ZONDAG 17 JANUARY 1847. EERSTEN JAERGANG. Nr 18. AELST, den 16 January, HARRY SPALDING. STAATKUNDIG OVEBZIGT VAN 8 TOT id AN. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 15 centirnen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry inaenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- me.n in 't algemeen belang le doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaeis in onze kolon- nen verieenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gevvaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naeiuen der persoonen die ons eenigc stukken zouden bcgeérën mede le dep len, zullen geheym ge houden worden, len zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaei. DEN DENDER-BODE. Vervolg zie n' 17. EERSTE OORZAEK. Onze vlassen verschillen oneyndig in hoedaenigheyd. I)aer zyn er die men dry franken en meer den kil. betae- len moet: integendeel zyn er die men vóór eenen [ran: en zelfs min bekomen kan, mogende vrv en zonder rechten nvt het land trekken, keopen de Ëngelsche en de Frafische te saemen met onze ryke fabriekanten van mecaniek garen de eerste en beste sóórten op aen zoo hooge pryzen dat zy buyten het bereyk van onze arme spinsters, aen haer evgen overgeladen, gesteld worden, bier uyt volgt dat onze garens met de band gesponnen dikwils en zelfs gemeenlyk maer van eene geringe sóórt van vlas zyn, terwyl de hoedaenigheyd van het vlas den grootsten invloed hééft op de hoedaenigheyd van het garen alsmede op die deszelfs lynwaeden. Het garen in zich zeiven levert groote verschillend heden op. Om goed te zyn moet het gelyk en elfen zyn, daerby behoorlyk gedraeyd.— Is hetongelyk of oneffen; is het te véél óf te weynig gedraeyd, het ware mogelyk dat het garen min zou weérd zyn dan de grondstof; nu, diergelyke gebrekkelykheden worden in het handgespin ontmoet, want alle onze spinsters zyn niet gelykelvk be- kwaem om goed garen voort te brengen, voórnaemelyk met haere onderdrukking, die maekt dat er veéle haer spinnewiel veriaeten hebben om zich aen de bedelarv over te geéven, en niet meer spinnen dan vóór de comi tés van nyverheyd in de gemeenlens ingerigt om de be- delary te beletten, en aldus gedwongen tot het werk, 't geen maekt dat zy er de zelfde oplenttendheyd niet aenstellen alsof zy voorde merkt sponnen. Het garen om goed te zyn moet daerenboven in even- redigheyd staen, met het vlas waer van het gesponnen is; men mag geen fyn garen van grof vlas spinnen, ook niet van vlas dat niet behoorlyk gehekeld is; is het garen overspannen, zoo men zegt, dat is, is hét te fyn volgens het vlas dan kan het de verzogte deugdzaemheyd niet hebben, en het verliest zyne weerde. Eyndelyk een goed lynwaed moet gemaekt zyn van garen van de zelfde sóórt en hoedaenigheyd van vlas, het verschil van sóórt cn hoedaenigheyd raekt niet altyd de inwi ndige dengdelykheyd van het vlas, maer spruyt Vervolg cn eynde. Spalding vertoonde een zoo onverhreékelykbesluytvan Ridg way by te blyven, datdeézen, om er zich van te ontmaeken, ge weld zou hebben moeten gebruyken, en zulks was hier de z.aek niet. Met eeneu kwaedoener die tot de doodstraf veroordeeld was aen de openbaere vraek te onttrekken, had den heelmeester, zich aen wetskaslyding blootgesteld, en, opdat hy de gevolgen zyner onvoórzigtigheyd niet zou vergeclen, had den dienstwïlli- gen dief zorg hem dezelve zoo dikwils mogelyk te berrinneren. Aldus verliep er eene maend zonder de minste verandering. Op zekeren avond, Ridgway eenige papieren doorzoekende, legde by geval de tiand op hel schrift der laetsteoogenblikken van Spalding, en het zelve herleézende, vroeg hy aen den dief of deéze omstandigheden over zyn leéven met de waerheyd overeenstemden. Spalding rukte het blad uyt 'sheelmeesters handenen het zelve ovcrleézcn hebbende, hy, het op de lafel werpende, uyt: Er is niet ecu wóórd waerheyd van dit alles! 