KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. DUYTSCHLAND. ENGELAND. Op Dry-koningendag, den 0 deézer, hééft te Hal eene zeer belangryke plegtigheyd plaets gehad. M. J. li. Ernaux, heé,ft zynen juhilé van honderd jaeren oud te zyn, gevierd. Den goeden en geagten ouderling hééft zich te voet naer de kerk hegeéven, en was dóór zyne talryke familie en eenen groeten stoet vergezeld. De socieleyt van Ste-Cecilia ging al speldende aen het hoofd van den stoet, en leyde den jubilaris naer de kerk. 51. Ernaux heeft eene mis gehoord, en is met den zeiven sloot naer zyne wooning terug gcleyd. Te Ohain, by Waterloo, is het kasteel van Argen- teuil, toebehoorende aen 51. 51eeus, afgebrand. Het ver lies is aenzienelyk, want dit kasteel was een der rykste en kostbaerste des lands. Het is aen de onvoórzigtigheyd der timmermans die in het kasteel gewerkt hadden, dat men dit onhevl toeschryft. Maendag 11- hééft te Nyvel de verkiezing van eenen senateur plaets gehad, in vervanging van wylen den ba ron Joseph Van der Linden-d'Hoogvorst. Den heer 51os- selman-Duchenois, liberaelen kandidaet is verkozen ge worden dóór 619 stemmen tegen 430, welke aen di n heer Gillis-House, van Antwerpen, waren gegeëven. Eenen pompier, De Coene genaemd, was van hu s tot huys in het kleyn Beggynhof te Gend gegaen én had van elke Beggyn eenen halven fr. geëyscht, beweêiende dat dit geld moest dienen om de niéuwe registers van d volkstelling te verveërdigen. Den pompier had op deéze wvze reeds van 54 Beggyntjcs eenen halven frank ont vangen, en een deel deézer ontvangst verteerd, wanneer de zaek is ontdekt, den aftroggelacr aenghouden en Ier beschikking van den prokureur des konings is gesteld. Vaderlander. 51en verneemt uyt Béverloo dat, op het gehugt Corpsel, in den nagt van den 30 tot den 31 december, vier kerels die het aengezigt zwart gemaekt hadden, by de echtgenoóten Dieprens zyn ingebroken, en de bewoo- ners gedwongen hebben, onderde grootstebedreygingen, te zeggen waer hun geld verborgen was. Boven dit geld, hebben de booswigten nog twee hespen en 50 kilogr. spek medegenomen. De schelmen, wanneer zy vertrokken I zyn, hebben de echtgenoóten Dieprens bedreygd te ver moorden en hunne wooning in brand te steéken, indien er kennis van dit schelmstuk aen de justicie gegeéven wierd. Geduerende het jaer 1846 zyn op de merkt van Tliielt 02,143 stukken lynwaed te koop aengeboden, en 51,420 derzelve zyn verkogt. Die lynwaeden, gemiddeld op eene weerde van 75 frs. het stuk berekend, hebben tot eene omzetting 4,081,300 frs. aenleyding gegeéven. Hola, al die lynwaeden te Thielt ter merkt gebragt, waren geweéven van garen niet de hand gesponnen. Te Kortryk is den konynenhandel in vollen bloev. Op de voórlaetste merkt aldaer waren dertien honderd konynen te koop gesteld. De volgende regelen ontleenen wy aen de Gazette van Audenaerde Eenen onzer mensclilievende geabonneérde, spreé- kemie van de verschrikbaere armoede, schryft ons dathy zich ter voórledene wéék, omtrent den avond, op eenê gemeenle, by deéze stad bevond, in een hutteken zamen- gesteld van twee plaetskens, en bewoond door twee huys- houdens. Twee kloeke mans zaten aldaer t' huys zonder werk, twee vrouwen waer van d'eene in het kraem stond to vallen, en de andere bezig met garen te spinnen, aen 33 centimen het pond, daer zy eertyds 14 a 16 stuvvers voor had, en verders nog zes kleyne kinderen, alwaer noch eéten noch vuer te vinden was, en boven deézen rampspoed den deurwaarder verwagténde om hun op straet te stellen, zonder te weéten waer hunnen intrek te neémen. Konden de brusselsche dansers