roet hertzeer bekend dat geene pen bckwaem is om de overgroote ellende en vreedefolteringen die de arme uyt- staen, te bescbryvendat het onmogelyk is zicli een waer gedagt van de vreesverwekkende armoede Ie vormen, dal liet meer dan tyd is om kost wat kost, middelen werkstel lig te maeken om hierin te vóórzien. In afwagting dier middelen, porren wy de gemeentebestieren aen om eens te denken aen het kuyssehen van gragten en waterloopen, aen het vereffenen en begangbaer maeken van straeten en wegendes te meer daer die werken in vcéle gemeen- tens niet alleen nuttig, roaer zelfs hoogst noodzaekelyk zyn. Wy porrenook den beer arrondissements-komissaris sên hierop een waekend oog te vestigen, en te gedenken dat hy dóór het vervullen deézer pligt aen ettelyke van honger stervende arme, onderstand zal verschaffen; wy bekennen het, deézen middel is weynig duerzaem, maer evenwel daer de noodzaekelykheyd deézer werkingen se dert lang beweézen is, waerom zou men die zoo wel 1111 als laetcr niet konnen verrigten llettydstip van het jaer leent erzich thans beter toe dan ooyt, en de ongelukkigste zouden, al ware het maer vóór cenige weéken, hunnen pvnelvken honger konnen slillen. Wy gelooven onnuttig hierop verder aen te dringen, verzekerd dal pligt en menschiievendheyd zullen wedieveren om aen onzen bil- lyken oproep te beantwoorden. Den brief uyt Dendermonde waervan wy over 8 dagen spraken, beroept zich op onze onpartydigheyd in het Iaëken van al wat afkeerig en laekbaer is, en in het pry- zen van alles wat lof verdient, liet spvtons den gegronden en welgeschreéven brief van den agtbaeren inzender, uyl hoofde zyner nytgebreydheyden ingezien de beperktheyd van ons blad in zyn geheel niet te konnen afkondigen, wy verhoópen dus dat men ons met den volgenden uyt- trek zal verschoonen. Den sehryver, dien wy allezins met de beste inzigten bezield aenzien, benvd met eene waere menschlievende afgunst de edelmoedige poogingen door ons stadsbestiei aengewend tot liet uytroeyënderbedelary en het te keer gaen der armoede in onze stad by zwaeyt den welver dienden loftoe aendeagtbaere commissie van onderstand wier werkingen vóór zeker don stempel draegen van eene oprecht liefdacdige bezorgdlieyd jegens onze noodlyden- de; maer hy klaegt bitterlyk om dat diergelyke niaetre gelei: in zyne stad verwaerloosd worden, dat ten dien gevolge de bedelary aldaeronverdraegelyk is. Vervolgens beroept hyzichopde liefdaedigheyd der Dendermondsclie inwsoners die volgeêrne liet limine zouden bydraegen om 't misbruyk der bedelai v die van den morgend tol "avond de straeten diër stad om zoo te zeggen ongebruyk- baer maekt, te keer te gaen. Wat de vcrwaerloozing diër middelen ook voói' oorzaek liebbe, zegt den sehryver, hel is althans onbetwistbaer dat zy eenen zeer slegten dienst bewyst 1° aen de borgery, 2° aen den schaemelen en be dekten armen. Want den burger die gekend is om te konnen en te willengeéven, ziet zyne deur onoplioudelyk met arme, ten minsten in schyn, als bekroond, een gedtte- rig belgeklater stoort en ontrust zyne bezigheden en wat meer is liet getal deézer klas ziet men weékelyks aengroeyen. Den seliamelen armen, den eerlvken ambagtman die meermaels liever vangebrek zou sterven, dan den bedel zak op te neémen, word dóór den borger, overlast dóór den openbaeren bedelaer, meermaels of vergeéten of wel dóór iets onbeduydendgeholpen etc. buyten de luyheyd en werkelyke zedeloosheyd waervan de toelaeting der openbaere bedelary oorzaek is, zal niemand betwisten dat meercndeels de aelmoessen aen die gewoone rond- loopers slegst besteéd worden en uyt dien hoofde als min of meer zonder uytwerksei moeten beschouwd worden. Onzen geagten sehryver eyndigt metden wensch te uyten datdeéze opmerkingen te Dendermonde in overweéging worden genomen en