(loet vóór oenen opstand vree/.cn; dc ellende is er ten top "osteogen. De Fransche gevangene dóór Abd-el-Kader in vry- heyd gesteld, zyn in Vrankryk aengekomen. Het Spaensch ministerie komt oenen grooten zogen- prael in do laetste kiezingen der Gortès te bohaelen. De Miguëlistisclio parly in Portugael baert van dag tot dag meer vrees Vóór den troon der koningin. Do opstandelingen bobben zich onder hot goleyde van den generael Mucdonal, van Bruga meester gemaokt; al do overlieden zyn naer Oporto gevlugt. De provincie Minho is in vollen opstand. Don baron Das-Antas heéfl aen de koningin nieuwe voorstellen van overeenkomst godaen, waermede het ministerie zich thans bezig houd. —Do stad Valencia is dóór do koninglyke troepen inge nomen; van den anderen kant bobben de opstandelingen oenen zegenprael behaald by Onrein, in do provincie van Peyra. Do dry bostaende, partyën in Pprtugaol zego- praelon beurtelings, en men is verre van een evnde aen deéze rogeéringsloosheyd te mogen verhoópen. Don 8 December, do kamer der edele van Mecltlem- bourg hééft byna mot oeiipaorige stommen verworpen de voorstellen van bet gouvernement betrekkelyk de goed keuring van het stelsel van dill'erentieéle rechten. Met gouvernement van llesse-Darmstad, komt de ver gaderingen van burgers te verbieden, die gewoonte hadden vreédzaem over de staetkunde te redeneéren, verbod dat oenen diepen indruk godaen heeft. Hot Pruyssisch gouvernement komt de seminariën die lol thans loe in de groote steden hunnen zetel hadden, naer de kleyne plaotselyklieden te doen overbrengen. Do Russische en Pruyssisehe komissarissen tragten de looge volksklassen van Polen logen de edele van dit land aen te hitsen.Zou men wel den edeldom in Polen ge- lyk in Galliciënteenemael willen uytroeyën? Alles schynt deéze vraeg te bevestigen. Do stad Tempieo [Mexico) is op 14 Nov. in de magt dor ainericaensche legers gevallen. Het americaensch gouveruoinent blyft aenlioudend versterkings-troepen naer de expeditie van don Mexico zenden.De provin cie van Yucatan beeft zich weder aen der Mexico ver- eenigd. Vervolg lie n' 14. Den minister, met de volle toestemming dor kamers wilt eone merkelyke som bosteéden om de werktuygen; dor vlasnyvorheyd to verbeteren. Maorwaoriu zullen deéze verbeteringen bestaen Hy wilt, vóór do weevers, de getouwen van de Poorter» in brengen, alwaer men twee lynwaeten te gelyk opweé- vou kan, en aldus dobbel werk verrigten. Hy wilt, vóór de spinsters, spinnewielen doen maekeu, die twee klossen zullen draegen, en aldus dobbel garen zullen opleveren. Konuen diergelyke uytvindingen wel eenig voordeel in Belgiën opleveren, in een land alwaer men armen lo veel hoéft, on met duyzende vrugteloos werk zooken? Ons dunkons, konnen zulke middelen geen hoegenaamd voordeel bvbrengen maer wel den toestand van hot land onevndig verslegten. Wal behoeft men in onze omstandigheden te betrag- Ion? De verbetering onzer linnen-waeren; en hier toe behoeft men geene nieuwe onbekende werktuygen in te voeren, om de voortbrengsels te verdobbelen, maer de oude, indien mogelyk, meer volmaékthoyd te doen be- waren stuéds op onze hoede en traden niet eenen digtbebla- derdon struyk voórliv, zonder onze geladene pisloólen legen allen aenvai in gereedlieyd te houden. Eyndelyk geraekten wy ongehinderd builen hel woud. Zoo haesl wy op den grooten weg waren, kon if my niet onthouden van uyt te roepen He we!. Pier, men heeft ons niet opgereten, gelyk men hel ons deed vreézen; nil zyn wy d' iik ik in veyligheyd.» 