Tamm der volksverïeglnvvoordigër^ De brouwers cn herbergiers van Brussel hebben eene vergaedering gehouden en in deéze is beslist den faro te verkoopen 26 centimen den liter15 cent. de pint, en 7 cent. kapper. Op de merkt van woensdag is de tarwe te Brussel wederom 5 fr. den hektoliter in prys gesteégen. In den nagt van zondag tot maendag lieéfl men in de herberg den Bosch-Uyl, in de gemeente Deurne, twee zakken aerdappelen gestoólen. Opmerkelyk is het, dal het in dezelfde herberg is, waer zich'tegenwoórdi0 het hoofdkwaertierderüeurnsche nagtwagt bevind. De burgerlyke regtbank van Luyk heeft zaterdag haer vonnis geveld in het proces ter zaeke van den nieu wen catechismus des bisdoms ingesteld. Het privilegie dóór den bisschop van Luyk aen den drukker üesain verleend, is van geener weerde verklaerd; zyne vraeg ter bekoming van schade-onkosten van zyne confraters, die gemelden catechismus hadden nagedrukt, is van de handgeweézen, en hy zeifis in al de proces-kosten ver- weézen geworden. De gendarmerie heeft te S. Martens Lennick aen- gehouden zekeren Van Bever, bygenaemd Cupituine. Deézen kerel, die de bloedverwantschap van al de inge zetene zyns dorps volmaekt kende, ging op de andere dorpen, de bloedverwanten en vrienden van deézen of geénen dorpeling uytnoodigen, om de kermis, bruyloft of lykdienst te komen bywoonen. Op deéze wyze deed hy zicli drinkgeld geéven dóór de persoonen, welke hy die valsehe uytnoodigingen overbriefde. Ily is te Brussel gevanglyk opgebragt. 1Te Gend houd men niet op van ruyfen te breéken; het zyn al uytgehongerde viaeiningen die by dit feyt eene op- zettelyke kleyne diefte voegen om tot hunne aenhouding oorzaek te geéven, en aldus in 't gevang den kost zeker te hebben. Den minister van openbaere werken hééft toege- staen het kosteloos vervoer der behoeftige Vlaemingen langs den spoorweg, in zoo verre die mensehen naer hun ne gemeentens willen terugkeeren. De koninglyke maet- schappy van PhilanthropieheéSt beslist, dat zy, ten eynde deéze terugreys te vermakkelyken, 5 fr. per persoon zoude geéven en 5 fr. per huyshouden van dry persoo nen, mitsgaders 1 frank vóór ieder kind daerboven. Men verzekert, dat die ongelukkige deéze aenbiedingen met erkentclykheyd hebben aenveêrd. De politic te Brussel heeft op de 11. merkt ontdekt, dat eenen boer, ten eynde de graenpryzen te doen ryzen, aen de koopers valsehe koopbdjelten met pryzen toonde. Daedelyk is er procesverbael opgemaekt, en er zyn tegen dien schelm regterlyke vervolgingen begonnen. Het belgisch gouvernement komt te beslissen dat niet eenen duytschen iandverhuyzer Belgiën zal mogen doórreyzen om zich te Antwerpen in te scheépen, ten zy na dat hy aen de grenzen beweézen hebbe dat hy ten minsten 200 fr. bezit. Men schryft uyt Brugge, 3 MaertGisteren hebben er in onze stad poogingen tot wanorders plaets gehad. Zie hier, hoe dezelve dóór ooggetuygen verhaeld zyn. Om een uer namiddag vormde zich eene saemenrotiing van straetjongens vóór het huys van den bakker Ghristi- aens, in het nabuerig gehugt Scheépsdaele. Eenen der jongens ging binnen en vroeg een koekje, zonder geld. Op de weygering der winkelierster ging den knaep héén, en op hetzelfde oogenblik wierden al de ruyten met stee- nen ingeworpen. Ghristiaens was afweézig, en zyne ver schrikte vrouw vlugtte met haere kinderen langs eene agterdeur uyt. Weldra drong de kleyne bende in huys, roofde al het brood, hetwelk dóór op den loer liggende wyven wierd weggedraegen, vervolgens sloeg men al de meubelen aen stukken en smeét ze op de straet. Onder- tusschen vermeerderde de byeenrotting; de kleyne plun- deraers wierden dóór groote vervoegd, en het gansch huys wierd verwoest. Middelerwyl was den veldwagter der gemeente naer Brugge geloopen, om den