nyt te rusten. M. De Metterhich is voórneémens op het zelfde tydstip zyn kasteel te Johanisbergh, te gaeu bewoo- nen. Denkelykzal er lusscheii die twee staetsmanneiï over belangryke vraegstukken gehandeld worden. Eene zamenzweêring tegen de rust van den stact, is te Warsehauw, (Polen) ontdekt. Verseheyde aenhoudingen hebben placts gehad.Men houd voorzeker dat den broederdes Russischcn keyzers, den groot-hertog Michael, kortelings onderkoning van Polen zal worden benoemd dat hy de zelfde magt als den groot-hertog Constantien, vóór de omwenteling van 1850, zal bekleeden. Aen doézen mactregel dien men, ingezien de uytmuntende inborst van den prins, algemeen goedkeurt, zal eenen tweeden nog meer gewenschten gevoegd worden. Drozen maetre- gel is het slnytenvaneen Concordaat, met *t hof van Roo- n-011; eenen pausclyken Aunciiis zal te Warschau vor- 1 il wen. Het Spaensch miuisterie, ofschoon het eene stemming van vertrouwen verworven liebbe, is wankelend. Men verzekert dat MM. Narvaez en Mon wederom op het staelstooneel zullen verschynen. Tc Constanlinopelen is eene zamenzweêring ontdekt; talryke aenhoudingen zyn er bewerkt.Het geschil tus- scheu de Porie en Griekenkind, is verre van vereffend te zyn. Den Sultan heeft zynen ultimatum aen den koning Othon gezonden, sine quo non. Alle betrekkingen zouden dan opgeschorst worden. Den stam der Ackènes aen Rusland onderworpen, had aen den Oircassisehcn oversten Chamyl, eenen onderstand van 1200 mannen gevraegd, om in eene zamenzweêring tegen den vyand te helpen, Chamyl zond 1200 mannen die zeerwel ontvangen wierden. Maerdes nagts, wierden zy dóór de Achènes en de Russen vermoord. Otn deéze stoutmoedige vcrraedery te bestrallen, verzamelde Cha myl een leger van 50,000 mannen, die alle zwoóreu de dood hunner broeders tevreéken. Zy kwamen dan op 27 jan. ter plaels, en 's anderdags wierden meer dan 5,000 Russen en Aeliènes, zonder ondersehevd van ouderdom noch geslacht, vermoord. Gelyk wv in ons vóórhelste n' zeer wel dagten, beéft ons artikel''in antwoord op den brief van diep uyl Hors- heik, de gal van deszelfs sehryver derinaele geroerd, dat zegt by, liv er waerlyk iets van aen zyn hart gekreégen beéft, 'zoo,iets dat daer ligt te draeijen"i'is jammer nogtans, dat den Dmdsr-bode oorzaek geweest zy der onpassolyklieyd van den beruglen buudekens-kweeker Maer apropos geêlagtig en langwerpig smal manneken, zond gy niet denken dat gv met uwe snorkenen diep nyt Rorsbeék Ie dagteekenen, den reeds versifiéten baude-l gespeeld hebt? Zond gy niet beter geduen heb ben met nyt uwe weézenlyke wooning, gelegen in een kleyn stedeken van ons arrondissement, by d'Ezeispoort, te scliryven? Hebt gy bet. beet Pietje Maer, paf I... en den Dcnderbode is diep gewond Ja zoo diep als den czelspraet uyt 'tbreyn van den vermomden peetoom komt. Arm gulleken ligtelyk xergeéveu wy u uwe. lier- senlooze overdreévenheyil het is immers uwe schuld niet dat gy u een zoo groot gedagt varint van uwe diepe kennissen; gy hebt er op andere Uitslippen, die u zeer welbekend zyn, nog de vrugten van geplukt,. Vat gy my Pietje zoo niet zullen wy misschien uwen naom met dry letters aen een ieder bekend manken, dan kont gy Pjlglus speélen zoo wel als gy thans den Janus vertoont, en wederom zeggen dat wy drogwoórden gevonden hebben; dit isaltyd het uytvlugtsel der tweegezigten en buudekens- dryvers. Ja, Pietje, g'hebt gelyk, gy wilt het Verbond I II "mi 11—111I IIII!II III 'II11111 niet ontceren; niet waer, 't hééft zich zelf al te véél ont- ëerd, en gy kimt het niet meer onteeren. Maer zagtjes, niet te verre, er is nog tyd over. Dan, een toontje leeger. Of den sehryver geenzins met eens anders pluymen pronkt gelyk hy roept, is ons onverschillig, althans is uct dat. er gryse tussehen gemengeld zyn; of den nedri- gen blauwen overrok hem zoo wel past, als hy zegt, ge