■en onderstellen een honderdtal leerlingen, opbrengende 3600 fr., maekt te saeinen 6600 fr., 7.00 dat de stad er jaerlyks 5155 aen toelegt ALGEMEEN STAETKUNDIG OVERZIGT. I)e staetknndige wereld is thans van belang ontbloot; maer der/.elver gezigteynder is donker en bedreygend. Eenen oogslag op den toestand der staetsbestueren ver genoegt om ons hiervan te overtuygen. Het Eransch cabinet heeft geduerig hebvraegstuk van het spaensch houwelyk en dit der inlyving van Krakati vóór de oogen, vraegstukken die verre van opgelost te zvn, welligt den vrede van Europa zullen komen stooren. liet eerste stelt Vrankryk in tegenweer met Engeland en doet het ongevoeiiglyk naer eene vereeniging niet Rusland strcéven, waertoe het misschien rassclier 7.011 naederen, had het tweede vraegstuk deéze neyging niet konnen tegenwerken. M. Guizot tegen de inlyving van Krakau protesteérende, heeft de noórdsche hoven legen hem opgerokkend; wat er egler van zy, het fransch volk zal nooyf gedongen dat zynewelwillcndheyd jegens Polen gedwarsboomd worde. Vrankryk bevind zich lusschen twee vneren; lord Palnierston verzuymt niets om deéze geduerig aen te stoóken. Engeland worstelt tegen de ïersche ellenden, en vind zich gedwongen zviie hulpmid delen uyt te putten 0111 dien vreeselyken kanker te hee- len. Het moet, of wel het grootste gedeelte van Ierland aen gebrek zien vergaen, of aen het zelve millioenen ponden st. toesfueren. Den hongersnood is er zoo groot, dat den Paus, geraekt dóór de menschlievendheyd, aen alle geloóvigè van Europa eenen encyclieken brief staet te zenden 0111 ten behoeve van Ierland hunne rnildaedig- heyd op te wekken; een waerlyk christelyk gevoelen, maer dat evenwel betoont hoe ver Engeland van zynen ouden, luyster vervallen is, want het zyne eygene bevol king niet meer kan onderhouden. Het cabinet van Sl James te regt verschrikt der altyd aengroeyënde zeemagten van Rusland, Vrankryk en der Vereenigde Staeten, wenscht dat deéze tegen elkander den oorlog zouden voeren, om zich by de sterkste te ver voegen en deéze op haere beurt te doen daelen. De ge schiedenis bewyst genoeg dat zulks de gewoone staet- kunde van Engeland is. Altyd hééft deéze mogendheyd vóór de beheersching der zeeën gestreéden, omdat ge heel haer bestaen hier van afhangt; zoo lang zy het beheer over den Oceaen zal blyven behoudenkan zy straffeloos het vuer der oneenigheyd in Europa aen- steéken. Ook, indien men aen de gezegdens der dagbla deren mag geloof hegten, zou lord Palnierston niet vremd aen den opstand van Portugacl zyn, in hóóp van aldus den val van Isabella II, koningin Van Spaniën, te weeg te brengen. 'T eynde by naesten n'. Dry leeraers by de gouvernements-schoól alhier, ko men uyt hunne bedieningen gesteld te worden, zonder dat men tot heden weéte waerom. In de beraedslneging van maendag 11. de bestuerende oommissie handelende over de mededinging die de af danking deëzer dry hoeren zou konnen te weeg brengen, zegt men dat eene dringende stem heeft uytgeroepen Om alle. mededinging tegen te werken, zullen wy de kin deren een jaer GllATIS lateien ter schóól komen. Hierop vraegen wy 1111, of dit wel de rekening 7.011 hebben, in d'onderslelling altyd, dat de leening hem loegeweé- zen wierd. Den 8 'savonds, had Gustael' deéze gunstige ant woord bekomen. Hy vlóóg naer zyn kamerken, dronkevan hlyd- scliap; hy legde zig te bed, schoof zyne gordyuen digt toe, slak zyn hoofd onder het oorkussen; hy wilde zich zelfs aen de noo- digelucht onttrekken die ons omringt, om zich zeiven rekening zyns loestands te geéven, en aen zich zeiven een gehoor te ver- leeneu dat dóór niets onderbroken kon worden, fly bezatgee- ne duyt, en, dank aen M. Rodsehild, wierd hy in staet gesteld om 7 a 800,000 fr. aen 't gouvernement te leenen; maer