daedelykmiddelente zien aenwenden cm in die weézenlyke kwael te voorzien. Het Verbond van A sist scbyntzicli boven al de andere zoo gezegde liberaelebladeren te willen doen'uytscliyuen, dóór allcrley middelen zoo goede als slegte. Aldus heb ben wy reeds in verscheyde artikels van dat bladje aenge- trolfen liet géén men hond erde moeten in den gendsehen Messager en consoórten heeft geleézen, met deés verschil, dat 't Aelsterscli orgaen de uytzondering vóór den regel neemt. Dit egter verwomdert ons niet; eene dóór doode- lyken liaet vergalde pen Is immers tot alle dolzinnigheden bekwaem. Nogtans zullen wy liierzeggen dat liet Verbond er hoeft op nae te denken. Indien liet laekbaere feyten aen eenige geestelvke te laste te leggen beeft, dat het, wilt liet eenigzins liberael zyn, ten minsten reclitveêrdig zy, en 't algemeen der geeslelykheyd hier van niet beseliuldige. Even sterk als liet Verbond, keuren wy af dat den stoel der waerheyd in politieke tribunen, en den biegtstoel in lieymelyke zoo gezegde inkwisitie of politie zonden her schapen worden. Even sterk ook keuren wy af dat liet Verbond zoo ligtelvk. op kinder-praetjes agt geeft, en liierdoór onze beylig.stc instellingen haetelyk maekt. Zou liet de kiezers aldus willen verlichten Dan, wy onder stellen dat liet Verbvnd met den aenstuenden jubilé tot betere gedagten za 1 komen, en eens rechtzinniglyk den rampzaligen en verd.erfëlyken weg der geveynsdheyd en logenlael zal verlaeiten dien liet van in den beginne is in- geslaegen. Men verzoekt ons uyt Ninove, eene plaets vóór de volgende vraeg Hoe komt liet dat den militie-kommissaris en andere lieeren, alhier, ter gelegenheyd der looting, by den heer V. S. op het middagmael zyn genoodigd en ontvangen geweest, en niet by de eene of andere plaetselyke over- iieyd, gelyk in de minste dorpen Men is ook nieuwsgierig te weéten in wiens keuken liet hout word verbrand van de gedroogde boomkens van liet kerkhof? In ons voórgaende Nr gaven wy eenen artikel uyt Hoornen dóór den abbé Clavel aen dén ltappcl gesehreé- ven; verdere naerigten verzekeren ons dat wy voórtaen van de egtheyd en goede trouw van den sehryver en des- zelfs blad moeten mistrouwen. Eene doortrapte diefegge kwam voorleden maendag bv den beer De Vuyst, bakker, in de Zoutstraet alhier, en vroeg twee brooden. De.éze op den toog gelegd, vroeg zy een derde, en, terwyl jolfr. De Vuyst, zieh omkeerde om liet derde brood van de boorden te neémen, koos het wyf met de twee brooden het liaezenpad, Om des te rap per te konnen loopen, had zy de voorzorg genomen liaere doeffen to buys te lacten. Bcrigtaen de bakkers. Voorleden maendag avond is den gelaedcn wagen van den voerman Meert, alhier, op den brusselschen steenweg in brand geraekt. Verscheydene kassen glas, eene kist lekkerkoek en meer andere voorwerpen zyn verbrand. Men beweert dal de kwaedwillighevd hiervan de oorzaek is, nogtans zyn tot lieden de vermoedens op niemand gevallen. De merkten van heden in 'i algemeen wel bevoór- raed hebben luiere pryz.en behouden. De aerdappelen blyven aenlioudend duer. Zie de merkten. De lynwaedeu waren nog al talryk; volgens geno- mene inlichtingen zyn de pryz.en der zelve vóór de ver- koopers voldoende geweest. De koopmans vonden wel hun gerief, en in 't algemeen mag men zeggen dal onze merkt nog al bezogt word. De genaemde Pelronilia I)e Hoy, die over ecnigen tyd te Dendermonde veroordeeld was, als bctigt van ten huyze van M. De Vidts-Pins alhier, eene flescïi wyn te hebben ontvremd, is voorleden woensdag dóór liet hof van beroep te (lend, vrygesproken, en aldus is deéze vrouw in liaere eer hersteld. Den vermaerden lieer II. Vieuxlemps, komt uyt S' Peterburg (Rusland), aen zynen vriend, M. Gilloii, burgemeester van S' Josse-ten-Noode, te schryven, dat hy tegen het eynde van