fer ZONDAG 24 JANUARY 1847. EERSTEN JAERGANG. Nr 19. AELST, den 23 January. EEN HERBERG IN DE PYRENEEN. STAETKUNDIG 0VERZ1GT VAN IS TOT 22 JAN. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dag'.eokening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 15 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel ja er inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos ecne annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- ner» verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèrcn mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SL'UM. DENDENDER-B Vervolg zie n' 17. Eene tweede oorzaek is het gemak dat den koopman in mecaniek garen ontmoet vóór het rangschikken zyner koopwaeren, en de afweézigheyd van alle vrees vóór be lemmering in zyne magazynen. Eenen koopman van garen moet aen alle aenvraegen die hy ontvangt konnen beantwoorden. Nu, hy kan het mecaniek garen van eene verzogte fynte en in zulke hoeveélheyd als hy verlangen kan, bekomen. Het mecaniek garen is, van inde fabriek zelve volgens numero gerangschikt, hy vraegt al de nn- meros die hem dienen konnen, en dat in de hoeveélheyd die hy goedvind.Dat hy verders kenne de sóórten die hy vóórziet te konnen vertieren, en het getal van kilogr. of bundels die hy zou konnen noodig hebben, en hy zal zyn magazyn voorzien, indervoegen om aen alle aenvrae gen te voldoen, zonder ooyt met overschotten moeten by te blyven. Anders is het gelegen met eenen koopman die zynen handel bepaelt aen de garens met de hand gesponnen. Deéze garens worden algemeenlyk op de publieke merk ten verkogt; daer ontmoet men duyzend verkoopsters en duyzend pakskens garen min of meer verschillend 't zy opzigtens het vlas, 't zy opzigtens de fynte, 'tzy opzigtens de andere hoedaenigheden die in het gareii vereyscht worden. Den koopman op eene merkt kan alles op het nauwkeurigste niet naeletten, hy moet zich vergenoegen met alles ten naesten by te schatten, want hy moet eene zekere hoeveélheyd koopen, wilt hy eenig gewin beko men, en daer vóór is er zich op de merkten te verhaes- ten.Dat hy duseen honderd kilogrammen garen koope, en hy zal er dry of vier sóórten van fynte, van glans en ook van hoedaemgheyd van vlasin ontmoeten. Deéze ga rens in zyn magazyn toegekomen, moet den koopman de zelve aldaer rangschikken, zoo dat, maer eene of twee sóórten van garen benoodigende, hy zyn magazyn met twee of dry sóórten zal opgepropt en belemmerd vin- Den weg dien Anloón en Jozef neémen moesten om zich naer JPau te begeéven, waerzy wisten datde slot-maekers zeergezpgt wierden, was veylig en gemakkelyk; maer Jozef raedde aen Antoón van naer Arrens eenen zyner oomen te gaen bezoeken die hun voorzeker wel onlhaelen en eenige goude louizen in de band steéken zou. Zy namen dan rigting langs den kan de Py- reneën. Zy reysden blygeestig en welgemoed voort, de geeiie die zy op den weg omnoetlen, groetende, want zulks in die streéken eene beteéfdheyd was waeraen den geringsten land man niet zou hebben durven ontbreéken Zy kwamen te Argelès, fraey dorp van het departement der Hooge-Pyreneën, aen, rustten aldaer eenen nagt, en vertrokken 'sanderdags naer Arrens. Maer in plaets van den weg van Anzun te volgen, die hun regt in het bedoelde dorp zou geleyd hebben, ietrouwden zy op ouderrigtingen die zy geloofden verstaen te hebben, verdwaelden lussfchen de gebergten, en altyd door het gewoon wóórd van regt uyt der bewooners misleyd, verwyder- den zy zich meer en meer van hunnen weg. Het was slegts een ure des namiddags dat Jozef en Antoón «ntwaerden dat zy reeds te Arrens zouden hebben moeten aen- gekomen zyn, hadden zy werkelyk eene goede rigting genomen. Zy gingen nog eenigen tyd voort en ontdekten in de verte vier •f vyf dorpen aen den voet eens bergs. Maer 't welk was nu