KAMoR DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. De doodslraf, tot welke den brandstigter Torffs was verweézeu, is kwytgescholden, en in eeuwigen dwang- arbeyd veranderd. llouwelyks-twist dryft dikwils de egtgenoóten tot eenen wanhoópigen stap; getuyge hiervan, /.egt het Han delsblad van Antwerpen, het "tooneel dat zondag avond een gedeelte van eenen wyk onzer stad heeft in rep en roer gezet. Na eene ferme hairplukking en borsteling, waerin den man verre was van de overhand te hebben, kreeg deézen laetsten verdriet in zyn lééven, enlij- sprong inde Schelde. Gelukkig waren er persoonen aen- weézig, die hem er tydig genoeg nythaelden, en aldus verhoedden dat het getal van dergelyke slagtolfers nog niet met eenen vermeerderd wierd. Hy, die door het koud bad weder tot zyne zinnen gebragt was, scheen volkomen te vreden met zyne redding, doch of zyne vrouw in die redding deelde, zullen wy niet beslissen. Eenen braeven en werkzaemen arbeyder, te Gul- leghem woonende, en die zich nu zonder bezigheyd be vond, had nergens werk gekreégen, en was van alle mid delen van bestaen beroofd. Voorleden zaterdag was hy uytgegaen, om eenige koeypensen op krediet te koopen, en deéze waren hein geweygerd. Niet meer weelende waer leevensmiddelen haelcn, bjöéf er dien ongelukkigeu niet anders meer over dan te gaen bedelen of steélen. De vrouw, 0111 die schande teonlgaen, is zich op den zolder gaen ophangen. lalryke houtkappers zv in het Sonniënbosch bezig met hoornen te vellen op de gelieele lyn, welke den Luxeniburgsehen spoorweg moet doórloopcn. Dank aen de vlyt van den hoofd-ingenieur Marchal, hoopt men reeds maendag eenige aerdewerkers aen den gang te hebben, en zoovéél mogelyk de herwaerts geweékene Vlaemingen. Men is reeds bezig die menschen in briga den te vereenigen, en een liefdaedig comité tragt die ongelukkige zokken, holleblokken, hemdens, kielen, enz. te bezorgen, om te kunnen werken. Te Antwerpen is eenen Orang-Oetang aengebragl. De sehranderheyd van dit dier is algemeen bekend, en wy verneémen reeds veéle aèrdigheden omtrent den genen, welken aldaer is toegekomen, en welken tot bet schoonste ras behoort. Onder andere nabootsin gen, welke men hem toeschryft, word gemeld, dat hv noovt mist eene slaepmuts op te zetten, en eenen nagt- rok aen te trekken, wanneer bv zich naer bed begeeft in hetwelk hy zich als eenen redelyken iuensch onder- dekt, liet is een mannetje, 't welk nog jong en onvolwas sen scliynt, hebbende slegts de gestalte van dry voet. Voórledeno wéék is te Denterghem, by Tliielt, eene gansehe pagthoeveden roof der vlammen géworden! Tien koeyén, twee peêrden en twee verkens zyn daerby omgekomen. Niets was tegen brandgevaer verzekerd. De predikatiën van den wel eerw. heer Lacordaire, dien beroemden Franschen predikant wiens aenkomst te Euyk gemeld is, zullen daer niet des woensdags, maer des zondags plaets hebben; de professors en studenten -der umversiteyt en de leden der rechtbanken verklaerd hebbende, dat zy de sermoonen over den Vasten in de wéék niet zouden kunnen bywoonen. Twee titelbladen den Flambeau van Brussel en den Scrututeur van Kortryk, zyn zondag 11. in beslag geno men, yvegens het verslag door hen gedaen over het pro ces betrekkelyk de spotprinten. Van den 1 tot den 20 february, zyn er 91 kinderen te Brugge geboóren, en 182 gestorven. Den 22 deézer is M. Vermandere tot borgemeester van Rousselaere geïnstal leérdM. Vermandere hééft van zyne jacrwedde afgezien, en verklaerd dat hy het geld welk hem vóór de uytoelfening van zyne bediening toe kwam, ten behoeve van den armen afstond. Te Deerlyk heeft de armoede den hoogsten graed bereykt. Op eene bevolking van 5000 inwooners, zyn er slegts 200 die nog iets konnen betaelen. Sedert den 1 zyn