ZONDAG 51 JANUARY 1847. EERSTEN JAERGANG. Nr 20. AELST, den 30 January. EENEN AVOND VAN JAN BUCKLER. STAATKUNDIG 0VERZIGT VAN 22 TOT 29 JAN. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag end':e dagteekening van den daerop volgenden Zondag.— Den pr, rr inschrvving, by trimester, is bepaelü op 1 Ir. 75 c., die i, annoncen op 15 centimen den drukregel. De personnel, die voor een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maemien 1 teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad do n pi:.c - sen. Indien iemand regtveerdige klagten ongegronde n lla men in 'l algemeen belang te doen hééft, hy mag op ome r- ty,Iigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onx i - nen verleènen en dezelve ondersteunen. Dit werkblr.' z verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen gehevm ge houden worden, len zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle'artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DEN DENDER-BODE. Vervolg zie n' 19. 'T is alzoo, dat men in een smeekschrift van 17 April 1846, uyt Aelst, aen de volkskamer toegestuerd; deéze plaets aentreft l)e vlasny verheyd van de stad Aelst en haere menig vuldige omliggende gemeentens bevind zich in eenen voldoenden staet van voorspoed vóór wat de mededin ging met den vremden raekt, en deézen mag men aen het mecaniek garen, gezaementlyk met het handgespin verweéven, toeschryven. Deés laetsle slach is nooyt te Aelst veriaeten geweest, de met de hand gesponnen garen-merkt deézer stad is altyd wel bezogt; talryke in- koopen worden er weékelvks geóaen; het mecaniek ga ren komt het handgaren te hulp; het eerste is onvermy- delyk geworden, want zonder den voortgang, (sans les progrès) zou den vremdeling ons op alle merkten ver vangen etc. Onze arme spinsters konnen maer 20 tot 25 centimen dags winnen; in diergelyke omstandigheyd, is het niet eene bittere beschimping de vlasnyverheyd in Aelst en zyne omliggende gemeentens voor te draegen als zich in eenen voldoenden staetvan voorspoed te bevinden 20 tot 25 centimen de helft te weynig om te leéven. Nogtans het vrouwvolk spint en het manvolk weeft, en zy moeten blyven spinnen en weéven, en waerom Om dat men tot heden vóór Vlaenderen nog geene andere nyverhevd bedenken kan. Om de bedelary zoo veel mogelyk te verminderen heeft men bynae in alle gemeentens, nyverheyds-comités ingerigt; deéze willende de arme aen het werk houden, geéven hun vlas te spinnen geen ander werk vindende om hun binnen huyze bezigheyd te bezorgen. De min behoeftige en de landbouwers in 't algemeen, huyten den tyd dat zy op hunne akkerlanden eene dag- huer konnen verdienen, spinnen of laeten spinnen, heb bende liever iets te winnen, hoe kleyn het ook zyn moge, als zonder eenige be;.igheyd den tyd over te brengen. Alzoo is de merkt van Aelst altyd wel van liandguren vóórzien, en groote aenkoopen worden er weékelyks van gedaen. Maer het smeekschrift wilt den aftrek van het handgaren aen het bestaen van het mecaniek toeschry ven; het is in de mengeling van deéze beydc, het meca niek garen die de mededinging met den vremden staende houd. Nu dit is eene misgreep, die onze slaelsmannen, die van de vlasnyverheyd geene kennis hebben, in doó- ling zou konnen brengen, ten nadeele van bet land, ge- lyk wy het klaer genoeg in onze voórige nummers heb ben beweézen. X Deéze mengeling van garen word zoodaenig gemeen dat men op de merkten van Vlaenderen en wel voórnae- inelyk op deéze van Aelst de zelve begint te onderstel len; een lynwaed van zuyver handgespin word uytge- maekt als of het van gemengeld garen ware en het eerste kan geenen voórdeeligeren prys bekomen dan het twee de. 