ZONDAG 21 FEBRUARY 1847. EERSTEN JAERGANG.— Nr 25. AELST, den 20 February. TWEE DAGEN VAN KBYZER HENDRIK VI. xrjcivjx' Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekcning van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 4 fr. 75 c., dien der annoncen op 15 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gcwaegen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenigc stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CDIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE. Het liberael congres heeft in den 5". artikel van zyn programma van 14junyl846 eene vermeerdering van ge- taldervolksvertegenwoórdigersender senateursgevraegd, op den voet van eenenvolksvertegenwoórdiger op 40,000 zielen en eenen senateur op 80,000 zielen. Wy hebben aen deézen voorstel toegejuycht vermee- nende dat de bevolking aengegroeyd zynde, eene nieuwe volks-opneéming die vermeerdering moest billyk maeken. En zie, even of alles tegen de belangen van het vader land moest blyven werken, heeft den minister, (waerschy- nelykomdit liberael congres te voldoen,) een wetsont werp vóór eene niéuwe verdeeling der representanten en senateurs aen de kamer voórgebragt, bepaelende het ge tal der representanten op 108, zoo groot als het cyffer van geheel de bevolking te saemen gerekend, in evenredig- heydvan eenenrepresentant op40,000 inwooners zou kon nen opleveren, aldus, wederom de constitutie schendende, zonder eenige beweegreden, mogt het niet zyn om het volk te straffen, over den stouthertigen eysch van het congres. Het is de bevolking van het ryk niet die men mag nae- jzien om het getal der volksvertegenwoordigers te bepae- len, maer wel de bevolking van ieder kiesdistrikt dit bewyst duydelyk de constitutie, en ook de gezonde reden. Het artikel 48 zegt: a De kiezingen gebeuren by zulke verdcelingen van provinciën en in zulke plaetselykheden als de wet vaststelt. De kieswet van 5 Maert 1851 heeft voórgeschreéven dat de kiezingen zouden gebeuren by ieder bestierlyk distrikt en zouden plaets hebben in dé hoofdplaets van elke der provinciën waervan het artikel 48 gewag maekt. Het artikel 49 zegt a De kieswet bepaelt het getal der afgeveêrdigde volgens de bevolking; deés getal mag niet overtreffen de evenredigheyd van eenen afgeveêrdigden op 40,000 in- wooners. Welke bevolking heeft de constitutie alhier vóór doel gehad Als men de twee artikelen te saemen vergelykt, In 't algemeen word dedood van eenen vorst die zvne onder- daenen bemind hééft, beweend, en deszelfs heldeiidaeden en goedaerdigheyd na zynedood op eene byzonderewyzegepreézen; maer nog sterker verkleéven de volkeren zich aen de nagedag- tenisvan hunnen vorst, gevoeliger valt hun deszelfs oyerlyden wanneer mindere hoedaenigheden den opvolger bezielen, hert verscheurend en ondraegelyk komt hel jok van deézen laetsteu vóór, indien hy B. V. eenen dwingeland is, die zich dóór 't geweld doet ontzien en vreezen. Dicrgelyken vorst word inder- daed gevreesd en is vóór zyne onderdaenen, ontzaggelyk, doch, hééft meer van den kant van deéze te dugten, dan de onderdae nen van hem te vreezen hebben, weshalve zulken vorst geduerig op den boord van den afgrond wandelt zonder hóóp van uytzy- nen val dóór wien het zy gered te worden.De geschiedenis is daer om te staeven het géén wy hier zeggen; eene aendaglige naespeuring der dry a vier feuilletons diewy onze lezers opvol- gelyk zullen mededeelen, zal zulks bewaerheden, en bovendien leeren waertoe de dwingelandy gepaerd met de heerschzugl bekwaem is, welke beweenelyke gevolgen het aenhooren van hooze en vleyënde raedgeevingen na zich sleépt, en hoe men doórgaens met de zelfde maet gemeéteu word waermede men andere zal gemeéten hebben. Wy neémen de zaek dan van een weynig liooger op. Hendrik VI, zóón en troonopvolger vanFrederik Barberousse, eenen grouwzaemen prins, had