leger der Porte dóór dit bloedig gevegt tot de helft ver krompen is in de handen der Kurd.es gevallen.Tayhar, Parha, van Moussoul, is aen de gevolgen zyner wonden volgens de eene, en aen ziekte volgens andere overleéden. SI. den hertog van Nemours, toekomenden troonop volger in Vrankryk, woont sedert eenige dagen al de eahinets-racden by. Den vrede heerseht in de fransehe bezettingen van Africa. Van alle kanten van Algeriën komen de overste der stammen hunne hulde aen den gouverneur-generael aenbieden. De Breslauer Zeitung berigt dat de bank van IT'ar- schau tot liquidatie komt over te gaen, en aenziet zulks als den voorbode van de aenstaende geheele inlyving van Puien aen 't russisch rvk. Te Berlyn heeft zich eene vereeniging opgevormd, ten doel hebbende het groot-hertogdom Posen te verduyt- schen. De staetkunde van Toscanen is geheel onder den in vloed van Oostenryk. Alle dagbladen en boekwerken worden gesensureérd. Een zwart kabinet is in voege, al.e brieven worden geopend; immers, er is opdruyssching tegen het panselyk bestier. De Amerieaenen zetten den oorlog tegen Mexico met hardnekkigheyd voort. Zv hebben de veroverde stad leinpioo versterkt.Santa-Anna vraegt in eene procla matie 0111 als dictator te worden nytgeroepen. I11 de laelste zitting van den eonnnunaelen raed te Gee- raerdsbërgen, is er beslist dat er poogingen bv den mi nister en by den gouverneur der provincie zullen gcdaen worden, ten eynde onderstand te bekomen om de arme en gebreklydende te konnen helpenen werk te verleenen. Wy durven verhoopen dat onzen regeéringsraed niet zal uytstellen dit voorbeeld nae te volgen, en dat ditmael onze rechtveêrdige vraeg zal ingewilligd worden. Voor leden jaer heeft den minister geantwoord dat de stad Aelst, ingezien de ryke gillen derzelver inwooners, gee- nen onderstand noodig had, en dat zy weshalve uyt de twee millioenen fr. geen aeiuleel kon ontvangen. Maer hééft den minister wel gedagt dat wy hier twee acnzie- nelyke gelmgten naemelvk Mylbeke en Schaerbeke te onderhouden hebben die zeer wel vóór eene groote ge meente konnen doórgaen, daer zy circa dry a vier duv- zend arme opleveren lleéft hy wel gedagt dat dén onderstand dien men aen de arme bewooners dier ge lmgten moet besteéden, aen de noodlydende onzer stad moet ontrokken worden? Wy porren onze regeéring aen kragtdaediglyk aen te dringen op dat dit mael onder zulk ongegrond voorwendsel onze stad haer aeiideel niet verlieze. Wy betaelen ruym zoo wel als andere steden of gemeentens, daerom ook zou het billyk zyn dat men ons niet vergeéle, wanneer den nood dringend is. Vóór de volgende regelen heeft eenen onzer geëerde insehryvers eene plaets in ons blad verzogt. Niet zonder verwondering hebben wv het besluyt van de commissie van onderstand uoópens' de alkoncliging der naemen van de persoonen die in de omseliry ving'niet zouden inteekenen, in onze Aelstersehe gazetten gezien. En reeds hebben den Aelstenaer en liet Verbond dit ge drag na verdiensten geschandvlekt. Onze verwondering vermeerderde nog toen wy vernamen dat deéze com missie van alle slach van ambtenaers saemengesteld was. Maer Mr den opsteller, moet men elkander geene agting in een land gelyk het onze waer de volksbeschaeving tol zoo hoog punt opgereézen is, moeten wy de wetten die ons regeéren niet eerbiedigen, en heeft de wet niet vóór zien dat men nooyt zynen naesten tot bespotting of open- baere veragling mag blootstellen Dus indien de commissie in haer besluyt volherd, zullen wy ronduyt zeggen dat zy tot onze eeuw niet kan toebehooren, en met Montaigne uytroepen Procurer une vie aisée d ses semblubles, pourvu gu'onne se l'óte pas d soi-mème, c est cliose louable