HET IIOUWELYK OP LEENING. ZONDAG 7 FEBRUARY 1847. EERSTEN JAERGANG. N1' 21. AËLST, (ieti (i February. Dit blad vcrsehynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 IV. 75 dien der annoneen op 15 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen piaet- sCn. Indien iemand reglveêrdige klagten.of gegronde rekla- men in 't algemeen belang ie doen heeft, by mag op onze onpar- tydigbeyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaels in onze kolon- nen verlcenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle broehueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede-te deel en, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De relactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. cpt$jc SLUM. DEN DENDER-BODE. In T voóruytzigt dat het wetsontwerp betrekkeiyk het middelbaer onderwvs welligt haest aen de kamer zal Yoórgedraegen worden, hééft eene Gendsche taelmaet- seliappv een verzoekschrift in gereedheyd om te beko men dat niet alleen in de leegere schooien, maer zelfs in de Collegiën en Atbenocën des ryks de onderwyzing der vlaemsche tael verpligtende worde. Hoe edel dit doelwit, hoe billyk, hoe noodzaekelyk zelfs dat de aenvraeg deézer maétschappy ook vóór* kome, is het hoogst te beklaegen dat zy wysselyk afmeé- tende al de onvaderlandsche gevolgen en naedeelige uitwerksels die het verstooten der moedertael en 't vóór- stellen van vremde taelen op de begrippen dei' belgische jeiigd moet te weeg brengen, zoo onbezonnen ja zoo ver blind, te werk gaet van haere oogen ten nadeele van 'I vlaemsch op 't hollandsch te vestigen. Wy aenzien den akt deézer maétschappy zoo niet als een stoutmoedig bedrog, ten minsten als eene ergerlvke ongerymdheyd of koppige verblindheyd, die, onder voorwendsel van de nationaele of egt vlaemsche moe dertael te willen begunstigen, de hollandsche poogt in te voeren daer waer zy nog uytgesloóten is. Zyn de verdedigers van 't hollandsch nog niet te vredeu van al vle gouvernements-schoólen met hun vcrderfelyk stelsel beklad te hebben? Vergenoegt het hun nog niet het grootste deel der belgische jeugd te hebben misleyd met derzelver, eerste jaeren dóór antinationnaele inboezemiu- gen te vergiftigen, dan dat zy de hoogere studiën even eens willen bevlekken, en dé reeds gevoorderde jong- heyd in den hollandschen geest van naiiepery verharden. Dat alle Belgische familiën die uytheemsche stellingen niet bevallen, leert ons dagelyks de ondervinding, want, waer zyn de gouvernements-schoólen a'hvaer diergelyke slellingen onderweézen worden, die het tegen de byzon- dere gestigten komien staende houden Men doórzoeke geheel Belgiën, en in al de steden waer een byzonder gestigt dat een egt vlaemsch onderwvs geeft, in zwang is, zal men de aldaer gevestigde staets-schoóien in volle kwyning vinden; men zal zelfs steden aenlreffen die Mynen lieven Gustaef, zegde M. Diehard, koopman van zyde sloffen, tot eenen jongeling die zich in zynen agterwinkel by hem bevond, gyzyt eenen bemimielyken jongen, 'l is waer; my- ne dogier Amelie heeft 11 uylgekipt, 't is mogelyk; maer aenzie eens myn magazyn: zonder dat hel zoo véél wcèrd zyals'l Iniys Delisle of dit van Chambellan, heeft helegter toch zyne kleyne weerde. Dit magazyn zal 't erfdeel zvn van mynen zóón Jerome, renen jongen die myne blydschap eii geluk uytmaekt; vóór wat Amelie raekl.... Omynelievc Amelie! rieponvrywilliglyk den jongelinguyt. Juvsl.Uwe lieve Amelie, hervatte M. Diehard, die ik meer bemin dan gy, ofschoon op eene andere wyze, zal voor houwelyksgifte 50,000 b alies hebben, en ik wil dal mynen toe komenden schoonzoon ook zoo véél tegen breuge; hebt gy die som Neen, mynheer, maer.... neen, gy zult myne dogter niet opdoen... De liefde verdwynl maer 't geld blyft, lieven Gustaef, en alshet onder fyne handen is, het vermeerdert