Eene dicfte is, op nieuwjaerdag tydens de vespers le Merendré, gepleegd. Terwyl eenen landbouwer af- weézig was, is zyn ponksken van 900 fr. gestoólen. Sedert den 5 deézer, zyn de barreelen in de pro vincie Oostvlaenderen, opalle publieke wegen, gesloóten. M. Joseph Vanderraeersch, notaris te Welden, heeft zyn ontslag gegeéven. By koninglyk besluyt van den 5 deézer, is dit gegeéven ontslag aengenomen. Inden loop van het jaer 1846, zyn erin Holland vóór 55 mill, guldens oude geldstukken uytgewisseld. By eenen twist, welken over eenige dagen in eene herberg der Oost-Vlaendersche gemeente Hermelghem over eene kleynigheyd ontstond, hééft eenen persoon van den huysknegt eenen messteek in het hert ontvangen, aen welken hy korts daerna bezweéken is, na egter het geluk te hebben gehad zyne biegt te mogen spreéken. Den daeder is korts daerna aengehouden. Eenen der facteurs van de diligencie-onderneéming J. B. Van Gend en Kompe. is deézer dagen uyt Oostende verdweénenby schynt met eene aenzienlyke som gelds op eenen stoomboot naer Engeland te zyn overgestoken. Uyt E\aerde schrvft men aen den 'Vaderlander, dat op die gemeente de huysvrouw van Eduardus Bauwens, weéver, ten gevolge van gebrek is overleéden. Deéze vrouw ging op de achtste maend zwanger, en dóór eene ziekte aengetast, bezat zy geéne kragten genoeg, om te gen dezelve te worstelen.Nauwelyks was de moeder over leéden, of den bekwaemen geneesheer During is tot de operatie der keyzersnede overgegaen, en hééft het kind nog leévend ter wereld doen komen. Het wigtje is ge doopt, maer weynige stonden nadien overleéden. Men is het eens te Exaerde om de ervarenheyd, de goede diens ten en menschlievendheyd van den heer During, te prvzen. In de Noordstatie van Brussel is met het beste ge volg eenen Artesiaenschon bornput geboord. Dien put is slegts 60 meters diep en het water zal, na het stellen der buys, omtrent 20 voeten boven den grond springen. Te Geeraerdsbergen overtreffen de sterfgevallen verre de geboorten. Tydens 18-46, zyn er 205 geboren, en 283 persoonen zyn, tydens den" loop van het voór- gaende jaer, gestorven. Over 8 dagen, wierd er afgekondigd dat eenen land bouwer, omstreeks Gend, zekeren B..., in zyne wooning was opgehangen gevonden. Nu, dit oud bóerken, had den naem van een ponkerken te zyn, en een goed appel ken tegen den dorst te bezitten. Doch, men had wel in kassen, koffers en laden te snuysteren, den ponk vfierd niet gevonden. Men trofeyndelyk een boeksken aen, op welke eenige aenteekeningen stonden, doch die zeer raedselagtig vóórkwamen. Bv voorbeeld, men vond wf- mael het verkenskot aengeteekend, en elke mael met een bezonder teeken en een 1. Men kwam op het gedagt van in het verkenskot te delven, en, inderdaed, men vond er versclieydene potten met geld. Deézen ponk bestond nvt alle slag van geldspeciën, gouden en zilveren. De dagbladeren der hoofdstad zyn alle opgevuld met de redevoeringen engelukwenschingen die op nieuw jaerdag tot den koning en de koningin zyn uvtgesproken. Te Brussel is eene oude vrouw, die" van allen onderstand beroofd was van koude en gebrek ge storven. In den nagt van vrydag, 11. is te Brussel eene 80 jaerige vrouw, halfdood van koude en van gebrek, in de permanencie eene schuylplaets komen vraegen. De poli tie hééft die ongelukkige aldaer den nagt laeten over brengen. Desanderdags is men naer bare wooning gegaen, en aldaer was er gebrek aen alles. De vrouw, die tot eene trellyke familie behoort, is naer liet bedelaershuys van Ter-Gameren geleyd Er is eene somme van 30,000 fr. ter beschikking van den minister van justicie gesteld, om met dit geld eenige heryormingen in de bedelaershnyzcn tot stand te brengen. Eene andere somme van 39,000 fr. is insgelvks in han den