s'expuser a la gêne puur autrui, n'est chose executable qua l'extréme. Donnera qui a l'aise pourra. Ne donnera done pus celui qui devra se mettre dans la gêne (liv. VII.) Daer zyn zeker de gevoelens welke onze commissie zouden moeten bezield hebben. Indien zy haer besluyt werkstellig maekt, zal men zekerlvk slegte gevolgen te betreuren hebben want men zal aen onze hooge ambte naers de pligten, van welke zy zich opzigtelyk hunne onderdaenen te kwyten hebben, leeren kennen. Onzen correspondent uytBraband dien wy grondhertig bedanken over de nieuwe insehryvers die hy ons be schikt heeft, berigt ons dat nten te Geel, oiidauks het besluyt van den regeéringsraed, het hollandsch in de gemeente schooien begint te leeren. Zou er misschien hier of daer eenen schoolopziener zynen invloed gebruy- ken om de lot thans getrouwe gemeente Geel met zyue venvyfde hollandschc tael te bederven, of zouden eenigfe raedsheeren zich hebben laeten bedriegen Aen het eerste konnen wy geloof hegten, want het meestendeel diër geldverslindende en bovendien voor den staet nutte- looze ambtenaeren beweégen hemel en aerde 0111 hunne hollandschc naiiepery overal in te dringen; het tweede konnen wy ons inoeyclyk laeten voórstaen, ingezien het gezond óórdeel en opregte vaderlandsliefde die de regeé ring van Geel bezield. Hoe het zy, wy roepen haere aen- dagt hierop in, en herinneren haer dat niet eenen diër onbezonnen schoólopzienertjes in staet is het stelsel dat zy aen de gestigten met geweld opdringen, redelyker wyze te verdedigen, en dat zy meest al boekschryverljes zyn die slegts den aftrek hunner prullen beóogen. Verscheyde boi-gers deézer stad hebben zich be- klaegd dat in den nagt van 5-6 deézer de goóten hunner huyzen of afgerukt of verbryzeld zyn geworden, dóór de talryke straetloopeVs die geduerende geheel dien nagt rond de stad gezwierd hebben. Men vraegt thans of de naglwackers in hunne nieuwjaerwenschen niet gelogen hebben, liet schynt dat ja, wat deés voorval geenzins aen hunne zoo hooggeroemde waekzaemheyd beantwoord: wat er van zy, wy herrinneren hun hunne beloften die tevens pligten zyn, en verhoópen dat zv in 't toekomende beter hel programma hunner nieuwjaerwenschen zullen naeleéven. Z. H. Den bisschop van Gend, eenen oproep lot de meldaedigheyd van ryke en welstellende familiën gedacn hebbende, komt een schitterend voórbeéld van werkelyke menschlievendheyd te geéven. Aen het hoofd der intee- keningslyst in het seminarie geopend, hééft den agtbae- ren prelaet vóór 1200 francs geteekend, met verbintenis van die somme te verdobbelen indien hem iemand gelyke som vooreen jaer zonder intrest leenen wilt. Zulke dae- den hoeven slegts aengehaeld te worden op dat zy zouden naegevolgd worden van die geéne die zoo menige honder- de francs in beuzelingen verkwisten, terwyl hunne na- tuergenoóten aen honger en gebrekvergaen. Yoór wat den lof betreft dien diergelvke handelwyze verdient, zeg gen wy enkelyk dat zy génoegzaem haeren evgen lof medebrengt. -Indien wy mogen gelooven hetgeen men ons berigt heél't, zou eronder den weg van Brussel mier Aelst, eenen jongeling met zynen halsdoek aen eenen boom opgehan gen gevonden zyn. kamertje weergalmen. Om Gods wil verruk u zoo zeer niet. Tragt u te overheér- schen; ik ga a iets brengen dat 11 zal bedaereii.. Neen, neen, gy gaet hier niel uyt. Gy will de gercchtsdie- naers gaen verwittigen om my weer uaer 'l cachot te brengen; gy gaet hier niet uyt. bil zeggende wilde den veroordeelden op springen, maer by viel wederom op de tafel,Ridgway nam deéze kragteloosheyd te baet om hem eenen drank te gaen bereyden dien by hem welhaest kwam aenbiedendan omwond hy den lydcr met twee sargiën