KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. HALSREGTING TE THIENEN. Voórlaetsten vrydag avond was het stadje Ihienen let- terlyk volgepropt met vremdelingeu, welke uyt al de om liggende gemeentens derwaerts waren gekomen, lcn halfzeven uere 'savonds, is dengenaemden Verbiest, die de moord, dóór hem op de echtelingen Costermans ge pleegd met de dood moest boeten, in een cel-rytnyg per spoorweg aengekomen, vergezeld van den eerw. heer Triest. Met denzelfden treyn kwam den scherpregter aen met zyne knegten en zes gendarmen. In de statie van Thienen aengekomen, is Verbiest te voet naer de gevan genis moeten gaen, te midden der zich in de straeten •verdringende menigte. Ily ging met tamelyk vaste stap pen. Alvoórens inde gevangenis te treéden, vroeg hy aen de gendarmen oorlof, om zyne pyp te mogen stoppen en een borreltje te pakken, in eene kroeg regt over den win kel, waer hy het mes gekogt had, met hetwelk hy de misdaed had volvoerd, doch dit verzoek is hem natnerlyk geweygerd geworden. Den eerw. heer iriest is den ver- óórdeelden ""in de gevangenis gevolgd, en hééft er den ganschen nagt in gebeden doórgebragt. Verbiest, die overigens reeds gebiegt en berouw getoond had, heeft eenige oogenblikken in zyne cel gerust. Op het'oogenblik dat de knegten van den scherpregter zich des morgends aónmeldden, om de verschrikkelvke toilet te maeken, verbleekteden veroordeelden,doch dóór de vermueningen des geest ely ken versterkt, vermeesterde hy spoedig zyne ontroernis. Het schavot was op de Merkt opgerigt, regtover de hoofdkerk en het siadhuys. Het gedrang was ontzettend. De lialsregting was slegts tegen elf uere aangekondigd en ten negen uere kon er niemand meer op de Merkt 'geraeken. De vrouwen waren, gelyk doórgaens in zulk geval word opmerkt, in meerdei'heyd. Sedert den voórigen avond had Karei Verbiest slegts een glas wyn en eene las kaffe genomen. Hy had verzogt, om zyne zuster, die in de Langestraet eenen sriuyfwinkel hield, te mogen spreéken, ten eynde haer vergiffenis te vraegen vóór al het kwaed en verdriet, dal hv zyne fami lie had aengedaen. Maer toen men ging om die vrouw te roepen, vond men den winkel geslotenPatiencie, zegde Verbiest, ikwilhaer gcenkwaed,ofschoon zy my in ecniger- voege vermeden hééft met te zeggen, dat ik den dag des voorvals tentweeucre 'smorgens ben t'huys gekomen; zeg haer, dat zy vóór mg zoude bidden Na dat de toebereydsels gemaekt waren, verliet den veroordeelden de gevangenis, en stapte in eenen platten wagen, waerop twee stoelen geplaetst wareneenen vóór den priest er en eenen vóór hemHy reed dóórt volk, zonder ontsteltenis te toonen, en scheen aendagtig naer zynen biegtvader te luysteren. Aen den voet van het schavot ge komen, stond Verbiest op, omhelsde zynen biegtvader, en riep Ik sterf vóór myn kwaedik vraeg vergiffenis bid vóór my Met vaste treden ging hy het schavot op kuste nog eens het kruysbeéld, en leverde zich aen den scherpregter. Eenen minuet daerna had het vreeselvk mes 's misdaedigers leévensdraed afgesneéden, en het volk ging zwygende uyteen. Eene Gendsché meyd, die op het punt is van trou wen, en zich reeds bezig houd met de voorwerpen van haer huyshoudentekoopen, iszaturdagll. bestolen. Deéze meyd schyut meer dan eens gestoeld te hebben veel geld in haer bezit te hébben, ofschoon luieren schat slegts in eenige gespoorde goudstukken bestaet. Zaturdag, terwyl de meyd uytgegaen was, om eene stoóf te koopen, zvn er dieven in "haere kamer gekomen, en hebben haer potje en haere weynige juweelen uyt een kasken gehaeld. Den dief is onbekend. Den uytvoer der Engelsche katoengarens naer Duytschlalid heeft in het verloopen jaer tot in hef begin van december 100,000 centenaers, dus ten aenzien van het jaer' 1848 meer dan 1/5 toegenomen. Vóór