KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Ilet Antic. Kieuwsblad maekt de volgende gegronde oenmerking Wederom hebben wy hier den verderfelyken invloed der zoogenaeinde ditferentiëéle regten te bestatigen. l)en Amerikaenschen drymaster Huil, kap. Putman, met eene volle laediug peper van de noordwest-kust van het ey- landSumatra aengekoinen, was naer Antwerpen bestemd; maer de uytreeders indaglig zynde geworden, dat dit schip wegens zyne laediug by zyne voórige aenkomst on- telbaere moeyelykheden en hairklieveryën van de zyde onzer (iskaellievende douanen had uytgestaen, hebben den Huil op Rotterdam gestuerd. Urn nu te doetrbegry- pen, hoeveél het land daer by verliest, zullen wy zeggen, dat dit schip, hier by zyne voórige reyzen, 30'a 4u|t)üü frs. verteerde, en by zyn'vertrek véél inlandsche fabriek- goederen medenam. Zie daer hoe de ditferentiëéle wet handel en nyverheyd bevoórdeeligt. Roulfé, wiens doodstraf in eeuwigen dwangarbeyd is veranderd, is op de Grootc Merkt te Brussel ten toon gesteld geworden. Men weet dat Roulfé den medeplig- tigen der gebroeders Janssens is, en den eersten de vreede omstandigheden der moord van de echtgenooten Mannaerts hééft veropenbaerd. Deézer dagen, vond men in de Rochusstraet te Antwerpen, eeneu man liggen, die alle uytwendige tee- kens gaf, dat zyne dood aenstaende was. Men haestte zich hem naer het hospitael te vervoeren; doch, eer hy aldaer aengekoinen was, gaf hy den laetsten snik. Men zegt dat hy des middags nog een bezoek had afgeleyd by zyne vrouw die ziek in het gasthuvs ligt. Men meld uyt Zuyenkerke dat men aldaer, op oenen dag, 113 bedelaers vóór een buys heeft geteld. Eenen deézer ongelukkige is aeu gebrek op de straet gestorven. Eenen 80-jaerigen ouderling komt te Oostende eene gevaerlyke operatie te ondersteen. Vóóraleer lot het operecren over te gaen, had M. Lanzweert, apothe ker te Oostende, den ouden man door den damp van sether in eenen slaep en in eenen staet van volkomene' ongevoeligheyd gebragt. Verscheyde stukken vleesch zvu afgesneden, en de wonden zyn vermaekt, zonder dat dén ouderling iets gevoeld had. De regentie van Brussel komt de groote zaal op het stadluiys ter beschikking van het liberael kongres, dat in maert aenstaende moet plaets hebben, te stellen. Eenen Brusselsehen herbergier die zyne schuldey- sehers met vuystslagen en muylperen, in plaets van mét geld, betaeld had, is door de korrektionneéle regtbank tot dry maenden gevang verweézen. In de omstreéken van Iseghem, is eenen man acn honger en gebrek, op den openbaeren weg, gestorven. Eene iuzaemeling ten behoeve der arme, ouder de luieren leeraers en leerlingen by de hooge schóól, te Loven, gedaen, heeft eene som "van fr. 2105-24 opge- bragt. Den 8 des morgends, is, in de Kattestraet, te Ant werpen wederom een van die beweenelyke ongelukken gebeurd, welke aen de zorgeloosheyd der ouders moeten toegeschreeven worden en waervan wy reeds zoo veéle voórbeélden hébben aengehaeld. Eene moeder, welke haer vierjaerig kindje alleen had t'huvs gelaeten, bevond, na haere terugkomst dat het zelve "tot kooien verbrand was. Men verhaelt dat dit kind, wanneer zyne moeder was uytgegaen, met zoogenaemde phosphorkens was gaen speélen, en een kleyn evndje keérs had aengestoken, maer het vuer had aen deszelfs kleederen gevat en men vond het onuoozel schepseltje zielloos op den grond liggen. De doortrapte diefegge Virginia Callens, die zich langen tyd in eenen jongen hééft verkleed, en in hoedae- nigheyd van knegt by M. De Keersmaecker te Gend had gewoond, by wien zyeene diefle van 3000 fr. heeft be- gaen, en welke onlangs te Wervick in aengehouden, komt te Gend aengebragt te worden. Men wéét dat