Constance, dogter van Roger, koning van Siciliën gebouwd. Aen den natuerlyken broeder is het niet oogblykelyk de bevolking van elke bepaelde verdeeling, dat is, van elk bestierlyk distrikt De wetgeévende kamers vertegenwoordigen het volk; hiertoe levert elk kies-distrikt zyne byzondere afgeveêr digde op. Om dus de natie behoorlyk en regelmactiglyk in de kamers vertegenwoordigd te zyn, moet elk kies distrikt er zyne afgeveêrdigde hebben in evenredigheyd zyner bevolking, want, mogt het een op 50,000 zielen eenen vertegenwoordiger hebben', en het ander maer eenen op 40,000, oogblykelyk zou deés laetste zich moe ten beledigd en benaedceld vinden, het staet dus beweé- zen en vastgesteld dat de constitutie in haer artikel 49, niet de bevolking van het ryk, maer slegts de bevolking van het kies-distrikt heeft willen bedoelen. Het schryft wyders vóór dat dit getal niet mag over treffen de evenredigheyd van eenen afgeveêrdigden op 40,000 inwooners. Vervolgens mag het minder zyn, maer nooyt meerder. Om dus de constitutie te eerbiedigen moet ieder kies-distrikt het volledig getal van 40,000 inwooners bezitten vóór eiken afgeveêrdigden tot de kamer. Indien men in de eerste kieswet van deézen grondregel is afgeweéken, opzigtens de distrikten van Fumes, Ma- seyk, Arlon, Bastogne en Marche, waervan niet een eene bevolking van 40,000 zielen bevat, dit is toe te schryven aen de vcrdeeling der provinciën in de bestierlyke dis trikten die deéze afwyking noodzaekelyk maekt. Indien men in de eerste kieswet nog van den grond regel afgeweéken is ten opzigte van volkryker distrikten, aen welke men meer vertegenwoordigers toekende als het cyffer hunner bevolking toeliet, gelyk Mechelen, Brugge, TMelt, Audenaerde, St.-lVicolaes, Doornyk, Has selt en Tongeren, men moet dit aen misgreép en zooniet aen berispelyke partydigheyd toewyten. Maer wat het zy, men gaet dóór eene wet de verdee ling der representanten en senateurs in de kies-distrik- ten hermaeken, het is te hoópen dat men de constitutie wel zal overweégen en dezelve ten minsten vóór deés geval sliptelyk eerbiedigen, geen meerder getal repre sentanten zal byeen roepen als de constitutie toelaet en alzoo het bestaende getal uaer haere letter en geest zal verminderen. zyner huysvrouwtlen troon van zynen schoonvader betwistende, stelde hy ten jaere 1191 Siciliën invuer en vlam. Als overwin- naer behandelde hy zyne vyanden zonder bermhertigheyd, en dééd er talryke onder zoo vreesselyke tormenten bezwyken dat het tafereel diër ongehoorde grouweldaeden slegts yzing en afkeer kan verwekken. Den hertog van Braband, opperleenman des keyzers, had zyneh vorst niet gevolgd en viel hierdoor in deszelfs ongenade; daer hy in Henegouwen, Vlaenderen, Holland en in 'l land van Namen vyanden had, zogt hy elders vrienden te verwerven. Den bisschop van Luyk ltadulphe overleéden zynde, deed hy aen de Luyksche kiezers zynen broeder Albertus van I.oven voórdraogen. Het was eenen prins vol deugden, en verkreeg hierdoor het grootste gedeelte der stemmendoch eenige kano- niken denkende dat den kevzer nooyt deézen keus zou goedkeu ren, stemden vóór den aartshertog Aubert de Ilelhel. De twee gekozene zonden afgeveêrdigde na er den keyzer te Keulen. Eerst liet zich Hendrik VI hier niet over uyt. Van den eenen kant wil de hy uyt haet Albertus van Loven verwerpen, van den ande ren durfde hyniet. Indeézc verlegenhcyd, raedpleégde hy zynen lieveling Thierry van Hostad, vernuften en heerschziigtigen edelman die met de booste daeden zeer geineyn was, en dóór dien de hooge gunst des keyzers volkomen weérdig. Eerst, zegde Thierry tot Hendrik: gy zyl meester, sire, en alles moet onder uwen keyzerlyken wil liuygen; geheel het huys van Loven is tegen u; wanneer nu den broeder des her- togs van Braband prins bisschop van Luyk word, dan hebt gy eenen vyand te