der vyf groote mogendheden, van den nieuwen Yorort, te Berne, Zwitserlandopgevormd Den Yorort of ge zagvoerende vergadering is in twist tegen Rusland, Oos- tenryk en Pruyssen. Engeland verklaert zich tegen de verandering der bontgenoótschappelyke overeenkomst niette verzetten.Vrankrykhoud zich onzydig. Dien staet van zaeken kan overigens ernstige verwarringen in de staelkunde te weeg brengen. Luydens de Gazet van Augsbourg, zou eene nieuwe sucmenzweêring te lirakau ontdekt zyn. Den Aertshertog Stepharius zal voói'loopig wylen zynen vader, alsGouverneur-generael van Uongariën, vervangen. D Russische troepen hebbenstormenderhand desterk- te van Golowin in Circassiën, na een bloedig gevegt van dry neren, ingenomen. De Gircassiers zyn op de vlngt gedrcéven met een verlies van 500 mannen, zoo doode als gekwetste. M. De Chasteau, zaekgelastigden van Vrankryk, te Fez (Marokko), heeft op 15 der voórledene maend, aen den keyzer de battery met de daeracn behoorende peêr- den, als geschenk van Lodowyk-Philippus, overhandigd. Al de Fi-ansche die van den stoet deel maekten, zyn met de grootste eer dóór Z. 11. Muley-Abd-er Uhaman, ont vangen geworden. De Presse z°gt dat Lord Pahnerston zyne inzigten van 1840 op Egypten uyt d'oog niet verliest; nogtans zou er geene kwestie meer zyn van die streek te overweldigen maer van deéze aen te koopen. Ten dien eynde zouden geheyme voorstellen te Alexandriën en te Cdhstanlino- pelen gedaen zyn, op dat Engeland by het overlyden des onderkonings van des zelfs bezittingen zou erven. Voorze ker zal dit de rekening van Vrankryk niet maeken. Den generael Tavlor hééft Monterey veriaeten, en ver zamelt zyne krygsmagt teTampico (Mexico). Santa-Anna is altyd te san Luis de Potosi aen 't hoofd van 28,000 mannen. Met genoegen zien wy in het verslag der kamers dat van alle kanten van Vlaenderen petitiën worden toege stuurd om den vryën uytvoer van 't vlas te beletten of deéze stof met hooge rechten te slaegen. Wy porren alle gemeente-bestueren die dit voorbeeld nog niet ge volgd hebben, aen, zulks niet langer uyt te stellen. 'T is dé algeraeene verklaering en wilvan 't volk die de kamers moeten beweégen om geéne middels te verzuymen tot hel behoud onzer vlasnyverheyd, welkers verval 't meest aen aen de ellende der Vlaenderen bydraegt. Den schryver van den in ons blad aengekondi<*den brief in antwoord op den geénen betrekkelvk het muzi- kael programma, hééft ons verzogt den zeiven niet af te kondigen. De» geagten inzender zou, zeer geërne een eynde gesteld zien aen die wederzydsehe aenhaelingen en verhoopt dat door deéze toegeévendheyd alles zal ver- geéten blyven. Wat ons raekt, ingezien de gevolgen van den fran- sclien brief over acht dagen medegedeeld, en dien wy slegts om d'onpartydigheyd van ons blad hebben opge nomen, geéven wy ons spyt te kennen den zeiven te heb ben afgekondigd. Het hééft ons genoegen gedaen den vierden en vyfden persoon die zich in deéze zaek hebben mcynen te wikkelen, dóór vriendschappelyke raedgcé- vingen van gedagt te hebben konnen veranderen. Wy verhoópen dat men ons zulks ten goede zal duyden. kende. De arme dame half dood van benauwdheyd, durfde geen woord spreéken, noch den minsten wedersland'bieden. De twee bandieten zetten zich hy haer nedef, den eenen aen dé regte den anderen aen de sliiike zyde, en begonnen lustig te eétcn en te drinken. M. den baron, zegde den Vilder, ik heb de eer van op uwe gezondheyd te drinken... Wat duyvel! gy moet het hier breed hebben! goeden wyn en eene schoone vrouw, dit zyn zaeken waerover vrienden zich onder elkander beroemen, 'l is daerom dat ik van de uwe zyn wil. Den