deeze in trigante ook onder den naem van Susje van den pastor gekend is. In de maend augustv 1846, is te Meessen (West- Vlaenderen) overleéden, den heer Victoor, burgemees ter en notaris aldaer. Tot dusverre hebben onze minis ters nog niemand benoemd, om eenen deézer twee pos ten te vervullen, onze bewindslieden zitten naemelyk in een kunstig om hen geweéven net van allerley kuype- ryën verward. In afwagting, dat zy daer uvt géraeken, is het stedeken Meessen, met oogluyking van den minis ter van justicie, het tooneel van zulke ergerlvke dingen, dat wy niet weéten wat naem er aen te moeten geéven. Indien men de Indépèndance moet gelooven, spéélt de weduwe Victoor, daer notarissin dóór de gedienstigheyd van eenen anderen notaris, doch welken slegts word aengéduyd dóór de wóórden den bevoegden arhbtenaer Te Jemmapes is maendag eene vrodw, op den yze- ren weg, tusschen twee konvoys, verbryzeld. Uvt Hambourg meld mén dat aldaer den 3 deézer, het ys der Elbe met kanonballen is verbryzeld. Deéze kanonnade is zeer verre gehoord. Te Bordeaux is eeiien dief tot twee jaer gevangzit ting veroordeeld, alshebbende tydens het bezoek van den hertog en de hertogin van Montpensier in die stad hon derd een-en-vyftig neusdoeken uyt de zakken gehaeld. Den Heyligen Stoel hééft een handelstraktaet met den Reyzer van Marokko gesloten. Sedert langen tyd be- staen er tusschen den Kerkeiyken Staet en de voórnaem- ste havens der Marokkaeusche kust leëvendige had- delsbetrekkingeë. Den Paus heelt ter ondersteuning van de dóór hon gersnood geleysterde leien ftlUO kroonen als bydraege uyt zyne particuliere fondsen geschonken. Men schrytt uyt Üldebroek (Holland) Voórledene week ging hier eenen man, gekleed als eenen heer, een eyude wegs meteenen boer over den straetweg. Mr. bukte zich om een gouden wiliemtje op te neémen, dat hy daer vond. lialtriep den boer, en hield vol, dat hem reglens de helft van het gevondene toekwam. Na kragtige en overtuygende betoogen, stemde den heer in den eysch toe, maer hoezouden zv le t geldstuk wisselen O, zegde den boer, is hel anders niet ik woon hier digt by. fly wisselde het goudstuk, en gaf den vinder vyf enkele gul dens, waermede deézen zich haestig verwyderde, want het goudstuk was van glas, en het vinden eene speculatie op den lust tot deelen van den boer. Den notaris Lebaudy, van Parvs, wiens aenhou- ding gemeld is, heél't een te kort gelaeten van 1,200,000 francs. lil het Fransch departement der Dröme is eene we duwe aengehouden, die haer kind "met arsenicum had vergiftigd, en bovendien verdagtwierd gehouden haeren man en vieranderepersoonen op dezelfde wyze te hebben omgebragt. De bevolking van Petersburg, welke thans uyt 440,000 zielen bestaet, levert hel merkweêrdig en vóór- zeker in Europa eenig verschynsel op, dat zy naemelyk byna twee marlen meer mannen dan vrouwen telt, te weéten 292,000 mannen en slegts 148,000 vrouwen. Het getal houwelyken vermindert in die slad al meer en meer, en dat de geboorten van onechte kinderen neemt dagelyks toe. Jaerlyks worden 4 a 5000 kinderen in het vondélingshuys gebragt, dat is tweemael meer dan te Parys, dat intussehen 1 millioen inwooners telt. Men se.liryft uyt Glascow (Schotland) 1 February Vrydag II. is een graenmagazyn van zes statiën, tegen de haven Dundas gelegen, ing'esforl. Men zegt dat het zelve vóór eene weerde van 16,000 pond. st (4,000,000 fr.) graen iuhield, waervan omtrent de helft onder de puynen zou begroeven zyn. Andere graenmagazynen zyn nog lot instortens toe opgevuld; doch de overheden doen onderzoek. Te Liverpool zyn in de laetste dagen zoo veéle arme uyt Ierland om te bedelen aangekomen, dat lord Broug ham in de Lords-kanjer de acndagt