aen liet schande]yk gedrag van zommige dier schoólop- zienertjes pael en perk zullen weéten testellen, en eens zullen nadenken dat diergelyke inbreuk op 't nationael ondenvys eene voórnaeme oorzaek van Willems val geweest is. »a— Met spyt zien wvdat het wetsontwerp betrckkelyk de lermeerdering van het getal der volksvertegenwoordi gers, de thans bestaende wet verre van te verbeteren, gaet verslegten. Ofschoon wy uyt ganscher herte aen de vermeerdering van 't getal vertegenwoordigers toejuy- elien, konnenwy evenwel de schikkingen die het eerlang vóór te draegen ontwerp bevat, nimmer goedkeuren, om dat het z.oo klaerziende tegen den wil en geest der constitutie opdruyscht; en waerom toch altyd die ver- metene schendingen onzer grondwet? hebben wy er thans nog niet genoeg de beweenelyke gevolgen van on- dergaen? Dan, een voorbeeld gaet'bevvyzen hetgeen wy zeggen. Het district Dendermonde dat slcgts wegens zyne bevolking op twee vertegenwoordigers recht hééft, zou er benevens (jit van St. Nicolaes dat even min recht heeft, dry hebben; het eerste heeft tot het bekomen van oenen derden representant 53.152 zielen te kort; het te kort van het tweede is, wel is waer, voél geringer, maer waerom moeten die twee districten, buy'teti Aelst, be- voórdeeligd worden en dit nog tegen" den geest der grondwet. Aelst heeft in deézen oogénblik groote belan gen om zich hier tegen te verzetten; wy verhoópén dos dat onze afgeveêrdigde van deéze daedzaek zullen kennis neéinen en doen zien wie zy z.yn. Wv zullen hierop terug kecren. Deéze week heeft onzen gemeenteracd wederom eene (oejaege van 2,801 francs vóór de gouvernements-sclioól alhier, gestemd. Dit zal, zoo wy denken, vóór 't lialf jaer- zyn, en aldus word bewaerheyd 't géén wy in ons yoór- gaende nninmer zegden, behalve dat wy nog vergeéten hadden dat onze stad insgelyks de stoelen, waerop de kinderen in de kerk zitten, moet hetaelenü Deéze bietste onkosten beloopen nog jaerlyks tot 570 ii 580 fr. Hewel, burgersvan Aelst, worden uwe penningen niet wel besteed? Voorde volgende vraegen lieéftmen eene plaels in ons blad verzogt Is het waer dat men oog heden naer een voorwendsel zoe.vt om de demissiën der afgestelde leeraers eenigzins te motioe.tren F Is het waer dat zekeren heer over deéze leeraers eenige niet al legunslige rapporten gedaen heeft Is het waer dat men zeer wel doen zou niet dien man franco per yz.eren weg naer Dendermonde te slueren, en vervolgens die opëétende nuttelooze schóól te sluvten k hntH-oA» J].i„i..i. ii jaeren, hy niet opgehouden hééft vuerige poogingen aen te wenden, ten eynde aen de jonge Betgen de tudieder taeien te vergemakkelyken, miverbreékhaeren hand wel ken strekt om van al de volken maer eene familie te maekeii, en welken ons, den mensch, onder eene andere iochtstreék geboóren doet aenschouweD als onzen mede vaderlander, onzen nabuer, onzen broeder. Dit werk word, dóór eenen parallel tussclien liet na tionael Vlaemsch en het Neérlandsch, voórgegaen. Den onpai'tydigen leézer zal hier dóór ligt gewaer worden waer de nalionaeliteyt, waer de overtrelfelykheyd zicl'i bevinden. Eenige onzer inschryvers van omtrent Antwerpen beklaegen zicii om dal ons blad t géén zy des zondags plaglen te ontvangen, hun slegls des maendu'gs word over handigd. W y zullen de oorzaek hiervan onderzoeken, en indien liet mogelyk is zullen er in vóórzien. Zyn doorde policie deézer stad a ingehouden, en vóór den procureur deskoningsgezonden Jan-Bte.Uuvssinck, oud 18 jaeren, verdagt van diefte van wasch, ten'nadeele van Francois Demette; Knyssinck, hééft reeds vier ver- o .i deetingen onderguen,alle vóórdiefte; M. Seheerlinok, metser alhier, verdagt van bedelary en kwaadwilligheid tegen de policie; den genoemden fr. 