ZONDAG 28 FEBRUARY 1847. EERSTEN JAERGANG. Nr 24. AELST, den 2 7 February. STAETKUNDIG OVERZIET VAN 20 TOT 27 FEB. TWEE DAGEN VAN KEYZER HENDRIK VI. M Dit blad verschynl des Zalerd-ags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag Den prys der inschryving, by trimester is bepaeld op 4 fr. 75 c., dien der annoncen op 45 eentimen den drukregel. De persponen die vóór een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DEN DENDER-BODE. Het Fransch ministerie gaet eenige wyzigingen onder- gaen ten gevolge van 't ontslag van den marschalk Soult, MM. De Lacave, Laplagne, Martin (du Nord) en Cunin- Gridaine.De oneenigheyd die er bestond tusschen M. Guizoten Lord Normanbv, Engelschen afgezant, is thans openbaerder geworden ter gelegenheyd van eene ter zei ver tyd dóór deéze twee hooge persoonagiën gegeévene avond-feest.Wie zou gelooven dat een bal tot waere ernstige staetkundigegebeurtenissen kan aenleyding geé- veu? De paryssche dagbladen verzekeren /.inks nogtans. Zie hier overigens hoe deéze zaek gebeurd is: Lord Nor- manby had de minister tot eene soiree uytgenoodigd deéze vergaederden zich en besloóten dat geenen van hen aen de uytnoodiging zou beantwoordenwat meer is, M. Guizot besloot dat hy terzelver tyd eene gelvke soiree zou houden die, zegt men veel luysterryker dan die geé- ne van den edelen Lord geweest is.— Zou deéze ernstige gebeurtenis welligt het toekomend lot van Europa in zich bevatten De studenten van Parys komen eene klaere blyk van genegenheyd jegens 't ongelukkig Polen te geéven. Ten getalle van meer dan 1200 hebben zy zich gerangschikt naerde kerk van S. Rpchus begeéven alwaer den verjae- rings-dienst van den Poólschen opstand gecelebreérd wierd. Het slegts sedert eenige dagen opgevormd Spaensrh ministerie, is reeds in verwarring Hm is niet anders mogelyk; het géén wy hierover in ons 22 N' zegden, is dan maer al te gegrond. Don Miguël is uyt Roomen ontsnapt en op een engelsch schip in zee gesteéken. Den afgeveêrdigden van Vrankryk den graef Rossi, hééft hierover aen de pauzelyke over heden uytleggingen gevraegd, die hem geantwoord heb ben dat geen passeport aen den vlugteling was afgele verd, en dat hem geene de minste middelen van ontsnap ping waren verleend. Men zegtdat den prins naer Oporto is overgevaeren. Terwyl Rusland Polen met talryke troepen bezet, Vervolg zie n' 23. Het was in de maond november; op eenen morgend vroeg, wagtten dc dry officieren aen dc deur der groote O. L. V. kerk, ,waer zy wisten dat den bisschop ging dc metten hooren; oenen kanonik die hun in de.duysternis zag, vraegde hun wat zy zog- (len. W,y waglen don bisschop om hom te vergezellen, zegden zy. Maer Albertus ziek zynde, kwam dien. dag niet. Onderschey- (tune toevallige omstandigheden vortraegden aldus de misdaed van dag tot dag.Ondertusschen beroemden zy eerie wande ling op afgelegene wegen- don bisschop bewilligde hierin; men leende hem een peérd, want hy bevond zich in grooten druk. Re gcschiedschryvers verhaelen dat hy een zeker voorgevoel zyner dood had en er steeds toe bereyd was. Doch hy mistrouw de geenzins de dry duytsche officieren, die hy zyne vrienden .noemde. Op den 21 nov. vertrokken zy uyt Ithcims op hunne wande ling met den bisschop,-én namen eenen weynig bezogten weg. maekt Oostenryk de ontzaggelyksle krygstoerustingen te water en te lande gereed. De haeve van Pola in de Adria- tische zee, is de verzamelplaets eener magtige vloot. Men vraegt zich zonder met zekerheyd te kounen antwoorden welken casus belli er op handen is Enkelyk wéét men dat deéze