er op die commune 57 persoonen gestorven, en slegts 7 geboóren. Voorleden zondag heeft den bisschop van Namen den jubilé gesloóten. Het zyn de paters Jesuieten die den zeiven gepredikt hebben. Eenige byzondere tydingen die men uyt Hoornen vernomen hééft, melden dat al de persoonen," welke on langs. als pliglig aen onlusten, die uyt hooide der duerte van de graenen waren uytgeborsten.'aengchóuden waren, in vryheyd zyn gesteld. Uyt Bergen, in Zweden, meld men dat de haring vangst op 500,000 tonnen gerekend word. -— .Uyt het berigt van eenen zendeling in Westelyk Afrika ziet men, dat in Kalabar nog menschenoffers gc- bruvkelyk zyn. Toen den zóón van den voórigen koning stierf, en de oude moeder niemand meer had, aen wien zvhaeren eygendom kondc nalaeten, liet zy eene menigte sfaeveiï deels leévend begraeven; deels ombrengen. Dit ijpodenolfer bestond uyt 50 negerinnen, 40 negers en 29 creolen. In het graf, waerin de lykeu begraeven wierden, liet men ook 50 leévende negerinnen neder. In weerwil van de pooging der zendelingen koude den koning Ey- irnba niet bewoógen worden dit te verhoeden '-1-' Eene petitie, geteekend dóór zes honderd acht-en veertig Fransche geestelyke, vraegende de onmiddelyke afschaffing der slavcrny in de fransche koloniën, is deé zer dagen dóór den burggraef de Montalembert by de kamer der Pairs ingediend. Onder de handteekens be merkt men degeene van zeven-en-twintig pastors van Parys. Ie Leicester overleed onlangs eenen zeer ryken man, en het het volgende testament na: daermyne neëven en eenige erfgenaeiuen egte luyaei-ds zyn, die van lang slaepen houden, en daer ik deéze ondeugd doodelyk liaet, moeten zy aen de voltrekkers van mynen laetsten wil voldoende bewyzeu leveren, dat zy voordien 's mor geus vroeg opstaen, en zich ol met hunne zaeken bezig houden, ol lichaemsocfeningen doen in de vrye lucht. Van den 5 april tot den 10 October, moeten zy dit eiken morgend geduerende 2 neren doen, te vveéten van 7 tot J ueren. Deéze leévenswyze zullen zy geduerende 7 iae- ren na myne dood voortzetten, en" de voltrekkers van mynen laetsten wil moeten zich daervan van tyd tot tyd en onvoorziens overtuygen. Alleen in geval jan eene, met door onmaetigheyd veroórzaektë ziekte, zyn myne neeven hiervan vrygesteid; maer zoodra zy geneezen zyn, moeten zy weder dezelfde leévenswyze vervolgen. Willen zy zulks met doen, dan mogen zy ook geeuen penning van myn vermogen hebben. TT öenSfebruary II. is over het stedeken Adlersberg III Kariuthiê, een geweldig onweer losgeborsten, en dei'i bliksem is op den kerktoren gevallen, op het oogenblik dat er omtrent vyt honderd menschen in de kerk verme den! waren. Het (lak van den kioktoren is afgesmeeten- de klokken en het uerwerk zvu zwaer beschadigd. Den bliksem, vervolgens in de kerk dringende, heeft vier groote grafzerken van den vloer opgeligt, eene bank verbryzeld, en aen meer dan veertig persoonen hunne met nagelen beslaegene schoenen iiytgcniKt. jsynuel.k heelt het heinelsch vuer, de kerk uytgaende, den mu'er der pastory omgesmeéten. Men beschouwt als een won der, dat er niemand by dit alles is gekwetst geworden. De voorledene week is er in nabvheyd der Beurs te Londen eenen diefstal van 10,000 pond stei l. (2,500 000 Ir.) in bankpapier gepleegd. De Engelsche komen een nieuw voorwerp van han- I teonldekken, naemelyk mensehen-tanden. De wildi der Zuydlaiidcn hebben, zoo men weel, overschoom tanden, welke zy zich gereedelyk laeten uytrukkeu voor eenen neusdoek, eenmes of andere dergelyke kleynigheyd. Eenen Engelschman heéllnu in dien artikel gespeculeerd en verscheydeue kistjes menschentaiiden ingevoerd, web ke hy aen de tandmeesters van Londen met winst ver- kogt heeft. i '-ao Sndi wacroP «'aas de stad New-York met haere 