bvstand der gendarmen te vraegen. Ten dry uere waren negen mannen van dit wapen ter plaets, en hunne tegenwoór- digheyd was genoeg, om de saemenrotiing te verstroeyén. Tot dusverre wist men van dit alles byna niets in de stad; maer den optogt der gendarmen, en de komst van eenige persoonen van buyten, openbaerde alles. Daede lyk liep er eene ontzettende menigte volks naer de Ezels poort, langs waer men naer Scheepsdaele gaet. De bur gerlyke en militaire overheden insgelyks verwittigdzynde geworden, deéden een sterk piket kurassiers aen de ge melde poort stellen, om het volk te beletten uyt te gaen. Toen vormde zich de saemenrotiing op de binnevesten en in de Ezelsstraet. Deéze saemenrotting was eerst zeer stil; maer om vyf ueren hebben eenige afzigtelyke mannen dc glazen eener ndbuerige broodbakkery ingeworpen. De aenrukking van eene versterking troepen verhinderde verdere bal- daedigheden. Om zes neren trok het volk naer de Groote Merkt, gevolgd dóór de kurassiers ende infanterie. Daer hééft het volk eenige kreéten aengeheven. Om acht ueren stoóf de menigte naer Simon Stevyns- plaets, waer de vensters eener bakkery zyn ingeslaegen. De saemenrotting wierd egter weldra door de kurassiers uyteengereéden. Nadien vormden zich saemenscholingen op verschillende punten, zonder egter iets dreygends te vertoonen. Ten tien ueren was het volk verloopen, en voor miüdernagt waren de troepen naer de kazernen terug- gekeeru. Er zyn sedert gisteren avond vier aenho.. dingen ge schied, waeronder dry straetjongens. In den uugt van zondag tot maendag, is onder de gemeente Zoersel, op de Lati appenheyue, een verschrik- kelyk schelmstuk gebeurd Xe nlidclernagt, naemelyk- kwameu zeventien in hel aengezigt zwartgemaekte roo- vers op een hotken aldaer, en 1,ebben de deur by middel van eenen yzeren handboom opengebroken; ell dier schel men zyn in de woouing gedrongen, en de overige bleéven aen de deur staeu, zekerlyk om niet verrast te worden. Zy hebben vervolgens de inwooners van het huys ge dwongen al het geld af te geéven, van hetwelk zy in bezit waren op de weygering van den heer, hebben zy de m ouw zelve gedwongen hout te gaen haelen en het vuer aen te steékeu, in hetwelk zy haer zelfs twee of drymael hebben gestooten. Den heer dreygden zy te vermoorden maer op het oogenblik dat zy hem met den yzeren hand boom wilden op het hoofd slaen, wendde hy den slag af en is daerdoor den arm verbryzeld gewordenvervolgens hebben de roovers ades doorzogt en daerna de wooning veriaeten, medeBeémende 15(10 francs en veéle juweelen. Men zegt dat de huysvrouw krankzinnig is geworden. De juslicie hééft zich ter plaetse begeéven, om een onder zoek te beginnen. Den Journal des Propriètaires, die zich véél met landbouw onledig houd, behelst oimrent den naeskomeu- den oogst hel volgende algemeen berigt De tydingen uyt de provinciën zyn over het algemeen voor den oogst gunstig. De vorst, welke wy sedert de maeud december gehad hebben, hééft de insekten en ongedierte vernield, welke den jongslen winter had ge spaard zy hééft het te spoedig uytschieten der graenen belet, hetwelkvoorleédenjaerdevoornaemsteoorzaek der gedeeltelyke mislukking van den oogst was geweest, en de eenige sehoone dagen, welke wy by tussehenpoozen gehad hebben, de aerde losmaekende, hebben niet lang genoeg geduerd, om den groey te ontwikkelen. Wy heb ben tol vyf hervat ingen van de vorst gehad, en het is te verhoupeu, dat deéze de laetste zal weézen en spoedig zal o jhouui n. De tydingen uyt Vrankryk zyn niet minder guns tig. Veéle landbouwers, op heteyndeder vorst rekenende, hebben in de laetstvoórgaende wéék aerdappelen geplant; indien de koude niet voortduert,isdit zoovéél gewonnen; in het tegenstrydig geval moeten zy hunne planten met