KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. In den nagt van zaterdag lot zondag, heeft men «en deel der bende welke te Heusden rondliep, en de boeren rantsoeneerde, aengehouden. Deéze bende be stond uyt 18 a "2D mannen, onder welke het meeste getal getrouwde mans en vaders van huysgezin zyn, en die bende had zich des nagts zaterdag, by den landbouwer Onghenae aengeboóden, en geld en brood geëyscht. Den landbouwer die op eene atgezonderde hotstede woont, schéén zich aen dergelyk bezoek te verwagten, en had alle middelen doen werkstellig maeken, om, indien die bende kwam, er eenige van te doen aenhouden. Den veldwagter en zynen adsistent waren ook dag en nagt op hunne hoede, en altyd gewapend. Nu, zoohaest de bende op het hof van den boer Onghenae was gekomen en begon gerugt te maeken, was den knegt den veldwag ter reeds gaen waersehouwen, terwyl den boer eenigzins .schéén de vraegen en d'eyschen der booswigten in te willi gen, ten eynde tyd te winnen. Den veldwagter en zynen adsistent, waren daedelyk te been, en onder hunnenweg, klopten zy veéle boeren op, die zich alle te gelyk naer het pagthof van Onghenae begaven, en er nog de geheele bende vonden. De kwaeddoeners zich ontdekt ziende, poogden te vlugten. Een tiental ontsnapte, maer acht wierden aengehouden, die den zondag iaetst, onder ge- leyde van gendarmen, naer Gcnd zyn gebragt. De andere pligtige zullen ook welhaest in de handen der justicie zyn. Men verzekert, zegt een brugseh dagblad, dat vremde kooplieden in de communen Oedelen, Bernem en St. Jooris veéle stukken gemeen lynwaed hebben doen weéven. De lynwaeden moeten van garen dat met de hand gesponnen, gemaekt zyn. Nergens vind men meerbedelaers en bedelaeressen dan te Brugge. Doch, het zyn deéze niet welke gebrek tyden;en om dittebewyzen, meld een fransch blad uyt die stad hel volgende "Deézer dagen hadden twee bede laeressen elkander rendez-vous ouder eene venster van een buys gegeéven, om aldaer haere ontvangsten van den dag te deelen. Juyst bevond zich eenen persoon zonder licht aen de venster, en kon het gesprek hooren. Elk wyf moest eenen halven frank betaelen, vóór het Icenen van eenen kind vóór eenen dag; zy hadden voor 26 centen genever gedronken, en er blèéven haer nog elk meer dan 2 franken en half over. M. de CnylF, genees- en heelmeester te Sotteghem, hééft met den besten uytslag op den persoon der huys- vroüw van Bernard de Coninck, de gevaerlvke operatie der keyzersnede verrigt. Yöorledene week, vrydag 's morgens, dééd eene sóórt van hansworst te Namén in een katfe-huys ver- scheydene geklei de en gewapende honden dansen, als eenen diligencie-conducteur binnen trad, welken sell'ens het voorwerp wierd van de streelingen van eenen der beste acteurs der bende. Werkelvk herkende hy het dier, als zynde hem over twee jaereii ontstoólen geweesten hield het met wapens en tros by zich. Over deéze twee laetste artikels, zal, zegt men, proces ontstaen. Eene onmenschelyke wandaed is, deézer dagen, te St-Nikolaes ontdekt geworden. Eene weduwe met zes kinderen hertrouwde na 10 maenden weduwstaet met haeren knegt. Nauwelyks was dit houwelyk volbragt, of de kinderen wierden dóór vader en moeder op de vrced- ste wyze mishandeld. Deéze kleyne ongélukkige kreégen nauwelyks het noodigeom het leéven te behouden en men zag hun welhaest de straeten doórloopen, gekrenkt en afgemat van honger en mishandelingenDeéze barbaersche ouders zonden hunne kinderen van deur tot deur om een beetje brood te vraegen, alhoewel zy zich nog al in eenen redelyken borgerlyken stand bevonden, en vreed was het dm bemerken, dat die ongelukkige nauwelyks met eenige lompen bedekt daer als geraemtens de straeten door zweefden. Deéze kinderen, waervan den