ZONDAG 3 JANUARY 1847. EERSTEN JAERGANG.— W 1G. AELST, don 2 January. HET ARDENNEN-WOUD. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.—l>en prysder inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 15 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydighevd rekenen; aen deéze zullen \vy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen.Dit weekblad zai verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemeu der persoonen die ons eenige stukken zouden bogeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, lea zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUlQUt: aliUM. DEN DENDER-DODE. Al wederom is een jaer van de keten des tyds losge rukt al wederom is dit tydstip by uytmuntendheyd tot gelukwensclien geschikt, aen den gezigteyndcr der voór- bysnellende eeuw komen opdaegen. Gelukkig, mogten wy heden by de herinnering van de heyldagen des voór- bygevloógen tyds, aen onze landgenoóten diergetyke toe komst vóórspellen. Maer eylaes de rampen die wy dagelyks met afschrik vinden aengestipt, doen ons by deézen plegtigen overgang tot het Nieuwjaer stilstaen en overweégenWaer wy ons keeren of wenden, overal zien wy de roede der ellende die ons land, voor heen zoo bloeyënd, meer en meer drevgt te treffen in de verte evenwel, ontwacren wy thans nog een hoóp- anker dat ons redden kan, naemelyk een wys stelsel van buvtengewoone spaerzaemheyd, dat wy dóór onze staels- mannen vueriglyk verlangen bewerkstelligd te zien. Aen hun dan stieren wy onze eerste wensehen toe; aen hun wenschen wy dat zy den kanker die onze bevolkingen doórknaegt, werkelyk erkennende, de hun menigvuldige aengeduyde middelen weéten te gebruyken om de kwael zoo niet teenemael te geneézen, ten minsten gevoelig te verzagten. Wy begrvpen het, deézen stap is gewigtig, akelig, maer ingezien de dringende noodzaekelykheyd, ingezien de ontzettende volksellende, mogen zy vóór geene maetregelen terugdeynzen vóór zoo véél die kun nen bydraegen om den overgrooten last waeronder wy gebukt gaen te verligten. Aen u, weerde leézers, hebben wy in 'tbezonder onze heylwenschen op te draegen in bedanking en erkentenis over de welwillende ondersteuning waermede gy ons by het uytgeéven van dit nieuwsblad hebt bejegendmet innig genoegen zeggen wy het, deéze on ersteunin neemt buyten onze verwagting geduerig toe, en strekt ons tot ontegenspreékelyke waerborg dat den weg dien wy zyn ingeslaegen, naemelyk dien der waerheyd en rechtzinnigheyd, altyd naer goeden uvtslag geleyd Den Hemel, goedgunstige leézers, vergunne U, even als aen ons, alles wat vóór U en de uwe wenschelyk zyn kan; hy bekroone steeds uwe onderneémingen, indervoegen dat zy niet alleen aen uwe verwagting beantwoorden, Vervolg en eynde. Na weynige oogenblikken, verscheen den weërdHet is moeye- lyk om begrypen hoe dien menschmymct zoo een kalm gemoed zyne voórstellen kon doen. Gelyk het de dogter gezegd had, be gon hy met zich te verschoonen over de vraeg die hy my kwam doen, van toe lelaeten dat dry officieren der Keyzerlyke lyfivagt met my zouden middagmaelendat zulks hem min moeyte zou kosten en profyliger zyndat ik my ten anderen niet zou te be- klaegen hebben van met die heeren in gezelschap geweest te zyn, etc... Myne gemoedsontsleltenis zoo véél inogelyk verduy- kende, zegde ik, dat ik niets beter vroeg dan hem Ie voldoen. «Alleenelyk, voegde ik er by, zulten die heeren niet kwalyk opneémen dat mynen knegt met ons aen de zelfde tafel zitlc; ik reys vóór myne gezondheyd, en ben meermaeis aeu stuip trekkingen