m ZONDAG 21 MAERT 1847. EERSTEN JAERGANG. W' 27. AELST, den 20 Macrt. STAETKUNDIG 0VERZIGT VAN 12 TOT 19 MAERT. t Volk, Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekcning van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 15 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand réglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaets in onze kolon- nen verleencn en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemeu der persoonen die ons eenige stukken zouden hegeéren mede te doelen, zullen gehcym ge bonden worden, ion' zy \vy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld ele. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE sural. DEN DENDER-BODE. BER1GT. De persoonen die vóór den aenstaenden trimester aen den Dender-bode inschryven, zullen van heden tot den 1" Zondag van April, ons blad kosteloos ontvangen. Vervolg zie n' 26. Mogt het staetsbestier vóór eenig grootsch en lieylzaem ontwerp vatbaer zyn, liet zou niet wagten diergelyke middelen vóór te draegen en te bewerkstellingen, of, kan het betere vinden, deéze vóór te brengen en te doen geldenhet. heeft immers van over lang gezien dat de bedelary onverdraegzaem is geworden, en dat er men- schelyke paelen moeten aengesteld worden, wilt men het land van zynen volkomen ondergang bevryden. Maer op het bestaen van den armen denkt men niet, want zouden er eenige, even als wy, voorstellen tot on derstand van den armen doen, waer uyt den ryken tevens geene daedelyke voordeden trekken kan, al deéze worden van der hand geweézen, en gemeenelyk onbe antwoord gelaeten. Onze nietiwsblad-schryvers zelf, in plaets van ze te ondersteunen, maeken er geen ge- waeg van. Alzoo vind men geene egte voórstaenders van het handgespin, om dat hier dóór de ryke mecaniek spinners zouden konnen verliezen. Alzoo vind men die nieuwe weefgetouwen waer op men twee lynwaeden of meer te gelyk weéven kan, en die nieuwe spinnewielen waer op men mét twee tuyten of klossen spint, in weerwil hunne naedeelige gevolgen, vóór de vlasnyverheyd en het bestaen der arme, zoo wy reeds beweézen hebben, ophelderen, en hemel hoog verheffen om dat de vernuftige uytvinders, maer niet den algemeenen armen, hier dóór een zeker voordeel be komen. De duerte der leévensmiddelen is eene ramp die alle menschen moeten wenschen te zien verdwynen maer waeront al die eenpaerige eysschen om de rechten op den invoer van het hollandsch vee af te schallen om den prys van het vleesch te doen daelen vóór den ryken, want, hoe goed koop het worden kan, en hoe zeer men het ook zou mogen wenschen, zal het nooyt in het be- reyk van den armen komen, zoo lang deézen geen werk krvgt en geld kan winnen. Wy hebben of hadden eene allerschoonste gelegen- heyd om den armen werk en een bestaen te verschaffen, en ter zeiver tyd aen den staet weézenlyke voórdeeien by te brengen, dóór het beploegen en vrugtbaer maeken onzer heyden, in de Kempen, de Ardennen en West- Vlaenderen gelegen, mits den staet in het bezit te stel len, van alle die tot heden, onvrugtbaere landeryën, en aldaer ten koste en ook ten profyte van den staet, kolo niën of volkplantingen op te regten, alwaer een groot deel onzer arme zouden worden opgenomen, en een treffelyk bestaen konnen winnen. Men wilt heden niet meer dat den staet nog goederen bezitte, die men als in dooderhand beschouwen moet men wilt alles verkoopen en in den handel brengen; men wilt alles doen grondlasten betaelen en successie- en mu tatie-vechten doen gelden, alles moet in