300,000 inwooners gelegen ligt, verkogten de lu- diaeueu in lbob aen de Hollanders, voor 10 hemdens 80 puer koussens, 10 geweèren, 50 kogels, 50 pond bus- kruyd, oO bylcii, M ketels en 1 koperen braedpan, en waren toen beyde partyën van gedagte, dat zy eenen goe den koop geslooten hadden. Deéze week isteSoissons (Vrankryk) den eygcnaer eener menagerie of dierengarde byna dóór eenen leeuw verslonden, in welks hok hy volgens gewoonte getreéden was, om hem eéten te geéven. Gelukkiglyk had den man nog de tegenwoórdigheyd van geest, 0111 uyt het hok te geraeken en deszells deur te sluyten, eerden leeuw hem volgde maer de woeste beest had hem reeds eenen arm atgebeeten, en schier al het vel, met groote brokken vleesch, van liet aengezigt gescheurd. Den ongelukkigen leeiivvenwagter is vreeselyk verminkt naer het gasthuys gedraegen, en men wanhoopt van zyn leéven. Wy verneémen dat het standbeeld van 'den grooten schilder Heinbrandt gereed is, dat het weldra in metael op het Henibrandtspleyn te Amsterdam, zal pryken en met liet stuuczbeeld van Rubens, te Antwerpen, zal kun- non wedyveren. Het is een fraey, zoo niet het fraevste kunstgewrocht van onzen beroemdenbeéldhouwér Rover en met helde en geestdrift yerveèrdigd. In den nagt van donderdag op vrydag van de voó- rige week is-eenen van de vermetelste diefstallen in de kerk van Ünian (Cótes-du-Nord) gepleégd. De sacristy was door eene eyken deur van ten minste dry duymen dikte en niet een stevig slot gesloten. Maer deézen hin- derpael, welken tegen stoutmoedige poogingen bestand scheen, heeft de dieven met weérbouden. De deur is opengebroken by het slot, en groote splinters hout, wel ke er afgebroken zyn, getuygen van de kragt, welke men tegen deeze deur gebruykt hééft. Nadat het slot ontbloot was, heeft men hetzelve even als de kram van den boom afgebroken en is aldus binnengedrongen in de sacristy. Daer heeft men de kisten opengebroken, waer de pries ters de versierselen en de heyligevaetwerken wegbergen en hebben de dieven alles wat van eenige weerde was weggeroofd. Onder andere noemt men eenen kelk met zyn deksel van verguld zilver, zeven zilveren kelken met hunne deksels, een wierookdoosje van zilver, een zilve ren kruys, waerin een stukje van het waer kruys in gevat was, twee zilveren oliefleschjes, negen kandelaers en twee kroonlusters van gemengd zilver, enz. Al deéze voorwer pen worden op 6000 francs geschat. De prachtige re- monstrancie is gelukkig aen de roofzugt der dieven ont snapt. Zy hebben gepoogd eenen secretaire te openen, maer zonder dat hun zulks gelukt zv. Ook hebben zy twee bussen met geld vóór den armen geledigd. Onlangs heeft eenen persoon, welken dóór een bof van assisen in het Zuyden van Vrankryk wegens eene dóbbele moord was ter dood veroórdeeldyeen verzoek om eene gunst ingeleverd, te weeten, onthalsdte wórden, wanneer hy door middel van zwavelcther in staet van be dwelming was gebragt. De gevangene van het tugthuys van Melon (Vrank ryk) hebben aengeboden ten behoeve der slagtolfers van de overstroomingen der Loire twee zondagen te werken en hebben bovendien gevraegd eene inschr.yvmg onder elkander te mogen openen. Men rekent, dat'de voltrek king deézer goede werken omtrentSüOO fr. zal opbrengen. In de gevangenis van Beaune (Vrankrvkl zvn twee jonge lieden gebragt, woonende in liet kanton Nolay, welke beschuldigd zyn van hunnen vader dóór vergif om het leéven te hebben gebragt, om dat deézen, eenengry- saerd van 78 jaeren, ofschoon hy, al hetgeen hy bezat aen hen overgeladen hebbende, 500 fr. vóór zich had willen behouden. Een deézer dagen uyt Valparaiso en Rio Janeiro te Liverpool aengekomen koopvaerder had onderweg zulk slegt weder, dat den kapiteyn genoodzaekt was 17f> zakken zilver en -470 