kloven wy niet, ten zv hy met ons bekemie, dat hy zeer wel aen eenen kapstok gelykt; en of onder dien blauwen overrok een zoo moedig hurl sehuylt, gelyk hy uytkraeyt, loochenen wy, want een moedig hert verduykt zich niet, wanneer er kwestie is van, of aengcrand te worden, of zelf aen (e randen, een moedig hert ziet zynen vyand in 'tgezigl, en 'l is slegts een lafhertig hert, dat zich in 't scliryven onder den dekmantel der naemloosheyd ver- schuylt, voórnacmelyk, wanneer het d'handschoen werpt. Ondertiisschen, daer wy aen onzen tegen kanter bewy- zen zyner taelverbeteringen gevraegd hebben, discht hy ons eene enkele onbedaydende en aen allen taelregel strydige zinsnede vóór ik heb de onpiigtiye verdedigd moeten wy in mannelyk en vrouwelyk meervoud sehry- ven, enhysehryft vóór mannelyk meervoud de onpligtigen, vóór 't vrouwelyk de onpligtigts. Wal kunstgevrogtdat zoo kiaer tegen de'commissie-spelling, en by gevolg tegen zyn eygon stelsel zondigt. N i.'lioe onderscheyd gy'tinaunelykvaii 't vrouwelyk in uwe !ael,dc ohpligtige zyn verdedigdwykonnenditzoomin als g ondersclieyden; maer daer ligt de kwestie niet, 'fis immers al tyd Bet enkelvoud dat moet geraedpleégd wor den om 't geslacht te kennen, dit, is eenen vasten regel vóór 'iviaemsch, 'tfransch, 't lafyn, 'tgrieksch, 'tdnytsch etr. Dan, omdat gy zoo luyd op dien enkelen ongerym- den voorstel, vraegtwaer nu de duydelykheyd is, zult gy ons, kont. gy, wel te verstaen, de volgende in uw verwyfd hollaiidseii dnydelyk rerklaer.cn 1" de vermomde is. de redekunde onmagtig. Zeg ons, Pielje, of gy het zyt, of wel uwe zuster. 2" De ondergeleekendc van den brief uil Borsbeek geeft bewyzen van dutaeze praetzugt. Wederom Pielje, zyt gy liet of uwe nigt 5r De broeder en de zusier beschuldigd v.ynde, de eene van dief te en de andere van l ■istering, u ierd de eene vrijgesproken, terwyl de andere in '[gevang geworpen leerd, volgens dit vonnis was d'eene of d'andere pligtigmaer wie was de pligtige Zeg het ons Pietje, indien gy kontin 't egt vlaemsch is dit voor ons aller.geniakkelykst. 4" De meyd is weggejaagd om een stuk kool nuer 'ihoofd van hoeren meester gèworpen.te hebben; wat hééft zy geworpen, eenst.uk brandstof (kóól), of wel een stuk hofgewas (kool)'! Wy zouden ie lang zyn, in dien wy '1 smal Pietje alles wat de overtreffelykheyd van vlaemsch op 't hollandsch ondersehevd, moesten op dienen; wy vrrwagt.cn ondertiisschen de oplossing deézer voorstellen, wy mogen 'I nialsch ventje niet overlasten, want het zou wederom aen zyn hart liggen te draeijen. Nogtans waegt hy wederom over liberalismus te prae- (dii, en vraegt welke staetkundige dcnkwyze den Dcnder bode bezield; wy moeten hem dit zeggen, dit iszyn be ding, sit qud nonne. Goeden God wat is dat. vóór een diersit qud nonneDit is lutyn, zegt 'tlang Jefken, niet hair op, gelyk zyn hollandsch. Maer wagt, wy heb ben 't langwerpig manneken begreépen, 't wilt zeggen dit is myu beding of voórwaerde, sine qud non.... Snïle- ken, raekt toch aen zulke zaeken niet meer, en blyf by uwen leest. Over liberalismus willen wy met u niet, han delen, ten zy onder eene voórwaerde, naemeiyk dat gy u doet kennen, niet aen ons, want wy hebben ii reeds by d'onr, maer aen 't publiek. Eiberael zyn, vriendje, of wil len vn, is gerne uiisdacd, integendeel, oprecht liberael zvn, is treliêiyk man zvn, en een trelfelyk man hoeft zich noch over zyne denkwyzenoeh over zyne werken te scbae- men, zv mogen van een ieder gekend zyn; hebt gy dus een moedig hert, gelyk gy zegt, uw eerste werk zal zyn uwe brieven te onderteekenen, en dan verbinden wy ons ii te doen zien dat de Calbolyk-liberaele denkwyze zeer mogelyk is,ofschoon gy met even zoovéél hardnekkigbeyd als onkunde liet onmogclvk bewcêrf, wy zullen u betoo- z.iionul door de kleyne rivier van Darl-Oerk, en den stroom die van eeneaenzienelyke