oudsten 16 jaë- ren en het jongste nauwelyks 4 jaeren oud waren, wier den aen zulk verschikkelvk lot blootgesteld, voorzeker niet anders dan omdat die onmenschelyke ouders zich al- lengskens van hun zouden konnen ontmaeken. Maer, de Voórzienigheyd kon zulke daedzaeken niet verborgen laeten; welhaest wierden zy dóór het publiek betigt, en, na men ons stellig verzekert, is reeds dit vreed paer onder de handen der policie, om hunne zoo welverdiende straf te onderst aen. De kinderen zyn door de hulp der regeéring van St. Nicolaes by de familie bezorgd. Te Ryssel vryde eenen jongman eene dogter en stond met haer te trouwen. Hy kwam met haer Van eene wandeling terug, als hy vóór de deur haerer wooning eene flauwte gewaer wierd, en verzogt binnen te worden geleyd. Het meysje kon het dringend verzoek haers min- naers niet Weygeren. Nauwelyks was hy in haere kamer, of hy viel stok dood op den vloerzyne verlóófde wierd daerdoór zoodaenig met schrik bevangen, dat zy niet om hulp durfde roepen, en tien a twaelf ueren bewusteloos nevens liet lyk blééf liggen. Men hééft erkend, dat den jongeling aen het bersten van een hertgezwel was be- zweéken. -- Men meld uyt Roomen, dat den Paus op den zon dag der octaef der Dry Koningen in de kerk van S. An dreas deila Valle, tot vreugd en bewondering der geloo- vige, zelf hééft gepredikt. Den H. Vader was niet verwagt' geweest, en de aendoening was algemeen, toen de stem des souvereynen opperpriesters onder de ruyme kerkge welven galmde, en toen Pius IX, met mannelyke wel- spreékendheyd, over godsdienst, zedeleer en openbaere orde uytweydende, alles zegde wat eenen vader tegen zyne kinderen kon zeggen. Maer de aendoening steég ten top, toen den Paus, op het eynde van zyn sermoen, zich tol het H. Sakrament wendende, den zegen des Hemels over zyne kudde riep. Dit treffend voorval hééft opnieuw veropenbaerd het karakter en de talenten van den by het Roomsch volk geliefden souvereyn. De poelen van Vrankryk en zelf die van Engeland zyn 't eenemael van bloedzuygers of echelen uytgeput deéze zoo nuttige beestjens worden thans gewoonelyl Verscheyde redenaers spreékcu tegen de pligtverzuy- ming der politie, en beweéren dat deéze nooyt slegter is geweést dan onder het tegenwoordig ministerie. Den mi nister van justicie beweert het tegendi el en verdedigt al de ambtenaeren met de politie belast.Verder word den budjelin zyn geheel met 47 tegen 10 stemmen aengenomen. Zitting van 25.Deleden zyn nietgenoegzaemingetal, er kan dusgeene zitting plaets grypen. Zitting van 26. Onder de toegekomene petitiën waervan de kamer leézing ontvangt, bemerkt men de volgende De regeérings-raeden van Kerkxken en Meire vraegen dat den uytvoer van het vlas verboóden of dat deéze stof by derzelver uytvoer, met hooge rechten ge- uyt het diépste van Azia in onze streéken gebragt. Tn I slaegen worde. M. De Smet vraegt dat deéze petitiën Algeriën hééft, men ongemeen groote putten ontdekt die bloedzuygers van 't'beste slach opleveren. Pater Acar, vikaris-generael van den patriarch der Maronieten, is sedert eene maend te Parys aengekomen, draeger van eene petitie bekleed met de zegels van 329 scheiks of overste uyt deur Libanusberg, die vóór eene laetste mael denbystanden de bescherming van Vrankryk vóór de Katholyke van hun land komen afsmeeken. Over eenige dagen hééft zich te Rotterdam een merkweêrdig geval van schyndood opgedaen. De dienst- meyd van eenen geagten burger overleed en alles wierd voor de begraefenis gereed gemaekt. Niemand twyfelde eenigzins aen de weézentlykhevd van dit overlydenmaer twee dagen laeter ontwaekte zy uyt den staet van ver- dooving, waerin zy verkeerd had, en bevind zich nu we der in gezondhevd. Te Perigueux (Vrankryk) was eenen