'Tis slegts eene aeneenschakeling van leugens. Ik behoorde tot eeriyke ouders wier goede raedgeévingen ik zou hebben moeten volgen; maer hunne wyze spaerzaemheyd vóór gierigheyd aenziende, hekiaeg- de ik my dikwils dat ik het geld niet bekomen kon dat myne wulpsche verkwistingen benoodigden. Tot myn ongeluk maekt'e ook voort uyt de wyze van het rootcn of reéten. Nu dan, onze arme spinsters konnen doórgaens maer tenen steen of dry kil. ten hoogsten te gelyk aenkoopen, zuodaenig, dat zy van merktdag tot merktdag eene versehillige sóórt en hoedaenigheyd van garen ter merkt te brengen. Hier uyt ziet men dat om voórdceliglyk den koophan del in het handgaren te dryven, men eene grondige kennis van de waeren hebben moet.Men moet konnen afmeéten en weêrdeéi eu 1" de sóórt en hoedaenigheyd van het vlas waer van het garen gemaekt is; 2° den graed van hekeling dien het ondergaen hééft; 5" of het genoeg- zaem gelyk en effen is cn daer by beh lOil.k gedraeyd 4" zynen graed van fynheyd; 5" waer toe het betaemt geschikt te worden, 't zy tot de twyning T zy tot het weéven; en indien het bestemd is tot tiet w téven, of het betaemt tot keling of tot inslag to dienen. Al deéze weêrdeéringen zoo moeyelyk om doen dat veéle koopmans niet in staet zyn dezelve met de ver- eyschte nauwkeurigheyd te maèken, en nogtans zoo noodzaekelyk om eenen voórdeeligen handel in garens met de hand gesponnen te dryven, worden schier onbe- duydend by eenen koopman van mecanieke garens. De ryke fabriekanten van mecaniek garen, koopen de beste sóórten van vlas en met groote hoeveelheden te gelyk. Onder de vlassen zyn er die groen in het water geroot worden; andere die groen gedroogd worden, 't géén men noemt l.ynzaeden of verlynzaedenen nae- derhand geroot 'tzy in den dauw of in het water.Deéze versehillige wyzen van rooten of reéten brengen aen het vlas en vervolgens ook aen het garen dat er van gespon nen word eenen verschilligen glans van koleur by, zoo- daenig dat zv, afzonderlyk van hunne inwendige deng delykheyd en weêrde, onderscheydene soorten uvtmae- ken, die men noch vóór de weèccry noch vóór de Iwyii- dery dient te mengelen. In de fabrieken en magazynen van mecaniek garen zyn voor eerst al deéze versehillige sóórten van een ge- scheyden; 2° hel vlas is al gelykelyk en wel gehekeld 3° het mecaniek garen is gelyk en effen gesponnen van den eenen eynd tot den anderen, behoudens eenige verloopenedraeden, die men er gemakkelyk kan uyttrek- ken; 4° het mecaniek garen is volgens zyne beschikking, overal gelyk gedraeyd. 3° Den draed zyner fynheyd is aengeduyd dóór den numero dien het draegtzoo dat men geene hoegenaemde byzondere kennis van garen of ik kennis met eenen jongeling van Londen die sedert eenige weékcn ons dorp bewoonde. Ik weet niet hoe hy het aanlegde, maer hy dééd zoodaenig, dal ik na eenige dagen geenen stap zonder hein meer doen kon. ik verhaelde hem hoconaengenacm de spaerzaemheyd myner moeder my voorkwam.Maer zy hééft een ponksken, zegde hy my, en gy weet waer het verbor gen is, gy moet u zelf bedienen. Ik anuvoórddehem dalai hel geld van het liuvshoudcn in een kofferken gesloóten was, waervan myne moeder den sleutel had. «Is het maer dat'! antwoordde hy, hier tegen is middel.» Alsdan kromde hy eenen nagel op eene behendige wyze en leerde my aldus de sloten opencu. Ja, M'., 't is ten nadeele myner moeder dat ik de eerste proef dééd, en het schéén my zoo gemakkelyk aldus alle sloten le openen, dat ik niet aerzelde myne beliendigheyd te waegen op liet slot van den toog eener kroeg. Van toen af kon ikdrinkon en myne vrienden op myn gemak onlhaelcn, want het geld dat ik 's morgens verleerde, kwam wy des avonds wéér in den zak. Alles ging wel in 't be gin, maêr welhaesl, ondervonden inynen gezel en ik dat men ons met eene kwaede oog begluerde en dat hel tyd was van te verhuyzen. Wy vertrokken dan naer Londen, en myncn gezel die eenen doórnuflen kerel was, zou my in 't kort alle siegte geheymen