Maert naer Brussel zal komen met het eenig oogmerk van er een Concert te geéven ten behoeve der noodlydendc van de hoofdstad en der onge lukkige Vlaonderen. M' Gillon maekt reeds toebereyd- sels vóór dit Concert en van nu af, mag hy op de mede hulp van onze eerste liefhebbers rekenen. den gryzaerd. God geéve dat ik nog tydig zy gekomen óm hel verhoeden. Hy verluidde toen alles wat er te huyk was voorge vallen, lot grooten schrik van at zyne toehoorders. Maer men verzekerde hem dat de duytschers wel tien inael de gelegen heyd gehad hadden van den bisschop omtebrengen zoo zy ge wild hadden. God hééft hun misschien bewoógen, zeyde hy lol zich zeiven. Doch laeter den nagt ziende naederen, wierd hy op nieuws angstig, en vraegdehoe zyn zy dan vertrokken Oilmet hunne vier bediende.En wie vergezeldedan den bisschop? Eenen kanonik en eenen ouden bedienden.Waren zyeewapend?Wie? de duytschers?Zy zyn het allyd. Heden hadden zy buyten gewoonte hunne mantelzakken agter de za dels hunner peèrden. Thomas verbleekte. In den begiu zeyde hy niets. Doch wel dra ouilervraegde hy wat uer den bisschop gewoohlyk van zyne wandeling terug kwam.Hy zqu reeds moeten terug zyn, zeg de men hem, want den nagt is daer.Mynevrienden, zegde den gryzaerd, snellen w v hun te gemoet. Wie wéét of wy hem niet Zullen redden De agleniogt en de vrees hadden in de ge moederen toegenomen. Twaelf burgers uyt Rheims hoódett zich aen om den ouden kanonik te vergezellen. Zy sleégen te peërd en begaven zich ep weg. Alvoórens de slad te verlaelen, hield eenen der zelve plotseling stiler komt ïny iets te binnen, zeg de hy, dal onze ongerustheden kan doen bedaeren of verdobbe len, keeren wy naer het verblyf der duytschers om te zien of zy alles hebben medegenomen. Zoo gezeyd zoo gedacn. Men ver nam met schrik dal zy inderdaed alles hadden medegenomen. Wy zullen niet tydig genoeg aenkomen, zeyde Thomas, zyne traenen afdroogende, en alle namenden weg dien Albertus met zyne moordenaers had ingeslaegen. A'a eene uer draevens kwa men zvaen den hollen weg. In het voórbygaen, op twintig schreé- den van den weg lioorden zy eenen diepen zugt, de maen ver lichtte eene groep die onbeweéglyk schéén; geene stem verhief zich om hulpof bystand. Maer eenen nieuwen en meer gesmoor- den zugt dééd vermoeden dal daer ietsgeheymzinnig en droevig zyn moest. Eenen jongman snelt er naer toe, en liet een jam merend geschreeuw liooren. Den bisschop lag daer ontzield, zynen kanonik naesthem liggende gemuylband den getrouwen dienaermet dolsteéken doorboord, insgelyks gemuylband, had zich opgeregl en zogt zyn hoofd los te maeken, om zynen gelief- liet gouvernement licéft beloofd eenen ondersland te verleunen aen de bezondere maetsciiappy welke voor genomen heéileenemekaniekevlasspinneryteRousselaere op te regten. M. de Brouekere, geweézen borgemeester van die stad, beeft voor 2b,000 fr. aktiCn in die maet sciiappy genomen. Wilt' men dan met kragt en geweld den ondergang onzer vlasnyverheyd en de dooddervlaeiideren bewerken M. Boel, pastor te Denderliuutem, is tot pastor te Temsclie benoemd, en te Denderliautem dóór M. Van Germeersch, onderpastor van St-Bael's, te Gcnd, ver vangen. Den 19 deézer, in den voormiddag, visehte incn uyt den Dender, te Denderbelle, liet lyk op van eenen onbe kenden manspersoon. Aenstonds was liet geheel dorp te been; den borgemeester, de schepenen, den secretaris en de leden des gemeenle-bestucrs, alles was in de war'. Den veldwagter moest in der yl eenen deskundigen uyt Dendermonde ontbieden, om de lykschonwing te verrig ten, en hoe groot was elks verwondering! by liet verneé- men, dal onder dit welpassend mansgewaed, een vrouw- menscli zich verborgen bad M. den pastor van Lendelede die reeds al zyn geld aen de arme lieden van zyne gemeente heeft uvtgedeeld, heeft, om