ZONDAG 10 JANUARY 1847. EERSTEN JAERGANG.—Nr 17. AELST, deii 9 Jasmary. HARRY SPALDING. STAETKUNDIG OVliRZIGT VAN 1 TOT 8 JAN. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 e., dien der annonccn op 45 cenlimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtvcèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy placls in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brocbueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eeuige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten* zy wy in 'regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe l« zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CtlUL't SUlill. DEN DENDEMDE. Vervolg zie n' 16. Den grooten fabricant met de nieuwe mecanieken spinnende, kan zyn garen vóór de helft weêrde vertieren, tegen eene spinster met liuer spinnewiel, hier uyt heeft men besloóten dat het mecaniek-garen beter koop was, en dit zou inderdaed de gevolgtrekking dienen te zyn; maer neen, het mecaniekgaren is duerder dan het garen giet de hand gesponnen.-En hier van bestaen er voor beelden. Den heer chevalier Cans, deézerstad, en eenige vader lands-minnende medehelpers, tot ondersteuning van onze oude vlasnyverheydden graed van verschillendheyd tusschen de mecaniekgarens en de garens met d'hand gesponnen, willende duydclyk vóór het publiek doen kenmerken en hier van den minister en de kamers zelve overtuygen, heeft hyeene scheèrte en inslag van meca- niek garen, tot het verveêrdigen van een lynwaed, aen- gekogi. Den prvs van het garen en den weefloon t' sae- men gerekend, heeft dit lynwaed van mecaniek garen aen de maetsehappy gekost fr. 1-52 d'elle of 72 centi meters lengte. lly heeft daerentegen vlas gekogt, en het zelve doen hekelen, spinnen en weéven en aldus heeft de maet sehappy en lynwaed bekomen van zttvver handgespin, van gelyke fynte als zynde dóór den zeiven kam geweé- ven, het welk haer slegts gekost heeft fr. 1-29 d'elle. Vóór wat den glans of luvster raekt, heeft M. Cans de twee lynwaeden dóór dry voórnaeme koopmans laeten vergelyken, en deéze heeren hebben eenpaeriglyk het lynwaed van zuyver handgespin eenen stuyver of negen cenlimen d'elle, merkt-prys meer geweêrdeérd dan het lynwaed van mecaniek garen, en alle zouden zy het der tig centimen meer geschat hebben, had het tot hnn eygen verbruyk moeten dienen. Ingezien den prvs dat het mecaniek garen hedendags verkogt word, is dit geen weézenlyk bewys dat het handgespin vooralle dry deaengehaelde hoedaenigheden, de deugdelykheyd, den glans en ook den goeden koop, het mecaniek overtreft Zal men zeggen dat deés bewys aen een byzonder geval toegepast, niet mag gegeneraliseerd worden. Dat M. Cans Over omtrent eene halve eeuw, eenen jongen heelmeester, dien wy onderden naemvanRidgwayzullenopgeéven, bewoon de niet verre van 't gevang van Newgale, (Engeland) een kleyn huys, alwaer hy door dienstwilligheyd en nauwkeurige bezor ging jegens de lydcnde talryke kalanten gewonnen had. Onder het getal dergeéne die hem niet hun vertrouwen vereerden, was den opziener der gevangenis door wien hy ook gewoonen ge neesheer van al de onderhoorige des gesligts den scherprechter onder begrepen, benoemd wierd. Op eenen zondag toen Ridgwav eene voórschryving vóór de zieke echtgenoóte van den uytvoérder der hoogc justicie eyn- digde, zegde hem deézen: Het spyt my Mr., dat uwe venster zoo verre afgelegen zy doordien het u onmogelyk is my morgen te zien werken. Dóór een zonderlinggeval héb ik dien dag maer eenen enkelen boosdoener te doen verhuyzen, nooytegter hééft men schoondcren manskerel moeten ophangen. Onderlusschcnverliet Ridgwayzyne zieke,en doórden scherp rechter tot aen de deur uytgeleyd, vraegde hy aen deézen of hy hem vóór vyf guineën den aooden romp des veroordeelden zou