'T is alzoo nog voórnaemelyk dat onze oude en op- regte vlasnyverheyd naer verdiensten niet meer beloond word, en dat onze arme spinsters niet meer konnen winnen om te leéven. Maer indien het handgespin beter is, indien het daerby nog beter koop is, hoe komt het dat de weevers zoo dikwils mecaniek garen gebruyken om hunne keting te verveêrdigen De weevers even als onze spinsters zyn gemeenelyk arm. Eenen weever kan aen vyf spinsters werk leve ren, en vyf spinsters worden zelden in een huysgezin ge vonden; hy moet dus een deel van het garen koopen; koopt hy net op de merkt of van eene spinster, hy moet het met gereede penningen betaeien, en hiertoe ontbreé- ken hem dikwils de middels. Hy gaet vervolgens, om niette moeten ledig blyven, het garen dat hem ontbreekt in een magazyn van mecaniek garen zoeken, alwaer hy het op borg verkrygt. Hy haelt daer, by voorkeur de scheêrte om dat deéze byzondere hoedaenigheden vereyscht; het garen vóór eene scheêrte moet elfender zyn en behoorelyker gedraeyd dan wel vóór den inslag, zoodaenig dat alle spinsters met gelykelyk bekwaem zyn, om goeden scheêr-draed te spinnen, 't geen te wege brengt dat eenen weever die zelfs de noodige penningen bezit om alles gereed te betaeien en zich op de merkten te gerieven, niet altyd op eenen merktdag de verzogte hoedaenigheyd en de noodige hoeveélheyd tot eene scheêrte, konnende vinden, zich ook al naer het magazyn van mecaniek garen begeéft. Al deéze beweégreden^gevoogd by het denkbeéld dat Jan Buckler was eenen der beroemdste opperhoofden diër henden die dóór de lange oorlogen van Vrankryk met Duytsch- land b< g instigd, zich op de grenzen hielden, van d'eene streek naer d'aadere trokken, de kasteelen plunderden, de boeren met geweld geld afpersten en de sloulmoedigheyd zoo verre dreé- ven, dat zy meermaels geheele gemeentens bezet hielden en er gerustelyk schattingen ligtlen. In 1779 geboren, Buckler was nauwelyks 16 jaéren oud toen hy ten gevolge van eenen twist, het vaderlyk buys verliet, en zich in eene diër benden wikkelde Slwaer hy eerst zoo veel bchendigheyd en stoulmoedigheyd toonde, dal hy er welhaest het opperhoofd van wierd.Van toen ufnamhy den naem \znSchinder-Hanz of Jan den Vilder, naem dien hy maer al te wel verdiende dóór zyne vreesverwekkende vrcedheyd. Jan den Vilder ondertusschen, had vriendschappelyke betrek kingen met het opperhoofd eener andere bende, Pier den Zwar ten, aengeknoopt; in de groote gelegenheden, als het er op aen- kwam. B. V. om metgeweld de zwakke bezetting van 'teen of ander stedeken te overrompelen, vereenigden zich de twee ben den en werkten tesaemen; vervolgens, als den goeden uytslag haere onderneéming bekroond had, wierd den buyt gedeeld en zy scheydden zich. Op zekeren dag, was Pier den Zwarten Jan den Vilder in des- zelfs kantonnementen omtrent Limburg, komen bezoeken na dat deézen met zynen vriend goede cier gemaekt had, zegde hy de vermengeling van garen zyn lynwaed zal onkennelyk inaeken en dat hy het alzoo zal konnen verkoopen vóór een lynwaed van zuyver handgespin, doen hem het me caniek gebruyken. Het smeekschrift duyd eyndelyk het mecaniek garen aen, als eenen voortgang die wy moeten involgen, zoo niet, dat den vremdeling ons op alle merkten vervungen zal. Alzoo, eene nyverheyd die men bezit, eene nyverheyd ulgemoenlyk gezogt, eene nyverheyd welkers overtrell'e- lykheyd nog nooyt is betwist geweest, met eene gelyk- slachtige nyverheyd, doch welkers voortbrengsels legt er ?jyn, vervangen, om aen de vremde volkeren de evenweé- zenlyke voorwerpen die zy zelve maeken of binnen wey- nige jaeren maeken zullen te konnen leveren, is in d'oogen van de opstellers van het smeekschrift eenen voortgang, (un progrès zou het niet eerder vóór iets slegter dan eenen agter uytgung moeten gehouden worden? Zal voortgezet woorden. hem. Nu dat wy wel gemiddagmaeld hebben, wil ik u laeten avondmaelen met de schoonste vrouw die men gezien hebbe. 