en soireéhouders ge dwongen worden tot hetnabyzien van diergelyke ellende, zy zonden misschien hunne verkwistingen beter besteéden 5Iaer, eylaes! hoe gaet hel? Den vetten wéét niet dat den mageren honger hééft, en den warmen dat de koude nypt. Uyt Gend schryft men het volgende Deézer dagen, zyn, in den avond, tusschen zes en acht neren, op verschillige plaetsen deézer slad, en dit in Straeten waer weynigen doorgang is, verscheyde persoo- nen aengesproken, en onder bedreygingen gedwongen geweést, geld aen kwaede kerels en onbeschofte schooy- ërstegeéven. Den 9 deézer hééft in de brabandsche gemeente sSterbeék eenen hevigen brand gewoed, welken in wey nigen tyd zes huyzen hééft in asch gelegd. Den uytvoer van het vlas is zeer groot en overtreft zelfs dien der lynwaeden. In 1845 hééft den uytvoer naer Vrankryk 5,204,532 kil. bedraegennaer Engeland 5,788,389 kilog. eene weerde verbeéldende van te samen 11,538,320 frs., terwyl den uytvoer der lynwaeden naer Vrankryk slegts beloopt tot 2,165,392 kilogr., eene weerde hebbende van 15,157,734 franks. Tot voorzitter van de medicaele kommissie in Oost- Vlaenderen, vóórhel, jaer 1847, is 51. Verbeek benoemd. 51. Lados, is tot geheymschryver van die kommissie aengesteld. Er is spraek van het daerstellen van eenen electri- schen telegraef tusschen Antwerpen en Vlissingen. 51en verzekert dat het gouvernement weygert den budjel der stad Brussel goed te keuren, om dat de uyt- gaeven de inkomsten overtreden. De Algeineene 51aetsehappy ter begunstiging van de nationaele nvverheyd (de Oude Bank) hééft te Brussel eene inschryviug geopend om de arme lieden der beyde Vlaenderen te ondersteunen en ter hulp te komen. De Bank hééft vóór 50,000 fr. ingeteekend. -De pokkeu heerschen ernstig te Brussel en in de omstreéken. Veéle kinderen en ook persoonen van ge- voorderden ouderdom sterven aen deéze kwaedaerdige ziekte. Talryke jongelingen die gevaccineérd waren, zyn aen deéze ziekte gestorven. Den communaelen raed van Doornyk hééft eene inteekening ten behoeve van den armen geopend. 5Ien verzekert dat den borgemeester van Verviers zyn ontslag aen den koning gaet zenden. Den yzeren weg tusschen Rotterdam en denïlaeg zal den 15 april aenstaende geopend worden. - Te Berlyn zyn, in een pensionnaet, twaelf jonge joffrouwen verstikt gevonden. Men had, in den nagt van den, 4, den sleutel van den kachel die op de slaepplaets brandde, toegedraeyd, en den koolendump hééft de pen- sionnairen doen verstikken. Toen men des morgends die joffrouwen in deézen toesland vond, liep men in alleryl om den geneésheer. Dank aen de spoedig toegediende zor gen, kon men nog elf pensionnairen tot zich zelve doen komen de twaelfstc was doodDry andere zyn in den dag overleéden. Men hóópt de acht overige te zullen behouden. Uyt Odessa schryft men dat men niet ophoud uyt die have talryke laedingen graen naer alle landen van Europa te zenden. Over eenige dagen kwam eenen werkman van Wambrechies, arrondissement Ryssel, van den bakker, die hem geen duyt krediet had willen geéven, en vond onder wege eene stukje van een dagblad met eene op roeping der erfgenaemen Mte Oostende. Den man herinnerde zich, dat zynen vader hem dikwerf gespro ken had van eenen ryken bloedverwant, in die stad woonagtig. Dóór bemiddeling van den dorps-notaris te regte geholpen, is het gebleéken, dat dien werkman een erfdeel van 63,000 frs. was ten deele gevallen, en hééft hy vermeend zyne nieuwe fortuyn niet beter te kunnen inhuldigen dan met vyf duyzend franks aen den armen uyt te deelen. Bv Canet, in het departement van den llerault, (Vrankrykzyn twee