deézen meerderen uytvoer heeft Duytschland alleen 5,500,000 thalers uytgegeéven. In het "geheel geeft Duytschland thans jaerlyks meer dan 16,600,000 thalers vóór katoen garens aen Engeland uyt. In den loop van de maend december zyn bovendien, wegens de aenstaende maer niet aenmerkelyke verhooging van de tolregten, ontzag- gelyke hoeveelheden uyt Engeland in het Tolverbond ingevoerd. Over eenigen tyd hééft den bisschop van Luyk eenen nieuwen catechismus tengebruyke van zyn bisdom uytgegeéven, en er zich den eygendom van voorbehou den. Versehevdene boekdrukkers van Luvk hebben het eygendoms-recht van den prelaet niet willen erkennen, en zyn nu, wegens nadrukking, vóór de regtbank van eersten aenleg gedagvaerd geworden. Men schryft uyt Antwerpen Den eerw. heer "Dusarl, onder-pastor van S. Paulus- kerk, gisteren over de Minderbroedersruy gaende, is, daer het een wevnig gevrozen had, uytgeschoven, waerby hy het ongeluk hééft,'gehad een been te breéken. "—Eene ontaerde dogter, na haere wettige moeder mishandeld te hebben, had vervolgens het ouderlyk huys veriaeten. Haere twee zusters, over haer schandelyk ge drag verontweêrdigd, gingen haer opzoeken en vonden haer op het Kasteélpleyn. Zy hebben haer zelf naer den Amigo gebragt, "waer de" pligtige is vastgeklitst. - Een verséhrikkelyk ongeluk is in de gemeentens Rupelmonde en Basele,'in hetdand van Waes, gebeurd. In de steenbakkeryën van deéze laetste gemeente hééft onverwagts donderdag eene zakking van grond plae s ge had, en acht werklieden wierden in den put begraeven waeruyt de aerde getrokken word, waermede de sternen worden gebakken. Vrydagavond was nog geenen van hen gered. Den eygenaer der steenliakkery was ter plaets tegenwoordig. Eene jonge dame ging voórlaetsten vrydag langs de Niéuwstraet te Brussel, en was fraey en met eenen groo- ten chal gekleed; zy wierd dóór eênen heer gevolgd die haer talrvke verwytsels toestuerde. Eyndelyk haelde den heer eenè groote spuyt. van onder zynen mantel, en be- sproeyde met die spuyt, welke stérk water inhield, de kleedéren deézer dame. Op den zelfden oogenblik ver anderden chal en andere kledingstukken van kleur. Het sehvnt dat eenen hevigen minnenyd niet vremd aen deéze laffe vruekneéming is. Er is eene klagt ingediend, en tie geplekte en bedorvene kleedingstukken zyn naer de greffie, om tot stukken van overtuyging te dienen, ge zonden. Het komité dat, dóór den bisschop van Brugge be noemd is om de gelden voortkomende van de inzueme- ling dóór Z. Hoogw. gedaen, aen de communen der provincie uyt te dcelen, hééft eene eerste som me van 25,000 l'r. onder 55 arme communen gedaen. De algemeene vergadering der liberaele associatie welke op den 4 deézer maend was bepaeld, is uytgesteld, zonder dat eenen zekeren dag vóór de byeenkomst zy vastgesteld. Eene herbergierster, woonende op de Graenmerkt te Brussel is aengehouden vóór zwaere mishandelingen op haer kind gepleegd te hebben. Eerst was het kind verdweénén, en men meynde dat het dood was; maer, men hééft het in de omstreéken van Loven ontdekt, en het is onmiddelyk naer Brussel gebragt. Dit jongetje is 8 jaeren oud, en was sedert den 24 january verdweénen. De kommissie van menschlievende dames te Brugge, hééft, in. den loop der voórgaende wéék, 51,000 pinten soep aen de arme lieden nytgedeeld. Men geloofd dat de opening der sektie des yzeren »e;s van (lend op Lokeren, binnen zes maenden, zal konnen ingehuldigd worden. De mazelen doen te Luyk nog altyd groote ver woestingen, en veéle zieke sterven aen de gevolgen deézer kwael. Er zyn te Luyk, in january, byna honderd per- soonen meer gestorven dan geboren. Zondag om acht uéren en half des avonds, zoo meld men van den 29 january uyt. Langemarck, hoorde men, in een huys, staende in eene