'T is dan met de weerdin uyt den rooden Arend, de schoonc Margriet Biauck'?Iloe eene oude herberg-meyd?... Voor wien aenziet gy my? Op myneziel, 'lis melde barrounesvan Walsiad dat ik u wil doen kennis maeken. Het gaet avond worden, en "l kasteel is wel dry ueren van hier gelegen; maer, met goede peérden is deézen afstand welhaest afgelei d. Vertrekken w y dus. 'T was midden september, de twee baenstroopers kwamen ten 8 ueren te Walstad aen. Jan belde aen de poort van 't kas teel, die aenstonds geopend wierd, en eenen knegt kwam aen de bezoekers vraegen wie zy waren en wal zy verlangden.Wy willen hier binnen.Maer mynheeren, hetzou ten minsten be- taemen dat gy my zegde wie gy zyt; ik zou dacdelyk naer de bevelen van Ml den baron gaen vraegen, ch...Nieuwsgierigen babbelaer riep, Jan uyt, 't is reeds de helft te veel; en geruste lyk een pistool uyt zynen gordel neémende, verbryzelde hy het hoofd van den ongelukkige!) knegt, trad met zynen vriend bin nen, en beyde hel voorhof overgetrokken, kwamen zy aen de binnendeur der wooning. Alsdan kwamen verschcyde knegten toe geloopenJan zegde hun: Gaet den baron en baronnes be- rigten dat den heer Jan den Vilder met zynen doórlugtigen vriend, Pier den Zwarten, met hun w illen avondmaelen. Nauwelyks hadden de huyskuegten de twee zoo gekende als vreesselyke naemen hooren uytspreéken, of zy yldcn naer bin nen; eenige verschoólen zich op de zolders; de minstbevreesde gingen hunnen meester waerschouwèn die, zoo als liet den on- beschroomden baenstrooper vóórzien had, met de barounesaen M. den hertog van Pasquier hééft aen Z. M. den ko ning der Fransche, leézfng gedaen van het adres, in haere laetste vergadering dóór de kamer aengenomen. Het Spaensch ministerie hééft zyn ontslag gegeéven. M. den hertog van Sotomayor, gemaetigen staatsman, is belast met de opvorming van een nieuw ministerie. De provincie van Navarra is in volle gisting. Te Pam- peluna, Estelia, Talulla hebben de recrueten, dóór aen- hitsing zegt men, van Carlistischeagenten, eenen opstand gewaegd. De gewapende magt lieéft er moeten tusschcn komen en er is bloed vergoóten. Thans word geleugenstrafthet geen wy benevens meest al de nieuwsbladen betrekkelyk de Miguëllisten en libe- raele van Portugael gezegd hebben. Deéze hebben zich niet vereenigdzy hebben slegts beloofd ten aenzien van elkander onzydig te blyven; en alleenelyk tegen den ge- meenen vyand te werken. Zie hier in weynige wóórden den toestand ten aenzien latei was. Wy zyn verloören, riep den baron uyt; de twee ben den omringden reeds liet kasteel. Egter stond hy op en vlóóg naer de deur zyner kamer om zyne wapens te haelen; maer, op dit oogenblik traden de twee bandieten binnen. Derangeer u niet M. den baron, zegde Jan; gebueren on dereen hoeven geene komplimenleD te maeken. 'T is darrein dat ik de vryheyd genomen heb van met mynen vriend u hei avondinael te komen vraegen. Vervolgens tot de baronnes nae- derendediedoór den schrik als 't wareop haeren stoel genageld was, groette hy deéze en wilde haer de hand drukken. Al deéze redevoeringen zyn onnoodig riep hun den baron, zich tusschen den roover en zyne vrouw stellende; wy weelen wat gy hier komt haelen; welk rantsoen vraegt gy? Gy zyt zoo haeslig, M. den baronals 't u belieft, man, wy zullen "alles op zynen tyd verrigten. Gedoog dat wy eerst onze hulde aen M°". de baronnes bewyzen. Den baron bezat zich zeiven niet, hy vrong de handen, en verroerde zich niet. Vriend Pier, hernam den Vilder, zich lot zynen gezel wendende, M. den baron schviil eene les van welgemanierd- heyd noodig le hebben; gy gaet my het plaizier doen hem eene te helpen geéven. Daedeiyk greépen zy den armen baron vast; den Vilder trok eene sterke koorde uyt den zak, en, in weerwil des hevige» wederstands, was den heer welhaest aen eene venster gebon den. Vervolgens hunne hoeden afneémende, groetten zy d* baronnes mei eene diepe buiging; alsdan milderde Jan en groette haer andevmael haere oe hand tegen zyne lippen druk-

De Denderbode | 1847 | | pagina 1