avokaet, met name Eeytand, gestorven. Deézeu was eenen beëedigden priester en in 1791 vikaris-generael van den cunstüu- tioneèlen bisschop der Dordogne. Daer hy als scheurmae- ker in den ban dor Kerk was gestorven, had den lieer George,bisschop van Perigueux,beslist,dat men'tligchaem niet in de kerk mogt ontvangen, en dat hem de kerkelyke gebeden zoudengeweygerd worden. Den prelaet had volle recht aldus te'handel'en, de vyanden zelf van den gods dienst hebben dit bekend. Zondag 17 deézer kwam een gedeelte van het garnizoen te been, en het lyk wierd om een uer namiddag naer de kerk gedraegen, welke men van alle haere ornamenten ontbloot had. Den maire en zyne adjuncten bevonden zich by den lyksloet, benevens een gedeelte der advokaeten van Perigueux, met hunne tabbaerds aen. Zekeren Blondeau, bakker van beroep en ex-serpentblaezervan de hoofdkerk, was by de overheden en zong den Miserere. De kist, over welke een slaeplaken lag, is tot over het altaer gebragt, en daer hééft gemel- den Blondeau debaer afgezongen, juyst of hy pastor ware geweést. 'ferwvl deézeheyligsehenderygebeurde, smeekte eenen eerweêrdigen geeslelyken, deii heer Delmilhac, het vergaderde volk de heylige plaets niet verder te ont- eeren, en eenige minneten daerna was er niemand méér in de kerk. Men wéét nog niet, of er vervolgingen tegen de heyligschenderszullen worden ingespannen. "By het herstellen der oudeabtdy van Bec-Hallouin, by Rouanen, van welke men peêrdenstallen hééft gemaekt, hééft men eene looden kist gevonden, behelzende het sterfelyk overschot van de Koningin Mathildis, dogter van Hendrik I. Koning van Engeland, overleéden te Rouanen in 1169, en in gemeld klooster begraevenbe nevens eene kleynere bus met rosagtig water, in welke waerschynlyk het hert dor vorstin was besloóten. Den Koning 'heél't bevoelen, die overblyfsels naer de cathe- draele kerk van Rouanen over te voeren. Inden herfst van 1846 ging het aen eene Dan tzigerree- dery toebehoorende schip thalers te Londen verzekerd verloóren. De assurancie-maetsehappy te Londen, van welke de assurancie-penningen daedelvk gevorderd wier den, ontving evenwel berigt, dat men het bewuste schip opzettelyk had doen verloren gaen en zond eenen agent naer Dantzig, om de zaek nader te onderzoeken. Er is nu gebleéken, dat te Koningsbergen en te Pillau eene buytengewoon groote menigte steenen als ballast was in genomen. Eenen der matroozen, die in den nagt, waerin het schip gezonken is, de wagt had, verklaerde egter, dat aen den kapiteyn en den stuerinan dóór eenen koopman alhier eene aenzienlyke som was geboóden, wanneer zy het schip deéden zinken. Den op deéze verklaering ge- arresteérden kapiteyn erkende laeter de waerheyd van deéze verklaering, enden te Dantzig gekomen agent heeft de bewvzen verkreégen, dat delaeding weézentlyk zonder weérde geweést is. Den stuerman, die zich te Londen bevind, 'heeft, naer men verneemt, insgelyks eene met de bovengenoemde overeenkomstige verklaering afgelegd. naer de nyverheyds-commissie verzonden worden met verzoek van een spoedig verslag. Na over de verbetering in den toestand der militaire geneésheeren aen welke M. Sigart zou willen beletten de borgers te behandelen, te hebben gesproken, is de algeineene beraedslaeging gesloóten. Zitting van 27. De beraedslaegingen van gisteren worden voortgezet. Er word met eene groote meerder- heyd vastgesteld dat de militaire geneésheeren even als de burgerlyke by de borgers mogen pratikeéren.