zenden, ten einde, bv dezelve gelezen en gestudeerd te worden. UWEd.kan echter over dit cxemplaer beschikken naer goeddunken. Daer uw werkje in de handen van het publiek is en uwe regtzinnigheid en goede trouw in hetzelve duidelyk Ie erkennen zyn,waarover ik U'Ed. mynen dankbetuige, zoowel als voor uw vriendelyktoezenden van eenen afdruk daervan, zoo achte ik my gehouden, en aen UWEd. enaen het publiek myne tegenbedenkingen te doen kennen, im mers door eenige, volgens my, door UWEd. over het hoofd geziene grond beginselen van lael en spelling. Zulks hopeik te doen door een artikel inde Gazette van Gent, niettegen staande de aenhoudendo ongesteldheid en zwakheid van hoofd, welke my sedert meer dan een jaer schier onbc- kwaem maken myne denkbeelden op papier te brengen. Gelief intusschen de verzekering myncr hoogachting te aenvaerden, waermede ik ben. Mynheer ULd. 1). V. dienaer, Gent.21 Xber. 1845. .1. F. WILLEMS. Van cene andere zyde, zie hier wat M. Sleeckx, dien vuerigen verdediger van 't commissie hollandsch over 'I zelfde werkje in de Vlaemsche stem, ledent 1 jaer heeft afgekondigd l)e styl van liel vlugschrift, u-y bekennen ook dit met een waer genoegeif, die gelyktin hel geheel niet, aen datgene, wurmen de Desroehisten ons hebben gewend. Dal kunnen wy ten minsten goed vlaemsch heeten. Nu nog een wóórd aen den gewaondenBorsbeékenacr, naer welken wy visschen en dien wy zonder twyfel aen den hangel zullen krygen. Dat hv en al zyne. aenhimgers we! denken dat verba et voces et pnetered nihil, anders, zint veel schelklinkende stadhuiswoorden by onsgeenezak- ken vullen, maer dat er bewyzen noodig zyn, om iets wal hetzy, te staeven;ondaer hvzoo luydruglig schreeuwt dat de commissiegasten voóruyt zyn, dat zy de tael bc- sehaefd, verbeterd en verstaanbaarder gemarkt hebben, zal hv ons, kan hv, in onze egt vlaemsehe spelling die \vv volgen, eenige onverstaenbaere volzinnen voorbren gen, en vóór eiken die hy uyl zyn breyn zal persen, ver binden wy ons er hem een dozyn in 'I hollandsch of com missie vlaemsh tegen brengen, lliernyt zal eiken vriend van verlichting eii vöóruytgang konnen oói'deelen, wie van ons, den gewaenden Borsbeékenaer of wy, het beste stelsel vóór hóóft de ouders zullen lliernyt ook konnen vat ten naer welke gestiglen, vlaemsche of hollandsche, zy hunne kinderen te zenden hebben. Inmiddels, indien de waerhoyd van 'I spreekwoord, dal den ezel allyd agter zijnen meester komt, niet vcrweézenlykt word, laeten wy hem de taek over, die noch M. Willems, noch de maet- sehappy De tael is gansch hel volk, hééft konnen vervul len, naemelvk, om het enkel werksken waerop Wy sleu- nen, en dat AL de regels der groote commissie-mannen vorgruyst, te wederleggen. Maer Dender-bode, zal men zeggen, gv wilt een kind met zyne handjes doen yzer breukenwy antwoorden hierop dat als kinderen groote menschcns werken willen doen, zoo als over libcralismus, 'weefgetouwen, taelkunde, verlichting, viltery en ver woede tartingen, etc. praeten, zy hierover moeten geïn terpelleerd worden; wie weet hoe somtyds eenen zot den w vsgeer speelt. Den volgenden brief gerigt tol de Opstellers van 'I i'erbond van Aelsl, is ons gisteren met verzoek van afkondiging medegedeeld, wy voldoen des te liever aen 'I verzoek van den agtbaeren inzender, om dat den Den der-bode oordeelt dat hy beter den schryver kent dan het Verbond. Wat er van zy, allen onpartydigen leézer zal hier dóór eene nieuwe blvk van de reehtzinnigheyd van 't Verhond van Aelst, konnen hebben. Moorsel, den 18 Maori 1847. Mine IIeeren de Opstei.i.ers Meer dan eens hebt gv het l id lol eene pligt gerekend Uld. met niv, en dil op eene i'aemelvkongenegene wyze bezig le hon den. ik hen gedwongen uwe aenlygiugen met eenige woorden te wederleggen, welke ik Lid. verzoek, ingevolge het recht dal (i(. wei niy dacrloe