i g i«* m "7 u, uytgesproken, is met véél geestdrift aenhoord geworden. De protestatie van Engeland tegen het houwelyk van den hertog van Montpensier komt wederom vernieuwd te worden, in eene antwoord van lord Palmerston aen de depêehe van M. Guizot, van 22 nov. 11. Van eenen ande ren kant hebben de dry noordsche mogendheden een uvteenloopend antwoord op de protestatie van M. Guizot tegen de inlyving van Krakau gegeéven; zoodaenig, dat deéze beyde vraegstukken als twee casus beli.i zullen blyven. Den baron Casal heeft by Braga (Portugael) op den Miguëllistiseheu generael Maedonell eenen grooten zogo- praelbehaeldDe opstandelingen hebben 300 doode en ge kwetste op het s'agveld gelaelen; de overwinnaers hebben slegts 100 mannen verloóren. Saldanha hééft, na zyne overwinning, zyn leger in dry kolonnen verdeeld. De eerste moet Das Antas vervolgen, de tweede Coimbre be: et honden, en de derde moet met de Casal, tegen Oporto aenrnkkcn. Den 4 is Saldanha te Coimbre binnen getreéden, en 's anderdags tegen Oporto opgetrokken. Een bevel der Spaensche regeéring wederroept vóór eenigen tyd de algemeene vergitfenis aen de Carlistisehe uytwykelingen verleend.Geheel Cataloniën isinafwag- ting van groote gebeurtenissen. Talryke benden doór- loopen de gebergten, en ontvangen onderstand van den kant der zee.M. Olozaga te Pampeluria aangehouden, gaot naer Vrankryk terug gestuurd worden. De onderhandelingen tusschen Rusland en den Heili gen Stoel tot liet regelen van den toestand der catholyke in 't Russisch keyzerryk, worden met vlyt voortgezet. MM. Lambruschini en Corboli als vertegenwoordigers Z. H. en MM. Butenief en Bludoffals afgeveêrdigde van den keyzer, hebben reeds verseheydene onderhandelin gen gehad, en men koestert de zoete hóóp dat den uyt- slag deézer gesprekken eene aenzienelyke verbetering aen het lot der russische catholyke zal toebrengen. In Zwitserland is eenen opstand uytgeborslen. De li- beraele der omstreéken van Fribourg hebben zich in dry kolonnen opgevorind en zyn tegen de stad komen aenrukken maer hunne pooging is volkomen mislukt. In weerwil der strenge wetten, verspreyden zich de" genoótschappen der Communisten in Duytschland. Op 5 deézer hééft de opening der buytengewoone ver gadering van de staeten van Wurtemberg te Stultgard, plaets gehad. Den koning van Zweden hééft tegen de inlyving van Krakau geprotesteérd. Een koophandels- en scheépvaert-verdrag is tussche Griekenland en de Ilanze-sfeden gesloten. Volgens berigten van 2 dec. II. nvt Mexico, is eene algemeene ontevredenheyd onder de americaeusche vry- willigers onlslaen; twee americaensche scheépen zyn o i de kusten van den Mexico verloóren; Sanla-Anna is te San-Luisde Polosi aen 'thoofd van 23,000 beste soldaeten. De americaensche zeemagt hééft de stad St. Jean-Bap- tiste, hoofdplaets des departements van Tabasco, gebom bardeerd.Vera-Crux staet het zelfde lot te ondergaen. Dat de liefdaedigheyd eene der schranderste deugden is, hoeft niet beweézen te worden, maer de wyzeop welke val aen den dief seffens te vertrekken. Neen, neen, antwoordde Spalding koelbloedig, dicrgelykcon- voórzigtigheyd zult gy niet brgaen, gy wéét immers wet wat het gerecht met u zou doengy zyt te goed van herte om aen eenen ongelukkigen den tyd te weygeren van zyne slegte wegen wéér te koeren,etc. ik vraeg toch niet te veel!'Tzy dal Ridg way vreesde, 't zy dat zyne naluerlyke goede inborst er zich tegen verzette om geweldige middelen te gebruyken tegen deézen ellendeling, die toch van deherbergzaemheyd geen ntis- bruyk had