigers van allen ouderdom die het waegden er in te dringen, kwamen niet meer te voórschyn. Het slaelsbe- stier beval opzoekingen, beloofde belooningen, en stelde alle mogelyke middelen in 'twerk om de slagtoffere wéér te vinden of de oorzaek hunner verdwyning te ontdekken. Alles egterwas vrugteloos; men doórzogt het land op verscheyde mylen in den omtrek van hel veronderstelde scbclmstukken-looneel, dal zoo langen tvd met een onbegrypelyk gehéym omhuld blééf. Mynen vader, ryken koopman van Parvs, ontbood my op ze keren dag in zyn scbryfkabinet, en ftgde"dat ik my veèrdig zou maeken om 'sanderdags eene rcys die met onzen koophandel betrek bad, te doen; 'twas naer 'tnoorden van Vrankrvk dat ik rigting neémen moest. Mynen vader wectende dat ik geèrne te peèrd reéd, gaf iuy oorlof aldus mynezending te onderneémen het géén my dermaete verblydde dal ik my aénstonds leysveér- Wig maekte. Het geval wilde dat ik een groot deel van 't schrikverwekkend woud door te trekken had; maer in eenen 22 jaerigen ouder dom, denkt men luttel aen gevaeren; het gedagt van d'eene of andere buytengewoóne ontmoeting, vleyde integendeel mvne jonge inbeelding. "Sanderdags 'smorgens, overhandigde mynen vader my een Dut den Dender-bode den voorrang aen de rigting langs Assche gestaedig hééft gegeéven, is altyd geweest in de nytdrukkelyke veronderstelling dat. het daerstellen van eenen yzeren weg van Brussel op Assche mogelyk was. Vervolgens hééft het Verbond, wegens de rigting van den yzeren weg van Brussel op Aelst, altyd' niet. den Dender-bode, dezelve gevoelens gehad. Hoe en waerom hééft dus het Verbond van in zyn eerste Had den Dender-bode met deéze materie zoo onbetaeine- lyk aengeraedï Beweegredens zoomen ziet, had hetniet. Onze gevoelens nopens den yzeren weg konden zelfs als geen voorwendsel worden voórgebragt het moet dus zyn uyt loutere en daer by uytzinnige boosaerdigheyd, uyt ecneylhnofdige heerschzugt.meynende dat opgeblae- zene zinsneden genoegzaem waren 'om den Dender-bode, in zyne eenvoudigheyd, té overrompelen zonder nae te letten dat verwaendheyd en laetdunkendheyd zonder zin of reden aen den dag geleyd altyd (ot schande strekken moeten van deézen die er mede bezield is. Het zegt met genoegen te zien dat den Dender-bode van zyne, dicaeling terug komt. Maer hééft den Dender-bode hier in ooyt eene dwaeling begaen is hy ooyt van eene dwaeling moeten terug komen Den.Dender-bode hééft begonst met te wenschen dat men de rigting langs Assche zou gestudeerd hebben. Hy hééft in het plan van Delaveleye gezien, dat deézen inge nieur beweert Assche te konnen genaeken, M. Desart beweerde dat Assche niet. genaekbaerwas, maer hy bragt in zyne eerste memorie niets by om zyn gezeg testacven, den Dender-bode hééft de genaekbaerheyd, vooronder steld maer nooyt als grondstelling voorgedragen. Van den beginne af hééft hy deéze kwestie aen de ingenieurs overgelaeten.Is Assche ongenaekbaer, hy wilt zich aen de rigting van M. Desart onderwerpen maer niet den voorrang geéven, gelvk het Verbond doet, want is het onmogelyk Assche te genaeken, dan bestaet er maer eene mogelyke rigting meer. Maer het Verbond stelt de onmogelykheyd van Assche te bereyken als grondstelling vóór, en wilt alzoo zelf als ingenieur handelen, wy zyn nieuwsgierig wat het zeggen zon, mogt Assche op zyne beurt bewyzen dat hel den yzeren weg bekomen kan, alsdan zou het van eene dwae ling moeten afzien, maer niet den Dender-bode. paksken, voor zynen correspondent bestemd; by voegde er eenen brief by vóór eenen zyner studie vrienden, M. den generael M.... Den laetsten keer dal ik hem zag, zegde by my, waert gy nog een kind maer 'tis uwen peter, en voorop belóóf ik u eene hertelyke oulhacling. Het kasteel mynsvriends is op eene myl van het woud afgelegen; ik beveél u aen zyne goede zor gen God geéve u eene goede reys De droeiheyd die ik by hel veriaeten mvner ouders gevoelde, verdween weihaest door hel voóruytzigt (Ier avonlucren die ik hóópte te hebben, üp een knap jong normandsch peèrd gezeten, met een paer allerbcs e pistoólen gewapend en eene wel gevul de beurs, gelooide ik my in slaet alle gevaeren der reys te trol- seéren,Na eenige dagen kwam ik aen 'l kasteel van mynen Peter, ik bestelde mynen brief aen eenen knegl, en onmiddelyk nadien verscheen den agtbaeren eygenaer die my als zynen eygen zóón ontving en omarmde. Tydens de maellyd die by my daedelyk dééd voorstellen, leg