der regeéring daerop meende te moeten vestigen. In 14 dagen tyds was die stad dóór meer dan 14,000 bedelaers overstroomd. Uvt Dublin word gemeld, dat de pryzen van alle graensoórten daelden, doch dat het ongunstig weder het vervoer van dezelve zeer belemmerde. In een gedeelte van Mavo waren van eene bevolking van 500(1 zielen s'egls 730 tot den arbeyd in staet, daer de overige bevol king door ziekte, uyt gebrek onlstaen, geteysterd wierd en er dagelyks veéle stierven. De tydinge.n uyt Alexandriën van 24 january, mel den, dat den cholera-morbus anderrnael vreeselyke ver woestingen in Arabién aenrigt. Den geessel was té Mekka uytgeborsten, op het oogenblikdat men op 't graf van den profeet Mahomet offeranden dééd, en had in korten tyd 3000 menschen w eggerukt, onder welke den pacha vanDamascusen deuScherif van Mekka mede behoorden. In den nagt van 23 tol26 january is het gewelf der cathedraele kerk van Luyon departement der Vendée, dóór een vreeselyk orkaen ingeslaegen en in de kerk ge vallen, waerdoór het meestendeel der beeldwerken zyn vernield. Met de laetste berigten uvt China verneémt men, dat eenen prins van den bloede tot degradatie en lichae- melyke tugtiging is veroordeeld geworden, om dat hy te gen het wetboek der welgemanierdheyd had gezondigd, dóór in de tegenwoórdigheyd van den Keyzer te niezen. Uyt I riësl word van den 23 January gemeld, dat aldaer, even als in Venetiën, de grootste leévendigheyd op de graenmerkt heerschte, en wel by eene aenhou- dende strekking tot verhooging der pryzen. In den laetsten tyd kwamen slegts kleyne voórraeden van buy- tenlands op de merkt, en deéze wierden altyd daedelyk vrygekogt. Te Liverpool zyn in de laetste dagen ongemeen groote hoeveelheden graen en andere leévensmiddelen, meerendeels uyt Noord-Amerika, aengevoerd. De pry zen zyn daerdoór iets gedaeld, maer tot dusver betrek- kelyk weynig, doordien de aengebragte pai'tyën nog niet aen de merkt zyn. Zitting van 6Eenige toegezondene petitiën onder andere tegen de menigte ongangbaere kopere munten waermede ons land opgepropt is worden afgeleézen, en naer den minister van financiën verzonden, met verzoek van spoedig in dit misbruyk, waervan den armen altyd het slagtoffer is, te vóórzien. Vervolgens word deberaed- slaeging over het wetsontwerp betrekkelyk de ontgin ning der heyden als dagorder aengenomen. M. Kervyn hééft het ontwerp verdedigdMM. De Tornaco, Pirson, De Merode, en Van Den Steen hebben zich tegen het zelve verzet, (Het ware vueriglyk te wenschen dat in dit zoo gewigtigvraegstukdemeerderheydvan gevoelen ware om het gouvernement te beweégen de onteygening diër onvrugtbaere streéken vóór eygene rekening te doen, want, gael den staet deéze zoouytgestrekte gronden inde handen van ryke speculanten en eygenaers laeten vallen, dan zal wederom eenen zoo kragt'daedigen middel tegen de drukkende volksellende als eenen rook verdwynen, en slegts dienen om een kleyn getal kapitalisten ten na- deele der uytgehongerde menigte nog te verryken. is liet gouvernement alleen dat thans hierdoor het bestaen ot den ondergang van duvzende arme en hulpelooze Bel gen in handen hééft des te meer daer de ontginning deézer heyden eenen duerzaemen middel is om de armoe de zoo niet teenemael te doen ophouden, ten minsten om dezelve op de kragtdaedigste wyze te verminderen. Dit is den eersten en noodzaekelykelyksten stap, en dien eens gemist, zal misschien diergelyke gelegenheyd vóór altyd verdwecnen zyn. Dat onze vertegenwoordigers dan de zaek rypelyk overweégen en er niet een maer tien mael op denken vóóraleer zy hierover beslissen. Zitting van 8Deéze zitting is zeer kort geweest, nog- lans zyn de beraedslaegingen dervoórgaendeeenigerwyze