baron konde niet antwoorden, den iuwendigen toorn benam hem de spraek. Pier den Zwar ten zweég ook, en bekeek slegts de baronnes met duyvelsche oogpij, bel geen nog haeren schrik vermeerderde. Gy weet dat ik ryk ben, zegde eyndelvk den baron, wilt gy héén gaeu ik zal u zoo véél goud geéven als gy er dracgcn Het spyt ons van dit te moeten weygeren, Ji. den baron, m3tr wy zyn hier voor geene aitairens van geld gekomen ni«t jy^r. Pier t Voor alle antwoórd, nam Pier eene zyner pistoóleu, mikte op dcp.bayoueu.deu trekker vau 'twapen losiaetende, zegde hy: Di u man verveelt my daer. Dc.i'biiron niet eenen pyuthkeu gil uyt. den bal had hem dé regn schouder verbryzeld; «ie barones'viel in bezwymiug, en Jan den, Vilder borst in eenen schaterlach uyt; vervolgens «tond hy óp, en wederom den ongelukkigen echtgenoot groe iende die verschrikkclyke pyneu leed, zegde hy tGeéf ir geen agt op 31. den baron, myneu vriend Pier is Sedert lang is liet getal zieken in ons burgerlyk gasthuys zoo groot niet geweést dan beden. Wy schryven dit overgroot getal van kwyning aen de armoede tqe die zich alhier doetgevoelen, in weérwil der werkelykgroote uytdeelingen die dagelvks in ons oprecht menschlievend Aelst gedaen worden. Voorleden woensdag hééft men eenen sergeant der afdeeling jaegers alhier in garnizoen, in zyn bed dood gevonden. Errata in n° 19. 1° bladzyde, 2C kolon. 5° regel: in plaets van 1846, léés 1844. 5e bladzyde, 3" kolon. 12" regel, léés Item een pak handgespin van 5 kilogr. 4 hectogr. 6 decagr. Te saemen weëgende 9 kil. 8 dec. Van alle kanten ontvangen wy berigten der ontzet tende armoede die in vlaenderen heerselit; dagelyks stip pen de gazetten gevallen van hongerdood aen, en zyn het eensom de welstellende menschen tot het voortzetten hunner liefdacdige giften aen te porren. Indien wy dan hier en daer een geval van hongerdood bybrengen, 't is ,0111 de herten der geéne die hunne lydcnde broeders kon nen helpen, te beweégen, en aldus het onze zoo véél mogelyk by te draegen, tot leniging der smerten onzer natuergenoóten. De officieren der regimenten te Gend in garnizoen, hebben eene inschryving geopend, om, met den op brengst der zelve, de arme en gebreklydende diër stad te hulp te komen.Wy zouden in onze stad dit voórbeéld wenschen te zien navolgen. Een koninglyk beslnyt van 27 Jan. verklaert den vryën invoer vanbetmeêl, van waer het ook moge komen. Zyn dóór de policie deézer stad aengehouden en ter beschikking van den procureur des konings gezonden: L. De Backer, van Borsbeke, en A. Meersman van Wieze vóór bedelary; H. Cornelis en Francisca Podevyn, wed. Kuyssinck, zonder bedryf, alhier verdagt van kieken- die'fte en bedelary; Const. Walgraef, van Aelst, verdagt van diefte van meêl, ten nadeele van Ch. L. Matthys, molenaer alhier. Behalve de aerdappelen en graenen die aenhoudend ducr blyven, zyn de pryzen der eétwaeren op onze merk ten vóór den burger min of meer voldoende. Dit zagt we der dat wy thans genieten, doet verhoópen dat in 't kort eene algemeene vermindering zich in de pryzen der lec- vensmiddelen zal laeten gevoelen. Onze lynwaedmerkt van heden was buytengewoon wel van koopers en verkoopers vóórzien. Den uytslag op de tien regelende merkten des ryks, bestatigt wederom eene verhooging van 65 centiemen'par hectoliter vóór de tarwe, en van 55 id. vóór de rogge. Den minister van openbaere werken komt te be slissen dat geene reyzigers met geweêren nog in de kon- voys langs den yzeren weg mogen opgenomen worden, ten zy dat zy beweézen hébben dat hnnne geweêren niet gelaeden zyn. Mgr. den bisschop van Gend hééft eene eerste somme van 1000 fr. aen