hem aenbeveélende slilteblyven én tragten te slao pen. Vervolgens uylgegaen, sloól hy de deur der ontlidkamer en overwoog in zyue spreékplaets wal er hem in deéze onaen- genaeinc gesteltenis te doen stond. Noglans, hy stelde zich gerust denkende dal bet gemakkelvk was deézen gast godlie vende eenige neren te verbergen, en dal hy li in mei hel vallen des nagts maer de deur te openen luid Om er zich van te ont- maeken: met hem zou alle ongerustheyd vertrekken, en nie mand zou weéten wat er voorgevallen was. Den heelmeester Stelde zich gerust voor wat het dwarsbooinen der menschelykc just iele mekte. T rvvyl ltidgway aldus in overweéging was, boorde hy op de straet eene stem de geschiedenis,belydenis, laetste woorden en dood van Harry Spalding, bcruglcn dief, in den morgend van tl Sept. gehangen, uytgalmen. Om de jnysle dagteekening van zulk een merkweérdig voorval wel te bewaeren, kogt den heel meester en diër authentieke stukken, en aen eenen oudkleer- verknoper eenige kleedingstukken voor zynen gast. Den heelmeesler die met eene oudedienstmeyd alleen woon de welke zorg had van nooyt in zyne ontlidkamer te dringen, zond deéze 0111 eene groote hoeveéllieyd brood koud vleesch en legumeu, onder voorwendsel dat hy iemand ten ontbyt ver- wagtle; vervolgens wierd de meyd op andere boodschappen uylgezonden, en intusschen eene goede maeltyd Spalding op gediend. Omtrent den avond ging den heelmeester wederom by zynen gast.cn ditmael overhandigde by hem de gekogte kleederen, zeggende: zie hier al wat gy noodig hebt vóór den oogeublik; daerby zal ik 11 eenige ponden sterl. geéven, en te middernagt zult gy r an bier verlrekken om elders op eene betaemelyke wyze in eenen dienst te geraeken. V\ elhoeriep den dief uyt, gy wilt my aen de deur zetten neen, neen, gy zult my aldus niet wegjaegen; gy zult my niet blootstellen van wéér in hunne klauwen te vallen; ik wil met hun geene kennis meer maeken. Ten anderen, indien men my by den kop vatte, men zou 11 nevens my uwen laetstcn dans doen dansen 0111 u over uwe galgendiefte ie straffen. Het is be ter voor u en voor mv dat ik bier een paer wcéken verblyve, ik zal u gcenzins gcncèrenvoor zoovéél gy iny den kost gééft, zal ik my zoo stil houden als eene rat in haer hol; maer nooyt zal ik meer waegen, in de straelen te loopen. Vrugteloosvcrklaerde Ridgway dat hy hem niet langer onder Voorleden zaterdag is de genaemde Catli. Spitaels, van llofstade, alhier aengeliouden vóór diefte van een stuk vleesch. Zyn insgelyks gevat, De Ree, L. Van den Berg en C. L. Beekman, verdagt van eenig yzerwerk te hebben gestolen in een onbewoond buys aen den gend- schen steenweg alhier. Twee buyten lieden, Theresia Van den Biemt van Nieuwerkerken en C. Adriaen van Den- derhautem, zyn nog wegens bedelary aengeliouden, en benevens de bovengemelde ter beschikking van den pro cureur des konings gezonden. De merkten van beden waren in 't algemeen wel vóórzien; de aerdappelen blyven by aonhoudendheyd duer, de boter boud haeren middelmaetigen prys. 6e lynwaed-merkt was leévendig, koopers en verkoopers vonden taemelyk wel hun gerief en koopmans. Deéze wéék zyn in het Jongens Weeshuys alhier al de werkzaelen ingehuldigd. By deéze plegtighevd waren al de stadsoverheden geestelyke en wereldlyke bestuerders der Gods-en weeslniyzen acnweézig. Aelst mag zich ge lukkig agten zulk gestigt te bezitten, alwaer de jonge weczen benevens een doelmaetig onderwys en eene gods dienstige opvoeding, bet onscbatbaer voordeel genieten bun ambagt onder 't toezigt van bekwaeme meesters te konnen leeren. Het bestuer van dit gestigt is deswegens allerlofweêrdigst en verdient over deszelfs vaderlyke zorg aller