-By motie van order,'vraegt M. Delahaye dat dan den minis ter ronduyt zegge of het gouvernement gaet gebruyk maeken van de wet die aen het ministerie toelact hel vremd vee vry van rechten te laeten binnen komen, om aldus den prys van 't vleesch te doen verminderen. M. De Theux verzet zich tegen deézen voorstel, beweêrende dat hv aen delandslieden die ook de arme moeten hel pen, "zeer nadeelig zyn zou. Andere redenaers onder steunen de vraeg van M. Delahaye; M. Lebeau zegt dat er geenen anderen middel is om het vleesch in prys te doen daelen, dan de ministers te dwingen dóór een wets ontwerp ten welks gevolge dit doel zou bereykt worden. Zittingen van 28 en 29. De kamer hééft de alge- meene beraedslaegingen overden budjetvan 't ministerie van oorlog aengevangen en voortgezet. De kwestie van het afbreéken der sterkten is wéér op het tapyt geko men, eenen redenaer hééft zich tegen de versterkingen der stad Diest verzet, beweêrende dat in geval van alge- meenen oorlog, Belgiën langs dien kant niets te dugten had. M. den minister van oorlog hééft zich hier tegen verzet. Verscheydene leden hebben voorgesteld om de buytengewoone groote onkosten van het legei te ver minderen, hetzelve insgelyks in manschappen te ver minderen; zommige hebben hier tegen hunne bedenkin gen bvgebragt. Dat er te Ninove vieze mannen woonen, hebben reeds verscheyde in ons blad afgekondigde brieven, beweézenv De twee hier onder slaende in antwoord op dien van over acht dagen, leveren al wederom een bewys daervan op. Dan, ind'ien deschryvers slegts de verbetering beoo gen der geénedie zich dóór hun Openbaer gedrag berispelyk maeken, konnen zv maer voortgaen, doch wy beveéien hun aen zoo vcél 'mogelyk gemaetig te zyn. Wy moeten hierop niet verder aendringen alle dry weéten zeer wel. dat zy met eenen druppel honing meer zullen winnen dan met eene geheele ton azyn. Ninove, den 25 January 1847. MANHEER! Gelvk den wolf, in een sehaepenvel, toch eenen wolf blvf't, zoo ook blyft den schurk eenen schurk onder liet p Adolf Ottomar, dat vóór 8000 ]mis|;'er van een treffelyk man. Den brief uyt Ninove erd was, in de Noordzee geheel ;n'mv blad van gisteren, is daer van een luydspreékend t -jbe in schyn van n,y te verdedigen, over eene dwaeze aentyging, 'werpt men my de veragtelykste per- soonaliteyt naer "het hoofd aengeborene tweespalting). Wel, heb ik den man ook gekwetst met de zydeling- sclie aènranderste bekeuren?.... Hy die zoo behendig de Janus-rol spéélt, diende van tweegezigtery te zwygen, en, wat my betreft, ik wil my, deswegens noch roemen noch verschoonen. Myn karakter en leévenswyze zyn gekend; men mag ze naer verdiensten goed of slegt noemen; maer die my kwaede inzigten leent is een laeg mensch die andere volgens de boosheyd van zyn eygen hert beoordeeld. De walgende spotternyën van gemelden brief zyn de kenteekens van eenen bitsigen menschenhaeter, aen wien véél beter den naem van benyder of lasteraer, als den geénen van treffelyken borger zou passen. Zitting van 23.—By het openen der zitting, word het voortzetten der beraedslaegingen over de artikels des budjets van justicie als dagorder aengenomen.—Eenige verzoekschriften worden egter eerst afgeleézen. Onder deéze bemerkt men er een van talryke fabriekanten en koopmans in Ivnwaed die vraegen dat de maetschappy van linnénuytvöer vóór haer eygen profyt niet moge wer ken.Deéze vraeg word naer de commissie van verzoek schriften gezonden met verzoek van een spoedig verslag. Aenveêrd etc. DD. Ninove, den 28 January 1847. MANHEER Wevnig verlegen van het gezwets van den treffelyken borger, in zynen brief van den 17 deézer, zal ik maer regt uyt doen zien hoe hy den heymelyken byter speelt hoe hy zeer laetdunkend, fenynig en meer stout als moe- dltHeymelyken byter, om dat hy, dóór zyne dobbelzinnig- heyd, verdediger en beschuldiger waent te zyn. Hy rand zoo wel den kerpel vanM'.,D. D.aen, als het borgerhoofd het welk hy, erger als ik, geheel bloot stelt, in gevaer

De Denderbode | 1847 | | pagina 3