dagelyks... Gy hebt geen 50,000 fr.Gy zult myne dogter niet opdoen. Aldus spreekende, nam M. Diehard Gustaef by d'hand, dééd hem zynen agterwinkel veriaeten, en met hem zyn magazyn dottrgegaen, zette hy dien met alle beleéfdheyd aen de deur, hem vriendelyk verzoekende van nimmer terug te keeren. Gustaef, den zoon eener geringe weduwe, sciiryver die slegls 1,200 fr. won, verslond geenzins deéze redeneértng van M. Diehard, die zich ten anderen meermaels beroemd had van luiere schooien, gebrek aen leerlingen, hebben moe,en sluyten. Thans dat wy over deéze stof een wóórd lossen, vin den wy ons als gepraemd de zaek van wat honger te herneémen. Den toestand waerin ons uytgeput Belgiën verkeert, dringt hier ten sterksten aen op dat het gou vernement nu, meer dan ooyt, aen gespaerzaemheyd denke. Is het dan niet hoogst bewecnelvk dat er jaerlyks zoo veel lionderde duyzende franken verkwist worden aen die schooien die men zoo gemakkelyk kan ontbeê- ren? en die, behalve den invloed dien het gouvernement dóór deéze op de vryheyd van 't ouderwys tegen den geesten wil der constitutie uytoefent, tot ondraegelykeu last verstrekken aen steden en gemeemens welke meer maels gedwongen zynde er overgroote sommen aen te slagtolferen, in deéze algetneene volksellende uyt de stads- of gerneente-kas niets konnen bydraegen om het lot. der arme te verzagten, en aldus geheel den last deézer nood- zaekelyke onderhouding op den hals van den reeds zoo gêdrukten burger dóen weégen. Om ons gezegde te staeven, hoeven wy niet lang te zoeken, onze stad levert hiervan een ontegenspreékelyk bewys op. Sedert vier jaeren dat alhier eene gouverne- ments-schoól is ingerigt, en die, wy zullen bet ronduyt zeggen, nimmer aen de verwagting van wie liet zy be antwoord, hééft onze regeéring er rëeds meer dan zes tien duyzend fr. ingesteéken; (zie leeger de rekening) én, deézen vinter dat het gold om uyt de stadskas eenen onderstand te bekomen om de overgroote ellende onzer arme bevolking te keer te gaen, was er geen geld Dat zulks ongelukkiglyk waer is, zyn wy overluygd; maer moet den armen borger aen wien de*contribuliën zoo lastig vallen, altyd het slagtoffer zyn der onbezonne aenvraeg van eenige partygangers Dat onze regeéring dit gestigt afschaife, de vrye mededinging der byzondere gestigten aenmoedige, en deéze zal tie beste waerborg van een doelmaetig onderwys daerstellen. De duyzende franken die hier jaerlyks verkwist worden, zullen aen nuttige ja noodzaekelyke dingen konnen besteed win den, of wel, zullen den borger die in 't geheym alle aenwend om eerlyk dóór de wereld te geraeken, ontlas ten. Wy beveélen deéze aenmerkingen aen de uendagt over 25 jaeren zynen handel zonder eene duyt begonnen Ie hebben, en die nogtans crediet en eene vrouw gevonden had d'e een fraey sluyvertje bezat. Den armen Gustaef wandelde g'.ieel bedroefd óp den boulevard, en wierd eensklaps door èenen zyner oude schoólvriendengenacderd die hem onder den arm neémende zegde Gy komt bier wel van pas, Gustaefgy gaet mei my 't morgenoutbyt neémen. 'T morgenoutbyt neémenhernam Gustaef, ik ben by- kans dood van droefbeyd. Bah, zegde Adriaen, en trok Gustaef in 't i.althn Hoofd; lerwyl zy oesters aten, sauterne dronken, eu dat er eene ge- truffelde patrys gevraegd wierd, vertelde Gustaef zyne onge lukkige avonluer, en dat hy van droefbeyd zegde te zullen ster ven, om dat hy de hand van jwe. Picliard niet bekomen kou, mits hy geen 50.000 fr. uyt Ie sleeken bad. lloe, zegde hem Adriaen, gy hebt geen 50,000 francs' De verwondering van Adriaen was des te natuerlyk om dat zy nen vader eenen ryken ministerieélen afgeveérdigden was, en dat het manna des budjets sedert lang over zyne familie viel. 50,000 francs hernam hy, ntynen vader hóópt er met de nieuwe leening 100,000 te winnen.Gustaef opende wyde oogen. 