van M. d'Anethan gesteld, ten evnde het regiem der verlaetene kinders en der vondelingen te verbeteren. De bevolking van Yperen, volgens het laetste recen- sement, beloopt tot 16,019 zielen. Er zyn 394 zielen min dan het voórleéden jaer. Tydens het jaer 1846 zyn er te Thielt 237 kinderen geboóren. en 431 persoonen zyn er gestorven. De dagbladeren la Constitution en le Politique zyn in elkauderen gesmolten. De brugscbe dagbladeren kondigden eergisteren den volgenden ongelukkigen voorval af Heden morgend. kwart na zeven ueren, eenige steenen van .eene bouwvallige schouw nederstortende van bet huys maekende den hoek van liet Kraene-Reytjen alhier, hebben den genaemden Constant Claeys, yzersmid, aen het hoofd bereykt, en zoodanig gekwetst, dat by, ten ge volge van zyne bekomene wonden, eene uer laeter over leéden is. Den ongelukkigen laeteene vrouwen kinderen agter. Dit ongeluk kan tot vermaening strekken aen de- geéne die met het toezigt der bouwvallige huyzen of mueren gelast zyn, op dat zy hnnne aendagt niet alleen op de gevels der huyzen zouden vestigen maer ook tot de Schouwen. In den avond van voorleden zaterdag wierd een ne gen jaerigmeysken, woonendeopRovghem, dóór zyneou- ders belast verre van zyn huys eene kommissie te gaen doen. liet kind maekte eenige aenmerkingen, toonde zich ontevreden, en zegde dat liet te koud was om zoo verre te gaen. De ouders namen die aenmerkingen van hun kind kwalyk, en joegen het meysken op de struct, llet kind ging al kryschende weg, en geheel den avond en geheel den nagt hoorde men niets meer van bet kind. Des anderdags vond men het meysken versteven op de straet. Vadert. Den Vanderlander roept de aendagt der regeéring op de volgende daedzaek. In sommige gemeenten is een nieuw slach van nyverheyd in voege gekomen, en het is den slegten tyd en het gebrek aen leévensmiddelen, wel ke die walgelyke nyverheyd hebben tot stand gebragl. Nieuwe beenhouwers hebben zich in die gemeenten ne dergezet, en slaglen alle weéken twee of dry oude zieke of ougeneésbaere peêrden, en liet vleesch deézer afge- maekte beesten word aen de arme en geringe burgers vóór 3, 6 of 8 centen bet pond verkogt. Wy gclooven geêrne, zoo als men beweert, dat het peêrdenvleescb, wanneer het van gezonde beesten voortkomt, geenzins schadelyk aen de gezondheyd is maer, indien de afge- maekte dieren ziek en ongeneésbaer waren, of indien zy aen de gevolgen van de eene of andere kwael gestorveii zyn, zou dan dit vleesch niet nadeelig aen de verbruykers konnen worden, en zou in het belang der openbaere ge zondheyd, deéze verkooping niet behooren bewaekt te worden, en zouden er geene experten met het toezigt over dit te koop gesteld vleesch moeten belast worden? Als een bewys van liet toeneémen der armoede ten platten lande liaelt men de volgende daedzaek aenDeé zer dagen bad den bode eener gemeente omtrent Gend, eenen brief te bestellen waervoór hv o0 centimen als vragtgeld te vorderen en naer den post te brengen had. Den ongelukkigen, wien denzelven toegestuerd was, vol strekt van alle middelen beroofd, dééd eene op roeping in degelmerte, en de gansche fortuyn van zeven huyshou- dens verzamelende, slaegden zy er in eene soin van acht- en-dertig centimen byeen te brengen; maer dan was den genieenen schat tot den bodem geledigd, en men kwam nog 12 centimen te kort. Den bode nam het liefdacdig besluyt van die centimen op te offeren en deéze met eygen penningen te vergoeden. Als men nu den brief opende, las men eene bede van eenen zóón, die zvnen vader om bysland smeekte Het draegen of uylwisselen van nieuwjaerkaertjes gééft meerinaels tot zonderlinge voorvallen aenleyding. Ziet hier wat er te Brussel is geschied; Een agtbaer lid der kamer had al de kliertjes welke