gemaekt, hv had de kragt niet zyn besluyt uvt te voeren, en Spalding kreeg oorlof van blyven. Aenstonds betrok deézen een kamertje alwaer hy zich zoo veel mogelyk aen 't gczigl der huysgenoóten onttrok. Dan, den jongen heel meester aen 't hoofd eener uylgebreydde pratyk, die nog dagelyks acngroeyde, was zoodaenig met zyne cisielen bezig, en bragi zoo luttel tyds 'thuys door, dat hy schier nooyl het aenschyn van zynen gewaenden zieken zag, en eyndigde met hem leeneinacl te vergeéten, zoo dal Spalding aldus twee jacren onder het dak van den heelmeester overhragt. Op zekeren avond, Ridgway in eenen fauteuil by zyn vuer gezeten, met genoegen overpeyzende hoe zeer zyne pratyk op korten tyd was aengegroeyd en hoe de fortuyn hom hierdoor begunstigde, ging eensklaps de deur der kamer open, en Spal ding verscheen aen derzelver ingang. Den heelmeester ver schrikte op het gez.igt van dien lastigen gast. Saluyt, doctor, zegde den dief... cyndelyk zie ik dat ik een besluyt moet ucémen... ik wil niet meer verborgen blyven, en zy haere schrandërhcyd meermaelsaen den dag legt, kan niet te veéi rugtbaer gemaekt worden op dat zy te meer naevolgers vinde. Aldus zien wy in onze stad, in ons waerlyk liefdaedig Aelst, dat eenige hoogst lol'weêrdige burgers zich in maetshappytjes van 7 persoonen verdee- len wacrvan eiken op zich néémt eenen dag per wéék den onderhoud te bekostigen van het een of ander oud, arm gebreklydend vrouwken; bekostiging die in het zoo va- derlandsch als nooyt volpreézeu gestigt alhier ingerigt, slegts lot 54 centiemen dags beloopt, en alwaer, wy dur ven het zeggen zonder vrees van tegenkanting Ie ont moeten, aen den ouderdom met eerbied en lieftalligheyd een oprecht mocderlyke bezorging word toegediend. Ge lukkig, gy liefdaedige medeburgers die aldus onder ver- schillige betrekkingen uwen lydenden naesten wéét te behelpen want niet allen bezorgt gy aen eene enkele ongelukkige een geestelyk en tvdelyk voordeel, maer doordien gy het weldaedigheyds-bureel ontlast van den onderhond der geéne die onder uwe bescherming zyn, vermeerdert gy noodzaekelyk de giften aen andere die mingelukkigzyn dandeéze uwe gunstelingen. Wy zouden ons gelukkig agten mogten wy weékelyks onze kolonnen vóór zulke akten openen, en konden wy hierdoor eenig- zins bydraegen om nog andere welstellende borgers in deéze handelwyze te doen deelen. Uyt Ninove is ons eenen artikel in eenen brief gesloólen toegekomen, in antwoord op de brieven Dü. enJ.V.D.B. Daer de dagteekening van den inzendings- brief luyd van 15 January, en integendeel de geéne des artikels op 17, konnen wy van dit stuk geen gebruyk maeken, des te meer, om dat het stuk zelf niet geteêkend is. Niet dat wy hier het minste bedrog van den kant van den inzender vermoeden, maer desnoods moeten wy ons dóór onbetwislbaere bewyzen als vremd aen diergelyke stukken konnen beloonen. Indien den schryver ons an- dermael by brief laet weéten dat hy vóór den artikel op 17 January uyt Ninove gedagleekend en op 13 derzelfde maend ingezonden verantwoórdelyk is, zullen wy dit stuk in ons aenstaende nr opneémen; hy duyde het ons niet ten kwaede dat wy hier zoo nauwkeurig zyn, de zaek is immers nog al ernstig. Eenen onzer geabonneerde uytl)hééft ons vóór de volgende vraegen eene plaets verzogt 1" Op wiens bevel is den Belgischen leeuw van zyne hoofdzaekelyke eygenschappen (uttributs) beroofd, zoo als zynen steun-staf met vryheyds-hoéd; in der voegen dat hy nu de onnatuerlyke en bêlachelyke houding ver beeld van eenen Boxman aëra verberans), of wie had daer toe het recht 2" Hééft de regencie van Deynze het recht (zelf met toestemming van de permanente deputatie) den vryheyds- boom in 1830 dóór de patrioten bekostigd en geplant op den grond van den belgischen staet, heden uyt er hand te verkoopen aen den bakker Ilessens die hem seffens hééft neergeveld N. B. Dat de regencie van Petegem ver van dit zinnebeeld van 's volks vrvheyd en onafhang- lykheyd uyt te doen roeyën, den stouterik vervolgd hééft die het zelve had durven schenden. 