hooglcvall, isgekend onderden uarmvan waterval der wolven. Een gerugl komt zich dacdclyk aen dooien van den methodist opdoen, hel was Lucie, die, ai zingende, van de feest wederkeerde. Op liet gezigl van Knox, hield zy stil. Deézen zegde liaer met graininuediglieyd: a misschien dagl gy wovuig dal den ouden raef, den nuveidraegelyken methodist, u deézen avond zou vergezellen.» Dcrgelvkp vcrschyning, be nauwde Lucie sterk, doch zy anlwoórddc; Ik ben althans verheugd van n te zien, M, Knox.Gy liegt, trouweloos wyf: Verrevan my, dal ikooyt andere gevoelens dan van agting voor ii gehad bebbe. Zwyg, stoute tooverlioks, want uwe leu gens zyn zoo zwart als den duyvel zeil', en uwe trouweluosbeyd is erger als 't vergift cener slang. Deels gestoord en deels be nauwd, Lucie antwoordde losbool'diglyk.Houd my bier niet langer; bet is laet. Gy hebt toch nooyl konnen onderstellen dat ik zon toestaen uwe echtgenoóle te worden, en 'I geen gy my daer komt te zeggen, is van aerd niet om my van voornoemen Ie doen veranderen. Myne echtgenoóle Ja er was eenen tyd opwelken ik zot genoeg was om in mynen boezem eenen scorpiocn Ie voeden, en deézen beéft my gekwetst; ik heb my verdwaald, en ik ben ver nederd geweest. Maer gy, die oorzaak van dit ouweder gewéést zvt, gelooft gy dat gy 'l zelve op 'l lyl' uiel gacl krygeu.? Lucie heelde als ei 11 riet, toen zy by '1 macnliehl, de afscbuwe- Ivka galacistrekken van den methodist bemerkte: myne eehlge- iiuóle vuer by mei eenen verraederlyken grimlach voort, myne aabiganoóle, ah all.lb neen, Lucie Herbert, gy zult noch mvne vrouw noch die van een ander zyn. Moei ik dan besluiten als oude dogter te sterven? ach genade! genade! moord! moord! Al decs geklap en geschreeuw waren vrugteloos; in min tyd dan er noodig is om dit bier néér te schryven, verwurgde lvnox baar mal. zyne yzerc banden, en als hy het hoofd zyns slagtof- l'ars losliet, viel bet néér even als dit van een lyk. Den moordenaer had geenen tyd van na te denken op 't géén bv zooevan gedaan had. 11 y boorde dé Slappen van eenen mensch dien dan hoek van den weg hem belette te zien. Wat gedaen, om op boeter daad by zyn slagtoffer niet bevonden te worden? Eenen enkelen middel bleef hem over; deézen was 'I lyk in den waterval néér te storten. Hy dééd ar bet zelve afrollen, en zich omkeerende, bevond by zich op eenige stappen van eenen man dia traagzaam en met omzigtigheyd naederde. Eenen hond gclcydde hem. Ls er eenig ongeval gebeurd Ik heb iets hooren vallen Kenau oogslag herstelde Knox; den man die daer buytcn ver- w agting geminderd was, was blind. T was eenen bedelaer die van de feest van lloi'twieb w ederkeerde. Zwygcn was voorzeker 'l beste dat den methodist éven kon; maer den pligligen ontdekt nen dat gy zoo wel het liberalismus verkeerd verstaet, als de zinsnde over wylen M. Willems, misslag dien gy loffe- lyk hebt beleéden. Ten slotte Pietje, zyn wy toch vrien den, en ingezien onze vriendschap, willen wy u onder- rigten; gy zyt immers niet te oud om te leeren als gy maer niet te bot zyt. Mot innig spyt hebben wy gezien dat de wét over het vrugtbaer maeken onzer Belgische heyden, dóór den se- naet is aengenomen. 'T is waerlyk te deêren dat eene zoo schoone gelegénheyd om de bedelary te verminderen, om den armen te voeden en de voortbrengsels van onzen grond in 't algemeen belang te vermeerderen, wederom als eenen rook verdweénen zy. Den tyd zal ongèlukkiglyk maer al te klaer de naedeelige gevolgen deézer wet bewyzen ■- .y - -—7 AVy hebben vernomen dat M. J. Buys, tot dus verre, tweeden leeraer by 'sryks lcegere hoofdschool alhier, tot 1™ leeraer komt benoemd Ie worden. Zekeren M. De Troyer, is als 2™ ondervvyzer benoemd. Over (Teerste benoeming hebben wy reden zeer te vralen te zyn, en, ingezien de verdjenstelykheyd van M. Buys, beéft hel gouvernement eenen werkelyken