Arrens, of liever, was Arrens onder diedorpeu gelegen? Zy be- sloóten dan op goeden uytval den berg af te gaen; maer eer zy voorderden, zetten zy zich onder eenen hulst en aten een stuk brood met spek dat zy in hunnen knapzak hadden medegeno men. Tydens de maellyd, had zich de raoeyte doen gevoelen en zy bieéven zoo lang rusten dat huneyndelyk den slaep overviel. den, waer vóór hy geen onmiddelyk vertier heeft, en daerenboven nog, zonder somtyds aen al de aenvraegen te konnen voldoen. Eene derde oórzaek van begunstiging vóór het meca niek garen en van onderdrukking vóór het handgespin, is, dat het inekaniek garen by den ryken fabriekant, in alle hoeveelheden, op borg verkrygbaer is, wanneer den koopman krediet en trouw bezit, terwyl men de garens met de hand gesponnen, van de arme spinsters koopen moet en met gereede penningen betaelen. Indervoegen dat eenen koopman in mecaniek garens, zonder bankiers aen te spreéken en verderflyke ontleeningen te moeten doen, met eene gelyke fortuyn, tienmael zoovéél handel dryven kan, dan wel eenen koopman van garens met de hand gesponnen; en, daer in den tvd dien wy beleéven, allen die zich op den koophandel toelegt, deézen in 't groot wilt dryven, hebben onze twynders en garen- koopmans zich op het mecaniek gesmeéten. Nu, het mecaniek garen eens het voorwerp van bunnen handel geworden zynde, pryzen en verheffen zy het eenstem- miglyk met onze groote fabriekanten, ten naedeele van het handgespin, het welk zy uytbazuvnen als teenemael verloóren, en zich nooyt meer te konnen opregten, ook word het mecaniek garen somtyds afgeschilderd als geheel alleen de vlas-nyverheyd uvlmaekende, somtyds als noodzaekelyk om den doodstryd van het handgespin nog een weynig te verlengen; 't is alzoo dat M. den graef Charles D'hanede Steenhuyse Zyne Majesteyt den koning inliet gestigt der Gendsche vlasmaetschappy, in July 1846 ontvangende en begroetende, zegde Dat de vlas- nyvérheyd geene nieuwe gunsten of voordeden vroeg, maer enkelyk het behoud van de tractaeten met Vrankryk ver langde. Aldus volkomenlyk afzondering maekende van het handgespin, want deés nooyt de minste gunst of voordeel bekomen hééft, en het allergrootste gebrek Iyd, in weérwil het de eenigste vlasnyverheyd uytmaekt die Belgiën bezit en vóór het toekomende Bezitten kan, niettegenstaende dies, den grooten en magtigen mecaniek spinner aenhoorende hééft Zyne Majesteyt waersehyne- lyk geloofd dat de vlasnyverheyd voldaen en gelukkig Wakker geworden, was het reeds duyster, en, by dcafweé- zigheyd der inaen, gingen zy tastende vöort; eyndelyk bepeur- den zy een licht dóór deboomen, naer 't welk zy rigting namen en zagen dat zy digi by eene woouing waren. Een uylhatigbprd dat aen de deur hing, verzekerde hun dat liet eene herberg was zy klopten, en terwyl zy wagtten, Jozef fluysterde Antoón in de oor 'Tis hier eene struykroovers streók. a Anloón lachte met de benauwdheyd van Jozef; maer, toen men hun geopend had en zy binnen getreéden waren, lachte Antoón niet meer. Een do- zyn welgespierde mannen zaten in de herberg rond het vuer geschaerd, nooyt had Antoón diergelyke gelaetstrekken gezien. Zy waren tamelykwel gekleed, en, gewapend met eenen dikken stok, warmden zy zich zonder eén wóórd te spreéken; maer ongerustheyd stond hun op het voorhoofd te leézen en namen aendagt op het minste gerugt dat zy langs buy teh hoorden. Van tyd lot tyd wisselden zy een afgebroken wóórd onder hun. Schoone daghuer zegde den eenen. Hoe véél voóruwaen- deel Twee.