gendarmen dóór eenen jaeger dood geschoten. Die twee gendarmen hadden den ge- melden jaeger zyne jagt-permissie wilien komen afvroe gen; maer deézen had op hun aengelegd en bedreygd op hen te schieten, indien zy durfden naederen. De gen darmen sloegen op deéze bedreyging geen agt, maer den jaeger vuerde, en velde eenen van de twee neder. Den anderen gendarm loste toen zyne karabyn, en velde den jaeger op zyne beurt neder. Daer hy meende hem zwaer gekwetst tè hebben, had hy de onvoórzigtigheyd den jaeger zyn geweer te laeten, èn ging by den maire zyne verklaering doen; maer middelerwyi was den gekwetsten overeynd gaen zitten, had zynen tweeloop wederom ge landen, en de overheden ziende naederen, schóót hy den gendarm die by hen was, vlak dood, en brandde zich daerua zelf dóór den kop. Zitting van 12 Jan.By de opening der zitting hééft den minister van 't binnenlandse!) aen de kamer een ontwerp van wet voórgedraegen strekkende om het getal der sénatcurs en volksvertegenwoordigers te vermeerde ren. Luydens dit ontwerp zullen de provinciën winnen als volgt: Antwerpen 1 volksvertegenwoordiger.Bra- band 5 id. en 2 senateurs. West-Vlaend. 1 volksverte genwoordiger.—Oost-Vl. 2 id. en 1 senateur. Hene gauw 5 volksvertegenwoordigers en 1 senateur.—Luyk 2 volksvert.en 1 senateur.-Namen 1 volksvertegenwoor diger.Zoo zal de kamer uyt 108 enden senaet uyt 34. leden samengesteld zyn. Vervolgens voegt aen minister van financiën een kre diet van 165,000 fr. tot het aenkoopen van een gebouw ter bewaering der archiven. Deéze twee ontwerpen worden naer de sectiën verzonden. Na eenige woordenwisselingen tusschen M51. d'Anethan en Delfosse, over zaekendie in deézen oogenblik geenzins te pas komen, hééft de kamer de algemeeiie beraedslae- gingen over den budjet van justicie als dagorder aenge- nomen en de zelve in de opvolgende zitting voortgezet, in welke er om zoo te zeggen niet als kyven en krakeelen over zommige misbruyken is verrigt geworden. Op tyd en stond zullen wy op de stof deézer beyde zittingen in welke er van de amovibiliteyt der pastors desservanten is gehandeld, terugkomen. In de zittingen van 14 en 15 hééft de kamer de alge- meeneberaedslaegingenoverden budjet van justicie voort gezet. Den minister hééft op de redevoering zynertegen- kanters geantwoord en eenige dóór hun aengehaelde dwaeüngen wederleyd. Den minister van openbaere wer ken hééft alles ingespannen om te doen zien dat hy niets verwaerloosd hééft om de in Vlaenderen uyt tevoe- ren werken te bespoedigen. Twee wetsontwerpen zyn insgelyks voórgedraegen, het eene strekkende tot verbe tering des postaele wetten, en het ander om het getal der rechters by de rechtbank van Nivelles te vermeerderen. Verzonden naer de sectiën. Frankfort, 13 Jan.— Uyt Dresden word gemeld, dat den vyelbekenden Tyssowski, den geweézen dictator van den jongsten Krakauschen opstand, die nog altyd op Koningsteim gevangen zit, dóór lusschenkomst viin het Saksisch kabinet, het verlof verkregen hééft van Oosten- ryk, om naer Amerika te vertrekkenelke verdere straf moet hem kwytgescholden zyn en de kosten van zyne reys naer de Nieuwe Wereld moet het Oostenrykseh gou vernement op zich genomen hebben. Op de grenzen van het Russisch ryk, in denkreits Brosk, bevind zich, te midden van byna ontoeganglyke wouden, eenen afgelegen hoek, welken dóór afgodsdienst bedryvende Tscheremissen bewoond is; dit volk komt zich tot het christendom te bekeeren, en den bisschop van Orenburg heelt den 12 October in hun voórnaemste dorp de eerste kerk gewyd. Londen, 15 Jan.De byzonderheden, welke wy heden uyt Ierland