mogendheyd zich meer en meer vyandig toont aen 't liberael stelsel van Zwitserland. Wy zegden iu ons voorig nr dat wy opziglcns de gou- vernement-schoól op het spoór van aerdige daedzaeken waren zie hier om te beginnen eene eerstewaervan wy maer moeyelyk de strekking konnen bevatten nogtans wy durven vóór derzelver egtheyd inslaen. Iedereen weet dat den minister dry onderwyzers dier schóól zonder gekende redens uvt nunne bedieningen hééft gesteld, en deéze lieeren aldus van hun burgerlyk bestaen beroofd. Thans zvn de dry slagtollers van wy weéten niet welke kwaedwilligheyd, vóór de bestuerende commissie geroepen welke hun heeft aengepord tot het geéven van hun ontslag, zeggende datzv ondertusschen zou zorgen om de leeraers ergens te plaelsen. Zou de commissie misschien al het haetelyke haerer handelwvs opzigtens die leeraers beginnen te gevoelen en zich door eenen loozen trek hierover poogen te verschoonen Wy weéten het niet, maer hetgeen wy weéten is dat deéze laetste slim genoeg geweést zyn deéze aenporring te ver werpen en aldus in hunne rechten gebleéven zyn.Wy raeden de ten onrecht afgedankte leeraers aen de zaek een weynig op haer verloop te laelen, de waerheyd en rechtveêrdigheyd zullen toch zegevieren laet noch com missie noch minister hun recht wedervaeren, het publiek dat voorzeker deel néémt in hun ongeluk, is daer, de ouders die kinderen ter schóól te zenden hebben zyn daer, en buyten allen twvflel zullen deéze hun recht doen en ter zeiver tyd met schande overkleden die geéne die dóór eerkrenkende en haetelyke aentvgingen hunnen evenmensch hebben durven bezwalken. Die eenen put delft vóór een ander, zal er eerst invallen, en met de zelfde maet waermede men een ander meét, zal men vroeg of laet gemeéten worden. Wy zullen hier op terug keeren. Voorleden zondag hééft in onze stad plaets gehad de inhuldiging der maetschappy van letterkunde en uyter- lyke welspreékendheyd, waervan wy in eenen onzer voó- rige nummers een wóórd gerept hebben, en aen welke inrigting wy uyt ganscher horte toejuyehten. Ofschoon wy als lettervrienden en minnaers van al wat naer onder- rigling streéft by onze gevoelens blyven en diergelyke Zy waren gevolgd van hunne vier bediende, en hadden hunne peërden met hunne mantelzakken belaeden, even als lieden die zich tot eene reys uyli'uslen. I)cii bisschop deéze byzonderheden ontvvaerende, vraegde hun de oorzaek hiervan. Wy verwagten boden uyt ons land, zegden stvzy belmoren zelfs deézen avond aen te kpinen; den weg dien wy neémen leyil ons hun te ge- moegen w.yneémenonze mantelzakken mede oinerde kleederen die zy ons brengen in te plaelsen. Het verhael was tarmelyk ongerymd; den bisschop koesterde egter geeu het minste mis trouwen, Ily had niemand by zich dan eenen zyner kanoniken en eenen ouden dienaer die hem nooyt had willen verlaetcn. De Duytschers hadden allevoórzorgcn genomen om den aenslag te doen gelukkentwee hunner dienaeren gingen langs heyde zyden des kanoniks, tweeandere langs die des bedienden. Tw ee officieren reéden den eenen langs den linken den anderen langs den regten kant van den bisschop, den derden reéd voóruyt. Het land dal zy doorliepen was onbewoond. Op dal den prelaet noch den langen weg dien men hem dééd afleggen noch de aenbreékende duysternis bemerken zou, vermarkten zy hem dóór kortswylige vertellingen en vrolvke gesprekken. inrigtingen volgeèrne zouden zien liandhaevcn, moeten wy egter met hertzeer bekennen dat wy al de statueten deézer maetschappy niet konnen goedkeuren, een voór- naemelyk, drent afgeschaft te worden