'■W KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS, telyke magtzieli met <le wereldlyke gevoegd hééft, hééft men de gelukkigste uytslagen gehad. 'Tis aldus dat !u de gemeente Sleydinge, waer zulks geschied is, het linnen comité met eenen onderstand van 800 francs, vóór 55,000 li s. alfairens hoéft gedaen, zonder dat egter liet capflael teenemael uytgeput was, in weérwel dat aengehaeld comité eene verhooging in den loonprys aen de werklie den had toegestaen. Zulke klaer beweézene daedzaeken zouden het gou vernement moeten aeuporrenom eens vóór goed de hand aen 't werk te slaen en er dezelve niet maer van af te trekken, vóóraleer de nyverheyddie de vlaenderen alleen redden kan, op vasten voet van Bescherming en voort gang gesteld zy. Wie kan de wóórden der troonrede: bloeymd en voor spoed anders dan in verkeerden zin verstaen, wanneer men opmerkt dat, niet alleenlyk hier en daer inensehen van gebrek omkomen, maer dat ook, deéze wéék, den hond van oenen ambtenaar, twee neren van deéze stad, van honger gestorven is?... Deézen heer is nogtans zeer rvk, maer zoo gierig, zegt men, dat de gebneren be vreesd zyn dat hy zich het zelfde lot van zynen mageren djek, bv de duerte der eétwaeren, zal laeten vve- dervaeren. Med. Morgen, zondag, zal op de zael van 't raedhuys al hier, een luysterlyii concert Ion prolyle der arme gegcé- vcn worden, dóór demaetschappy al Groepend liloeyëud. Als er kwestie is voorde noodlydende te zorgen, hoeven wy geenen oproep tot onze liefdaedige Aelstenaeren te doen; eeneenkeleaenkondigingis hun altyd vergenoegend. Deéze week zyn door de politie alhier aangehouden en naer Dendermonde geslierd, de genaamde Petrus en l-'rancisca linpens, verdagt van diefte ten nadcele vanden schipper Molus alhier. Over eenigedagen, desmorgens vroeg, kwam eenen onbekenden inden winkel van den heer llauinonl, bakker alhier, en klopte; ziende dat men niet haestig genoeg in den winkel kwam, nam den bezoeker de lamp, doofde de zelve uyt en vertrok er mede. Eergisteren hoéft oenen politieagent de lamp by eenen oudkleerverkooper wed er- gevonden. Den dief had ze aldaar vóór 12 st. verkast; ofschoon zy zes francs van weerde was. Deéze wéék is op den wagen van .11. lieert, voerman alhier, eenen klont boter van ongeveer 20 kilog. gestoólen. Den daederis dóór den veldwagler van Zeilick, alhier gevangolyk opgebragt. Eenen onzer insehrvvers spreékende over de vroe gen die wy in ons voórlaeisle nummer over de zitting der oommissie van onderstand hebben opgenomen, hoéft ons v erzekerd dat den vroeger slegt onderl igt was. Dan, hul de aen de waerheyd doende,zeggen wy volgens dit herigt dal den borgemeesler eene welgepaste en beleefde be risping aen den heer waer van er kwestie was gedaen hoéft.Kan dien lieer zich vorregtvcérdigon, onze ko- lonuon zyn vóór hem open. Eenen artikel betrekkolyk een geschil dat in delael- sle zitting vanopgemelde commissie hééft plaols gehad, is mis te laet behandigden moéten wy tot ons aens aende A verschuyven. Uyt Dendermonde schryft men dat er te St-Giliis eenen mail van honger is gestorven. Te rekenen van dim 21, te middernagt, zyndebar- reereii geplaetst 0[» de kassy-wegen in deéze provincie, lol nader gesloten, en, zal het ryden met vragt-wagens en andere, op gemelde wegen verboden zyn, behoudens de uytzomleriugcu vastgesteld by de koninglyke besluyten. M. den geneésheer Servais hééft aen den schepen der gemeente Sl-.