handen van by- zondere gesteld worden; het gevolg der verkooping of vervremding onzer domeynen heeft by onze opperbe stierders de oogen nog niet geopend. Vóór de regeéring van Willem, de domeynen van Belgiën bragten zeven millioenen franken op; zy zyn alle, weynige uytgezon- derd, verkogt of vervremd, het geld is opgeëéten en den staet geniet er de grondlasten etc. van, misschien het vyfde van 't gcén hy er voórtyds van trok. Den minister heeft aen de kamers een wetsontwerp voórgedraegen en 't zelve weéten te.doen aenneémen, om al de heyden in 't bezit der genieenten, le verkoopen en aldus in handen van bezondere te stellen, met dit voórdagt of onder dit voorwendsel, van de zelve te doen beploegen en vrugtbaer te maeken. Dit ontwerp is heviglyk betwist geweest, en vóór wat ons aengaet, wy hebben met hertzeer zyne goedkeuring gezien, als uyt de wet meer naedeel dan voordeel ver- wagtende.Enmderdaed, gelyk ouderscheydeneredenaers beweerd hebben, veéle inwooners vinden in die gemecue goederen middelen van bestaen, welke hun zullen ont nomen worden, zoo haest zy in handen van particuliere zullen gebragt zyn. Wat voordeel zal er de gemeente van genieten? Niets opbrengende, zullen ook die heyden vóór eene onbeduydende som verkogt worden, "het wey- nig dat zy er van trekken zal, zal worden opgeëéten, en weynige jaeren naedien, van luiere heyden en haer geld ontroofd, zal zy alieenelyk haeren armen behouden hebben. Het oogwit is de heyden tc doen beploegen en tot vrugtbaerheyd te brengen, maer leert de ondervinding niet, dat het vrugtbaer maeken van heyden grootc kapi- taelen vereyseht en daerbynog aenhoudendheyd en moed'! Wy hebben onze Trappisten, die zich in de heyden heb ben neergezethen ontbreékt noch aenhoudendheyd noch moed, maer hen ontbreéken de kapitaelen, en den voortgang die zy in het beploegen doen, is tot heden maer zeer gering.Zullen bvzondere, in het bezit van die heyden gesteld, die taek beter ten uytvoer brengen zullen deéze daer aen de noodige geldsommen offeren, dikwils grooter als de weerde van den grond wanneer hy tot de gewenschte vrugtbaerheyd zou gebragt zyn Niemand zal deéze landeryën aenkoopendan om er vóór- deel uyt te trekken zoohaest ecnen byzonderen er van zal zyn in 't bezit gesteld, zal er geenen armen eene koey, geyt of schaep meer mogen laeten op weyden, geene roede pataten meer mogen planten of rogge zaeyën, zonder oenen grond-cyns aen den eygenaer te betitelen. Zal deézen cr eene hoeve op bouwen, den eenen pagl vóór, den anderen nae, zul er zich komen op ru ren, vóóraleer de landery tot vrugtbaerheyd zal gel zyn. Vind den nieuwen eygenaer er te véél moeten te steéken 0111 zyne gekogte heyden tot beploeging en vrugtbaerheyd te brengen, hy zal ze laeten vaeren, even gelvk onze eygenaers van Santo-Thomas met. hunne ko lonie doen, nogtans er den eygenaer van blvvende en de bewooners kwellende tot dat het staetsbestier hem er op zyne beurt wederom zal van onteygend hebben. Daerenboven, veéle van deéze heyden zyn, in den slaet waer in zy zich bevinden, niet vrugtbaer maekelvk. Om zelfs eenigzins konnen verkogt te worden, zou men, voór- loopig de eene moeten konnen overwateren, de andere droog laeten, verdere uytwegen bezorgen etc. en dit alles stelt men vóór ten koste .van den staet te doen. Deézen hééft reeds groote sommen aen een canael, vóór de Kempen besteed, dat ook de overwatering vóór oog wit had. Daer is vóór f847 eene som van 800,000 fran ken gestemd, vóór de wateringen uyt te breyden en nut tiger