onderhevig, die zyne tegenwoórdigheyd noodzaeke- maer dezelve gansch overtreffen. Zyn thans de tyaen dóór verschibige omstandigheden dermaete veramrd, dat onze wenschen vóór zommige min of meer als her senschimmig konnen aenzien worden, zy mogen nog- tans hierom den moed niet teenemael opgeéven van eer lang nimmer aen verbetering te denken; 't is te verhoó- pen dat den Algeéver toch eens het algemeen noodgc- schrey zal aenhooren en dat onze landsbestuerders dóór wyze maetregelen er in zullen gelukken 0111 den liachelyken toestand van Belgiön op eene betere zyde te brengen. Dit zy vóór u geagte leézers in 't bezonder en voor al onze landgenoóten in 't algemeen gezegd. Wat ons be langt, sleéds vastgehegt aen de grondstellingen die men ordelykheyd, vryheyd en waeren voóruytgang noemt, zoo zullen wy uyt al ons vermogen aen het he, 1 onzes duerbaer vaderlands medewerken, en wel dóór met kragt vóór te brengen en aen onze vertegenwoordigers onder de oogen testellen alles watvoór 'tgeluk van 't algemeen eenigzins bevorderlik zyn kan. Deéze taek willen wy vervullen met alle daedzaeken naer waerheyd te blyven kensehetsen, dit evenwel met de bezadigïieyd die het recht eener goede zaek en het ongevynsd liberalismus be- taemtontdaen van alle onrechtveèrdige aentygingen waer mede sommige het goede hunner tegensl reévers be jegenen enkelyk om dat deéze hunne leegherlige gevoe lens niet konnen deelen. Dus, geéerden leézer tot 't naeste jaer, wanneer gy zult konnen oórdeelen of wy de aenge- notnene tact met trouw en volgens geweélen vervuld hebben. Vervolg zien' 15. De Belgische lynwaeden hebben van ouds erkend ge weest voor de beste en de schoonste van Europa. l)e beyde Vlacnderen oeifenden voórnaemelyk deéze nvver- heyd; ook leverden zy de best gemankte op. llier dóór wierden onze Belgische lynwaedenop de vremde merkten slegts of gemeenelyk gekend onder den naein van Vlaemschc, en vóór de geheel fyne van Kortrgksehe lynwaeden. - Deézen ouden roem hebben zy bv de vremde nog niet teenemael verloóren, en daerom doen onze groote koopmans, tot hedendags, hunne vörzendin- gen onderden naein van Vlaemsclie of Kortrgksehe lyn waeden. De overtreffelykheyd der inwendige deugdelykheyd van onze lynwaeden van garen met de hand gesponnen, op de geéne van mecaniek-garen verveêrdigd, is onbe- lyk maeken Yeynzendehetuytwerksel niet te zien dat deéze tydingop't gemoed van denweèrd dééd, lietik hem héén gaen, en Pier trad aenslonds binnen, gaf my myne pistoólen, zeggende Welnu M. ik heb tnyn planzie hier wat er te doen slael. Gv zult eeneu dier bandieten legt over u placlscn, de twee andere langs den zelfden kant der tafel, en my regt over hun. Als men liet desseri zal opdienen, zal ik myn glas opneémenschiet als dan op dien die vóór u zit, ik belast my met de andere; bezon- derlyk tragi van hem niet Ie missen. Ons behoud hangt van uwe koelbloedigheid af. Wy speélen hier een wanhoópig spelden moed alleen kan ons behouden.» Ik beloófdeaeu dongetrouwen Pier van hem te ondersteunen, en, lerwyl ik aeu de aenstaende moordery dagt, winden deolli- cieren dóór den weërd binnen gebragt. Zy bedankten mv over de eer die ik hun deed van bun tot myne tafel toe te laeten; immers zy speelden zeerwel hunne rol.'lk, van mynen kant! verschoonde my insgelyks over de noodzaekelvke aenivoézig- heyd van mynen knegt.... Ondertusscben wierd het middagmael opgediend; men bemerkte mynen weynigen eéllusl dien ik aeu twist by de 49,50 der verbruykers. Maer wat kan ons tic mededinging, op de vremde merkten tegen Engeland