(ans-Molenbcéek twee honderd kaerten vóór liouillekoólen gezonden, ten eynde die aen de ge- breklydende uyt de deeleu. Dergelyken akt van inenscli- lievendheyd verdient geprezen Ie worden, en hierom geéven wy er geèrne pubiiciteyt, aen. Den coinmunaelen raed der hoofdstad hééft be slist dat, Ie beginnen van den 1 january aenstaende, de pasgeborene kinderen naer het stadhuys niet meer moe ten gehragt worden om herkend en opgeschreven te wor den. Eenen bedienden van het stadhuys zal belast zyn de pasgeborene kinderen inde Imyzeu öfgestigten te gaen naerzien, en zal aen de ouders of andere persoonen eenen bulletyn allftveren, met welken de getuygen naer het stadhuys zullen moeten gaen, om op het bureel van den borgerlyken stand de vereyschte verklaering te doen. liet hof van assisen van Oost-Vlaanderen hééft voórlaelsten vrydag den genaemden Van Wynaerde ter doodverwéézen. Deézeiiman, oud 09 j. had beproefdzvne nigt Eeocadia Bral te vermoorden, hy middel van een pistoolschot, dat luier gelukkig onbelangryk kwetste. Up de vlasmerkt te Genu is er voórlaelsten vrydag wederom een pak vlas gestolen. 8 dagen te voóren is het zelfde gebeurd, en ongehikkiglyk is liet dan aen eenen armen duyvel voorgevallen, die in de zes steenen vlas, welke men hem ontnomen had, geheel zyn fnrluyn ver loor. Hen zond den ongelukkigen naer de polieie, en de polieie zond hem naer de permanencie, en de permnnen- cie zond hem naer de pompiers, en den mail hoéft zich toen met weenen mogen getroosten. M. Verwilghen, vertegenwoordiger van S' Nicolacs is gevaerlyk ziek. Eene soort van typhus bedreygt het leéven van dit agtbaer lid der kamer. Gisteren morgend, hééft de kamerbcrigt van hel over- lyden van dien heer ontvangen. In eene klevne koolenmyn by Charleroy, is het volgende gebeurd Twee groote buldoggen vogtcn met zulke verwoedheyd, dat men hen zelfs met knuppelsla gen niet kon scheyden die twee dieren, over elkander rollende, zyn in den koólenput gevallen. De afroliing verlustigde eerst de loekykers; maer weldra hoorde men een jaminerlyk gekerm en eenige oogenblikkcn dacrna wierd er dóór den ophaelbak een lyk te voórschyn ge- bragt. De twee honden waren op den regenscherm van den bak gevallen, hadden denzelven gebroken en een jong meysje, dat er in zat, den schedel verbryzeld. Zaterdag laelst is op den spoorweg tusschen Deynze en lvortryk een ongeluk gebeurd. Den goederen-treyn van lfyssel was verre achteruyt, en men haestte zich eene ïocomoti-ive ter hulp te zenden. Ongelukkiglyk wierden de seynenniet bemerkt en de locomotieve kwam tegen den treyn van lfyssel aenbotscn, welken dóór twee locomotieven wierd voortgesleépt. De dry niachienen zyn verbryzeld geworden, benevens twee waggons. Twee treyuwaglers w ierden op eenen aeninerkelyken afstand geworpen, en vielen op den sneeuw, waerdoór zy van eene gewisse dood wierden bcvryd. Eenen soldael is ook gekwetst geworden. Verders hééft men gcene ongeluk ken te betreuren gehad. Men schryft uyt lvortryk dat er in vcrsehcyde na- bvgelegen gemeenten: l.igthuyzen vooroude en ongeneés- bacre peèrdeu worden opgeregt. liet vlcesch deézer aliemaekle peêrden word dóór de arme lieden geééten, en word openbaerlyk in de winkels aen 12 centimen den kilogr. verkogl. Den yzeren weg naer I.uyk en Keulen, zaterdag, (en gevolge van den overvloedig gevallen sneeuw, w as ongebruykbaer, en alle de persoonen die zich te Meche- len in de statie bevonden (en hun getal was groot) waren verpligl te blyven. Onder de reyzigers die meest gram en toornig waren om dat zy hunnen weg niet konden voort zetten, bemerkte men eenen pruyssischen odicier die de vervaerlykste ter Teufcl liet hooren. «Eh! zeyde hy, nous afonsenzeigné aux Pelzes comment zé nous on man- ze la zoucroute et pompernicles, et