geeft, in den eerslkomenden .V van uw hlad eene plaels le verleenen. Ik wil uwe Icézers met de reden bekend maeken, vvaerom ik in de kamer niet aenweézig was tvdens de beraedslaegiiigen van de wet op de nieuwe verdeeling van de leden der twee wctgei'vendc kamers. Ik zeg uwe Icézers, Myne Ileeren; want ik ben verzekerd dat l id. die sedert eenigen tyd, de parlementaire debatten aen- daglig opvolgt, niet onbewust zy! dat ik, van over twee maen- den, een verlof gevraegd en hekomen heb, omdat eene gevaer- Ivke ziekte, waervan ik nog niet heel hersteld ben, mv in de on- gelvkheyd stelde van in de werkzaemheden der kamers deel ie ncémen. tiet beeft my zeker gespreten dat ik niet kon aenweézig zvn by eene bèraedslaeging welke van hel grootste belang was vóór liet arrondissement Aelst. Ook denk ik, Myne Hoeren, dat Lid. die myne vroegere handelwyze wel cenigzins kent, over- luygd zyt dat, ware liet my mogelyk geweest, ik niet zoude weineten hebben my met mvne ambtgenoóten te vervoegen, om de billyke rechten oiiz.es arrondissements, welke, myns dunkens ook, in deéze omstandighcyd niet geëerbiedigd ge weest zyn. ik moet dan uwe niet al te vriendetyke aenlygingen aen andere oorzaeken toewyten; want gy zeiven, Myne Ileeren, hegt geen geloof aen uwe gezegdens, dat ik in myn parlemen tair gedrag met omzigtigheyd moet te werk gaeu. Ikbebal lelang lot de oppositie der kamer behoord,dan dat ik my voor dergelvkc beschuldiging zou versciioonen; het is waer dal uw blad hetwelk slegls sedert eenige maenden liet dag licht ziet, met onze oude en langduerige staelkundige debatten nog nog niel genoeg bekend is; maer liet arrondissement Aelsl, dal mv sedert zestien jaeren met zyn vertrouwen vereerd hééft, w éét wel dal liet my nooyl aen vrynioedigheyd, noch onafhan- kelykheyd ontbroken hoéft, eu dat ik telkens met of tegen het ministerie gestemd heb; daer ik alloos myne overtuyging al leen raedpleégde. Hel zal dan op liet oogenblik niet zyn dat ik, uyteygene bewcéging, my van het slaelkundig looneel ga ver- w vderen, dat ik van gedrag zal veranderen, om mynen goeden naem le bezwalken, welken ik allyd zuyver en onbevlekt heb willen behouden. Nog een wóórd, Myne Hoeren, wanneer iemand, na gedue- rende zestien jaeren deel gemaekt te hebben van de vvelgeé- vende kamers, lot hel ambteloos icéven wederkeert, zonder ooyt van het gouvernement eenige gunst noch vóór zich- zelvcn, noeii vóór iemand van de zyne te hebben gevraegd of bekomen, dan mag men zich met vertrouwen op de openbaere denkwyze beroepen, welke uw blad, waerschynelyk onvry- wïllig, by deéze omslandigheyd wilt le leur stellen. Men vreest dan ile irouweloozc en kwaedaerdige aenlygingen niet, van waer die ook zouden mogen komen, en men lael hel publiek pórdeelen welke de beweegredenen mogen zyn van die welke zulke persoonen willen lasteren. Aenveêrd, Myne Hoeren, de verzekering myncr agting. Den li"" A. De Meer de Moorsel. Onze lynwncil-inerkl van lieden was taemelyk wel voorzien.De graen-merkt was buytengeweon wel be- voórraed; eene aenzienelyke dacling lieéftzich inde pry- zen doen gevoelen. Zie de merkten. Op 28 January 11. waren 76 schepen met graenen gebieden, van Odessa, naer Belgian en Yrankryk afge- vaeren. Deéze wéék zyn alhier aengehouden L. Vanderhcy- den, van Lede verdagt van katoen diefte; Ch. en P. J. Boelandt, van Aelst, vóór raependiefte. Eenen naemloozen brief vergezeld met rymkens is ons uyt Ninove toegezonden, waervan wy geen gebrnyk konnen maeken. Hen weet liet, den Denderbode néémt geene nacmloozc stukken op. Volgeêrn openen wy ons blad om eenen trek van liefdaedigheyd der inwooners eener arme gemeente uyt ons distrikt af te kondigen. Lenen taelrtigjaei'igen vader des lmysgezins wiens koey, zyn eenig bestaen iiylmackte, luid liet ongeluk dóór bet kalven de zelve le verliezen. Ongetwytfeld zoude