ontvangen, zyn droeviger en zorgbaerender dan dezelve nog ooyt geweést zyn. In de enkele parochie Skull, in het graafschap Cork, zyn in de afgejoopene wéék gemiddeld vyf-en-twintig menschen per dag do hongerdood gestorven! Honderdeongelukkige bezwyken van koude en gebrek, en dry vierde der overleévende zyn dóór dezelfde oorzaeken ziek. Even rampspoedig is den toestand der parochiën Kilmoe en Caherah in het zelfde graefsehap. Den agent van een onderstands-comité schryft, dat de inwoom rs dier parochiën noch aerdappe- len, noch graen meer hebben. Het gevogelte is sinds lan ge verdwenen. Men ziet er noch runderen, noch schoepen, noch verkens; want al het vee is verslonden. De honden en katten zyn van honger bezweken, of hebben hunne meesters tot voedsel verstrekt. Geenen dag gaet er voór- by, of men ziet eene moeder, welke zelfhaer kind, en eenen man die zyne eygene vrouw ter aerde bestelt.' I)e persoonen, welke in staet zyn, om het lotdiër ongelukki ge bevolkingen vry nauwkeurig uyt te meéten, zeggen, dat vóór de maend april de helft van de inwooners diëi' baronnvën van honger zullen gestorven zyn. Degeéne die nog eenige middelen over hebben, maeken toebereydsels, om in de aenstaende lente naer Amerika te kunnen verhuyzen. Voórledene wéék zyn uyt Londen naerBelgiën ver zonden 10 duyzend oneen gemunt zilver, en 15 duyzend oneen zilver in staeven, alles in betaeling van geleverde graenen en eétwaren. Aelst, den 11 January 1847. Mijnheer den Opsteller Wy hebben wel gepeysd, dat 51. St ons eene stoute en onbeleefde antwoord zoude gegeéven hebben en dat hy onzen brief zoude aenveérd hebben, juvst als of wy met hem den spot wilden houden; maer verre zy van daer; wy hebben maer alleenlyk den tweezin, die men er kunde uytraepen, doen zien, en hebben ge- zeyd dat er tusschen compenséren en arrangeéren groot verschil was; dit gezegde houden wy nog staen, en voe gen er bv dat men nooyt moet rood worden om de naemen van groote mannen op onze werken te zien pronken; want daer zoude men zich eer moeten over beroemen. Nu dan, om een woórdeken over zyne antwoord te zeggen, zouden wy vooreerst geèrne weéten, wat boos- aerdige en valsche bevalligheden in onzen brief, van den 29 december 1846, stonden en dewelke hy als onweèr- dig (sic) eener antwoord aenzag? Is het misschien, om dat hy zelf het niet kan beantwoorden Wel, hééft hy dat niet doen zien dóór zyne stiizwygendheyd hy hééft nogtans onzen brief geleézen, zelfs hy hééft hem gestu deerd, en hy zwygt.Is het dan van noode dat wy er nog verder over spreéken, alswanneer hy zoo klaerlyk zyn eygen vonnis uytspreékt Hy hééft groot gelyk van er zich alzoo uyt te trekken, en van ons op deéze wyze te doen gevoelen, dat hy liever eene particuliere plaets zoude hebben, om met ons een gesprek aen te vatten. Maer neen; deéze propositie aenveêrden wv niet, die repugneért aen ons karakter en aen ons ge- bruyk; wy hebben liever in het openbaer te spreéken en ons naemloos te houden, om met meerderen moed en kragt ons te verdedigen, indien het nog van noode is. In de conclusie van zyn briefken zegt hy eyndelyk Onzen gewaenden (T) berisper moet immers weéten dat al wat kunst of weètenschap betreft, niet in nieuwsbladeren hoeft uytgelegd te worden. Ah Ah Ah Wat moet men daer uyt besluyten Niets anders, als dat hy liever in het bezonder met ons een woórdeken zoude spreéken, als nog te moeten antwoorden. Om alzoo zich ten onde ren te geéven, moet men waerlyk s-l-i-m zyn. (1) Wy zullen hem dit pithéte vergeëven, om dat hy zvae tegenstreévers niet kem.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3