ZONDAG 7 MAERT 1847. EERSTEi\ ,ÏAERGAXG \f 25. AELST, den 6 Maert. STAETKUNDIG 0VERZIGT VAN 27 FEB. TOT 5 MAERT. TWEE DAGEN TAN KEYZER HENDRIK VI. Dit blad verschyin des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 f'r. 75 c., dien der annoncen óp 15 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10'drukregelcn in ons blad doen plaet- gen. Indien iemand reglvcërdigc klagicn of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doen hééft, by mag op ome onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- n en ver leen en en dezelve ondersteunen.Dit weekblad zal verder gewaegon van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfsopsteller zal wor den toegezonden. De naemen der personnel) die ons eenige stukken zouden begeéren mede Ie dcelen, zullen geiieym ge houden worden, ten zy vvy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gccn'e stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zieli met al wat den druk aengaet. Cl lol I. Sl'CM. DEN DENDER-BODL Vervolg zie n' 23. Mogt hel staetsbestier onze voorgestelde middelen van onderstand bewerkstelligen, het zou onze oude vlasny- verheyd een nieuw lcéven schenken, de armoede weézen- lyk vêrzagten en de bedelary verdraegzaem niaeken maer gelyk wy reeds gezegd hebben, dient het aen den armen zyn volle onderhoud te bezorgen, indervoegen dat niet oenen opzynen medeborger weégen moet. Hiertoe zoo wy in ons n' 14 hebben aengehaeld is het noodig en ottvermydelyk schuylplaetsen, werkhuyzen en koloniën op te regleu waer in men al onze arme kan verbergen, werk verschaffen en een bestaen verleenen. By veéle, gelyk wy nog hebben opgemerkt, heeft het gebrek en hongersnood, niet alleen de lichaems-kraglen maer zelf de ziels-vermogens zoodaenig verzwakt, dat er geene neêrstigheyd meer is in te bekomen, geene gespaërzaemheyd meerin te boezemen, geene zeden meer in teplanten. Zy moeten onder eene gestaedige bewae- king gesteld worden. In de voorgestelde gestigten zal er eene regeltugt bestaende arme zullen aenhoudend pewaekl worden; behoorlyk gevoed, tot de neêrstigheyd aengestouwd, in de zedelykheyd en in de maetschappe- lyke pligten onderweézen, en tot dedengd geduerigopge- wekt, zullen zy hunne ziels-vermogens met hunne lichaems-kragten terug vnrkrygen, en nuttige borgers worden. Daerenboven, wat den budjet van den staet hier dóór zou mogen bezwaerd worden, zal het eene weézenlyke gespaerzaemheyd vóór het land in 't alge meen te wege brengen.Byeen verzaemeld, zullende arme 19/20 min kooien of brandstoffen noodig hebben om hun eéten tebereyden, en ook om zich behoorlyk te warmen, dan heden dat elk huyshouden eenen byzónde- ren heêrd hééft, in weénvil de groote koude die zy nog moeten verdueren. Des winters, 's avonds werkende, zal hun licht naer evenredigheyd min kostelyk zyn. Daer by is het eeniederbekend dat20 mensdien 't saemen eétende niet meer verteêren dan 15 afzonderlyk. Het onder houd van den behoeftigen kost tegenwoordig meer als "talsdan zou kosten, alhoewel er zoo véél van gebrek en hongersnood sterven. Het beloop der aelmoessen die de goedhertige aen de noodlydende jaerlyks uytreyken is boven alle bedenking. Doch den oproep tot al de menschen vrienden, in decem ber 11. dóór 'M. Aug. Houyet, werkelyken bestierder van de maetschappy der datnpraolcns van Brussel, moet ons hier eene kleyne schets doen van vormen. Hy stelt vóór eene algemeene inschrvving, vóór den tyd van vier maenden, of 120 dagen. lly verdeelt zyne inschryvërs in dry klassen. De eerste klasse of de ryke zouden inschryven vóór 50 eenlimen dags of 60 franken vóór de 4 maenden. De tweede, vóór 10 centimen dags, of 12 franken vóór het. geheel, en de derde, vóór 2 centimen dags, of 2-40 centimen vóór den bepaelden tyd. Hy onderstelt dat er 1,500,000 persoonen zyn, instaet om in te schryven.Vóór wat ons aengaet, wy vinden dit getal overdreéven cn zouden het op 1,000,000 schat ten. Hy óórdeelt dat den derden persoon maer mensch- lievende zou zyn. Wy onderstellen in tegendeel dat ten minsten de helft hunnen medeborger zouden ter hulp komen, aldus vinden wy bevde, dal hetgetal der inschry vërs op 500,000 mag berekend worden. Verders onderstelt hy, dat er 150,000 ryke inWooners zyn, die vóór 50 centimen dags zonden inschryven. 