by met geheel zyn luiysgczin liet al reeds zoo groot getal onge lukkige vermeerderd hebben. Door zyne traenen van droef- lieyd bcwoógen, hebben daedelyk, zyne medeburgers on der eikanderen cene inzameling gedaen, en eenige neren nadien wierd hem eene genoegzaente somme ter hand ge stold opdat hy zich eene andere koey zoude konnen ver schaffen. Lof dan aen al de geéne die dóór eene milde nelmoes aen dit werk van christelyke liefde hebben tried egeholpen. Men schryftuyt Ste-Lievens-IIanlem Zag men ooyt eene droeve plegtigheyd, het was wel heden inde gemeente Ste-Lievens-Iliiutem.Een lyk w ierd ter aerde besteld, de geheole gemeentewasin bewcéging, en alle aengezigten drukten niet dan droefheyd uyt. Al wie ter zaek onbewust, moest zich inbeelden dat eiken aenweézigen eenen bloedverwant kwam te verliezen. En wat was het voorwerp eener zoo nlgemeene droefheyd Eenen jongeling ten jeugdigen ouderdom van 23 jaeren, een uytneémsel van klooklieyd en struysté naementlyk den lieer Eugène Curneicul, die byna schielyk dóór de dood kwam weggerukt te worden. Die nlgemeene droef- lieyd doel zich verstaen elk verliest in hem niet eenen bloedverwant maer eenen vriend, zyne byzondcre begaefd- lieden, zyn persoonlyk goedaardig en welwillend karak ter, minnaar en bewerker van de eendragt, dit alles bad Item elks agting, aengekleéfdlieydenvriendschap verwor ven, by legde zich bvzonderlyk op koophandel en nyver- lieyd ioe, maer hy was ook minnaar van de knust; het muziek verliest in hem een zyncr byzonderste steunen, liet was onder de leden der maetschappy wiensdirecteur hy was, dat de droefheyd zich boven al deed uytseliyiien. lly bestuerdc ben als eenen wyzen vader, hy beminde lnin mét eene broederlyke liefde, zoo hy even van hen allen wierd bemind, hv was aller hartsvriend, en zoo zeer hy in liet loeven bemind wierd, zoo zeer men hem thans be- freurd. De droeve toonen welke liet muziek by die gele- genlheyd liet hooren, maer vooral eene lykrede op het grlif uytgegalmd door den lieer Firmin Verbrugghen, commissaris der nniziekmaetscliappy, by welke tleézen de byzondcre hoedaenigheden en deugden van zynen af gestorven vriend, van in des zelfs jongste jaeren, afschet ste, bragt de algcmecnc droefheyd ten lioogsten toppa. Den eerwaarden predikheer Lacordaire zet te Luyk zyne confcrenciën niet den besten uytslag voort. Telkens dat den pater predikt, is de groote kerk te klcyn om al de aanhoorders te bevatten. Yolgoèrne zouden wy eenen uyttrok diër geleerde en tevens indrukwekkende sermoe nen afkondigen; maer ingezien de beperklheyd van ons weekblad; moeten wy bier met spyt van afzienoórdec- lende dalhetbetcr is niets te geéven dan,dóór welke oor zaeken het ook zv, meesterstukken van Godsvrugt en ver heven talent, te verscheuren. Al wat wy te zeggen hebben, is, dat den nooyt, volpreézen predikant te Luyk by zyne aenhoorders van alle slacli, den diepsten indruk verwekt doordien hy de herten zoo behendig tot het ontvangen van 't goddclyk zaed, wéét te bereyden. Den eerw. pater Broeckaert, superior in het collegia, der eerw. PP. Jesuieten alhier, zet insgelyks zyne predi katiën te Brussel met de grootste vrugt voort. Eene tal- ryke menigte aenhoorders omzet, lang vóór het de ser moenen, den predikstoel, en gcéft aldus de klaerste bewyzen dat de confcrenciën van onzen Aelsterschcn pater, le Brussel groolen byval ontmoeten. Zie bier eenige vrugten van de verschrikkelyke el lende, welke tegenwoordig in Ylaenderen heerscht. Op 1 january 1847 telde mén tclseghem 87 huyzcn onbewoond. Geduerende 1846 hebben aldaer 200 sterfgevallen meer plaets gehad dan geboorten, en indien liet zoo op denzelf- den voet blyft voortgaen, zal het vóór 1847 nog een grooter verschil weézen. Op den 11 deézer maend telde men reeds 86 overlydens en maer 35 geboorten Wat bewyst dat alles Dat de armoede