100,000 fr. op de nieuwe leeniug winnen, dit was een geheym waervan Gustaef de ontdekking vraegde. Adriaen ge- duerig bezig met de patrys te verdeelen, legde de zaek uyt. liet gouvernement ging 200 miUioenen onlleencn, en warrschyne- lyk zou den baron Rothschild aenneémer van de hoeveélbeyd der noodige renten tot het opvormen des kapitaels deézer lee ning, uytgeroepen worden. Dan, met aen Al. Rodschild een deel van dit kapilael ten gekoglen pryze te vraegen, men zou de niet alleen van onze regeéring, maer aen de geéne van alle steden en geiipentens alwaer die gestigten den bud- jet op eene zoo onbehóorlyke wyze doen zwellen. Vroeg oflaet zal het gouvernement zyne dwaeling erkennen, en de sleden die zich dienswegens jaerlyks dieper en dieper in lasten zullen godompeld hebben, zullen ie lat'l ondervinden dat de gekwetste vryheyd van 't onderwys haeren ondergang zal bewerkt hebben. Ondertosschen hoópen wy dat alle oprecht vaderlandsminnende volks- vertegenwoórdigers uyt al hunne kragten zullen werken om deéze noodlottige gevolgen te vóórkomen met hel aenstaende wetsontwerp op het middelbaer onderwys te verstooten, en met de wederroeping der thans beslaende op het leeger onderwys le vergen; want al deéze schik kingen slegls strekken om de vryheyd van liet onderwys te dwarsbootnen. Zie hier de bovengemelde rekening van jaerlyksehe tiytgaeven; is zy in iets gebrekkig of onnauwkeurig wv verhoópen dat men ons zal te regt wyzen lloofdbestuerder trekt jaerlyks fr. liersten leeraer Tweeden Derden Adsistent Muziekmeester 'feekennienster Zedeleeraer Gehéymschi yver der bestuerende commissie Viter en licht etc Dienstmeyd Voor boeken, pennen en papier en verdere selioól-behoeften die, wv weéten niet om welke reden, aen de leerlingen kosteloos verschaft worden Mobilair kost 1500 fr. intrest aen 8 Vo trde inrigting der schóól, ontving de stad van de Sedentairen wegens gebruyk der gebouwen 2800 1400 1200 700 400 500 300 500 000 400 80 1000 2500 11,755 la deéze,onkosten betaelt hel gouvernement 3000 fr. Wy schuiten de schoolgelden maendelyks 3 fr. pat' hoofd I l verhooging die in de leening omnisbaer was, konnen te baet neémen, en bet aengekogl deel mot winst verkoopen.Kn dit deel, voegde Adriaen er by, dat mynen vader vraegl, Htaekt 100,000 fr. inkomst uyt... O! lieven Gustaef't is eene miserie... Kn ht legde eenen patrysvleugel opdelelloor van zynen vrieftd; I maer den iroosleloozen Gustaef was geenzins in slaet om liet fyu gevogelte van 't Gulden Hoofd na weerde le schatten; hy verwyderde de talloor, wierp zyne serviel naer 't hoofd van den. ga mm en verdween. Eenige oogenblikken nadien vond M. Rot schild onder eenen hoop hem tocgezondene brieven eenen van den volgenden inhoud .Mynheer den Raron, Gy zult den toestand begapen waer in ik my bevind: Af. .Diehard wcygert my zyne dogter om dat ikgeen 50,000 fr. heb... Ach! mynheer, 50,000 francs! men zegt dat het ugemakkelyk zyn zou my dezelve te laeten winnen. Tot deéze gunst heb ik voorzeker geen recht, ik ben noch hertog, noch pair noch afge veérdigden, noch bankier gelyk gy; maer indien gy wist hoe zeer ik jouffrottw Amelie Diehard bemin Ik iieb de eer te zyn, AI. den Raron, uwen toegenegen Gustaef li*" Hier op volgde het adres en al de middelen om Giistaef50,(!00 of liever Amelie te laeten winnen. Den baron sprak geen woord; de openhertigheyd van Gustaef bewoog hem, of misschien kwam eene ttrrrinnering zyner eygene jongheyd hem 't hert rneken. at er van zy, liy deed hel geen M. de Talleyrand eene zotlig- heyd noemde hy volgde zyne eerste beweéging, die altyd goéd is, en teekende de belofte van aen M. Gustaef R'"* 50,000 fr. renten over le laeten op de toewyzing der200 miUioenen dieop j 9 Dec. te middag, in 't ministerie van financiën moest plaets Tn

De Denderbode | 1847 | | pagina 1