by bad ontvangen, bv eikanderen verzameld, en aen zynen knegt gegeéven, deézen belastende met een kaertje te draegen aen liet adres van alle de ingekomene visitekaertjes. Of nu den dienstbode kwalyk had verstaen, wéét men niet; maer, eiken persoon die een kaertje by den ufgeveêrdigden bad gedraegen of doen draegen, .ontving zyn eygen kaertje terug. Deézen voorval was spoedig gekend, ën hééft licr- tclyk doen lachen. M. Dicrickx leerling in het seminarie, is tot pro fessor der grammatica by liet kollegie te Geeraerdsber gen benoemd. Men verneemt uyt Doornyk dat M. den notaris H*", teJallain, dóór buenstroopers is aengerand. Den notaris lieél't zich eerst met zynen stok verdedigd, en nadien hééft hy eene pistool op bun losgebrand, en eenen in de borst gelrolfen. De buenstroopers zyn aengehouden. Den Liberal Liégois verhaeit bet volgende: Eene jufvrouw van F.... kwam nauwelyks liacren man ten gra ve te zien daelen, of zy koos eenen nieuwen echtgenoot. Zekeren weduwenaer liwas den sterveling, op welken de trouwzieke weduwe luier genadig oog had laeten val len. Daer de wet beveelt, dat er na de dood des mans ne gen maenden moeten verioopen, eer men wederom kan trouwen, moesten de twee verlóófde langer wagten dan zy wilden; maer dewyl zy bevde eene verandering vrees den, hebben zy een contract doen opmaeken, waerbyden weduwenaer zich verbind 3000 frs. te betaelen, in geval hy de weduwe niet binnen eenen bepaelden tyd trouwde, en deéze hééft zich op haere beurt verbondon 3000 frs. te betaelen, byaldieu zy dezelfde voórwaerde niet mogt nakomen. Het plegtig gehoor op Nieuwjaersdag dóór den Koning en de Koningin aen al de bui gerlyke, regterlyke en mi litaire overheden gegeéven, isgelykde voórgaendejae- ren eene gelegenheyd geweest tot liet uytgalmen van meer of min rechtzinnige, meer of min vleyënde kompli- menten en toespraeken. Den hertog van Braband en den graef van Vlaenderen, in hunne volle monteéring van onderluytenants van hetkeur-en gidsen-regiment, woon den dit gehoor by. Na het vertrek van de ambassadeurs, de deputatie des Senaets en degeéne van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, wai en de prinsen zoo vermoeyd, dat zy naer binnen gingen, en slegts terugkwamen, toen de officieren van het leger wierden voorgesteld. Over eenige dagen is in het zothuys te Parys eenen ouderling met naeme Simon overleéden, wiens geschie denis, als eene les vóór begeêrlyke menschen verdient verhaeld te worden. Toen Napoleon 't ontwerp opvatte, omtrent den barreel van Passy een paleys vóór den Ko ning van Rooroen te bouwen, wierd binnen het plan der I bouwmeesters een kleynschoenlappers-buysje gevonden; j dit was dat van meester Simon. Achtervolgens bood men i hem 10,000, 20,000, 30,000, frs. hy weygerde telkens ouder versclieydene voorwendsels, en eysehte 40,000 frs. Na eenige dagen uerzeling, bad liet bestuur der domeynen besloten, die som toe te staenmaer ondertusschen was den hardnekkigen schoenlapper wederom van gedagt veranderd, en vroeg niet minder dan 60,000 frs. Napoleon deed hem 30,000 frs. aenbieden in daer by dezelve wey gerde, besliste den Keyzer, dat de plannen zouden ver- „nuerd worden, en dat men het huysje zoude laeten. Nu begreép den schoenlapper, maer te laet, dat hy van de goedwilligheyd der fortuyn misbruyk had gemaekt, en hy kwam nu zelf zyn huysje by afbod aen 50,40, 50 en 20,000 frs. te koop bieden. Dan, hy wierd niet aenlioord, nogtans zou men het eyndelyk gekogt hebben, waren de gebeurtenissen van 1814 het keyzerryk niet komen om- verre werpen. Twee jaeren laeter moest den tot armoede vervallen Simon zyn huysje vóór 150 fi s. verkoopen. Het verdriet, hetwelk by daer over gevoelde, maekte hem zinneloos, en nu is hy onlangs in den