250,000, min bemiddelde, die voor 10 centimen dags zouden inschryven, én eyndelyk 100,000 ambagters etc. die vóór 2 centimen dags zouden inschryven, en hy he- wyst aldus, vóór de 4 maenden, eenesom van 12,240,000 franken te verzaemelen. Nu, wy agten stoutelyk, te mogen in feyt stellen, dat eiken van deéze dry klassen, den eenen dóór den anderen genomen, binnen het volle jaer, meer dan het dobbel in aelmoessen gééft; waer uyt wy besluy ten dat de byzondere aelmoessen, boven al de geldelvke onderstanden van hel staels-bestier en der gemeente kassen als mede boven de inkomsten van de bureélen van weldaedighevd meer dan 25,000,000franken bedraegen.En dit niettegenstaendo sterven er met hoopen van gebrek en hongersnood Wy moeten dus herhaelen, dat men den armen met geenë aelmoessen onderhouden kan maer dat nten hem moet werk verschaffen. Zal voortgezet worden. Den burger oorlog néémt in Cataloniën meer en meer toe. Eene. menigte opperhoofden, onder andere, Forca- deli, Pel-del-Ali, Trrstany, zyn reeds ter plaets, en sloó- ken den opsland aen. Eene Carlislische bende van 200 mannen is Carvera, binnengerukt, stad die zy slegts verladen hééft na er merkelyke fondsen te hebben opgeligt.Men gelooft dat Cabrera thans in Spaniën is. Tot thans weet men niet werwaerds Don Miguel rig- ting genomen hééft na zyne ontsnapping uyt Roomen. Zyne aenweézigheyd in Portugael zou het viervoudig ver houd welligl konncu verpligten tot eene tusschenkomst ten voórdeele van Oona-Maria, dogter van den keyzer Don Pedro.Engeland scliynt verklaerd te hebben er gewapender hand tusschen te zullen komen in geval Don Miguël den Portugeëschen bodem kwame betreétjen. Den statu quo van Zwitserland is voorlduerend dén zelveu. Alle oogenblikken mag men zich aen eene krygsuylber- sling verwagten. Het Sonderbund of catholyke party, be- reyd zich tot den actual, rekenende op den geldelykeu ouderstand dien Oosteuryk haer toezend, en in geval van verlies, op de tusschenkomst der troepen dier mogend- heyd, die de grenzen bezetten. Den afgezant van Vrankryk hééft vrugteloos eene verzoening tusschen (Je libnraeleen catholyke willen bewerken. Met wéét dat de liussische legers sedert eenigen tyd inde gebergten van den Caucasus talrykeoverwinningen heb ben behaeld. Ycrscheyde kleyne sterkten zyn overweldigd geweest. Nogtans is den beroemden aenvoerder der Cau- casische troepen Scltamil-bey, verre van den moed op te gcéven. 'T is egter om dit doel te bereyken dat den veld heer Woronzoif, belooft hoéft de streéken;die hy bezet houd, te veriaeten, onder voórwaerde dal men geenon hocgenaemden onderstand aen Schamil nicer verleene, dat men met Rusland in goede verstandhouding leéve, en aen den keyzer een kontingeht van 50,000 mannen levero, die onder hevel van Circassische overste, slegts vóór de oorlogen tegen de christenezoudengovraegd wor den. Eene edele weygering is den uytslag dier voórslel- len geweest. Vervolg en eyndc. Zie n" 22 en 23. De tYdingvandilgronwelstukdompelde geheel de stad Rlicims in den'groótslen rouw;den kanonikdiegetuyge had geweest van de misdaed, vertrok naer Roomen, oin den paus van de geheele zaek kennis te geéven. Den ouden Thomas nam het bebloed kleed van den .bisschop en kwam er mede le Brussel om het aen den hertog van