nous ne pouffons bas barlir bar le zomin le tér. Ter Teufel Men schryft uyt Gend Vrydag om vyf uere des avonds, is eene bende kwaadwillige den winkel van den bakker Verstruetén,omtrent de Burgslraét, komen over rompelen, en, om zoo te zeggen stormenderhand inneé- men. liet was onmogelyk aen de bevvooners van hel buys tegenstand le bieden aen eene bende van 14 a 1(1 mans kerels. Deéze mannen, na in den w inkel met geweld ge drongen te zyn, hebben brooden gestoólen, en zyn met dezelve op de vlugt gegacn. Tydens dié plundering zyn de knegten in den winkel gekomen, en, geholpen dooi de vrouw en de meyd, is het hun gelukt twee der movers aen te houden. De polieie is van dit alles onderrigt ge wéést en is maer ter pluels kunnen komen, wanneer alles geeyndigd was, en heél't de aangehoudene naer den .Mamelokker geleyd. liet is te lioópen dat alle de pligli- ge zullen ontdekt en slrengelyk gestraft worden. De twee aangehoudene kerels zyn bevvooners van het gehugl Moerhem. Den Vaderlander, die hetzelfde voorval vermeld, zegt dat die behoeftige uyt het vyerkluiys van weldaedig- heyd kwamen en vcrklaerd hebben dat zy uyt nood plunderden. Den graef O'Sullivan de Grass, oml-staetsraed en gezant van België te Weenen, is zaterdag te Brussel aen eene geraektheyd ovcrleéden. Sir George Hamilton Seymour, tot dusverre gc- Volniagtigden minister van Engeland te Brussel, is in de zelfde hocdaenigheyd le Lisbona benoemd, en zal hier vervangen worden dóór lord Howard de Walden. Eene vsselyke euveldaed hééft over eenige dagen de verslaegenheyd gebragt onder de volkryke gemeente van Montigny-sur-Sanibre. Eene bejaerde vrouw, met, naeme Catharina Brasseur, welke met een tienjaerig' niglje alleen woonde, is vreedelyk vermoord geworden, lil den nagt is men by middel van brack in Imys geko men, en des anderdugs hééft men de oude vrouw met het kind doodgeslagen gevonden. Onder het lyk dei- eerstgenoemde heél't men eene klak opgeraept, welke welligt op het spoór der daeders zal brengen. De meeste meubelen waren opengebroken, blykbaer om ze te be- rooven. De vrouw Brasseur was kinderloos; maer had veéle erfgenaemen en een vermogen, dat op 150,000 frs. word geschat. Men wist overigens, dat zv weynig geld in buys bewaerde; nogtans heél't men onder het zand eenen zak met 700 frs. gevonden. Eenen grooten stoomboot, die den dienst doet tus schen Boston en New-York, is onder den weg veronge lukt. By de 50 persoonen hebben het leéven vorloóren. Men meld nog uyt Amerika dat eenen geweldigen storm op zee gewoed heél't, en dat langs de kusten talryke vaertuygen schipbreuk hebben. lil de stad Bagdad woed den cholera geweldig. Men rekent dat in de uytgeslreklheyd van dat parhalik, meer dan 20,000 persoonen aen die besmettelyke ziekte zyn ovcrleéden. Den 7 deézer maend, hééft den prins de Chimay, buytengcwoonen afgeveêrdigden van Belgiën, zich te ltoomen naer het pauzelyk pa leys vay het Quirinaal begeéven. Den gcncrael Paredes, oud-president der Mexi- caensche republiek, en dóór Santa-Anna uyt zyn vader land gebannen, is te Parys aengekomen. Eenen Neger, den abt Moussa, die vóór 0 jaeren tot priester is gewyd, bevind zich op dit oogenblik te Parys. Over veertien dagen is te Girgenti op Siciliën, eenen luchtbal gevallen, het was helder en schoon we der, geen spoór van eleetriciteyt bestond er in de lucht, liet verschynsel had placts na (lat men eene ontploffing gehoord had en op de plaets waer den steen gevallen is, hééft men zich geduerende eenigen tyd eene vry groote hoeveétheyd geêlachtigcn gaz en rook zien ontwikkelen. Men hééft te Londen den