meer etc. Dóór deéze en meer andere vleyeryén w ierden beyde gekozene dóór den keyzer verworpen, en Lotha- Het. is immers in het getal der representanten inde kamers niet, dat het volk belang heeft, maer eeniglyk dat er elk gedeelte van het ryk, elk kies-distrikt regél- maetiglyk, in evenredigheyd zyner bevolking, zou ver tegenwoordigd zyn. Ingevolge de volksopneéming van 15 October 1846, die den minister onder de bewysstukken der kamer mededeelt, en de constitutie naer haere letter en geest toepassende, dient Belgiën maer negentig volksvertegen woordigers te hebben; den minister in zyn wetsontwerp wilt er honderd en acht verzaemelen en waertoe die achttien meer? Het is te onderstellen dat zy in de kamer geene verlichting zullen bybrengen, maer wat zeker is, is dat zy jaerlvks aen den staet 70,900 franken zullen kosten. Deéze zou men konnen spaeren, zonder iemand ongelvk te doen en zonder de werkingen van het wetgeévende corpus in het minste te stremmen. 70,000 fr. zeggen wy, verdienen in deézen baclielyken oogen- blik de aendagt van een opregt vaderlandse!] gouver nement, dat even als wy, dient te berekenen dat men er geduerende het streng jaergetyde aen 55 gemeentens eenen daedelyken onderstand van 2000 fr. zou konnen dóór toeleggen. Deéze wóórden alleen spreéken luyde genoeg om verdere aendringingen tot overweéging" te konnen ontbeêren, en allen plaetselyken partygeest te doen zwygen. In ons aenstaende nr zullen wy hierover nog een woordje reppen. Vervolg zie n' 22. Ons leger gebruvkt linnen hemdens, waggen lange broeken en andere linnen voorwerpen. Indien men hier toe lynwaed van zuyver handgespin verevschte, men zou aen onze oude vlasiiyverheyd eenen magtigen onderstand doen, en het staetsbestier zou daerenboven niets anders dan zyne belangen raedpleégen, want het handgespin, zonder duerder te zyn, is algemeenelyk bekend vóór nog zoo deugdelyk te weézen, indervoegen dat hiertoe aen het mekaniek garen den voorkeur geéven, eenen onvaderlandschen en onbezonnen afkeer van het hand gespin van onze oude vlasnyverheyd, doen uytschynen is. In veéle onzer gevangenissen word er lynwaed geweé- rius, opperrechter van Bonn, en broeder van Thierry, verkozen, t-gen deéze onwettige benoeming verzette zich Albertus van Loven, en beriep zich tegen de schending by den paus. Alle wierden gedwongen aen Lotharius getrouwigneyd te zwoeren, maer den prins van Loven ontsnapt zynde, nam den weg naer Roomen. Den keyzer wierd onderl igt van deézen stap, lerwyl Lotharius bezit van 't land nam. Albertus had dóór zyne schranderheyd de opzoekingen des keyzers weéten te vendelen en geraekte gelukkiglyk te Boomen. Den heyligen vader Celestinus lil ont ving den prins met de grootste onderscheyding en verklaerde zyne kiezing wettig, zelfs benoemde hy hem lotcardinael, en zond bevel aen Lotharius den bisschoppelyken zetel te veriae ten. Na eenige moeyelykheden, wierd Albcrtusals prins bisschop van Luyk dóór den acrtsbisschop te Rheims, ingewyd. Op deéze tyding ylde den keyzer woedend met een talryk ge volg naer Luyk, en begon met al de lmyzen der acnbangers van Albertus van Loven te doen afbreéken. Vervolgens wierd den hertog van Braband vóór hem gedaegd aen wien hy verweét zynen broeder te beminnen En dwong Item de benoeming van Lotharius wettig te verklaeren, liet géén den hertog tegen wil en dank deed. Den hertog vertrokken, zegde depAeycer. om ringd van al wat boos was.—Zie ilaereene eersycpvetwlniiing. Albertus van Loven is hier niets meer; macj^óoJt gy dat hv. zich vreédzaem zal gedroegen?Neen nooy/juftwiiórddfefu gues de Worms, eenen der boosaerdigsle guloyE^hi^U.^e* key zers.Wat moet er dan gedaen worden 'Jut jijl'es niffSt jggfep de belangen der kroon raedpleégen, antwoóUMj^g^ejééaji Hostad.—En wat vorderen deéze belangen? l\netpM«ié?jstóke

De Denderbode | 1847 | | pagina 1