—Waer zyn zy?llegraeven, gy weet, met de andere.» Antoón en Jozef acnzagen elkander en bemerkten wederzyds dal zy er bleek als de dood uyt zagen. Op deézen oogenblik trad men binnen zonder kloppen, en men zag twee gendarmen; al de mannen wisselden eensklaps eenen oogslag onder eikanderen, en eenige verborgen de pistoólen die zy aen hunne gordels droegen. Eenen van hun die in den hoek der schouw zyne pyp rookte, begon te zingen. De gendarmen nae- derden en vroegen hem zyn passeport.'liy trok met geiustheyd een vuyl papier van onder zyn kleed, "en met het papier eén overgroot meswaervan het lemmer wel twee voeten lengde had, en begon met deszelfe punt zyne pyp te kuysschen, terwyl den gendarme het passeport las.'— a Gy heet Ludovicus Baldera, en gy zvt Spanjaerd n Zegde by tot den boer.Staet er Ludo- was.'T is alzoo dat men in do groote nieuwsbladen en in de volkskamers zelfs alle middelen van aenmoedi- ging of onderstand vóór het handgespin ziet tegenspreé- ken, als den noodzaekelyken ondergang tot eene andere nyverlieyd vertraegende.— 'T is alzoo Zal voortgezet worden. Aen het hoofd van de lyst der persoonen die tot het eerelegioen verheven worden, ziet men vier russische nae men pryken. "fis schier een wonder want tot thans toe had kevzer Nicolaes aen zyne onderdaenen verboden de eereteekens van den koning van Vrankryk te draegen. In verschillige streéken van Vrankryk zyn, wegens de duerte der graenén, onlusten uytgeborsten. Dekoningin van Engeland lieéft op 19 deézer de zitting van liet parlement geopend. Haere redevoering spréékt bvna uytsluytelyk over de armoede van Ierland en Schol- land, en over de noodzaekelykheyd van spoedige hulp middelen tegen dien geessel te verzinnen. Den hongersnood in Ierland is verschrikkelyk. Te Du blin hééft eene bende van 300 mannen zich aen bruod- plundering overgelaeten, zonder dat de gewapende magt zulks hebbe durven beletten. liet jong Ierland komt zich als lersch bondgenoótschap op te vormen, ten evnde de nationaele belangen uyt te breyden en de wetgeévende onafhanglykheydte bekomen. M. Smith O'Brien is als voorzitter van den raed uyt- gcroepen. Eene nieuwe Crisis bedreygt wederom het Spaensch ministerie. Als iets zeer gewigtig meld men het verdrag aengegaen tusschen de zoo gezegde miguellistische party met de Junta van Oporto. De ineensmelting deézer beyde party- vicus Baldera op gescheéven Antwoordde deézen.Zonder twyffelaengezien liet uwen naem is hernam den gendarme. —Alsdan is hei myncn naem, ingezien hctgeschreéven is. Gy zyt koopman?Slaet er koopman op geschreéven? Zonder twyffel; maer zyt gy waerlyk koopman indiener koopman op staet, ik hen koopman. Waer toe dient u dit wapen? Gy weet wel dat het verbon den is aldus gewapend, op framch grondgebied te komen.—Ge wapend, riep den boer uyt; men mag zich dus de tanden niei kuysschen. noch zyn brood snyden, in Vrankryk. Welhaest zal men spelden vóór pyken neémen. Terwyl de gendarmen hun onderzoek voortzetten, zagen zv dikwils naer de deur. Antoón beeldde zich in dat er ging eene gewapende bende binnenkomen en dat men deéze ellendelin gen ging aenvallen en vermoorden; ondertusschen dat hy aen middelsdagt om de gendarmen ie doen gelooven dat hynoch Jozef van het gezelschap deézermannen waren, zeydeeensklaps Baldera tot de gendarmen; Hoe! Gy gaet henen néémt hel avondmael met ons.» Zeer geërne,antwoordden deéze. Het zyn gewaende gendarmen, dagt Antoón, die hier zyn om de reyzigers gerust te stellen, want voórzeker zyn dit alle struykroovers. Men neemt dus het avondmael; en de uer van te bed te gaen. gekomen, hoorde Antoón Baldera tot den weêrd zeggenplaets! hun inde kamer... wéét gy...Ja.lk zou ecne andere ver langen riep Antoón onvoórzigtiglyk uyt. Eene andere, wat?Zegde den herbergier, die niet bemerk! had dat Antoón luystcrde.Dame, zegde Antoón stamelende, eene andere... Ecne andere f!esch?Men zal u die boven brengen. Dan, ras te bed, vuer en licht moeten uytgedüofd worden, gy ziet wel dal gy de laelste zyt. Antoón en Jozef UdJpfiiëii 'opecne soórt/^ P l v,-\ if 3.- - T-_!

De Denderbode | 1847 | | pagina 1