Braband te toonen, als wilde hy deézen hierdoór- verwyien van zyncn vermoorden broeder veriaeten te hebben. lly tlcéze verlooning, deed den hertog eene zwaermoedige wanhoópuytberslCD, en zwoor het bloeal zyns broeders le vreé- ken.Tly noodjgde zvne onderdaenen, leenmannen, bloedver wanten en vrienden nvt hem hierin bylestacn. Een gemor van ajgemeene veronlweerdiging dééd zich in geheel Belgiên over de moord van Alhei'Uis hooren. Al de prinsen en ridders be antwoordden aen den oproep van Hendrik t an Brabandeen gedugt bondgenootschap vormde zich tegen de maordenaers. Den opgedwongen bisschop Lotbar ius en Thierry van Hostade Den kwvnenden toestand onzer gotivernemenls-schoól dien zekerenonbesclufemdelyk aen de dry afgestelde verdienslelyke leeraers hééft durven le laste leggen, dien kwynenden toesland zeggen wy, doet alle poogingen ont wenden om den dreygenden ondergang van dit gestigt cenigzins te voorkomen. Aldus hebben wy mei de grootste I verwondering vernomen dat men aen onzen zestigjaerigen onderwyzer M. V. D. S.', den voórste.1 heeft gednen om zich met de hoofdschool te vervoegen Dóór wiens bevel zulks gedaen is, wcélen wy niet, maer is het dóór eygene beweéging van den lioofdonderwyzer geweest, dan mort hv waerlyk overtuygd zyn dat den persoon, wiens onder gang men sedert vier jaeren in den Aelttenaer had vóór speld. den eenigen is, die de schóól eenigen iuyster zou waren verheugd, zegde men, over de moord welke zy verwagl- ten men trok legen hun op. Den keyzer wierd zoodaenig ver schrikt wegens de algemeene verbittering, dal hy de moord van Albertus niet durfde erkennen. Den kanonik die naer Roomen was gegacn, kwam terug met eenen pau clyken brief wacrby AUbertus heyïig wierd verklaerd. en waerin ook al die deel in de moord genomon hadden, inden ban waren gesiaegen. •Den keyzer verontrust, verjoeg de moordenaers uyt zyn hof cn uyt zyne staeten, hy veroorloofde den hertog van Braband met overeenkomst der Luykenaeren eenen nieuwen bisschop ie benoemen, hy liet Lotharius en deszelfs broeder aen dén toorn van '1 volk over. Thierry van llostade rekende op de hulp van Boudewvn V, graef van Henegouwenmaer deézen zond hem bevel Maubege, waer hy zich had begeéven, te verladen. Lotharius stierf in ballingschap; de dry moordenaers wierden in Hongariëu vermoordThierry vond insgelyks de dood, verre- van zyne verwoeste staeten verwyderd. Den keyzer byna alleen overgebleéven, bevond zich in 1197 te Messina; ondcrtusschen zyne eglgenoAlc, Constant's van P-iaiftêh.e.yndelyfcvcrmjsyèvan zyns&awWiitiva, éisd bem eenezamenzweéringopvormen. Reeds had zy hoerenjongen zoon doen kroonen, als den Tiran de zamenzweéring ontdekte. Met eenige zynep vertrouwcliugen doet hy reeds tormenten uyt zeis tegen zyne vrouw, in 't oogenblik dat zy hem vóórkwam. Zyn paleys wierd bestormd; men sloot hem in eenen toren; en Constantia ging zyne troonsvervalling verklaereu, toen het hem gelukte eeiie zamenkomst met haer tcverkrygen; hy betoonde zoo vast besloóten le zyn van gedrag le veranderen; hy beloofde zoo plegtiglvk aen al de hooiden des opstands te vergeéven en dezelve in dê bedieningen te laeten waer de kcyzerriu hun had gcplaetst; hy veynsdé zoodaentglyk, dal Constantia zich met hem verzoende. Maer hy was nauvelvks in zyn paleys, of hy sloot zich met zyne gunstelingen op, én wilde nog zelfs in den nagt. zich van zyne vyanden ontmaeken; gelukkiglyk, had Constantia byna al dé vertrouwde deskeyzersgewonnen.'Zv wierd gewaerschouwd; en den keyzer, toen'voór zich hebbende liggeu een parkement v. aerop by met eene gouden pen de naenu-B.dmwffagtcffere vef de onderschsydene straften voor deéze bestemd aenteekend/^ -•-(M re-.tr-"-'. drir.ken vraegde,tZSiénde eten hetüserfé; - -.

De Denderbode | 1847 | | pagina 1