'T is niet geheel zeker, hernam Pier, wy zouden nog wel iels aeaslootctyk kunnen onlmoeten. Ik lachte met zyne vrees, en myn peèrd op 't draeven stel lende, zegde ik hem van iny Ie volgen. Op een l/l myl afstand van het woud, aen don omkeer van den weg, vonden wy eene herborg die iels beter dan gewoonelyk de biiylcn herbergen sehynei), beioófde; ik was Ie vrede van er een weynig te konuen rusten en eenige verkwikkingen neémen. Wy hielden stil, eenen kleinen jongen loydde ons naer den peèrdenstal; tertvyl Pier zieli met de peërden bezig hield, bereydde ik my om langs e ne deur die op den grooten weg gal', binnen Ie treèden; maer eensklaps vielen niyne oogen op eene jonge vrouw van eene buytengevvoone schoonheid, die my van op eenen balcon aen- zag, en my zegde: «langs hier M. Zy gcleyi'd my op eene gering gemeubelde bovenkamer. Ilelyk doórgaeits alle reizigers de gewoonte hebben, slierde ik weldra eenige niinzaeine woorden lol dit edel schepsel welks buytengevvoone sehooiiheyd my verrukte, waul nooytzagikliele- lykernpch aentrekkelyker weezen. Maer, lot myno groole ver wondering. verstiet zy myne gesprekken, en schéén my eer met komen, ton eynde tie voortbrengsels te verbeteren. liet is de verbetering van onze lynwaeten die onzen uytvoer moet doen aengroeyén, wy moeten, om de me dedinging in andere landen staende te houden, hun bo lero koopwaeren, dan zy zelve maeken konnen, weéten te verschuilen, wy moeten hun byzonderheden aen Bel giën toostieron; en onze bvzonderheyd, vóór wat de vlasuyverheyd raokt, bostaot in onze lynwaeten van garen met do hand, volgens onze oude wyze gesponnen en geweéven Al die nieuwe uytvindingen van getouwen en spinne wielen zullen, wol is vvaor, de weevers en de spinsters toelaelen van voél meer werk af te loggen; maer zal het niet zyn ten koste van de hoedaeiiigheyd van het werk oogblykelyk ja en niogt eene dobbele snelheyd de hoe daeiiigheyd der voortbrengsels met een tiende in weerde verminderen als dan ware het nog eene onbezoniie spe culatie van aen do hoedaeiiigheyd den voorkeur niet te geéven in een land, alwaer al do armen misschien nog geene bezighoyd zouden vinden. Wat lieél't het land gewonnen mot al die werktuygen die met den damp bewoógon worden zy hebben de ar moede gotwinlig-dobbeld; vóór wal do vlas-nyverhevd aengaot, en waervan wy oeniglyk willen spreéken; oen getal ryko kapitalisten hebben daermede hunne fortuyn nog vermeerderd; maer waer zyn de werklieden die zy er medëden kost laeten w innen? Deéze fabrieken zyn reeds zoodaenig vermenigvuldigd dat zy vóór het verbruyk van geheel het land en daerenboven nog vóór den uytvoer spinnen konnen; en uyterlvk laeten zy aen 14,000 werk lieden den kost winnen, terwyl zy aen meer dan 200,000 het brood ontneémen. Eene diergelyke nyverheyd kan met recht den titel van lands-nyverheyd nooyt bekomen. Nogtans wy willen haere vrye uytoelfening in het minste niet beletten al hoewel wy de mecanieken vóór eenen geéssel van de vlas- nyverhevd aensehouwen. .Men zegt dat de mccant'ci-nyverheyd vóór het vlas- gespin, in Engeland beslaende, in Belgiën tevens moest worden uytgeoelfend, wilden wy met den Engelschman de mededinging op de vremde merkten staende houden; dat wy zonder Tiaer al de uytwegen vóór onze lynwaeten zouden verloóren hebben Dat het mecaniek eenen voortgang (tin progrès) was in het vak van nyverheyd, en dat wy deézen volgen moesten wilden wy in geene kwvning vallen. Maer is het wel waer, als men eene nyverheyd bezit zoo als ons handgespin, waer van nog geene natie ge poogd hoéft de overtrell'elykheyd Ie betwisten, dat het den voortgang volgen is van deéze te laeten tenietgaen om eene nieuwe nyverheyd, de mecanieke, te omhelzen Met het mecaniek fabriekcéren wy 'tgeéu Engeland fabriekeert, 't geen Vrankryk begint te fabriekcéren, 'l géén met er tvd, al de natiën, die tynwaet gebruyken fabriekcéren zuilen; wy onderstellen dat Belgiën altyd zoo wel zal fabriekcéren als de meest gevoorderde, maer zal het ooyl beter fabriekcéren als eene natie hoegc- naenid hier mogen wy stoutelyk antwoorden, neen, want de mecaniek-nyverheyd, zal in alle landen tot haere laetst mogelvke volniaektbeyd gebragt worden. Tot heuen hebben onze