voortgezet. Zittingen van 9 en 10Tydensdcéze zittingen hééft de kamer zich met de beraedslaegingen over de ontginning- der heyden onledig gehouden. Zoinmige hebben vóór an dere tegen het wetsontwerp gesproken. Deéze kwestie is nog niet afgedaen en zal welügt nog verscheyde zittingen dueren. Dan, het zy hoe het wille, als zy wel afloopt wy durven ons vleyën dat zy vóór het land in 't algemeen onschatbaere voordeden zal opleveren. Zittingen van 11 en 12 De beraedslaegingen overde oniginning der heyden worden voortgezet. Eenige rede- naers hebben er zich op tnegeleyd om te bewyzen dat de ie scheydene amandementen alsmede het wetsontwerp in 't geheel niet genoegzaem besludeérd waren en dat zv derhalve naer het onderzoek der centraele sectiën dien den verzonden te worden. Ninove, den 8 Febry. 4847. MYNHEER, 'li heb gisteren vrugteloos gewagt naer de beloofde handdrukking van den treffelgken borger, volgens zynen brief van den 3" deézer. Het spvt my waerlyk dat hy geen woord hebbe en zich niet hééft doen kennen, want geërne had ik hem myneri verschuldigd™ dank betoond, hy is eenen roemweërdi- gen rnensch, en al de inwooners moeten zyne behendig- lioytl hulde doen den aenvang zyns briefs is eerie blyk van zynen poëtischen geest, waerom toehschryft hy geene vorsen, het zou nog zoo véél schooner zyn Zyne redeneérwyze is uyt muntend: volgens deéze moet men onverschillig en bedaerd zyn als hy iemand laege en veragtelyke persoonaliteyteri toewerpt, dan nog is hy gemaetigd, zegt hy, en overstapt hy geenzins het spoór der gemaetigheyd (eens daer bnyten, waer toe zou hy niet in staet zyn maer het scliyni dat hy hier mede de beledi ging wilt ter zyde stellen om zich over myne heftigheyd, als of er niets gebeurd ware, te verwonderen. Is dit niet behendig en goedtrouwig Hv vleyd zich zoo ligt de handschoen niet te werpen als 'zekeren ambtenaer, en waerlyk zyne rol is véél gemakkelyker; hy roept scheld woorden als een straetjongen, en'schiet van achter den boom gelyk eenen baenstrooper, maer hy die zoo véél wéét, zal toch wel weéten dat uyt het werpen der hand schoen niet anders volgt dan dat er menschen zyn die, dóór geprangde eer, de handschoen durven werpen en opraepen, juyst gelyk er zyn die het aen eergevoel en moed ontbreekt om het een of ander te waegen. Dus eik op zyne plaets, dat is billyk, hy weéte ook dat er nog andere persnonen zyn, naemelyk deézen die, even moe dig als de jongens onder moeders voorschoot, in het ver borgene uytdaegen, met wee bedreygen, en de bedreyging intrekken wanneer men naer de ooren tastDeéze sóórt is deftig, ja treffelyk, zy benauwt wel de kinderen, maer is in 't geheel niet gevaerlyk.... Jammer, dat deézen uytsleékènden geest zyne bewust- heyd tegenspreéke, als 'hy zegt dat men DD. stelt om eene gunst te erlangen, daer hy ook wel wéét dat ik de pluymstrykery vremd ben, en om eene diergelyke gunst geeii ja vóór neen zou zeggen 't is redelyk van te be- weêren, als men DD. stelt, waer dóór men zich by zyne medeburgers genoegzaem doet kennen, dat het minder te berispen valt dan zich te verduyken, om scheldwoor den uyt te braeken, onder het kleed van eenen treffelgken burger, bet welk men hier dóór bezoedeld; ook dit kleed zelf klaegt den boosaerdigen aen, en doet hem, over zyne vermetenheyd, geduerig verwytingen. Deéze afley- dmgen zyn die niet natuerlyker dan de geéne van laege inzigten die altyd de slegte bron van hunnen oorsprong verraeden Den man egter dien ik, om zyn groot vernuft, moet eerbiedigen en bewonderan, schryft vóór het goede, als hv zonder de minste uytdaeging, dolzinnige verwytingen doet, en daerom, zegt hy, hééft hy zich verdeken

De Denderbode | 1847 | | pagina 3