3" Zoo genomen dat eene regencie plaetselvke belas tingen mag daerstellen, hééft zy daerom het recht er zelf de verdeeling van te doen onder de inwooners repartitie en behoort dit niet eerder aen de collegiën van pointers en zetters der gemeente, na het oud gebruyk en de goede reden die verbieden dat iemand regter zy in zyne evgene zaek, of dat eenen wetgeéver zyne wel aen elk in hét by- zonder toepasse De oplossing daer van zoude aen veéle aengenaemen nuttig weézen, wy verhoópen dat wy die welhaest zullen ontvangen. kom u vaerwel zeggen, gy hebt altyd vol goedheyil jegens my geweest, ik zal u nimmer vergeéten. Al wat ik u vraeg, is my vier of vyf shellings te geéven om my in staet te stellen van Londen te verlaclen en in 't een of ander dorp gaeu werk te zoeken; ikzal inyn best doen om den kost te winnen, en 't zal rnyne schuld niet zyn indien men weygerende van my te ge bruyken ik gedwongen worde van tyd tot tyd myn oud bedryf uyt te oeffencn. Wat zegt gy? riep Ridgway uyt; na dry jaeren goed gedrag, den hemel behoude u van in uwe oude slegte gewoontens te hervallen, die u zondertwyfel tot het zelfde lot zouden brengen waeraen gy schier by mirakel ontsnapt zyt, etc. nogtans, zie hier eene borze die ti tegen de noodwendigheden en kwaede be- koórigen zal bevevligen. God geéve dat gy er goed gebruyk van maekt. Ik bedank'u, doctor; den hemel geéve u alle zegeningen, en Spalding vertrok. De fortuyn begustigde by voortduering onzen goeden Ridg way die na eenige jaeren eene roemryke faem genóót nietallee- uelyk als goeden heelmeester, maer zelfs als leeraer der ana tomie of ontleedkunde: ziende dat dagelyks het getal zyner toehoorders aengrocyde, besloot hy een deel van zyn groot huys in onileédzael te verkeeren. In 't begin van den winter was de zael voltrokken, en Ridgway dagtaen middels om zich een dood lichacm te verschaffen, ten eynde zyne lessen te openen. Hy schreef dus aen den scherprechter, die hem antwoordde dat zyne vraeg tegen den volgenden maendagzou ingewilligd worden. BURGERSTAND VAN 4846. Geboorten Total. Houwelyken 88. Overleéden n,a,m" 301 (vrouw. 241) In zitting van 14 deézer zyn alhier dóór het tribu- nacl van enkele politie verweéze'n, alsvolgt II. Veracht, IIColyn, D. Van Lierde. A. De Smet, L. Weymeersch, F. Brifard en B. Coljiaert, woonagtig te Vlierzele, en F. Vandenabeele te Lede, tot eene boet van 5 francs en de proceskosten vóór reglements-overtreédingdernagtwagt. DeEmanc. zegt dat M.Serclaes van het secretariaet, generael in het ministerie zal afzien, ingeval hy als ver tegenwoordiger van S'.