laetsten houten straet- vloer weggenomen, om denzelven dóór eenen graniet te vervangen. REGLEMENT TER VERBETERING VAN' HET HOORNVEE-RAS. Den provinciaelen raed van Oost-Vlaenderen, over- weégende dat het vóór den landbouw van de hoogste noodzaekelykheyd is, dat er kragtdaedige maetregeleii ter verbetering van l et hoorn-veeras genomen worden, gezien de art. 85 en 8(3 der provinciale wet, hééft onder andere de volgende voórnaeme besluyten genomen: Niemand zal, ter dekking, zelfs van zvne eygen koeyën en veêrsen, andele stieren mogen gebruyken dan die- geéne, welke tot de verbetering van het ras bekwaem erkend zyn. Jacrlyks, vóór 1 January, zullen de stieren houders aen lu-t plaetselyk bestuer van de gemeente hunner woonplaets verklaering doen, met aenwyzing van hel signalement en ouderdom der stieren welke zy tot do dekking bestemmen. Ieder jaer, van den 15 febr. lot 15 maert, zal de ge- woone keuring der stieren lot den dienst der dekking bestemd, openbaerlyk plaets hebben. De dagen en plaelsen van het onderzoek zullen behoor- lyk worden afgekondigd. De goedgekeurde stieren zullen daedelyk met de let ter A op den regten hoorn gemerkt worden. Hiervan zal aen de houders van stieren een geluygschrift afgeleverd worden. De vrdeger aengenomene stieren die in vervolg af gekeurd worden zullen met de letter R gemerkt wor den.Dit alles zal kosteloos geschieden. De stioronhoudors mogen gcene koeyën aengedaon dóór voortzetbaere gebreken, ter dekking' aenneénien. Gcene veêrsen zullen mogen aeuveêrd worden d-e min dan een jaer oud of in geenen volmaekten start van ge- zondheyd zyn. etc. Zittingen vun 18 en 19.De beraedslaegingen over de artikels van den biuljet van 't inwendig worden als dag orders aangenomen. In nutteioozc en geVolgelyk tyd- en geldverkwistende woórdenwisselingen (usschen MM. De Theux, Verhaegen, Rogier, d'Auethan, Delfosse etc. worden schier deéze twee zittingen doórgebragt, en op het eynde derzclve zyn er veéle artikels van den budjet byna zonder aen merkingen aangenomen. Twee wetsont werpen worden door den minister van (iuunciën voorge steld, ten eynde kredieten te bekomen, 't een van 5,000 000 frs. vóór het ministerie van oorlog, en 't ander van 2,500,000 IV. vóór het ministerie van openbaere werken. De zitting is vervolgens gesloóten en tot maendag uvl- gestcld. Zitting tan 21. Het wetsontwerp dat het zont raói: den landbouw bestemd, van rechten vrystelt, word aan genomen, en de beraedslaeging over de artikels van den budjet van 't inwendig voortgezet. Zitting van 22. By het openen der zitting hééft de kamer liet voórloopig krediet in de vóórgaande vermeld, aengenomen, en vervolgens de bepleyling des budjets Van 't inwendig hernomen. Yerscheyde ai-tikelsbetrok- kelyk den landbouw, de militie, de burgerwagt benevens die' op het middelbaar onderwys, zyn aengenomen Vervolgens zyn de beraedslaegingen over de artikels op het leeger onderwys begonnen. Zitting tan 25.— Heden hééft de kamer het wetsont werp aengenomen betrekkelyk het voórloopig krediet aen het departement van openbaere werken toe te staen, benevens eenige artikels van den budjet van 't inwendig, die met het leeger onderwys betrek hebben. Zitting ran 24.— In deeze vergadering heeft de ka mer het ontwerp van wet betrekkelyk den uytvoer van het rouw bitteraeven-snyker benevens den budjet van 't inwendig aengenomen. Eene deputatie is by lót opge- vormd die aen den koningen koningin de gelukwensctiiii- gen van Nieuwjaardag zal doen. Vervolgens hééft do kauierhacrv werkingen lot 42 January aenst.. verschoven..

De Denderbode | 1846 | | pagina 3