a'kt van rechtveêrdigheyd jegens deézen leeraer, gedaen. AA'al de tweede benoeming betreft, wy kennen M, Be Troyer niet, en dus konnen wy niet oórdeelen. Deéze wéék zyn alhier aengehouden F. Berhardt, Cb. Kuyssiuck en A. Schelk, vevdagt van bout- en raepeudiefte. De lynwaedmerkt van heden was maer weynig bevoói- raed; de pryzender overige leévensmiddelen hebben 'zich min of meer staende gehouden. Nooyt léést men den Journal d'horliculture et de jardinage pratiques, of men treft er belangryke artikels in. De aflevering deézer maend vervat een wóórd over de bebouwing der vroege aerdappelen, welke heden nog zeer véél te wenschen laet. Gelyk wy weéten, is men in de gewoonte van deéze vrugt 2 a 5 duymen diep te plan ten; volgens de proefneéming van den hoogleeraer Scheidweiler, zou men een merkelyk voordeel vinden, met de zelve tot 10 a 12 duymen diepte te planten: dan is de opbalking teenemae! omioodig en men bekomt dik- wils het dobbel van eenen gemeenen oogst. liet leézen van gemeld artikel heeft ons eenige vraeg stukken, welkers oplossing van de grootste aengelegen- heyd is, verschaft. Onder andere de volgendehééft de vorming der bobbels naby den moeder-stam plaetsofwel vormen zy zich op eenen zekeren afstand van den stam Indien men deéze vraeg diet de laetste zinsnede moet komen te beantwoorden, welke is de uytwerking der aenaerding AVy zullen hierop lacter lerugkeeren; ondertiisschen beveélen wy onze geagte leézers hunne aendagt aen deéze punten te verleenen, en hun gevoelen hieromtrent bekend te maeken D. M. Den lieer Ledeganek, provineiaelen sehoólopziener van Oost-Vl., is op 19 deézer in den ouderdom van 41 jneren overleéden. Den eerw. lieer Mortis, pastor, te Erembodegem, is op 25 deézer, na eene smertelykc ziekte aldaer overleéden. MM. De Feyter, A'an Moere en Iterbeke, priesters in 'I seminarie, zyn coadjutores benoemd, den eersten le Sehoo- risse, den tweeden ie AYadilebeke en den derden te Zoniiegem. M. H. Yeltman, onderspastor, te Aspelaere, is in de zelfde hoedaenigheyd naer Appels gezonden, en dóór M. De Roeck, priester in 't seminarie, te Aspelaere vervangen. M. Yan Asschc, ondérpastor, te Somergem, en M. Teirlinck, coadjutor te Schoorisse, zyn tot onderpastors van S. Salvator te Gend, benoemd. M. Trubert, onderpastor, te Stekene, is benoemdtot onderpastor van St-Kocolaes te Gend, en te Stekene dóór M. De Rogge, priester in 't seminarie, vervangen. M. Sterck, coadjutor le YVanzele, is onderpastor te Somergem, benoemd. zich meest altyd dóór dc middelen die hy ter zyner verrechtveêr- diging gebruykl. Neen antwoordde hy aen den blinden 't is eenen ouden staekwaer tegen ik rustte, en die, onder myn gewigt w vkende, in 't water gevallen is. Gv moet er hem in geworpen hebben, en dit met geweld, om zoo een gerugt ie hebben konnen maeken. Ik zou gezwoii- ren hebben dat 'bet iets zwaerdér was, dan eenen der'staeken die langs den weg slaen. Hoe kont gy hunne zwaerle kennen, mits gy Wind zyt? hernam Knox mèt spytigheyd.Ik ben bier dikwils voórby gegaen eer ik blind was, zegde den blinden; len anderen hoeft men niet te zien 't gcén men kan tasten? Melzynenstoknaerdensluytboom tastende, volgde hy dienop. Pas op, olfgelukkigen, schreeuwde Knox, ontevreden over deéze werking; gy gaet in 't water vatten.—Er is geen gevaer, niet eenen der staeken ontbreekt; ofschoon men niet ziet, is 't gemakkelyk te erkennen wie er liegt en wie waerheyd spréékt. Den bond van zynen kant, gaf dóór zyne ongerustheyd genoeg le kennen dat er iets buytengewoon gaende was; hy boog zich over de rivier en snuffelde met ongeduldby aenzag den me thodist met vuerige oogen en hnylde buyleh gewoonte. Knox wilde niet langer 'blyven; hy verliet den weg, liep over de vel- dén, en kwam slegts" na middernagt te huys. 'T cynde nadien.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2