gelieven te beschikken. Daedelyk wierd de overeenkomst ge- sloótcn en den jongen heelmeester vertrok. Des anderdags toen Ridgway zich aen tafel zette om te ont- byten, trad eenen man met eene langwerpige mande gelaeden, zyne apotheék binnen.Zie hier iets wat men u zend, zegde slegt mecaniek garen kan gekogt hebben, en bet aller beste vlas doen spinnen, en daerenboven den spinloon na verdiensten niet heeft betaeld? Vóór wat het meca niek garen betreft, heeft men aen te merken dat de lyn waeden fyn zyn, van 3000 draeden in den kam, zegel, het garen, de scheèrte van n° 55 en den inslag van n° 60, en diergelyk mecaniek garen ondersteld noodzaekelyk een beste slach van vlas.Het vlas dat hy heeft gekogt tot het met handgespin te verveêrdigen lynwaed, hééft hy 4 fr.den steen of de dry kil,, betaeld welken prysmoet doen veronderstellen, dat het maer van eene gémeeite hoedaenigheyd was. Vóór wat het gespin en het geweéfsel betreft, hoéft hy het vlas aen goede spinsters en het garen aen eenen goe den weever toebetrouwd. Hy heeft hun geenen grooten spin-of weefloon gegeévcn, maer toch genoeg om te loe ven en mogten zy alle op diergelvke bedingen gestadig werk hebben, wy zouden geene bedelary meer zien. Wat men van de proef zeggen mag, M. Cans, hééft vóór het geval de overtreffelykheyd van het handgespin beweézen, en beweêrt, in alle gevallen, dezelve kouneii staende te houden. Hy wilt zyne proef op alle manieren vernieuwen, maer het ministerie, dat 80,000 fr. hééft laeten verkwisten om een nutteloos en belachelyk onder zoek (enquête) te. bewerken, hééft geene 200Ö fr. meer gevonden om de proeven van M. Cans en zyne ntede- maeten voort te zetten. M. Cans hééft aen den minister voorgesteld van de lynwaeden met handgaren verveêr- digd, van de mecaniek-lynwaeden te doen onderkennen by middel van eenen stempel en hun op de merkten eene byzondere plaets te doen houden, beweêrende dat deéze eenige gunst zou vergenoegd hebben om onze oude vlas- nyverheydte doen herbloeyën enveéle arme spinsters van den bedelzak te behouden. En deéze eenige gunst, die men moet oórdeelen dóór de gemeenstebiilykheyd niet te konnen geweygerd worden, hééft den minister De Theux durven van tier hand wyzen, zeggende dat den stempel nutteloos en zelfs naedeelig aen de vlas-nyverheyd zyn moest, naer alle waersehynelykheyd denkende dat eenen verkoopcr, tot stand eener nyverheyd, het vermo gen moest behouden om eenen eenvottdigen kooper te bedriegen, met hem een meeaniek-lynwaed in plaets van handgespin op te hangen. Maer hoe is het mogelyk, zal men zeggen, dat het ga ren met de hand gesponnen zou konnen beter zyn, en dat het mecaniek garen in den koophandel duerder is? Waer van kan deés verschil van prys voort komen ten voórdeele van de mecanieke garens? Ondersehevdene en verschillige oorzaeken, en wel voórnaemelyk dry spannen t'saemenom het handgespin te onderdrukken en het publiek te verblinden wegens de weézenlyke weêrde van deéze twee voortbrengsels. Deéze oorzaeken zullen wy in 'l vervolg onderzoeken. Zal voortgezet worden. den brenger tot den heelmeester. Ik zal deézen avond de mande komen afhaelen, waer wilt gv thans dat ik myn pak afzette Ridgway gelcydde den draeger In een kamertje dat voor ontlid- cabinct diende, alwaer de mande wierd, neergezet.Den heel meester nam derzelver inhoud en plaetste dien op de tafel. Nooyt zag hv beter gespierde lidmaeten; het aengezigt van den dooden was buytengewoón kalm; de gesloólene oogon zouden hebben doen gelooven dat den veroordeelden natuei lyker wyze gestorven was. Het kleur van den hals en der keêl was maer weynig veranderd, de lidmaeten scheéneu niet téveel verslyfd en niet tecnemael koud. Terwyl Ridgway zich over dit schoon sujet verheugde, dat hy deszelfs borst aeudagtiglyk