'J'heyhaert, molen- miieker alhier, ten wiens laste, op deézer, door de polit ie deczi'r stud procos-vcrbuol is opgcniiickt, weens diefte van hout en sleenkoólen, gepleegd ten iiadeehfvan den heer De Wolf-üe Porteiuont, is aengehouden en voor den procureur des Ronings gezonden. Deézen morgendis eene vrouw komende van Erem- bodegem, op den Brusselschen steenweg digt by de stad plotselings dood gevallen. Wy verneémen dal het besluvt hetgeen de com missie benoemd om liet vraegstuk van 't openbaer nul des regtstreékschen yz.eren wegs van Brussel op Gend langs Aelst te onderzoeken, eerstdags zal afgekondigd worden. L'Écho de Bruxelles. J I "O'IOUI IV. OIU HCII is net waer dat clen geldelyken toesland onzer gemeente kas doezen ïnaetregoi op het dringendst vereyschl Of de twee eerste vraegen met ja moeten beantwoord worden, weéten wy niet, maer wat de twee overige be- trelt, dit lyd geenen twvlfel. Eenen langen artikel in 't franSeh opgesteld is ons toegezonden, niet verzoek van verlaeling en afkondiging; wy moeten den geagten inzender doen opmerken dal onze bezigheden te menigvuldig zyn en diergelyke ver laeling te veel lyd vraegt om den'zin van den schryver te behouden; wy verzoeken hem derhalve ons hierover te versehooncn.Wy zullen er egter byvoegen dat den artikel srherst over 't gejammer van 't Verbond van Acht ilat zynen weynigen bvval aen den geheymen invloed der Camarilla ot coterie toeschryft. Dat blad, dat zich thans zoo catholyk en aen al wat christelyk ver- knogt, nytroept, Schynt niet Ie vatten dat zvne leugens geveynsdfieyd etc. er de schuld van zyn; allé trelfélvkè jnenschen die zich eerbiedigen, willen immers met goéne eugenagtige noch geveynsdc schryvers Ie doen hebben lioe godsdienstig deéze zich ook voórgeévcn. Hel werk in vier taeien dóór M. Bón heden in 't licht gegeeven wacrvan wy in ons voórig nummer gewacdeii heeft een doel van daedelyk nut dat gemakkelvk, op den eersten oogslag zal erkend worden. Ook heéfl Vl. n schry ver zich beperkt met enkelyk en eenvoudiglvk de be- wecgoorzaek aen te duvden welke hem hetzelve hééft doen onderneémen. De jonge lieden, welke zich aen de studiën het zv diplomatische, het zy cmumerciaele, toewvden, wordci'i noodzaekelyk gehouden te weéten, hehalvèn het fransch en hel Maemsch, althans liet Duytsch en het EmmNch- want m het een of het ander deézer twee beroepen is het onmogeiyk dat men zich niet in de noodwendHièvd bevindt.1, zoo het niet is, van Engeland en Duvtschlai'id tedoorkniyssen, is het ten minsten van met'die twee landen in briefwisseling ft: zin. Wol mi, het tegenwoordig werk zal, wv durven het zeggen, van een groot voordeel aen die goéne zvn, w elke zich, dank aen het ontwerp volgens hetwelk dit werk bevroed i.\», en sen de ontwikkelingen zoo eenvoinii,T ils duvdelyk. welke liet aenhied Moge dit een nieuw bowys zyn van het leévend belang dat dien agtènswoêrden leeraer in bet openbaer mdencui van ons.gc-tiefd Vaderland, néémt, waer, sedert derti" HALSREGTING DER GEBROEDERS JANSSENS. Dynsdag morgend hééft te Brussel de halsregting plaels gehad van de gebroeders Janssens, dóór het hof van assisen van Braband, wegens moord en brandstigting ter dood verweézen. Het bevel tot deéze halsregting was dags te voren ontvangen, en daedelyk had den eerw. heer Triest zich by de veroordeelde begeéven, om hun voor le bereyden tot de tyding, dat hun verzoek om lyisgenade verworpen was. Beyde schikten zich naer hun lot en spraken vóór de eerste mael hunne biegt. Om een ner 's morgens