Mgr. Boussen gezonden, om aen de arme der commmien van het bisdom van Brugge uytgedeeld te worden. Den ingenieur M. De Ridder, bestuerder van den yzeren weg van Antwerpen naer St. JN'icolaes, heeft aen aen borgemeester van Lokeren en aen de borgemeesters der overige gemeenten alwaer den Waesschen yzeren weg loopt, verschillige sommen toegezonden, om onder de arme diër plaetsen verdeeld te worden. Men begroot dezelve op 6,000 franken. Den racd van bruggen en wéégen komt het plan vóór den yzeren weg van Brussel naer Wavre, defitieve- lyk goed te keuren. In de laetste zitting van den communaelen raed te Luyk is er beslist dat er een nieuw reglement op het bakken en verkoopeu van brood zal opge steld worden. wat haestig; maer ik hóóp dat M1"' de baronnes hem zal ver anderen. Ellendelingendood my leenemaeljammerde den man. Ik geloof dat zulks inderdacd best zyn zou, hernam Pier, en trok eene andere pislóól uyt zynen gordel. Maer dit mael wederliield hem zynen gezel den arm, en hem de baronnes loonende, dééd hy hem leeken van ze weg te drae gen; helgeén aenstonds gedaen wierd. Jan nam alsdan eene keérs, ging op de hoogste verdieping en stak het vuer aen de vier hoeken der wooning, vervolgens kwapi hy wéér by zynen vriend die hem op het voorhof afwagtte alwaer zy de baronnes nog altyd in bezwymiug, hadden neergezet. Welhaest rigtlen de vlammen haere verwoestingen aen, zonder dat iemand dagt om dezelve te blusschen, want al de knegten hadden de vlugt genomen, zoogroot was de vrees tegen de twee benden diemèn geloofde op 'l eerste teeken haerer meesters te zullen aenruk- ken.Na een kwart uers opende de baronnes de oogen. M™e. zegde haer Janik wil u het luysterryksle schouwspel toonen dat gy ooyt gezien hebt. Zie eens langs daer. Hy toonde haer liet bovenste van 't kasteel dat in vollen laey stond.Mynen man mynen man! om Gods wil, behoud hem 1 r'ep de onge lukkige uyt. ïoen zy nog sprak vloógen de ruyten der venster aen welke den baron vastgebonden was, aen stukken dóór eene pooging vau woede en wanhoop had hy er in gelukt de koorde die hem gebonden hield los te rukken, en spande hy al zyne kragten in om zich teenemael aen de vreede dood die hem bedreygde, te omtrekken. De leerlingen in het pensionnaet te Melle, hebben eene inzameling ten behoeve van den armen gedaen, en hebben 600 fr. vergaederd, welke sommen aen den be dekten armen der commune is uytgedeeld. Te Geeraerdsbergen, is in de wooning van eenen kuyper en winkelier, Stocquart genaemd, eenen hevigen brand uytgeborsten. Men hééft spoedig alle mogelyke reddingsmiddelen gebruykt, en dit hééft verdere onhey- len vermeden. Alles was vóór 8000 fr. tegen brandgë- vaer verzekerd. Voórlaetsten vrydag is den rentenier Dangre, van Bergen, op de spoórbaen, omtrent Nimy, dóór eenen za- veltreyn overreéden en letterlyk verpletterd. Dit onheyl word aen onvoórzigtigheyd toegeschreéven dien heer was naeinelyk zynen hond nageloopen, om het dier te beletten de locomotive tegemoet te snellen.Denzelfden dag zyn op den Rhynschen spoorweg acht a tien wagons van eenen goederentreyn van de baen geriggeld, op el kander gestort en meerendcels verbryzeld. Het tafereel hetwelk herhaelde inaelen van het lyden van Vlaenderen is opgehangenhééft ook te Antwerpen de openbaere liefdaedigheyd opgewekt. In- schryvingslystenzyn erin omloop, en worden vlytigaen- gevuld. Veéle ingezetene diër stad hebben reeds vóór 200, 500, 400, 500 en 1000 francs ingeschreéven. In den nagt van dynsdag tot. woensdag der voórle- deneweékis de kapellevan O. L. Vrouwe der Bedrukten, te Lessen (Henegauw), gedeeltelyk van haere sieraeden beroofd geworden. Den