-Nicolaes gekozen word. Zie hier den texte der wet welke hel zout, dat vóór den landbouw en het vetten en kweeken van het vee ge- bruykt wordvry van accynsrechten verklaert Art. 1. De ontlasting van het accyns-recht zal ver leend worden op het rouw zout bestemd vóór het vee en de mesting der ianderyën, tot beloop Van 50 grammen ten hoogsten, vóór iederen dag en vóór elk peêrd; 100 grammen ten hoogsten, iederen dag en vóór elke koev, eiken os, stier, Veêrs en jongen os; 20 grammen ten hoogsten, iederen dag, vóór een scliaep; 25 gr. ten hoogsten, iederen dag, vóór een verken. Nogtans zal er géén verlof afgegeéven worden vóór eene hoeveélheyd zout minder dan 100 kilogr. vóór het jaer of het overige gedeelte van het jaer, waer op het verlof betrekking hééft. Art 2. Iederen voórraed zal de 400 kilogr. niet mo gen te boven gaen, noch minder zyn dan 100 kilogr. De vervoeringen zullen plaets konnen hebben in vereffening van eene bestendige krediet-rekening of van eene krediet rekening in termynen. Art 5. De mengeling van het zout met de bestand- deelen bestemd om het zelve te doen van aerd verande ren, zal bewerkstelligd worden, volgens den keus van de belanghebbenden op eene der dry volgende wyzen 1° Den afval van geêrst 25 kil.oplÓOkil.zout. Sulfaetvansouda(zoutvanGlauber) 5 kil.op 100kil.zout Roet van hout5 kil.op 100 kil. zout. 2° Meêl van lynzaed-, koolzaed- of kern pzaed-koeken20kil.opl00kil.zont. Sulfaet vansouda(zout van Glauber) 5 kil. op 100 kil. zont. Olie21it. op 100 kil. zout. 3° Siroop van suyker-fabrieken. 10 lit.op 100kilzout. Gewoonc zemelen10 lit.oplOO kil.zout. Olie1 lit.op lOOkil.zout. Sedert maendag 11. had het komitc van onderstand dóór Z. Iloogw. den bisschop benoemd om het geld uvt te deelen, welk ten gevolge van den milddaedigen oproep ingezameld word, meer dan 20,000 fr. ontvangen. Z. Iloogw. den bisschop hééft vóór 2400 fr. ingeteekend. SI. den baron Everaert-de Geelhant, vóór 1200 fr.; M. J. B. d'IIane, vóór 1000 fr.; M. den abbé Van Hecke, vikaris-gënerael te Versailles, ook vóór 1000 fr.; eenen naemloozen, vóór 1223 fr.; M. Van den Hecke-Baud, vóór 600 fr. Talryke persoonen hebben vóór 200, 300, 400 en 500 fr. ingeschreéven. -Wylen den eerw. heer Lauwers, in leéven pastor van O.L. Vrouwekerk van Finisterroe hééft, ter uytzon- dering van eenige geringe legaeton aen zyne bloedver wanten, al zyne goederen aen den armen der hoofd stad vermaekt. Te Wervick is in den nagt van 10-11 deézer, een jong meysken vermoord. De daeders van dit schelmstuk zyn onbekend. Op den gestelden dag, trad onzen professor ten zeven u 'ren de zael binnen die met toehoorders opgepropt was. In 'tmidden der plaets lag op eene tafel een lyk met een laken overdekt. Na eene korte aenspraek ontdekte den leeraer het lyk.... en, eensklaps bemerkten de aenhoorders eene geweldige zenuw trekking by Ridgway die deêrlyk begon te beéven, doch daede- lyk een ontlidmes nam en het hoofd van den romp scluydde. vervolgens het by de hairen grypende en opheffende onuerzogt hy het nauwkeuriglyk en riep met eene verwarde stem uyt —God gave dat gy de eerste mael aen de galg niet ontsnaj t waert Niemand kon zich die zonderlinge woorden uytleggen, en geheel de vergadering vestigde eenen blik van verwondering op den leeraer...maer Ridgway hernam seffens zyne koelblor- dighevd en begon zyne uylleggiugeu met zoo eene klaerheyd en buytengewoon talent, dat hy welhaest de gedagten zyner toe hoorders van het eerst gebeurde afkeerde. Na liet eyndigen do les, zoohaest by alleen was, plaetste hy het hoofd van den ge rechtten in een bocacl met wyngeest gevuld, en schreef er twee dagteekeningen op. Geduerende verseheydene jaeren konden zelfs de beste vrien den van Ridgway geene de minste verklaering wegens de toe- spraek die hy tol zyne aenhoorders gedaen had, hekomen, en 't was slegts op 't evnde zyns leévens dat hy aen zynen eenigen zóón verhaelde hoe Harry Spalding zich twcemael onder zyn snymes of scalpel bevonden had.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2