is de guillotine op de Groote Merkt te Brussel opgerigt. Des morgens, met het krieken van den dag, begon het volk naer de Merkt te komen. Tot omtrent acht uere was het gedrang niet zeer grootmaer te rekenen van dit oogénblik was den toevloed zoodaenig, dat meer dan twintig duvzend menschen op de Merkt'en in de aenpae- iende straeten verzameld stonden. Tegen gewoonte egter waren de vrouwen in minderheyd. Den eerw. heer Triest hééft zich 'smorgens vroeg we derom hy de veroordeelde begeéven, vergezeld van pater an Oedeghens, Jesuiet. De kapelle der gevangenis was in gereedheyd gebragt. De twee geestelyke hebben er tusschen6en 7 uere mis geleézen. De veroordeelde heb ben gecommuniceerd, benevens de zusters van liefde, in de gevangenis dienende. Op het oogénblik dat de beyde broeders uyt hunne cellen kwamen en elkander ontmoe teden, is den oudsten, Peeter Joseph, tot zynen broeder Cornelis genaederd, hem vermaenende kloekelyk te ster ven, en er byvocgende, dat zy beyde hun lot wel ver diend hadden. Na de misse hebben de beyde veroordeelde gerustelyk met kalle ontbeéten. Zy hebben niet opgehouden gedue- rendeal dien lyd naer "de vermaeningen hunner bieglva- ders te hiysteren. De bedaerdlteyd der twee broeders heeft geen oogén blik opgehouden, en terwyl men Cornelis bond, betastte eenen geneesheer den pols van Peeter Joseph, waerop deezen zegde: O ik sterf gerust en te vreden De twea patiënten namen toen afselieyd van de bediende der gevangenis. Zy gingen nevens "elkander zitten met den rug naer liet gespan. Den eerw. heer Triest, zat regtover Peeter Joseph, en den eerw. heer Van Oedeghem, regtover Cornelis. Eiken der beyde geestelvke leunde met zyne handen op de schouders des veroordeelden, om zvne aendagt heter te vestigen op de vertroostingen, welke' hy hern toebragt. '1 icn minneten vóór r egen ueren bereykte den justicie- wagen de Groote Merkt. Zoodra de kar stil hield, is Cornelis Janssens, die, als den jongsten. den eersten moest geregt worden, van zeil opgestaen. Pater Van Oedeghem is eerst afgestapt, en Cornelis is hem gevolgd. Alvoórens het schavot op te gaen, aenschouwde den patient de noodlottige valbyl, vervolgens ging hy, geleund op den geestélyken, 'de trappen op, en na den pater nog eens omhelsd te heb ben, stelde hy zich in handen des scherprechters. Het mes viel seffens, na dat hy op de wipplank was gelegd geweest, en reés druypend van bloed weêr om hoo". Peeter Joseph, die in de kar was gebleéven, is toen ook opgestaen. Hy hield het hoofd geboógen, doch klom met vasle treeden het schavot op. Daer omhelsde hy zynen biegtvader en het kruysbeéld. De scherprechters deéden hunne pligt de valbyl daelde eene tweede mael neder en de crimmcéle justitie was in vyf minueten volbragf. HALSREGTING VAN VAN DE WEGHE. Voorleden dynsdag hééft teGendde halsregting van den genaemden Van De Weghe, overtuygd van moord, plaets geliaU. Zie hier eenige byzonderheden over die rests- pleeging. Poogende de aenkondiging van zyne aenstaende hals- reglmg den veroordeelden zoo veel mogelyk min hard en bilter le maekeu, hééft den kommandunt van het Rasp- huys, vergezeld van den pastor des gestigts, zich naer de cel van den patiënt begeéven, en aen Van De Weghe zyne verwondering te kennen gegeéven, van nog geenen uyt- slag over de voorziening in gratie ontvangen te hebben. De aenweezigheyd van den geestelyke», en'het onverwagt bezoek van den kommandunt, deéden diepen indruk op den veroordeelden, zoodaenig dat hy met een slach van koorts wierd aengedaen. Er wierd dan bevel gegeéven om Van De Weghe naer eene kamer te leiden waer vuer gemaekl wierd, en aldaer