de ik hem bet doel myncr reys uyt en yerklaerde dat ik, na dal myn peèrd een paer tieren zou gerust hebben, mynen weg wil de vervoorderen. Dengenerael nogtans, wildevanzoo een scbie- lyk vertrek niet bomen, maer, ziende dat ik er bleèi' op acn- (1 ringen, liet hy my hooren dal dit genomen besluyt meer dan vermeten was; want 't was reeds namiddag, en ik'kondeslcgts het woud by den valavond bereyken. Gy wéét wel mynen lieven jongeling, voegde hy er bv, dat de onverschrokkenste noyt durven waegen op deéze uer het Ardennen-woud tenaede- renik moet dus hier myn gezag gebrnykeu en u in naem uws vaders bcveélen ten minsten den nagt onder myn dak over te Hier loc egter zouden wy. ons niet moeten verwagten want, als het er zou op aenkomen om een ongelyk of dwaeling te erkennen, dan ontbreekt aen 't Verbond de noodige rechtzinniglieyd. Dit blad dat wel zyne eygene misslagen ziet, als het geperst word door de waerheyd, wykt van de kwestie al en beroept zich op eene vér- waende beleéfdheyd, aen de rondborstige waerheyd den naem van vuige schimpredenen en plompe beestigheden geévende. Maer a propos van beestigheden, wy vraegen aen eiken onpartydigen leézer of er wel een blad is dat meer plompe en bedrieglyke beestigheden bedreéven heeft dan het Verbond, ofschoon hetslegts aen zyn 5e Isr zy Al wat het reeds heeft in 't midden gebragt Van zynen prospectus te beginnen, tot zynen laetsten artikel toe, mag te recht met deézen naem bestempeld worden. De bietste zinsnede zyner antwoord op den Dender-bode, bevat al wéér zoo niet eene kwaedwilligheyd, ten minsten eene plompe ongerymdheyd, het blad zegt dat wy als wy ons van den naem van uassoablad bedienen, hier dóór op den uytgecvcr ziuspeéling maeken. Dit is nogtans verre van onze inzigten, want welke reden zouden wy hebben om den heer De Vos niet te eerbiedigen wv kennen den man niet, en daerom, veéleer dan hem té willen beschimpen, zouden wy hem hoeven te bêklaègert van onder het gezag eens hoopsusssoa temoeten buygen. Indien wy dan aen de utrnoa wat al te harde waerhedori hebben gezegd, wie is hier van de oorzaek niemand dan hunne geveynsdheyd en logentael dóór welke zy den Dender-bode hebben poogen te bekladden, en zynen goeden byval tegen te gaen. Ten slotte, is onze byl te bot, wy willen het zeer wel aenneémen, in dat geval egter, hoeft gy, uossoti, over derzelver ligte stootjes zoo sterk niet te jammeren, niettemin, indien zulks pas geef!, wy zullen ons wapen in 't vervolg wat meer scherpen en op uw gejammer geen agt meer slaende, u volgens ver diensten beloonen. Te Londen hééft eene talryke vergadering of meeting plaets gehad ton eynde tegen de inlyving van Krakau te prolesteéren. Den tegenwoórdigen toestand van Ierland brengen, indien gy vast besloólen hebt my zoo baest te veria v. ten, gy kout morgen zoo vroeg als 't u behaegt uwe reys her- neémen.» —Aen deéze oprecht vaderlyke uytnoodigingen ken ik niet langer wederslaen, en, toen wy des avonds van elkan der schcydden, berigtte ik mynen geliefden peter dat ik iiui liet aenbreéken van den dag vertrekken zou. 'S anderendags vroeg, ging ik naer den peèrdenstal en was gereed om myn peèrd te zadelen, als ik my iemand zagljcs op de schouder voelde kloppen 't was mynen waekzaemen herberger die my zegde Gy ziet wel dat eênen ouden krygs- rnan zoo vroeg op kan als gy. Ik gevoel dat uwe beleéfdheyd my zou willen voorkomen, maer lieven vriend, gy denkt toch niet dat ik ii alleen liet woud zal laeten dóórtrekken. Eenen ouden en getrouwen knegt zal u vergezellen tol dat gy buyten alle gevaer zyt. Ik heb hom myne onderriglingen gegeéven; (hans be- rcyd by u een goed morgenontbyt dat gy vóór u vertrek zult neémen. Ik schikte my in alles volgens den wil myns petcis die my omhelsde en de goede reys wenschte. ik verliet dan het kasteel en met den ouden Dier, begaf ik my op rcys. lïy den ingang van hel woud gekomen, onderzool' ik wel myne pistoólen, Pier deed van gelvken, want zynen meester had er hem insgelyks een paer gegeéven. Hel donker woud indringende, beken ik dat, tydens de eerste halve myl revzen; ik niet al te wel op myn gemak was; ik tragltedie ontsteltenis dóór een leévendtg gesprek aen mynen gezel te verduiken en nae maete dal wy voorderden, verdween myne vrees zock daenig, dat ik niet ongenegen was my in te beelden (lal de ge vaeren van dit oord sterk overdreéven waren; nogtans wy

De Denderbode | 1846 | | pagina 1