hoogagting. Onzen hooggeagten tael- en lettervriend M. F. Bón, leeraer by het koninglyk Athenceum van Brussel, aenge- nomen, in 1828, vóór bet Italiaensch, bet Engelsch, het Fransch, het iVêderduytsch, het Vlaemsch, etc., als beëe- digden tolk en vertaelder, by bet gerechtshof van eersten aenleg, te Antwerpen zitting houdende, is zoo even in de zelfde hoedaenigheyd, by het gerechtshof van eersten aenleg, te Brussel zitting houdende, aengenomen gewor den. Al de lettervrienden diemet M. Bón en deszelfs diepe taelkunde bekend zyn, zullen zich met ons over deéze benoeming verheugen. Het kieskollegie van Brussel is tegen den 25 deézer maend byeengeroepen, ten eynde eenen senateur in ver vanging vanwylen M. Engler te benoemen. De Algemeene Maetschappy (de Oude Bank) Ie Brussel, hééft aen de societeyl van den 11. Vincentiusda Pau|a, eene somme van 1000 fr. ter hand gesteld, om met dit geld den armen te helpen en te ondersteunen. Het kollegie van burgemeester en schepenen van Brussel komt eenen nieuwen en byzonderen tarief te doen afkondigen ter verkooping van bet brood voortsko- mende uyt de stedelyke bakkery. By dien tarief word den prys van eenen kilogram buysbroöd op 37 centimen bepaeld. Den graef Felix de Merode komt aen den bisschop van Gend te sehryven, dat hy zich verbind geduerende de maenden february, maert en april telkens 250 frs. te zenden aen bet comité van onderstand vóór de noodly dende van Oost-Vlaenderen. Een blad van Antwerpen zeyde eergisteren dat het gemagtigd was te verklaeren dat M. Cogbels zich geen zins op den rang stelt 0111 tot lid der kamer in het dis- trikt van St. Nieolaes gekozen te worden. Men zegt dat M. Boeyc zich als kandidaet aenbied, en volgens andere tydiugen, zou M. Braeekman niet ongenegen zyn 0111 tot opvolger van M. Yerwilghen gekozen te worden. M. Ëm. 't Serclaes, algemeenen geheymschryver by bet ministerie van buytenlandsche zaêken, word insgelyks lot kandidaet aen de kiezers van het distrikt St. Nicolaes voorgesteld. Den middenprys onzer tien regelende graenmerk- ten vertoont nu vóór de laetste wéék op de tarwe eene verhooging van 4 centimen en op den rogge eene vermin dering van 5, beyde per beet. deszelfs dak kon houden; dal zyneaenweéziglieyd toch dóór de huysmeyd zou ontdekt worden. Maer alles was vrugteloos, en den heelmeester moest tegen dank de wet van deézen lastigen kerel ontvangen, en gedoogen dat hy geduerende eenigen tyd een cabinet legen de ontlidkamer gelegen, bewoonde. Eer Iryte bed ging, had Ridgway zorg van alles wat eenige weerde had wech te sluyten vervolgens grendelde hy de deur zyner slaepkamer, en gebrekaen andere wapens, hield hy onder zyn oorkussen eene heelmeestersmes in gereedheyd. Weynig door deéze voórzorgen gerust,konhyniet slaepen, en verwcnschte het lot dat hem verpligtle een openbaer galgenkind in zyn huys Ie verbergen. Des anderdags moest er gedagt worden om Spalding van het noodigete vóórzien, zonder cglerde vermoedens der ineydgaen- de te maeken. Gelukkiglyk ging de oude altyd vroeg te bed, en zoo haest zy op haere slaepkamer was, dééd den heelmeester uyt eenen restaurant een overvloedig avondinael vóór den ex- opgehangen brengen. Aldus verliep de wéék, maer Spalding toonde zich geenziens genegen tot verhuyzen. Ridgway herrin- nerde hem zyne belofte, maer den dief antwoordde met de grootste koeibloedigheyd. Ik kan niet besluylen uw huys zoohaest te verladen, en ik zie met hertzeer dat myn gezel schap u zoo onacngenacm zy; nogtans ik doe myn best 011111 zoo luttel mogelyk tot last te dienen. Ik lioóp egter, dat gy my beter leerende kennen, vóór my meer genegenheyd zult toonen, 'Teynde nadien. .1

De Denderbode | 1847 | | pagina 2