lielaes in dat stedeken ten lioogsten top geklommen is-—In de gemeente Wyn- gene telde men onlangs vyf lyken in de kerk, daer waer er gewoonlyk maer 2 of 5 persoonen per wéék stierven. Te Dentergliem waren er deéze wéék, sedert den 1 january, reeds 52 sterfgevallen, waervan 45 anne, en nog maer 6 geboorten te Meulebcke 130 sterfgevallen op 54 geboorten. Het blykt dat de pachters ten platten lande, vóór een gedeelte althans, hun voordeel doen met den nood, waer in wy ons bevinden. Yeéle boeren zyn nog van alle sóórten van Levensmiddelen vóórzien; men vind er, zegt het Ha ndelsblad van Antwerpen, die, behalve eene groote lioeveéllieyd aerdappelen, erwten, boonen, enz., eenen oogst van graen van twee jaeren in hunne scliuer lieb ben. Al die eétwaeren houden zy, zonder die naer de merkt te brengen, in de lioóp dat den prysdaer van nog meer stygen'zal. Het ware tc wenschen, zegt verder dat blad, dat die landbouwers onder liet oog wierd gebragt, dat liet thans wel den region tyd zal weézen om met hunne eétwaer. voordeel te doen. Die gelegenheyd zal waerschynelyk spoediger voórbv gaen dan zy wel dénken, want slegts eenen goeden wind is er noodig om de schoepen die, ge bieden met graen, naer Antwerpen op weg zyn, te doen arriveéren, en dan is het zeker dat den prys der Levens middelen, spoedig aenzienlyk verleegd zal worden. De Brusselsrhe dagbladen melden, dat do vóór- naemstc graenliandelaers diër stad zich scbriftelyk ko- men te verbinden tot in dn maend Augusty aenstaende, geen graen meer te koopen, bet zy te Brugge, liet zy op liet platte land, op boete van 100 fr. den gekogten hec toliter; maer de kapitaelen te gebruyken tol den aen- koop van vremde graenen, ten eynde de binnenlandsche mérkten met dezelve le vóórzien. Twee scheépcn, gebieden met graen, zyn te Oos tende aangekomen. Dit graen is vóór de cousommatie van het land bestemd. Te Grimbergenis een zesjaerig kind, welk dóór Zyne moeder alleen t'huysby'i vuerwasgelaet en, doodgebrand- Te Leuven is den prys der graenen gedaeld. Te Meubelen word liet vleesch aen 50 centimen den balven kilogr. verkogt, en te Brussel kost eenen hal ven kilogr. vleesch 60 ii 64vent. Te Brussel moét liet vleesch octroy-recliten bctaelen, en te MeeheLn niet. - Te Brussel is den prys der graenen gedaeld. Dagelvks worden er in de commnnacle broodbak- keryën van Brussel, meer dan 5000 broodën verkogt. Te Kortryk is den prys der tarwe 5 a 4 fr. den zak verminderd. Met genoegen verneemt men van veéle kanten dat de laetste vorst veel min schade hééft veroorzaekt dan men eerst had geloofd. By koningiyk besluyt van den 15 deézer is het gedroogd, gezouten en gerookt vleesch, by zynen invoer, vrv van rechten verklaerd. Er zal nogtans een balance- recht van 40 centimen de 1000 kilogr. moeten betaeld worden. In den nagt, van voórlaetsten woensdag tot don derdag is er te Erwetegem eene diefte met brack ge pleegd ten luivz.e en ten nadeele van den sekretaris diër gemeente. De dieven zyn in het bureel van den sekretaris gedrongen, en hebben eene Jamelyke goede somme geld, en eene beurs met raere en vremde muntstukken, bene vens eenen frak medegenomen. M. Eng. Van Maldeghem heeft eene groote schildery aen de gemeente Dentergliem geschonken, en dit tafereel gaet, ten behoeve der arme lieden van Dentergliem, ver- lot worden. Den toestand waer in de fruytboomen zicli nu be vinden, doet eenen gunstigen fruyt-oogst hoópen. De jagt naer sneppen is toegelaeten tot den 10 april aenstaende. Den uytgeéver der Hoop van Brugge is vóór den rechter ter instruktie moeten verschynen om opzigtelvk M. Yan de Casteele eenige uitleggingen te geéven. Op 16 overlydens te Audenaerde, treft men maer 9 geboórtenaen.Dit bewyst op nieuw den aengroeyenden. voorspoed in Belgiën..,., vóór de grafmaekers.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2