eene dunne laeg" strooymest bedekken. Het zyn voórnae- melyk de vroege witte aerdappelen, welke men zoo spoe dig mogelyk moet planten dit zyn de geéne welke voór- leéden jaer het minste hebben geleéden en het best zyn bewaerd gebleéven. Eene uytbersting van het grauwvuer heeft, in eene houiliemyn, by Herstal, plaets gehad. Gelukkiglyk is maer eenen werkman gekwetst; maer, alle de ko'olen- graevers waren zoo verschrikt, dat zy alle te gelyk dc leederen opklommen om naer boven te komen. Eene der leederen is gebroken, en hier dóór zyn talryke rnyn- graevers gekwetst. Den uytvoer van Hollandsch vee naer Engeland heéi't in 1846 bedraegen 18,422 runderen en 47,726 sekaepen; in 1844 was deézen uytvoer slegts 2,378 run deren en 2818 schaepen. Het gebuydeld tarwebrood is in den Haeg tot 35 cents per Nederlandseh pond in prys gesteégen heton- gebuydeld dito tot 27 cents, zynde dit de hoogste pryzen, waeraen het tarwebrood, ook by nadere verhooging der merkten e deézer stede kan verkogl worden, en zal al dalgeéne, hetwelk die pryzen in het vervolg zou mogen te boven gaen, uyt de spaerkas worden gpedgemaekt, gelyk reeds voor het roggebrood gebeurt, hetwelk 16 1/2 cents kost, en niet meer dan 15 mag kosten. Het digt aen Belgiën grenzend kanton Charleville is van eene oproerige betooning het tooneel geweest. Op het verspreyd gerugt, dat Belgiën zyne eétwaren aen Vrankryk ging weygeren, sloeg de trommel inde dorpen Haute-ltiviêre, Gespousart en Rogissart, en acht honderd nagelmaekersblokken, dóór Belgische werklieden bezet, zyn in de rivier de Semoy geworpen. Voórlaetsten dynsdag 's avonds is in Engeland een vreesselyk onheyl gebeurd. Eenen omnibus den dienst doende tusschen Bridport en Farrington, en in welken, behalve den conducteur en voerman, twaelf reyzigers zaten, is dóór een schigtig geworden peêrd in de hoog gezwollene rivier gestort, en al de reyzigers op twee na, zyn verdronken. Men hééft het rytuyg, by middel van yzere haeken uyt de rivier opgehaeld, en al de lyken onder elkander gestampt gevonden, ten gevolge der poo gingen, welke ieder gedaen had, om langs de portel te ontvlugten. Te Winnins, in het Zwitsersch kanton Berne, zyn op 19 february, vyftien boschkappers onder eenen van de bergen afgestorten sneeuwval leévend begraeven ge worden. Men hééft slegts de ysselyk verminkte lyken kunnen weervinden. De berigten omtrent den hongersnood en de sterfte in Ierland blyven schrikwekkend. Van eene andere zyde is het egter troostelyk dóór den Limerick Chronicle te verneémen, dat dc jonge tarwe op de Iersche akkers by- zonder goed staet, en dat de landbouwers over het alge meen meer aerdappelen beginnen te planten. Het blykt uyt twee artikels van den Freemans Jour nal en den Dublin Evening Post, dat den vermaerden woelman O'Connell in eenen zeer bedenkelyken staet van gezondheyd verkeert. Den aertsbisschopvan Dublin hééft hem in post zynen geneesheer gezonden. Zitting van 27 Feb. De algemeéne beraedslaegingen over het wetsontwerp betrekkelyk het slaen van goude muntstukken van lü en 28fr.zyn geëyndigd. De beraed- slaeging over de afzonderlyke arti .cis zullen in de naesl- komende zitting aengevangen worden. Zitting van 1 Maert.De leden in geen genoegzaem getal zynde om te beraedslaegen, is de zitting tot morgen verschoven. Zittingvan2.