overlastte, geloofde hy eene ligte klopping te gevoelen, en, de hand in de samenvoeging der ribben plaetsende, ontwaerde hy dat het leéven niet teenemacl den opgehangen veriaeten had. Zonder te overleggen wat hy ging doen, opende hy daedelyk eenen ader aen den arm des gerechtten, en het bloed, dat eerst slegts bv druppel uyt de opening druypte, cyndigdemel ovcr- vloediglyk te vloeyèn welhaest sloeg het hert regclmactig, en de ademliaeling liet zich klaer hooren. Den heelmeester iie'tr het hoofd van den schyndoodpn op, en het zelve tegen zyne borst steunende, wagtte hy met angst den tiytslag deézer behande ling af. Den misdacdigen opende eyndelyk de oogen, wierp verwarde blikken rond zich, en dééd poogingen om te spreu ken; maer zyne gezwollen tong kon niet eenen toon voortbren gen. Ridgway verhaeste zich den lyder eenige lepels water te geéven, enwelhaestwas deézen in staet van te spreéken.—iloc! I)e staelszaekendes bestuers van Atbenen Griekenland zyn vreédzaem. Den senaet en de kamer der vertegen woordigers hebben schier eenpaeriglyk de adressen in antwoord op de troonrede gestemd. Men gelooft thans dat de ontknooping der zaeken van Portugael als zeker mag beschouwd worden. Den mar schalk Saldattha, hééft by Torres Vesdras het legerkorps -van den generael Bomfim dal 3,500 voetgangers an 300 ruyters sterk was, aengorand en teenemael op de vlugt gedreéven. Den slag hééft tot vyf tieren des avonds ge- dnerd. Het getal doode is van wederzyds groot doch tot beden onbekend. Bomfim, Ferd. de Villareal, den gene rael Celestino, den graefvan Avila en met hun 200 offi cieren, zyn krygsgevangen genomen; 1,200 seldaeten van alle wapens, hebben zich overgegeéven. Den schat van den staet is zoo verre uytgeput, dat de juweelen dei- kroon reeds verpand zyn. Inde hoofdstad zyn meermaels onlusten ontstaen. Er komen bevelen te worden uytgeveérdigd waerby aen alle vlugtelingen den ingang in Spaniën verboden word. M. Oiozaga staetknndigen nytwykeling te Parys, in Spaniën teruggekeerd, is aengchouden en naer Pumpc- luna gelevd. Meteen passeport van d ii spaenschen Con sul te Bayonne, is bv weer in vrylteyd geraekt. Tydingen uyt lloiissotil, berigten dat de turksclie I troepen dóór de Cezipis zyn verslaegen geworden. He.t waer beu ik'.' stamelde den veroordeelden. Is 't eenen droom, of wel heb ik gedroomd.... necn.'l is onmogelyk.... myne armen zyn gebonden gewéést.... ik gevoel nog de koorde die my den hals toevrong.... men hééft my iels over de oogen getrokken.... den planchcr is onder myne voeten geopend.,., en ik ben neergestort.... Eensklaps eene stuyptrekking bragt geheel het lichacm in bewcéging: zyne oogen hadden zich op de doodshoofden, been deren en anatoinieke stukken die in de kamer op boorden ge rangschikt waren, gevestigd. Genade! Genade! riep hy, ben ik dan veroordeeld om lecvendig in stukken gesneéden te worden, laet de wet zulke afschuwelyke lyfslraf toe Dit bloed dat vioeyt, is myn bloed...'lis gy die bet vergiet. Hoe grooten dief ik ook zy, héb ik nooyt het bloed myns gelyken vergooien, ik ben toch geenen inoordenaer. Den rechter heeft van geene pyn- bank gesprokendood my niet allengskeus... maer liever met eenen slag. Vrees niet, hernam Ridgway. Verre van u te willen pynigen, 't is ik die u kom te verlossen. Maer beweeg u niet, blyf in rust. Indien gv geweld poogde te gebrnyken, indien gy 't minste ge- rugl maektc, ik zou voor myne eygene veyligheyd gedwongen zyn, u het leéven te beneèmeu dat ik u zoo even heb wedergegeéven. VerlostVerlostriep den ongelukkigen uyt; 't is dan geene hersenschim, ik ben gehangen geworden; en men kan my geen tweede mael ophangen voor de zelfde misdryven ab I ah! ah!F.n eenen vreessclyken schaterlach dééd geheel het

De Denderbode | 1847 | | pagina 1