om dat het tegen de gezonde reden stryd en aen de belaemelykheyd aensloo- t< lyk voorkomt. Eenige uytleggingen zullen ons gezegde staeven. Indien wy ons niet vergissen, moet men, om als lid in gezegd genootschap te worden aengenomen, deel macken van de maetschappy van St<!. Cecilia. Oiibegrypelvke misgreep Waertoe zult gv deéze nieuwe zoo lolfelyke inrigting héén leyden Tot haeren ondergang. Want een lid dat aen het een of ander muziekgenoótschap deézer slad, buyten dit van Cecilia, toehoort, zal immers daerom zoo gemakkelyk zyne opinie niet veriaetenverlaet ie mand dezelve ten evnde in 't letterkundig genootschap te worden aengenomen, dien artikel benaedeeligt de andere genootschappen. Wilt hy ze niet veriaeten, hoe menig lid dat in staet zyn zou om aen 't nieuw genootschap Inyster by zetten en bet zelve te handhaeven, zal het ver liezen often minsten nooyt aenwinnon. Zal men zeggen dat deézen maetregel genomen is om van de zael van Cecilia te konnen gebruyk maeken, wy antwoorden hier op, dat men de groote zael van ons raedlmys vraege, ver zekerd dat die geenzins zal geweygerd worden. Ten anderen is het niet tegen allen grondregel van vrvheyd dat men iemand die begeërig lot onderrigting, dwingen wilt om die te bekomen, van een ander genootschap dat hem min of niet behaegt, deel te maeken Wv laeten deéze aenmerkingen aen de overweéging van liet bestne- rend comité over, en hoópen dat zy in 't belang des ge- rioótsrliaps, niet vrngl doos zullen gedaen zyn. Eenige wae re vrienden onzer 'selioone moedertod zouden ook ver langen dat het vlaemseher uytslnytdyk gebruykt wierde; ofschoon wy verzekerd zvn dat deéze voórwaerde aen 't genootschap een egt nationael karacter zoh byzetten, zonden wy egter vóór liet fransch min of meer toegeévend zyn, in geval men er het vlaemsch op eene, byzondere wyze zou aenmoedigen en geene middelen verwaerloozen om deéze tael meer en meer te doen behertigen en ze na weêrde te doen schatten. Met gelegenheyd zullen wy hierop terug keeren en terzelvertyd de oorzaek der kwy- ning onzer tceken-arademie vóór den dag brengen; wy spreéken hier van die kwvning; om dat wy vreezen dat het letterkundig genootschap het zelfde lot zal ondergaen, indien inen de genomene maetregels blyft handhaeven. Met eenen onzer buyten vrienden de gelegenheyd ge had hebbende te sprëéken, en hem vrapgende hoe liet langs de dóór hem bewoonde streek, ging, heeft hy ons Egter inaekte den kanonik den bisschop opmerkzaem dat het tyd ware om naer dc stad terug te keeren.—Nog eenige schre den, zeyde den eersten officier, en zoo wy aen deézen omgang onze lieden niet aentreffen, dan keeren wv terug. Men daelde alsdan eene engebaen al, die toteenen hollen weg leydde zeer geschikt tot een moordhol. Hel wasgclyk wy gezegd hebben den 21 nov. vier dagen te voóren, was den key- zer door eenen droom verschrikt. Hy vergat de wóórden niet van den ouden kanonik Thomas, noch zyne vóórzeggende bc- dreygiiig. In de belemmering zyns verstands, deed hy Thomas in vryheyd stellen, llaedelyk zogl deézen een peérd en rende naer Iiheims, hoópende.nog in tyd te komeq, ook rekende hy dat de samenspanning mislukt was; want men hem verzekerde dat Albertus nog in leéven was. Hy kwam te Rheims aen ten dry neren namiddag. Den ouden kanonik dééd zich naer de wooning des bisschops geleyden, en vernam dal den prelaet sedert twee ucren buvten destqd met zyne vrienden wandelde,Welke vrienden, vrafg- dè hy met angst.Dry voórnaeme Duyisch" d'ongenade des keyzers zyn gevallen.Dra ï£!f-s ^iep

De Denderbode | 1847 | | pagina 1