gelyk hei hem zynen vriend Adriaen wel uytgelcyd had, zou hy de ülficiêéle belofte van M. Rodsehild verknopen, en dóór dien on- verwagtlen middel van fortuyn, zou hy waerschynelyk de noo- dige som bekomen om d hand van Amelie te verkrygen. Deéze som, wierd in zyne inbeelding verdobbeld ja vervierdobbeld, gelyk M. Diehard het hem gezegd had. Hy begon met vóór Amelie eenen chal, dan dry, dan honderd te knopen; hy bedekte haer nielcacheinieren kleederen,juwce- len, kanten etc. etc. Hy reéd met haer inpragtige koetsen, hy huysvestie haer in schitterende paieyy.cn ol' in rvke buvten goe deren enz. als denslaep hem overviel in "l midden van die kas- teelen in Spaniën; de droonu n van den slaependen waren de zelve dan die van den ontwaeklcn Guslaef.. Des anderdags zeer 'vroeg, kiople men op zyne deur; 'twas eenen speculant dei- beurs, eenen dier fynaerdsdiede nieuwstydingen door deloeht zién vliegen, en die den inhoud van eenen brief op de enkele verzegeling of cachet konnen ontdekken, Mynheer, zegde hem dien quidam, gy hebt eene belofte •yan den heer baron Rodschiid van 30,000 fr. renten?Ja M. Wiltgy my d ie belofte verkoopen, ik gééf u 1,000 palakons winst?Maer, M....Ik bied u eene kans die vóór my zeer ge- vaeriyk is, hernam daedelyk den maekelaer, want deéze belofte is van gêener weèrdc, indien aen M. Rodsehild de leening niet word loegeweézen. Guslaef lntd de 1,000 patakons niet noodigwant met 1,000 putukons kon hyjwe. Atuèlie niet trouwen, llyzond dus den maekenderborgersdie metal die onkosten belaeden zyn Of het dan niet betaemen zon dat die dringende stem al die schoolgelden uvt haeren zak betaelde? Wy zullen welligt hierop terug keeren. Wy hebben wederom een nieuw werk in vier tae- len dóór den onvermoeyelyken en hoogstagtensweêrden leeraer Bón, van Brussel ontvangen. In ons aenstaende nnntmer zullen wy een wóórd over het zoo nuttig als kundig werk van den geleerden tael-leeraer reppen. Eenen artikel over de aenkondiging der egt vlaemsche woordenboeken in ons voórlaetste nummer gedaen, is ons toegekomen. Wy zullen de toekomende wéék van dit stuk gebruyk maeken. Verseheydene ons loegezondene aenmerkingen moeten wy insgelyks tot opvolgende nummers verschuyven. Den genaemden Fr. Peereboom, alhier woonende, is aengehottden, verdagt van geld diefte ten nadeele van Ferd. Galmaert, en Fl. De Glercq, koetsiers. Voorleden zondag is te Ayghem in eene hofstede brand ontslaen door welken scbuerstallingenetc. zyn afgebrand. Zon der bel goed beleyd en de aenhoudende poogingen der bewoo- ners van Ayghem onder welkede beeren pastor en onderpastor, het meest hebben uytgcmuul, had men grootere onlteylen te be treuren gehad de schade is nog al aenzienelyk, doch alles was tegen brandgevaer verzekerd. Het scliynldatde kwaedwillig- he d niet vremd is aen deéze ramp. Men vraegt alhier, als het aen de opkoopers verboóden is vóór de merkltieren boter of eyérs te koopen, of er wel borgers zyn die den opkooper ntogen speélen, en voorde ucr alles, kost wat kost, upkoopen. Men vraegt ook of de politie agenten zulks ziende, hel moeten beletten of niet? De graenpryzen zyn heden wederom op eene buy- tengewoone wyze'gesteégen; de andere merkten van lëé- vensmiddelen behouden voortduerend haere pryzen. Voorleden zondag is ten hove van den landbouwer Mabilde, te Erpe, ten peêrd gestorven; daedelyk snelden de arme ten hove, en op eenige oogenblikken was al het vleesch van 't dier verdweénen; waren er twee of dry doode rompen geweest, men had nog de helft vleesch te weynig gehad om al de noodlvdende die als biënzwer- men kwamen aengeloopen, te gerieven. Dóór ministeriëéle schikking zullen de statiën van 's rvks rvhengsten in onze provincie zyn als volgt TeLeupëghcm,de hengsten Emerald van zuyver engelsch ras, bachelor, van