doen staende houden Zeker en ongetwytfeld de over treffelykheyd van de inwendige weêrde onzer waeren. De inwendige weêrde onzer lynwaeden beslaet in hunne sterkte, in hunne duerzaemheyd, en deéze kon nen wy niet bekomen of herwinnen als doèr ons oud handgespin, het is onder deéze betrekking dat onze lyn waeden van garen met de hand gesponnen, boven de geéne van mecaniek-garen, voórnaemelyk uitmunten; het is dus noodzaekelyk van 011s handgespin, kost wal kost te ondersteunen, het is niet alleenelyk het mcdely- dendat de twee Vlaenderen inboezemen die er moet tót- opwekken; maer het is eene gezonde staetknndige spaer zaemheyd, die er vóór het bestier eene pligt van maekt. Maer zegt menhel is de sterkte of de duerzaemheyd niet meer die liedendays gezogt worden, maer wel den- glans en den goeden koop. Wy willen geêrne toestemmen dat de twee lactate hoedaenigheden voórnaemelyk beoogd worden maer als men er de eerste, (de slerkte of duerzaemhevd), zon der de twee laetste (den glans en den goeden koop) tee nemael te moeten slagtofferen, kan hy genieten, zal men ook niet betwisten dat er iemand hoegenaemd de eerste hoedaenigheyd niet zou by betragten. Daer is vervolgens te "zien welk verschil er bestaet tusschen de wederzydsche lynwaeden vóór wat de deugd, den glansen ook den prys betreft. Zal voortgezet worden. Den Dendcrbode, zegt het Verbond, past zyne liberaele grondstellingen toe aen ons geschil waer in ivy met hem verk "eren betrekkclvk den yzeren weg van Brussel naer tiend langs Aelst. Wy weéten niet welke gemeenschap dit geschil met de staetknndige denkwyze mag hebben, en wal ons betreft, wy verklaerenronduyt dat wy ons er zeer weynig aen gelegen laeten dat deézen weg katholyk dan wel liberael is. Daer ziet men zoo véél uytvlugten als wóórden om den Dender-bode niet te antwoorden op zyne liberaele grond stellingen; want het is volstrekt valsch dat wy deéze aen dit verschil toepassen. Maer wel am de boosaerdig- heyd, de leugens, de geveynsdlieyd en het bedrog, waer mede het Verbond den Dender-bode. zoo onbetaemelyk hééft aengerand.— Wy beweêren dat boosaerdiglieyd, leugens, geveynsdlieyd en bedrog nooyt geéne kentéc- kens konnen zyn van een trellelyk man, maer wel van eenen veragtelyken kerel, en wy hebben bewpézen dat het Verbond met al deéze ondeugden jegens den Dender- bode bevlekt is, willende het liberalismus eerbiedigen en doen eerbiedigen, beweêren wy dat allen liberael moet myne zwakke gezondheyd toeschreef; de bandieten aten en dronken luslig en waren zeer vrolvk. Hel middagmael liep byna ten eynde; de dogter die ons ge diend had, kw am de scholcis afhaelen, als eenen der bandieten die regt over Pier zal, iels scheen te zoekenWel, zegde hy, ik heb myne snuyfdoos niet.» Zoudgy vriend,zegde hy tol Pier, de zelve eens willen haelenik heb ze beneden op het buffet gelaelen.» Pier, zonder opstacn, aulwoórdde zagljes dat hy nooyl ande re bevelen dan die zyns meesters uitvoerde. Dóór deéze ant woord als verstomd, wendde den bandiet zich lot my zeer be- leéfdelyk verzoekende dal ik mynen kuegl deéze boodschap zou opleggen. Gclukkiglyk kwam op dien oogenblikde dogier met kaes en vrugten binnen. Ik deed den officier opmerken dat deéze zyn verzoek kon inwilligen; het wierd hacr opgeleyd. Daedelyk nadien, kwam zy terug zeggende, dat er geene snuyfdoos lag. 'T is gelyk, hernam den bandiet, breng ons champagne wyn.i Terwyl zy den wyn was gaen haelen, den anucren oliicie langs myne regie zyde geplaetsl, bemerkte dat hy zyncn zak

De Denderbode | 1847 | | pagina 1