ouderdom van 79 aeren in het zotlniys te Parys overleéden. In het Posensche heerscht zulk verregaend gebrek, dat sommige er van honger en koude omkomen, en de meeste, ten eynde den honger te stillen of de spys-or- gaenen te verdooven, een weynig brandewyn met bus- kruvk vermengd doorzwelgen en zich alsdan te slaepen leggen, in welken toestand zy dikwyls dood gevonden worden. Het binnenloopen van met graen belaeden schepen uyt Liverpool in Ierland, is by voortduering zeer aen- zienlyk. By de Ilokoken, in Carniol (Oostenryk, is bet ge- bruyk in zwang, dat de moeder by de ter aerde bestel ling van haer kind, deszelfs wieg op bet hoofd draegt. Hy de begraeving scheld zy op de dood, dat zy haer het kind ontroofd hééft, hetwelk lot eenen grooten held of uytsteékenden man had kunnen opgroeven, en besluvl haere rede met de volgende wóórden Akelige, leelylie grauwelyke, woeste, cnverbiddclyke dood, gy licht my myn kind geroofd en opgevreéten. Daer, neém ook de wieg er by, en stopt er uwe muyl mede digi, opdat nalle de tanden mogen uytbreéken. Aen den Opsteller van den Dendcr-bode. Ik bedank UI. over myne aendagt te hebben ingeroe pen op den brief uyt Ninove van den 30 Dec. lest, no pende myne ingezonden artikels waer over men mv wilt berispen. Ik zal antwoorden, Mr. dat ik, als liet zyn moet, myneu vyand, zoo wel als iemand, in het gezicht durf zien, maer dat er my geene vyamlschap of boosheyd be zielen ik heb de zydelingsche aenrandingen gekozen om dat ik wel overtuvgd was dat men die genoeg zon verstaen hebben Ier piaets waer zy naer toe geiigt wa ren, en dat men zich elders daer mede niet konde bekom meren. Uyt den brief van M' 1)D.. is te zien dat ik mv ook niet bedrogen heb, en ik en kan niet verslaen hoe men daer over wilt klaegen. Waerom zou ik den man waer op ik mik moeten noemen Ik wil hem geen kwaed, als hy eene betere leéfwyze aenneénit die meer met de weêrdigheyd van zynen post overeenstemt; die meer verëerenu en min vuyl isIk weéte wel dat ik zyn inborst niet veranderen kan, maer alware het maer ugtwendig en leefde hy binnen als eenen beer, zich ver beteren moet hg Meer dienslveêrdigheyd vóór goede en minder vóór vnyle zaeken geenen nyd, meer edel- moedigheyd en belanglooslieyd Hoe hééft men dus redens om my uyt te daegen en te tergen over myne omwegen Wel dat men te vrede zy, en dal men met my spanne vóór de goede en lastige onderneéming. Mr. den Bzelf moet zich daeroni niet stooi én, want had ik boosaerdig geweest, ik zou immers van die bagatellen van een pak en van zynen ver hongerden hond, niet gesproken hebben. Daer staen im mers nog wel 20 andere pylen op mynen boóg, waer van de punten wat dieper inschieten zouden. Bab klev- nigheden.... et, pour quoi pas De vryë drukpers is een goeden middel vóór zulke knaepen, en ik zien dat men te Ninove nog al véél gebruyk daer van maekt, dal is goed om leeren regt in de schoenen te gaenen daer vóór zyn de gazetten schoone uytvindingen. Zy die nen liet recht en de zeden, maer moeten onpartydig zyn, en schieten paf pafop al die het verdient. Zonder my te stooren over de les die men my heéfr willen geéven, vrees ik dat Mr. DD. zynen bek niet zal vuyl maeken aen den kerpel-souper die den Bbe loofd heeft, om myne artikels te beknibbelen. lloni soit qui mal y pense. J. B. V. D. Aen den heer opsteller van den Dender-bode, Met de Compagnie van algemeene verzekering geves tigd te Parys, en welkers voórnaemen agent den heer Jean Van Santen te Aelst woond, over de schaede, zom dóór brand als dóór afbreéken om den brand tegen te houden, op 5 Nov. jongstl. te Aspelaer voorgevallen, op eene zeer redelyke wyze overeen gekomen zynde, en aenstonds betaeld, zou het mv aengenaem zyn dat zulks

De Denderbode | 1847 | | pagina 3