geen geld te moeten leenen, zyn zilverwerk verkogt, en met den opbrengst deézer verkooping den armen ondersteund. Deézen geestelyken hééft nu alles uytgeput en uytgedeeld, en komt eenen oproep tot de al- gemeene mildaedighevd te doen. Den pastor der gemeente Holste, by Kortryk, komt eenen oproep tot de algemeene mildaedigliëyd, ten be hoeve der armen zyner gemeente te doen. Holste bezit eene bevolking van 2400 zielen, en in de maend jamiary laetst, zyn er 51 persoonen gestorven, en onder deéze bevonden zich 2ti arme. Zaterdag, in den avond, zyn te Brussel meer dan twee honderd bedelaers aengeliouden. De moeyelyksteen gevaerlvkste heelkundige bewer kingen, met den besten tiytval volbragt, onder den invloed van den zin-en gevoelverdoovenden ether-damp, welken men de lyders doet inademen, komen van alle zyden be vestigen, dat de geneeskunst eene overlieerlyke aenwinst beeft gedaen. Onder den invloed van deézen damp hééft doctor Seutin den 14 deézer, in St-Pieters-gasthuys te Brussel, twee gevaerlyke heelkundige bewerkingen kon nen verrigten. Ily beeft naemelvk een jong vrouwmensch van eenen kankeragtigen knobbel, zoo dik als eene vuyst, by middel van diepe insnydingen verlost, en de wonde vervolgens met een gloeyend yzer gebrand, om de bietste poóren van het kankerzaed te doen verdwyfrén. Den afgezetten knobbel woóg 200 grammen. Daerna'heéft hy eene andere vrouw eenen verkankerden boezem afge zet, ten welken evdne hy tot onderdcoksel moest snvden. Deéze twee bewerkingen hebben aende talryke omstanders beweézen, dat den ether-damp eenen zieken zoodaenig kan verdooven, dat hy van de felste pynen geen gevoel hééft. De twee vrouwen hebben nadien betuygd, dat zy van niets geweéten hebben, en de laetste vroeg zelfs, na dat reeds alles gedaen was, wanneermen haergingopereéren. Te Gend is eenen liollandschen protestant, in St. Michiels-kerk, na dat hy z.yne voórige dwaelingen bad af- gezwoóren, gedoopt. Dén protestan twas 22 jaeren-oud. Den genaemden Laureys, te Lokeren, is den IS in zyn honderdste en tweede jaèrgetreéden. Deézen ouder ling geniet nog de beste gezondneyd. De regtbank van Leuven komt eenen bakker, die zyn brood vervalscht had,'tot een gevang van een jaer, eene'boet van 16 fr. en de kosten van liet proces te verwyzen. De vischvangst te Oostende hééft, tydensdever- loopene maend january, opgebragt: 10,260 manden pla ten, 2994 id. roggen, 1849 id. schollen, 447 id. schelvis- sclien, 935 terbouten, 4915 kabeljauwen. De afgeloopene wéék heeft een voorbeeld van zon derlinge sterfgevallen opgeleverd in den persoon van twee broeders en eene zuster, woonende ieder omtrent eene ïnyl van elkander te Ingehnunster en te Oost-Roo- seBeke (in West-Vlaenderen); den eersten overleed maen dag, den tweeden dynsdag en de de derde woensdag. den meester by te staen. Thomas en al de andere snelden naer de plaets van 't bloed bad, en vernamen van den kanonik en van den bedienden gansch hel afgrysselyk grouwelsluk. Den vroómen Albertus vraegde aen den eersten ollicier om eyndelyk naer de stad terug te keeren; den duytscher keerde zich eensklaeps om, wierp zich op hem en trof hem met zoo eenenhevigenslagdathy'thoofd van den prelaetverbryzelde en dien ter aerde neerstortte, ter wyl hunne dienaeren den kanonik en den bedienden terug hielden om ze te mishandelen, sleégen de twee andere officie ren van hunne peèrden en hadden met dertien sleéken hun reeds gedood slagtoffer getroffen. Daerna waren zy over de velden ontvlugt het peêrd van den prelaet medevoerende. En sinds eene uer verwagten wy hier slegts de hulp Gods. Alzoo, een uer vroeger, zeyde al wecnende, den ouden Thomas, en wy hadden hem gered. Er bleef dan niets over dan den hcyligen geestelyken stadswaerds te voeren. 'T eynde by naesten ,Vr,

De Denderbode | 1847 | | pagina 2