der meestbewoonde straeten van Langemarck, moord en brand schreeuwen. Het was inde wooning van den beenhouwer P. Lesage, dat men ■dat geschreeuw hoorde. De gebueren kwamen aenstonds toegeloopen, maer vonden de voordeur gesloólen men klom in den hof, en men vond de achterdeur open. De vrouw Lesage was op eenen stoel gebonden, en in den heêrd geplaetst; de vrouw was bleek en kon van schrik niet spreéken. Wanneer zy de spraek had terug gekrcé- gen, verhardde! zy het, volgende: Zv had sfillekens iemand hooren inkomen en zagtjes de deur toedoen, en geloofde dat het Interen man was die uyt de estaminet tertig keer de. Maer, het waren twee mannen met zwartgemaakte aengezigten die zich in de keuken aenboden, en zich op haer wierpen. Zy wilde opstaen en om hulp roepen, maer eenen der booswigten wierp haer terug op harren stoel, en een groot mes op hare borst plaatsende, be- drevgde haer te zullen vermoorden, indien zy de minste beweéging dééd. Den eenen hield met zyne hand den mond der vrouw toe, terwyl den anderen de bevreesde huysvrouw op hacren stoel bond, en in haere zakken tastte, er "uyt badende liet weynig geld (omtrent 5 fr.) dat er zich in bevond. De twee vingerhoeden die by het geld ge mengeld waren, wierden weder in den zak der vrouw gesteéken, en den neusdoek die in eenen anderen zak ge vonden wierd, gebruykten de booswigten om op den mond der vrouw te binden, en dus haer te beletten van te schreeuwen. De booswigten vroegen de vrouw waer Inter overig geld was, en de ongelukkige was zoo verschrikt dat zy niet kon antwoorden. De dieven hadden een sleu telken in den zak der vrouw gevonden, en poogden met het zelve eene kas, die juyst alles inhield wat de echtge- noóten bezaten, te openen maer de roovers draeyden den sleutel averregts in het slot, en konden niet openen. Ondertusschen was den neusdoek van den mond der vrouw gevallen, en nu begon zy uyt alle haere kraglen te roepen en te schreeuwen. Dóór dit geroep bevreesd, vlugt: :»n de schelmen langs de achterdeur weg, zonder dat men hun hebbe konnen ontdekken. De dieven moeten wel stoutmoedig zyn, want liet huys der echtgenoóten Lesage is tusschen een pensionnaet en twee herbergen gelegen. Dynsdag zyn de eygenaers van twee aenzienlyke stokeryèn te Parvs, gevangen genomen, als beschuldigd van gébruyk te 'hebben gemaekt van vergiftige zelfstan digheden by de bercyding hunner likeuren. In de voórige week zyn uyt Londen naer Belgiën afgezonden geworden 40,000 oneen zilver in staeven, 9Ö00 oneen zilveren muntspeciën, 4,800 oneen goud in staeven, en 250 oneen gouden muntspeciën. Deézer dagen is de Tempels!raet te Parys, het ooneel geweést van eene stoute dielte en moord. In eene deyne 'herberg der nabuurschap van den Boulevard, waren twee mannen niet kielen gekleed aengekomen, draegende eene zwaere en groote kist, waerop gesclireé- ven was Breekwuer Champagne wynen deéden zich eenige ververschingen opdienen. Op den oogenblik vau uyt te gaen, zeyden zy nog eenen zeer langduerigen weg te moeten doen, en verzoglen de huys-bazin om hunne kist, tot omtrent ten II ueren s'avonds te willen bewae- ren. Hun verzoek wierd toegestaen en de kist wierd naer een Meyn afgezonderd vertrek overgebragt, waer naer de mannen vertrokken. Te middernagt waren zy nog niet terug gekeerd; de patrouille der policie-beambten voórby komende, en de herberg open vindende, maek- ten toestel om deswegens proces-verbae! op te stellen, daer, zoo laet in den nagt, het eene overtreéding der reglementen van de policie was, de herberg open te houden; den herbergier kennis gegeéven hebbende der oorzaek, dééd den oversten der patrouille hem de kist toonen; haere grootteen zwaerte verwekten agtordenkeïl; alsdan stelde men zich aen, om, met een werktuyg de kist te openen; op