halven bloede. Te Eecloo, Man/red, van halven bloede, Acteon, van zuyveren bloede. Te Drongen; Taishteer, zuyver ras, Young-Hymphrcy, van halven bloede.Te Beveren; Furmer, van inlandsch trekras. Grey licr van zuyver engelsch ras. Zoo verre gaet de armoede op de communen van Oost-Vlaenderen,'dat degebreklydendeden kost benyden dien aen de dieren gegeéven word, en zich gelukkig zou den agten, indien zy de spys die aen de honden word toe geworpen, mogten opëéten, om hunnen honger te stillen. Eenen grondeygenaer, welken eene commune van het distrikt Gend bewoont, houd twee honden om zyn huys, zvnen hof en acnpaelende eygendommen te bewaeken. Filtwel, verscheyde arme lieden, vaders van huysgezin, die mecrmaels met aljonstige oogen het roggenbrood en den overigen kost die de honden word voorgesteld, heb ben beschouwd, zyn den heer komen snteeken om het ambt van de honden 'uyt te oeffenen, dat is, dag en nagt te waeken, indien hy hun den kost wilt geéven dien hy da- gelykszyne honden voorzet. maekelaer wandelen, en begaf zich naer 't ministerie van linan- t'iën. liet was by elf uere als hy er aenkwam; de zaelen waren met handel-wisselaers en bankiers opgepropt, die zich onder ling in d'oorcn (luyslerdenGustaef tiant hier en daer een af gebroken wóórd op lly zal ze hebben (de leening).Hyzal ze niet hebben.—Hy zal zat hebben.Hy zal ze niet hebben.Men spreekt van eene Engelsche inaetschappy.Waerlyk Ja M. Baring die dóór SIM. Hollingucr en eonip". vertegenwoordigd is. Mynheer, vroeg Gustaef aen eenen nevens hemstaenden per soon', zond gy my konnen zeggen.... Stil, men gaet beginnen. Den jongeling zag inderdaed Sl. Rodsehild met zyne familie binnenlreéden men toonde hem den baron. /.iet Item daer, ziet hem daer, zegde men. Den minister van financiën nam ookdaedelykplaets.cn legde op het bureel een toegclakl pak papieren datiiet maximun ver vatte om de leening te* konnen toewyzen. Alsdan stond M. Rod sehild 0]) en overhandigde aen den minister een insgelyks loegezegcld pak; M. liottinguer dééd van gèlyke in naem der Engelsche maelschappv waervan men zoo even gesproken bad. Ilel hert van Guslaef kiople... Want hetpaket van M. Rodsehild vervatte zyn houwelyk... Den minister opende eyndelyk bel acnbod Rodsehild...84 fr. 75 c., zegde by. Op liet hooren van dit cyffer, ontstond er' eene groote bcwcé- ging in de zttel: van alle kanten zag menleekens wisselen, hoorde men woorden van verwondering, verbaesdheyd, van woede, van ontmoediging, van betlreyging etc. etc. Den omstaen- dordie het meeste belang had om van dit alles de bediedenis te racden, verstond er niets van; by vroeg dus aen twee jonge beeren die zulks scheénen te verstaen:Slynheeren zegde hy bun, wat b'teekent het geen den minister zoo even gezegd hoéft? Eenen diér jongelingen nam Gustaef byden arm en zeg de hom:Dat beteekent dat men nooyt meer sloutmoedigheyd gezien hééft.'T is 2 fr. of ten minsten 1 fr. 50 c. boven alle verwagling... Verslact gy het M. Neen, M. antwoordde Gus laef. lien tweeden jongeling nam Gustaef by den anderen arm. Den minister van oorlog komt te beslissen, dat er eene premie van 30 fr. zal worden verleend aen de mili ciens die vrywilliglyk vóór aeht jaeren zullen dienst ncé- men by het regiment kurassiers, of uyt een ander by het zelve willen overgaen. Den minister van binnenlandsclie zaeken hééft aen de gouverneurs onz,er negen provinciën eene circulaire gezonden, ont aen al de gemeenteoverbeden te doen ken nen, welk gedragzyin de tegenwoordige omstandigheden jegens de noodlydende bevolkingen moeten houden, hoe zy aen de behoeftige werk moeten verschaffen, en hoe zv den bystand der hooge overheyd kunnen erlangen. -Een tiental schepen liggen te Antwerpen in gereed- heyd om naer Vrankryk te vertrekkenzy hebbende eene dóór