hééft men hem alleen gelaeten lot dry ueren des namiddags, wanneer de twee eerste bezoekers nog eens de cel van den patiënt zyn binnen ge- treeden. Deézen begon nu te vermoeden dat men hem slegte tydmgen had aen te kondigen, en vroeg aen den konimandant dat hy hem stelüglyk zou zeggen of er geene hoop meer was. Alsdan hééft men aen Van De Weghe ge- zeyd dat zvne voorziening in gratie verworpen was, en dat hy zich moest bereyden om des anderdags te sterven. Nu is den pastor van het Rasphuys by den patiënt ge- bleeven, en heeft hem niet meer veriaetenzelfs heeft hv den nagt in zyne cel overgebragt. Den veroordeelden neet! den wensch le kennen gegeéven van zvne zuster die te Gend woont, nog eens te mogen spreéken, en dit is hem toegestaen. In deézen oogénblik, hééft Van De Weghe bekend dat hy pligtig was, en dat het hem speet voor de assisen alles niet veropenbaerd te hebben. De schaemle, zeyde hy, en de vrees van mvne familie schan de aen te doen, hebben my weerhouden.» Na omtrent dry kwartiers met zyne zuster gesproken te hebben heéfl hy naer eeuwigen vaerwel moeten zeggen. Het afschevd is allerdroevigst geweést. Laeter heeft Van De Weghe gevraegd om te mogen rooken, endeézegunst is hem toegestaen. Den nagt heeft hy zeer kalm en rustig doórgebragt. Des anderdags na nogeensgebiogtte hebben, zyn hem de HH. Sakramen- ten dei- stervende toegediend, en heeft hy godvrugti" mis gehoord. 51 Van De Weghe hééft met kalmte het bezoek van den beul en deszelfs knegten ontvangen, en Iieéft zich tydens de noodlottige toilet, gelaeten getoond. Hy heéfl da'n af- seheyd genomen van alle degeéne die hem omringden, en heeft zich met niemand anders dan met zynen biet- vader meer bezig gehouden. Op den oogénblik duthy de ker moest bestygen, hebben hem zyne kragten eenigzins veriaeten, zoo dat men hem hééft moeten ondersïeunen om op de ker te stappen. Den geestelyken heeft zich ne- vers den patiënt, geplaetst, en geheel den weg eenen parapluie over hem gehouden, ten eynde hem van den sneeuw te bevryden. Om negen ueren en een kwaert is den stoet op weg gegaen en, om tien ueren min een kwaert, inliet Spanjaerds kasteel aengekomen, alwacr eene ontelbaere menigte het ruym pleyn vervolde. Kloekmoedig is Van De Weghe de trappen van hel schavot opgegaen, en, na herhaelde mael het crucifix Ge kust te hebben, is hy op de noodlottige plank gebonden en eenige seconden nadien, was het menschelyk recht voltrokken. Een komnglyk besluyt van 6 february, bepaelt, dat den uytvoer van brood van allerley soort tot 1 october aenstaende is verboden. Men heeft bemerkt dat geenen van al de boosdoe ners die deézer dagen het hoofd afgeslaegen zyn, den ouderdom van 50 jaeren bereykt had. Verbiest, moorde- naer der echtelingen Costermans, te Thienen was 24 j. oud. Van De Weghe, 26, de gebroeders Janssens 22 en 29 jaeren, eyndelyk Rouffé die ten toon is gesteld geworden had slegts den ouderdom van 27 jaeren. De Belgische brik Adèle, welke te Antwerpen in la ding ligt naer Santo-Thomas de Guatimala, zal dc Bel gische kolonisten, welke dit land willen veriaeten, alhier terugbrengen. De koopmans in lynwaed van Gend, hebben eene petitie geteekend en aen de kamer der volksvertegen woordigers gezonden, in welke zy vraegen dat de maet- schappy van uytvoer op de merkten van Europa geenen handel zou mogen uytoefenen, en vóór eygene rekening niet zou mogen fabriekeéren. Alle de belanghebbende hebben deéze petitie onderteckend. Twee geestelyke uyt braband, die onbekend willen blyven, hebben elk 1000 fr. ten behoeve der arme in de Vlaendcren gegeéven.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2