eene eerste pooging, springt er liet deksel af, en in plaetsvan Champagne wyn, vind men in do kist eenen man met eenen moordpriem gewapend, welken zich gewillig aen de patrouille overgaf, beken nende tevens dat, tydens den nagt, hy de deur vóór zyne makkers moest openen en de echtelingen Luvlplun deren, welke verdagt waren zes of zeven duyzend fr. in hun huys te hebben. Men ging daedelyk eene versterking van policie-beambten afliaelen; men nam alle noodige voórzorgen, en omtrent ten 2 ueren kwamen dry van zyne makkers aen, welke daedelyk aengehouden, in goede verzekering naer de gevangenis wierden overge bragt. Onder de vier aengehondene bevinden zich twee galeyboeven. Zitting van 50 Jan. By het openen der zitting wor den verscheydeue petitiën onderzogt, en bemerkt men. onder andere eene van talryke bewóoners des arrondis- sements Thielt die vraegt dat er hooge rechten op den uytvoer van 't vlas worden gesteld. Vervolgens worden de beraedslaegingen over den bndjet van oorlog voort gezet. Op nieuw word er door eenige leden aangedron gen om uyt gespaerzaemheyd het click lief des legers te verminderen, en om de solde der soldaeten te verkley- nen. Men brengt vóór dat als den soldaet wel gekleed, gespysd en gewarmd is, hy geen geld noodig heeft om den zatlap te speélen. (Dééd men dit ten opzigte der officieren van hoogeren graed die om niets te doen oyer- groote sommen trekken, 'wen zou werkelyk eenen pryt- baeren maetregel neémen; maer neen, men zon het den armen soldaet willen afpersen om het met geheele greé- pen naer 't hoofd der officieren te werpen.) Tegen dit alles verzet zich den minister van oorlog, en allengskens verhuyzen de leden der kamer indervoegen, dat zy ten 5 neren niet genoegzaam in getal waren om de beraed slaegingen voort te zetten, die deswegens is moeten op geschorst worden. Zitting van 1 Febry. In de korte zitting van heden zvn de algemeene.beraedslaegingen over den bndjet van oorlog gesloot en en zullen morgen de aizonderlyke arti kels aengavat worden. Zitting van 2—Talryke petitiën van velschillend* streéken des lands aen de kamer toegezonden, worden ge- leézen. Onder andere bemerktmen eene van den gemeente raeil van Baeveghem die vraegt dat den uytvoer van vlas verhouden worde, en dat de komiles het numei oteéren der garens zouden moeten aenneémen. Vervolgens zyn de beraedslaegingen op de artikels des bndjets van oorlog voortgezet. Menigvuldige aanmerkingen en voorstellen om bet leger te verminderen worden voórgedraegen maer alles om niet. Onze staefsniannen willen ten allen prvze een ontzaggelyk opéétend leger te been houden, endiensvolgens worden alle aenmerkingen verworpen. Geheel deéze zitting is dus in nutteloos klappen en har rewarren doórgebragt, behalven dat eenige art. van den budjet zyn aen'geriomen. Zitting van 3 Al de artikels en den budjet in zyn "elieel word heden met 68 tegen 5 stemmen aangenomen. Eene som van 292,990 fr. is aen den minister van oorlog verleend om eenige agtergestelde schulden te betaelen. Zitting van 4 —Heden hééft de kamer een wetsont- werpbetreklvkde rechten van uytvoer op de holleblokken en 't vee, aengenomen. Zitting van 5. De kamer hééft heden de algemeene beplevting over het wetsontwerp betrekkelyk de ont ginning der heyden, aengevangen. MM. De Haerne en Rodenbach hebben de aendagt van het gouvernement op don bodroevendon loosUmd van Wost-Vlaondeien in- ceroepen en dóór het overgroot getal stei fgevallen on der de arme volksklas beweézen, hoe zeer de ellende in die streek woed. Den minister hoéft geantwoord dat hy reeds de wvze maetregelen die hem ter hand gesteld zyn hééft gebruykt, en eerlang alles zal aenwendenom de ar moede der beyde Vlaanderen te keer te gaen.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3