garens en onze lynwaeten, nog eenen uylwegin Vrankrykmaer dat de mccaniek-fabrie- ken er zich vermenigvuldigen indervoegen dat zy vóór de sleét volkomenlyk vergenoegen, en dat den staet hacr een beschermend recht van tien al ware het maer van vyften honderden behoude, en wy zullen geene enkele eile lynwaet in Vrankryk meer stieren,en dat om de een voudige reden dat wy het niet meer zullen konnen leveren, als evenweézenlyk de zelfde lynwaetendie het eygenhan- dig fabriekeért. In Spaniën en elders alwaer onze lyn waeten in de voórige tyden eenen uylweg vonden, zal Engeland zich van de merkten meester maekeu, tot dat de mecaniek-fabrieken er eyndelyk ook zullen zyn inge- droeflieyd en hertzeer Ie aenzien. Dan, ik vraegde haer waerom zy my zoo onverschillig behandelde, er byvoegende dat ik zeker toch den eersten niet was die haer op deéze wyze aensprak; waerom zy er zoo droefgeestig en lydende uytzag ete. Op deéze vraegen wierp zy eenen blik op my waervan ik thans nog den onzeggelyken indruk gevoelJa, ik lyd, ant woordde zyik ben allerongelukkigst,en gy,gv zoude het insge- lyks zyn, kende gy het lot dat u verwngt!Wat heli ik dan Ie dugten? Vraegde ik, denkende dat zy met my den spot drcéf. Gv hebt slegts nog dry neren te loeven, M'. antwoordde zy met eene benauwde slem; ik wéét niet welk inwendig gevoel my aendrvft 0111 u de afgrysselvke voorvallen die hiervan lyd tot lyd plaets hebben, te openbaeren, maer ik kan niet meer zwygen. Nogtans de vlugl is u ouinogclyk; binnen dry ueren zult gy het lolondergaen hebben dat aen zoo veéleongelukkige slagloffers in deéze kamer ten deelé gevallen is.'Tiseene verlelling die gy my doel, zegde ik haer't is om my benauwd Ie maeken en u aldus van iiiyite praetjes le ontmaeken. God isgclnyge dat ik u de ivacrhevd gezegd heb, hi mam zy...» Op deéze wóórden snelde zy naer de deur om te zien of zy van niemand konden gehoord worden. Hier van verzekerd, sloot zy de deur, en met hetraende oogen tot my nacdercnde, zegde zy my: Bezie dat zand, licht er gy ooyl op eene kamer van eerste verdieping zoo véél gezien Eylaes hoe véél bloed hééft dien grond niet al gedronken Gy hebt een middagmael doen herryden; men is beneden hier toe bezig. Eenige minue- ten voor het opdienen, zult gy dry officieren le peèrdc op het drongen, en vrugteloos zou Belgiën, met zyne lynwaeten van mecaniek garen verveêrdigd, vóór de mededinging tegen Engeland worstelen, al bad het maer ecniglyk zyne oneviidige koophandels betrekkingen en vervolgens de gemakkelykheyd der verzendingen en de geringheid der vervoerkosten teil zynen voórdeele. Willen wy dus op de vremde merkten de mededinging, tegen Engeland staende houden, en op de merkten van Vrankryk tegen de Eransche nieeaniek-voortbrcngsols zelve, daer blyft ons maer eenen middel over; deézen is onze oude vlasuyverheyd, ons onnaevolgelyk hund-gespin. en onze oude weévery. Daer in bestaet onze eenige lioóp.. De groote mecanieken hebben tot de armoede veel toegebragt, de kleyne die men wilt inbrengen met inzigt van de arme weévers en spintsers eenen grooteren dag loon te doen winnen, zullen niet min schaedelyk zyn. Dat men slegts hel gezond óórdeel raedpleége en men zal er reeds van overluygd weézen. Zal voortgezet u-orden. In de zitting van den sonnet van 18 deézer, hoéft den agtbaeren heer Vergauwen eene merkweêrdige redevoe ring uytgesproken. Den redenaer over het vracgstuk dei- oude vlasuyverheyd onze gevoelens doelende, hééft met zyne gewoone wclspreékendheyd dien onderdrukten lak van voorspoed verdedigd, en geiyk wy, beweêrd dat deéZe nyverheyd nog kan herleéven. Deéze nyverheyd, zegt den spreéker, worstelt tegen de mekanieken.niaer is niet t 'onemaeldood; indienden weg van den voortgangvoór haer niet gesloten word, zy kan nog het hoofd verhellen, inge zien zy in deéze algemeene verlaeting nog voor twaell' millioenen francs