zakken koperover boord te werpen. Den Globe meent, dat by dé groote massa's geld en edele melaelen, welke thans dagelyks over boord worden (re- worpen, het te verwonderen is, dat er niet meer verlies uyt voortvloeyt. liet is gebrnyk, om oorlogschepen, we gens derzelver meerdere vcyiigheyd, voor Jnsdaenig ver voer van geld te gebruykenmaer aen de Beurs óórdeelt f'ien, dat men zulke hoogst aehzienlyke sommen nooyt in een enkel vaertuyg moest verscheépen, om dat deszelfs vergaen een al te groot verlies berokkenen zoude. liet russieh bestier blyft aenhoudend zyne kneve- laryën tegen den catholvkeii godsdienst voortzetten. Se dert kort genomene maet'regelen verzekeren de voortzet ting en handhaeving der gra co-russisi ha religie en üedreygen met de zwaerste straffen al die geéne die" door welkdaenige middelen bet ock zyn moge, /.ouden poogén Jen catholyken godsdienst aldaer in te brengen of Ie be- voórdceligen. Het is zelfs aen allen Roomsehen priëster verbooden iemand van den russischen godsdienst ten zv- nen dienste te neémen. De Liberaelc associulie van Brussel heeft zich gisteren vereemgd en zich verklaerd 1" legen alle verandering aen het programma van 14 Jiiny; 2» legen het opvormen van eenen uytsluvtelyken iiudjet vóór het belgiseh liberalisnius; 5" tegen de daer- stellingeener centraele liberaele drukpers. Zitting pan 20. De beraódslaegtjigen over de ontgin ning der heyden zyn aen 't order van dag. Vcrscheydene artikels worden aengéiiomen. De andere zullen [n de naeslkomende zitting ovi rwoógen wo.den. Zitting^ non 22 De overige artikels van 't wetsontwerp betrekkelyk het vrugtbaer maeken der heyden worden niet eenige ligle wyzigingen aengenomeh j'laeter zal de kamer lot eene algemeene en 'beslissende stemming overgaen. h Zittingen van 25 en 24. Vcrscheydene wetsontwer pen worden aengenonien en onder deéze dat der ontgin ning en vrugtbaer maeken der heyden. Den tyd zalïee- ren maer wederom te laet, welke heyllooze gevolgen deeze aenneëming zal te weég brengen. Eenige specu lanten en kapitalisten zullen hier dóór hunne bezittin gen vergrooten, en hunne eygendommen volgens "oed- dunken gëbruykende, zal dit voórnytzigt van onderstand voor den armen voor altyd verydeïd blvven. Maer niet te haestig, welligt zal den semiet deéze wet verwerpen. Zittingen van 25 en 26. De kamer is tot het benoe men van den jut-y vóór het geéven der academiekc "rae- den overgegaen, en heeft vervolgens eene bcraedslke- g'ng over het fabriekeéren van gouden munten herno men; eenige redenaers hebben zich tegen dit ontwerp verzet, andere integendeel hebben hetzelve ondersteund Den volgenden brief uytD... was ons te laet behandiad om in ons voórig nr te worden geplaetst. De oplossing van alle de vraegen vervat in uwen num nier van zondag II. is begreépen in een half regelken der waerheden verhaeld in de rvmkens (gelyk gy die noemtl gedrukt in uwen nummer van 20 Dec. 11. ïiet welk met verontweêrdiging en kragt verklaert, dat alle gunst en geld in overvloed te bekomen zyn vóór vremd geUroed of soortgelyke dieden Belg gestadiglyk verbelgen en handelen als het ware tot zynen ondergang. Inderdaed de waere Belgen worden getergd op eene verregaende stoute wyze in hunne duerbaerste vryheden en genegenheden, weynig min als tvdens vader WiUem van koppige en dwingelandige memorie met zyn oranje boven en zyne regten van zyn stamhuvs op ons (risum teneatisj volgens meesterstuk van 44 Dec. 4829. Hunnen leeuw word zynen standaerd afgerukt hun ne vryheyds-boomen nytgeroeyd, de verbastering en scbaekmg van hunne reyne en heldere moedertael word op prys gesteld, pensioenen, kruyskens, linten, geldpos- ten en vermogen worden vergund aen die zich valschelyk.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3