— Er word beslist dat het verslag betrek kelyk het loestaen van 2 millioenen, om de werken in de vlaenderen uyt te voeren, zal gedrukt worden.Vervol gens hervat de kamer de beraedslaegingen over het fabriekeéren van goude munten. Er word besloóten dat er goude stukken van 28 en van 10, en zilvere stukken van 2 fr. 50 centimen zullen geslaegen worden. Zitting van 5.De laetste artikels van het wetsont werp betrekkelyk het slaen van zilveren geld zyn aenge- notnen. Morgen zal de kamer over de wet in haer geheel stemmen. Verderis het krediet van 2 millioenen, bestemd om de onkosten te dekken der werken van de vaerd van Schipdonk en van het uytloozings-kanael van Zelzaete, aengenomen. Zitting van 4 en 5. Na dat de kamer de wet die hel slaen van goudstukken vaststeld detinilievelyk aengeno men had, is de beraedslaeging over hetde vermeerdering van 't getal representanten en senateurs, als dagorder aengenomen. M. Lebeauby een voorgesteld amandemenl zou verseheydene distriklen beter willen vertegenwoor digd zien. Aldus zou hy onder andere aen 't distrikt Aelst 4 vertegenwoordigers en 2 senateurs willen toekennen, aen Dendermonde 1 senateur en 2 representanten etc. Eenen onzer geagte insein yvers deelt ons de volgende regelen mede met verzoek van in 't algemeen belang, de zelve aftekondigen. LAWBBOUW-KÜNBE. Indien het nuttig is zich bezig te houden met de nyver- heden, welke het bestaen aen de volkeren opleveren, het is niet min voórdeelig onze oogen tot de voedster moeder van alle deéze nyverheden, wy bedoelen den akkerbouw, te keeren. Toen men aen eene konst raekt der uyterste nuttigheyd, welkers opbrengst inevenredig- heyd staet met den toestand der volksbeschaeving, 'is liet niet inelks belang al de nieuwe uylvindingendie men daer toe zou willen doen strekken, rypelyk te over- weégen en de waerheyd, zoo véél mogelyk, daer omtrent bekend te maeken Dit gevoelen hééft ons aengepord aen onze onvermoeylyke landbouwers eenige stellige gedag- ten, over een werkje, dat zich alom verspreyd, mede te declen. Uyt het duytseh vertaeld dóór eenen naemloozeri persoon, die zich den vuerigen verdediger der hier in aengehaelde voórschrvvingen steld, De memorie over de kunstige mestingen (Engrais artificiels) zyn wy aen de pen van den professor Liebig schuldig. Al wié zich met, de akkerbouwkundige werken van den geagt.en schcy- kundigen gemeen gemaekt hoéft, hoeft te weéten dat'al zyne grondstelligen slegts op zekere beschouwingen dóór de scheykundige alleen aenneémelyk, berusten. Hy on dersteld de ontbinding der laetste gedeeltjens eens lich- aems, en vormt met hun saemensleljingen die zyne min of meer dooiende inbeelding hem verschaft. Op vyf a zes jaeren is Liebig reeds drymael van gevoe len veranderd; liet géén alleen den ongeloovigsten moet overtuygen dat de beschouwing welke hy heden met zulken lever ontwikkelt, eene zoo groote doóling is dan zyne andere, en welhaest dóór eene vierde zal 'gevolgd worden. Wy weéten dal Liebig, elders in de zuyvere scheykunde zeer vermaerd, geleden vier jaeren, den sulfaet en andere ammoniak zouten aenbevoól en die aenzag als al de aen- wyzingen der andere mesten, met véél voordeel kon- nende vervullen. Maer waer is den tyd waer de oeffening vóór de beschouwing van den schryver moest buygen Erkent hy heden zyne dwaeling niet Daer dóór doet hy zien dat hv eenen agtcnsweêrdigen man is. Hy sprak nogtans dan op den zeilden toon van verzekering als nu; hy maekte zich menigvuldige geloofsgenoóten en leydde hen tot de onvermydelyke ongenoegen van eenen onge- lukkigen uytslag. Gelyk een locht-verschynsel, deéze oelfening flikkerde natiwelyks of zy was reeds verdweé- nen. Inde tegenwoordige manier van mesten, racdLiebig de phosphaeten, den soda, de potasch, den kalk en de stollen dewelke het meest slikmateric (azote) inhouden, heviglyk aen. Want vóór hem, hy vraegt niet dan slik- stolfe, zonder de voordere organieke zouten, welke het mest bevat, te beóogen. Den Oxigène, Carbone en hydro- gène, van welke dezelve saemengesteld zyn, en tot voed sel der planten strekken, zyn, zegt hy, in groote hoeveél- heyd in de lucht te vinden. Is het niet insgelyks noópens de slikstoffe

De Denderbode | 1847 | | pagina 3