liaorer voortbrengsels nvt het land voert. Maer om de oude vlasuyverheyd te ondersteunen, vraegt M. Vergauwen dat het slaetbostier deéze aenmoe- dige en allen mogelyken onderstand verleene. De midde len die wy betrekkelyk deés vracgstuk in onze voórgaende nummers hebben aengeifnyd, zyn aenM. Vergauwen niet ontsnapt. Hy zou willen dat in de gevangenhuyzen van den staet uytslnytelyk de voortbrengselen van de oude linnennyverheyd gebruvkt wierden, en dat deéze gestig- ten in den tegenwoórdigen toestand aenzieuelyke aen- koopen zouden doen. Hierdoor zou inderdaed de onge- lykheyd der worsteling tusschende thans twee bestaende nyveriieden aen de oude voórdeeliger zyn, en zou deéze zich allengskens weder op regten; voegt hier by de groote verbruyking van ons leger, der armbestueren, bureelen van weldaedigheyd enz. en men zal zich gemak- kelyk overtuygen dat de mekanieken met zoo goeden uytslag tegen het handgespin niet zullen worstelen. Eenen anderen middel die, nytgezonderd, dat hy aen 's lands schatkist zou voórdeelig zyn, is, wy herhaelen hel volgecrne, een zwaer regt op den uytvoer onzer beste vlassen; hierdoor zullen de Engclsche en Eransche keop- muiis verhinderd worden van de fynste sloffen aen onze landgenoótcn te komen ontrukken en zich len hunnen koste te verryken. Hierdoor zullen onze lynwaeten op den ouden voet met stoffen van eerste hoedaeiiigheyd verveêrdigd, hunne voórige faem weder bekomen, nood- zaekelyk den voorkeur op de niekaiiiek-fabrikatiën ver werven en zal men om onze lynwaeden te konuen bekomenden prys hunner weerde moeten besteéden, wilt men de rykeslyters vanDuytschland, Spaniën, Vrankryk enz. konnen leveren het géén zy by voorkeur altyd ge- vraegd hebben en nog hedendags willen. In deéze omstandigheyd, zegt M. Vergauwen, hoéft men te véél de instelling der cantonnaele etmxlês veragt. Wel dat deéze aen aller vcnvagting niet hebben beanl- woórd, kan evenwel M. den minister van justieie geluv- gen dat de garens dóór deéze aen de gevangenhuyzen geleverd, al de vereyschte hoedaenigheden bezaten. Met evenveel onrecht, gaet den redenaer voort, hoéft men do tusschenkomst der geestelykheyd in deéze zaek beknib beld wat my raekt, zegt. hy, ik wenseb haer geluk over haer gedrag iri deéze, omstandigheyd. Daerwaerde gees- voórliol' zien aeiikoinen, die den herbergier zullen roepen en hem vraegen oinhicr te iniddagmaelen. Den weèrd zal u zelfde aeqkomsl dier dry herren komen aenkundigen; hy zalu vraegen of gy in deéze onvoorziene omstandigheyd zuil. gedoogen dat zy met u aen de zelfde tafel eétciihy zal voórgeéven dal dit voor hem profytiger zyn zou etc. Gy zult toestemmen; eene weigering zou uwen ondergang verhaesleu. Met toe le stemmen, zult gy lyd winnen, en God geéve dat gy met uwen knegl middels be- denkl om de sellrikkelyke ontwerpen der inoordenaers Ie verydelen. Dóór dit vcrbael als dóór den bliksem getroffen, had ik eenige «ogenblikken noodig om tot myn zeiven terug te komen. Ik vei - zogt deéze goede dogter van nivuen knegt l.y my le zenden zoo haest zy zulks zonder vermoedens te verwekken kon doen. Aen myn verzoek ontbrak zy geenzins. Ik berhaelde aen Pier wóórd vóór wóórd al het géén zy my gezegd had. Eerst w ilde hy niv niet geloofen, maer de omstandigheden die ik hem uitlegde, maeklen zyne aendagt gaende. l'yl omzigligheyd.ga ik, zegde hy, onze pistoólen haelen. Nauwelyks wéér in de kamer, ge komen, hoorden wy inderdaed de slappen van verseheydene peërden, en officieren, gekleed gelyk de jonge dogter my gezeyd had, kw amen op het voorhof der herberg. Tot dan loe was haer verhael egl, en Pier twyfëlde toen niet meer. "fis maer al te waer, zegde lit; ik ga tot den peèrdenstal we- derkeeren, terwyl denweêrd by uzal komen, hel is beter dat hy ons niet te samen vinde, maer dacrna verlaet ik u niet meer. 'T eynde nadien.

De Denderbode | 1846 | | pagina 2