te maeken, men hcéft gevraegd een deel van deéze som te besteéden om het vry geweyd in West-Vlaende ren droog te trekken. De heyden van de Ardennen ver- eysschen uytwegen etc. mogt den slaet alle de noodige werken doen verrigten 0111 de heyden voórdeeliglyk te doen verkoopen, en zyne uytschotten op de koopsommen verhaelen, er zou vóór de onteygende gemeenten niets overblyven. Kan ooyt een dergelyk ontwerp als voór- deelig of nuttig vóór liet land beschouwd worden Zal voortgezet worden. Geheel het Spamsch ministerie hoéft zyn ontslag in d'handen der koningin gegeéven, om dat 11. 31. gewey- gerd had den generael Breton af te stellen het ontslag is niet aenveérd geworden. De koningin hééft toegfstaen Brelon dóór den gererael Pavia, in Cataloniën te ver vangen. De Montemolinisten worden hoe langer hoe stoutmoediger zy overvallen weörloozc stedekens maeken zich meester van wapens en andere oorlogsbe hoeften, ontvremden fondsen en vervolgen de partvgan- get's der koningin, zy scheyden zich uyt een wanneer zy eenig geroer v:m den kant der koninglyke ti oëpen onl- waeren, immers, zy verontrusten geheel Cataloniën. Te Sarragossa is eenen opstand uytgeborsteneen lierhaeld geroep van lcéve de Constitutie van 1857, leéve de vry- Iteyd, leéve Espartero etc. is met groote moeyte dóór de gewapende magt beteugeld geworden. Twee gevegten hebben tussehen de opslandelingeu en de koninglyke troepen in Portugael plaets gehad in welke deéze laetste.de overhand behouden hebben. Den marschalk Saldanha hééft rigling naer Oporto genomen. T is niet slegls tegen de Fransche dat Abd-el-Kader den oorlog voert, zomntige Murrokaensche stammen zyn hem thans vyandig geworden. De troepen van den Emir zvn in Marokko aengelast en hebben een vyftigtal mannen vcrloórcn. Deéze daedzaek word als allergewigtigst aen- zien, sedert dal de Fransche in Afrika bezittingen hebben. De dagbladen bcrigten niets stellig over de zaeken van den Mexico en der Vereenigde Staeten, Men verze kert dat het Amerieaenseh bestuer voórneémens is zyne onkosten te verminderen en zich bv verdedigingsmidde len te bepaelen. Versehevde gevegten hebben tussehen de Russen en de bergbewooners plaets gehad. Van wederzyds zyn de verliezen groot geweest. In ons voórig N' beloofden wy een woord over wylen M. Willems, dien wy, volgens den liefhebber van diep uyt Borsbekc, gehoond hebben. Indien wy deéze gele- genheyd te baet neémen om hier eenen brief van dien overbidden letterkundigen af te kondigen, 't is slegls om te antwoorden aen de ligtzinnige uytdaeging van een manneken dat zon beter doen zien met copiëéren van koop-kontrakten en verhtterings-voórwaerden dan met gazetsehrvven bezig te houden. Het is een ieder bekend dat wy geene stapels boekwerken ten voórdeotc van ons stelsel' hebben by te brengen; maer de gezonde reden, en een enkel boeksken ltoe kleyn het zy, zal geheele hoopen schriften vervangen, om den onpartvdigen leézer te doen zien, wie van ons cenc verstaenbaere en beschnefde tael schryft. Wy bedoelen de Verhandeling over de Vlaemsche tael dóór den heer Adv. Van den Bossche; en zie hier, wat er wylen 31. Willems op zegde: MVNT1EEB Ik heb uwewelgeschrevene verhandeling over devlaem- sche tael, onder geleide van uwen brief, zeer wel ontvan gen en met aendacht gelezen. Het exemplaer, bestemd voor prof. D'Hulster, thans overleden, heb ik de vryheid genomen aen de letterkundige maetscTiappy, dragende tot zinspreuk de tael is gansch het Sglk, te Gent, toe Iq

De Denderbode | 1847 | | pagina 1