de andere aen boord 2500 hektoliters tarwe. Eenen onzer geagte insrhryvers hééft ons de volgende rymkens toegezonden, waeraen wv volgeêrne eene plaets in ons blad vcrleenen. Zy zyn waerlyk met smaek en ge voel geschreéven. DE MOEDER ZORG. Kom, lieve Lena, kom in uwe moeders armen, Kom by het llikk'rend vuer de kleyne voetjes warmen Blyfthierwantover d'aerddaelt reeds den duyst'ren nagt. Het wéér is guer, den wind snort met een' woeste kragl. Den sneeuw zwierd in het ruym, zyn vlugge en brcede (vlokken En morgen zyn er dóór en pad, en puyn bedoken. Ja morgen zult ge op stulp, op kerk en boom en laen. Dóór 't winter kleed omhuld, verheugde blikken slaen; Vóór u is alles lust, de vreugd leest m'in uw' oogen; Want slegts acht jaeren zvn u over 't hoofd gevlogen, Gy wéét niet hoe dien lyd, vóór u zoo zoet en schoon Den armen foltrend nypt, in zyne schaemTe woon. Ja morgen, wyl den wind ons t'aengezigt zal snerpen. En als wit ederdons, den sneeuw ter aerd zal werpen, Zult ge u verheugen, kind, en ondanks ons vermaen, Op 't blanke winter kleed, toch willen speélen gaen. Maer haestmyn' zwakke spruyt zal u de koü bereyken, En trillend komt gy wéér uw' handjes 'tvuer toereyken De streeling lacht u toe, op moederlyken schoot; Zy maekt u alles zagt, in uwen kinder nood; Zy maekt u 't leéven zoet, zy laet u niets verhind'ren. Maer, ach 1 myn Lena lief, er zyn zoo veéle kind'ren Die op de moederborst geen heeling vóór hun pyn, Noc .i ulpe vinden en steéds ongelukkig zyn. Met lompen dekken zy hun reeds ontvleeschde leden. Hoe bleek is lnmgelact, hoewankelbaerlmnn' schreédeit. Zie, siueekend reyken zy, ons eene beévend' hand, Den vreeden honger knelt hun 't lydend ingewand Gééf lieve Lena gééf, heb meèly met Itunn' smerten. Verstoot hun bede niet, stort troost in hunne herten. Terwyl zy lyden kind, leeft gy in overvloed. Help d'arme menschen toch, hun helpen is zoo zoel. Verzag! gestaeg lief kind, hunn' loitering en pyn. Wilt gy vóór 't oog van God een deugdryk meysje zyn. Aelst, den 1 Feb. 1847 Eg. H. 'T is zeer eenvoudig, zegde hy hem; M. Hottinguer is vóór- zeker een trefiëlyk ntan, maer hy hééft zich met eenen Engei- schman, M. Baring, verbonden, en,gy verslaethet wel, in weer wil der beste overeenkomst, zou het konnen gebeuren dal diergelyke daedzaek de lecning die of geéne wyziging zou doen ondergaen dat... 'T is zooklaeralsdcn dag,antwoórddedenanderen jongeling... Maer Gustaef die uyt deéze maekelaerstael niets verstond, riep wanhoópend uyt: om Gods wil zegt my tochofikjwe. Amelie zal opdoen... Neen, neen, ik bedrieg my, of dit briefje van eenige weerde is? en by toonde bun de belofte van M. Rodsehild... a De twee jonge hecren greépen gretig het effekl aen dat Gustaef bun loereykle, en, nauwelyks hadden zy er de ongrrr opgcslaegen, dat eenen hunner uylriep 20,000 fr. vóór uw briefje M. Maer 't is dan aen M. Rodsehild dat de leening is loege weézen, vracgde Gustaef altyd. 24,000 fr. zegde den anderen. 26,000 fr... 28,000 fr. Mal duyveldien heer bied gcene scbelpkens aen. 50,000 fr. riep eyndelyk eenen liefhebber van Rodsehild- handschriften. 'T effekt is aen u en Amelie aen my riep Gustaef uyt. Den koop wierd dus gesloóten, en gelyk zy toen digt by Tor- toni waren, alwaer den kooper gemakkelyk de noodige pennin gen vond om zich de som Ie verschaffen, die by daedelyk aen Gustaef overtelde. 'T eerste bezoek van den gelukkigen jongeling was geenzins vóór M. Pichard, maer wel voor den bankier, die beleéden hoéft dat hy nog rykcre persoonen gemaekt had, maer dat hy nooyt dankbaerderen ontmoet hééften Gustaef bekwam des te gemakkelyker de hand van Amelie, daer hy 30,000 fr. by te zetten had, en M. Pichard aen den gunsteling van M, Rodsehild niets konde weygereu. OOOCCK?

De Denderbode | 1847 | | pagina 2