beer Dindal, liberaelen kandidaat, is 11. maen- dag dóór het kieskollegie van Brussel met 979 stemmen tegen 96 tot senateur verkoózen, in vervanging van wy len den heer Engler. Men verzekert, dat het bestuer der marine op dit oogenblik een schip doet uytrusten, bestemd om de ko lonisten van Santo-Thomas de Guatimala naer Belgiën terug te brengen. Eene nieuwe vergadering van het zoogenaemd Li- berael Congres zal te Brussel in de maend maert plaets hebben. Het hof van assisen van Braband hééft gisteren ter dood verweézen den genaemden F. Torfs oud 32 jaeren, geboortigvan Campenhout, als pligtig aen brandstigting in een onbewoond buys. Voorleden maendag is het geheel lniysgezin van den heer Ilennessy, papier-fabrikant te llulpe, byna het slagtoffer van eene vergiftiging geweést, alzoo er in het brood eene menigte arsenicum, was gemengd geweést. De hoeveélheyd van het vergift was dusdaenig, dat de twee scheykundige, welke het brood onderzogt hebben, zelf zyn ziek geworden, na er van geproefd te hebben. Eenen zóón van den lieer Hennessv verkeert nog in doodsgevaer. De justicie doet een scherp onderzoek. Dat de scheydkundige van dat vergiftigd brood hebben geproefd en er onpasselyk zyn van geweést, word thans geieugenstraft. In het gedeelte van Henegauw le Borinage genaemd, is deézer dagen een gansch lniysgezin dóór de schrander- heyd van een hondje wondcrbaerlvk van de dood gered. Dit lniysgezin, beslaende uyt den vader, de moeder en een jong kind, lagen te bed en sliepen, als het hondje op de legerstede der twee eerste sprong, en hen bv de mouw begon te trekken. Den man eyndelyk onlwaekende, be speurde, dat de kamer vol rook was en dat eene karton nen doos in brand was gekomen. Zonder de tydige waer- schouwing van het schrander dier zou het met dit huys- gezin gedaen zyn geweést. Men léést in de Hoop van Brugge Ecnige dagen geleden, is eene vrouw moeder vanvyf kleyne kindéren, te Meulebeke van gebrek bezweékendeéze vrouw was nog tans gezond, jong en zonder lichaemsgebreken, maer bv gebrek aen voedsel, hééft zy het niet langer meer konnen uythouden en is van armoede gestorven. M. den baron, riep den Vilder hem toe, gy hebt ongelyk van de ruyten le breéken. Dit zou wel van zelfs gegaen hebben. In Gods naem, verlos hemhernam de baronnes, zich vóór de voeten der moordenaers werpende; verlos hem, ik smeek er u om, wy zyn nog rykgenoeg om eru mildelyk over le beloonen. Reeds waren de vlammen tot by den baron genaederd die een vréesselyk gehuyl liet hooren.—Schoone dame, zegde den Vilderkoelbloedig, thans is het onmogelyk uwenmannog" te ver lossen, maer 'tis gemakkelyk van hem uytdepynen te helpen... Op deéze wóórden, mikte hy op den baron, en joeg hem dóór de vlammen eenen bal in 't hoofd. Vertrekken wy nu, zegde Zwarten Pier, vertrekken wy. Maer wilt gy dat ik baronnes ergens aenhange.Wat duyvel, wat wilt gv met die zottin doen Den eilendigen zcgde'dewaer- heyd; de ongelukkige had voor altyd de rede verloóren. Zy smeekte niet meer noch wierp ziet nimmer vóór hunne voeten haere gelaetstrekken stonden verwilderd cn haere gesprekken zonder saemenhang. 'T is in dien hoogst beweenelyken stael dat zyby het aenbreéken van den dag, wanneer de boeren ophet kleppen van den alarm toegesneld waren by eenen puynhoóp,, bevonden wierd.... Zie daer een staeltjen der menigvuldige door hun zelf beleédene vreedheden waermede die twee wan- gedroglen zich vermaeklen, en waervoór zy na de neêrstigsle opzoekingen des geregts, eyndelyk onder 't mes der maetschap- pelyke vraek hun leéven evndigden, den 20 november 1805.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2