geleerd hebben. Gy wei t hoe dit alles geêyndigd is. Eenige dagen nadcéze onderhandeling, kogt Ridgway de pra- tyk van eenen geneésheer-apotheker; boven de voórdeelen die hy zich beloofde over deézen aenkoop, vl eyde hy zich ook dat v!as behoeft te hebben om den koophandel van mecaniek garen aen te vangen. Zie daer eene eerste oorzaek van begunstiging vóór het mecaniek garen en van onderdrukking voor het handgespin. Zal voortgezet worden. Het Verbond zegt nu in zyn N° 8 dat het zyne lezeren te véél eerbied toedruegt om hen in het perk te geleiden in het welk den Dender-bode zich schynt le Iteliaegen. Nu waer in bestaet dit perk Den l)ender-bode schynt vrug- teloos zyne staetkundige grondstellingen vóór te bren gen en uyt te leggen. Uy vraegt dus aen hét Verbond, vind het er gebrekkelykheden in van ze bekend te mae- ken. Den Dender-bode kan aen het Verbond den titel van liberael niet toekennen, hy zegt de reden waerom en beweert zyne aentygingen beweézen tc hebben, en vind het in deéze eenige onnauwkeurigheytl of eenige overdrecvenheyd, hy daegt het uyt om ze te bestryden. Het Verbond zich iri de onmogejykheyd vindende, met grond te antwoorden, wilt in dit alles scheldwoorden en stractjestael vinden. Maer weet het Verbond wel wat scheldwoorden en Stractjestael zyn, die in de beleefde wereld tot veragting opwekken het schynt van .neen, want dit waerlyk ongerymd blad vind niet alleen in den Dender-bode maer nog in al de gazetten die van zynen trant niet zyn, scheldwoorden en onbelaemelykhedcn, en het Verbond alleen beweêrt boven dit alles te zyn'. DeêrlykeverwaendheydWy willen u in uwe te klaer aen den dag gelegdeschaemteloosheyd niet laetenverharden, en 't uwer verbetering betoonen dat gy met de ondeugd den die gy ten onregt in andere ziet, het meest bevlekt zyt, en derhalve nog de regels der welgemanierdheyd hoeft aen te leeren. Nu, boosaerdige en valsche aentygingen zyn scheld woorden; liegen, geveynsdheyd en bedrog zyn straeties- tacl, maer al wat waerheyd is," hoe hard het ook zyn moge. word in alle trell'elyke vergaederingen aengenomen en goedgekeurd. Het is dus niet den Dender-bode maer wel het Verbond dat zich van den beginne af aen scheld woorden, straetjes tael en onbelaemelykhedcn heeft overeegecven. Den koning van Vrankryk heeft op H deézer de wet- geévende zitting geopend. De redevoering die Z. M. hééft met van woon te veranderen, hy zicli eyndelyk ook van het jok van den dief zou ontmaeken, die hem sedert "verscheyde rnaen- den tot prooien last verstrekte. Alswanneer hy Spalding met den dag van virhuyziug had bekend gemaekt, vergenoegde deézen zich met te zeggen dal hy le vrede was van een zoo ongezond kwartier te mogen veriaeten. Over deéze antwoórd weynig voldaen; verklaerde hemden heelmeester dat hy moest zien wat er hem te doen stond, en dat eerlang alle betrekken lusschcn hun beyde moesten ophouden. 'Tiswel, 'liswel'antwoordde den dief ik wéét wat ik doenzal. Als den bietsten nagt dien hy in deéze oude wooning over té brengen had, voórby was, Spalding verliet zyne schuylplaets maer met het krieken van den dag, was hy aen de deur van het nieuw huys des heelmeesters, en veynzende dat hy deézen kwam racdpleegen, wagtte hy Item in de spreekplaats af. ben heelmeester aangekomen, zag raezend dat hy zynen las- tigen gast al wéér op dan rug had.—Ja, ik ben hier wederom, zegde Spalding; ik zie met hertzeer dat gv my zoo ongenegen zytmaer vrees niet... ik heb my als eenen uwer zieke doen doórgaenen ik zal aen uwe nieuwe huysknegten doen gelooven dat ik met u overeengekomen ben om my by u te vestigen ge- thterende de medicarle behandeling die ik benoodig; gy zult dan niet meer verpligt zyn u jegens hun over myne aenweézig- heyd te ontrusten; overigens hen ik met het geringste kamer- kan, al ware het op den zolder, te vredig»—- Den heelmeester over deéze sloulpttfafftgttcéA vtrtoornd

De Denderbode | 1847 | | pagina 1